Made on YouTube: pomagamy kolejnemu pokoleniu kreatywnych przedsiębiorców
Platforma YouTube od samego początku swojego istnienia dała milionom ludzi możliwość dzielenia się swoimi poglądami, odnajdywania społeczności, docierania do globalnych odbiorców i rozwijania biznesu. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że to dopiero początek. Dzięki wprowadzeniu programu partnerskiego YouTube (YPP) w 2007 r. twórcy mogli po raz pierwszy zacząć zarabiać na swoich treściach. W takim unikalnym modelu biznesowym osiągamy sukcesy tylko wtedy, gdy osiągają je twórcy. A ich sukcesy są widoczne — udaje im się tworzyć dobrze prosperujące firmy zatrudniające pracowników i realizujące pełnoskalowe działania. Na przestrzeni ostatnich 3 lat wypłaciliśmy twórcom, wykonawcom i firmom medialnym ponad 50 miliardów dolarów*.
Dziś rozpoczynamy nowy rozdział doceniania kreatywności na naszej platformie. Ogłaszamy wprowadzenie nowych sposobów zostania partnerem i zarabiania na filmach Short. Zmieniamy też sposób współpracy przemysłu muzycznego i twórców.
Nowe sposoby zarabiania dla twórców
Gdy program partnerski zaczął funkcjonować, w YouTube istniał tylko jeden kreatywny format – standardowy, poziomy film – i jedno główne źródło przychodów: reklamy. Dziś twórcy stale testują granice kreatywności, publikując rozmaite formaty – od 15-sekundowych pionowych filmów Short przez 15-minutowe filmy standardowe po 15-godzinne transmisje na żywo. Budują firmy bazujące na zróżnicowanych źródłach przychodów – od finansowania przez fanów po sponsorowanie przez markę.
Obecnie ponad 2 miliony partnerów mogą zarabiać w YouTube na 10 różnych sposobów. Nie spoczywamy jednak na laurach. Dziś rozszerzamy program partnerski, co oznacza, że większa liczba twórców i wykonawców zyska możliwość zarabiania w YouTube na różnych kreatywnych formatach.
Od początku 2023 roku twórcy publikujący głównie filmy Short będą mogli dołączyć do programu partnerskiego YouTube, jeśli osiągną próg 1000 subskrybcji i 10 mln wyświetleń filmów Short w ciągu 90 dni. Tacy nowi partnerzy będą mogli czerpać wszystkie korzyści płynące z naszego programu, w tym zarabiać na reklamach w filmach pełnometrażowych i korzystać z finansowania przez fanów.
Chcemy też pomagać twórcom będącym na jeszcze wcześniejszym etapie przygody w YouTube – graczom prezentującym najszybsze przejścia gier czy osobom tworzącym samouczki z serii „zrób to sam” dotyczące robienia modnego makijażu. Nowy poziom programu partnerskiego YouTube o obniżonych wymaganiach zagwarantuje wcześniejszy dostęp do takich funkcji finansowania przez fanów jak superpodziękowania, superczat, supernaklejki czy wspieranie kanału. Aby nagrodzić twórców rozmaitych formatów, utworzymy ścieżki dla osób nagrywających dłuższe treści i filmy Short oraz transmitujących na żywo. Do tego nowego poziomu będzie można dołączyć już w 2023 roku. Więcej informacji podamy w najbliższym czasie.
Chcemy podkreślić, że obecne kryteria nie zostaną zmienione — twórcy nadal będą mogli dołączyć do programu po osiągnięciu progu 1000 subskrypcji i 4000 godzin czasu oglądania. Zmiany te odzwierciedlają jednak różnorodność naszej rosnącej społeczności twórców. Twórcy mogą wybrać jedną opcję, która najlepiej będzie pasować do ich kanału, a my zagwarantujemy niezmienny poziom bezpieczeństwa marki dla reklamodawców. Więcej informacji znajdziesz na stronie pomocy technicznej.
- Na początku 2023 roku aktualni i przyszli twórcy zakwalifikowani do programu partnerskiego YouTube zaczną kwalifikować się do udziału w przychodach z filmów Short.
- W Shorts reklamy wyświetlają się między filmami na karcie Shorts. Co miesiąc przychody z tych reklam zostaną zsumowane i wykorzystane do nagrodzenia twórców filmów Short oraz częściowego pokrycia kosztów licencji muzycznych.
- Z całkowitej kwoty przeznaczonej dla twórców dostaną oni 45% przychodów, które rozdzielimy na podstawie ich udziału w łącznych wyświetleniach filmów Short. Udział w przychodach pozostaje niezmieniony, niezależnie od tego, czy muzyka zostanie użyta, czy nie.