Wspieramy przedsiębiorczość społeczną w Polsce: przekazujemy Fundacji Stocznia ponad 4,5 miliona złotych na program Business Unusual, w ramach którego pomoc otrzyma kilkadziesiąt inicjatyw z całego kraju
Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Polska stała się pierwszym miejscem schronienia dla milionów osób uciekających przed wojną. Skala i tempo tej migracji są niespotykane dotąd w XXI wieku w Europie i na świecie. Dlatego od początku wojny pomagamy organizacjom działającym na rzecz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, wspieramy osoby indywidualne w zdobyciu umiejętności przydatnych na rynku pracy, a także w ramach Google for Startups Ukraine Support Fund przyznaliśmy ukraińskim startupom finansowanie. Obecnie, kiedy pierwsze potrzeby uchodźców i uchodźczyń zostały już zabezpieczone, skupiamy się na wsparciu długofalowym.
Dzisiaj ogłaszamy program Business Unusual, przygotowany przez Fundację Stocznia, której jako Google.org przyznaliśmy na ten cel grant w wysokości 4.76 mln złotych. Celem programu jest wzmocnienie dopiero powstających lub już istniejących w Polsce inicjatyw społecznych, które na różnych polach pomagają uchodźcom odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Wsparcie kierowane jest w szczególności do tych inicjatyw, które wykorzystują narzędzia ekonomiczne do realizacji celów społecznych, ale także do wszystkich przedsięwzięć społecznych, które mają szansę trwale zmienić rzeczywistość. Fundacja Stocznia to eksperci w dziedzinie innowacji społecznych i cieszę się, że będą współpracować z innymi, aby przyspieszyć rozwój powstającego ekosystemu przedsiębiorczości społecznej w Polsce - podkreśla Rowan Barnett, dyrektor Google.org w regionie EMEA. - Jesteśmy podekscytowani tym jakie nowe, niezwykłe i innowacyjne przedsięwzięcia wyłonią się dzięki wysiłkom Stoczni i mam głęboką nadzieję, że dzięki nim powstaną skuteczne i trwałe rozwiązania, które pomogą naszym społeczeństwom, gospodarkom i społecznościom rosnąć w siłę.
Ostateczna forma programu jest efektem rocznej współpracy naszych ekspertów i ekspertek od praktyki innowacji technologicznych z przedstawicielami i przedstawicielkami Fundacji Stocznia, zajmującymi się innowacjami społecznymi. Wszystko po to, by pomóc tym, którzy już pomagają.
W obecnych czasach bardzo potrzebujemy inicjatyw, które będą angażować i wspierać osoby w kryzysie uchodźczym długotrwale. Dlatego w ramach naszego programu będziemy wraz z uczestnikami przyglądać się ich pomysłom i inicjatywom indywidualnie, przygotowując oraz realizując plan rozwoju, który będzie miał na celu zapewnienie stabilności danej inicjatywy - mówi Zofia Komorowska, wiceprezeska Fundacji Stocznia, dyrektorka ds. innowacji społecznych.
Zgłoszenia do programu już ruszyły. Nabór odbędzie się w dwóch turach, a wybrane inicjatywy skorzystają z pomocy eksperckiej w diagnozie swoich potrzeb. Stocznia pomoże zwycięskim inicjatywom w opracowaniu konkretnego planu działań rozwojowych i zrealizowaniu go, np. poprzez tworzenie modeli finansowania, wzmacnianie komunikacji czy zapewnienie organizacjom dodatkowego wyposażenia. W sumie Stocznia zagwarantuje wsparcie około 30 różnorodnym inicjatywom z całej Polski, a najważniejszym kryterium wyboru będzie przede wszystkim potencjał danego projektu.
Organizacje chcące przystąpić do programu Business Unusual, mogą zgłaszać się na stronie do 31 października 2022.