7 sposobów wykorzystania sztucznej inteligencji, aby pomóc w rozwiązywaniu wyzwań stojących przed społeczeństwem
17 stycznia 2023
Potencjał AI w zakresie rozwiązywania kluczowych problemów, w tym także wyzwań stojącym przed społeczeństwem, nieustannie rośnie. Obecnie AI pomaga krajom i społecznościom zmagającym się z chorobami i klęskami żywiołowymi oraz stwarza nowe możliwości dla grup w przeszłości zaniedbywanych.
Oto siedem zastosowań, dzięki którym sztuczna inteligencja już czyni świat lepszym:
1. Prognozowanie powodzi i pomoc ludziom w zachowaniu bezpieczeństwa dzięki systemom wczesnego ostrzegania
W zeszłym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała raport, zgodnie z którym połowa świata nie dysponuje odpowiednimi systemami wczesnego ostrzegania przed katastrofami takimi jak powodzie i pożary. Badania pokazują jednak, że liczba osób dotkniętych kryzysami związanymi z klimatem i powodowanymi przez nie szkodami nieprzerwanie rośnie. W związku z tym potrzebujemy technologii, która pomoże ludziom zachować bezpieczeństwo, a rządom odpowiednio się przygotować, a co za tym idzie ratować ludzkie życie.
Nasz program do prognozowania powodzi obejmuje dziesiątki krajów. Pokazuje prognozy w wyszukiwarce i Mapach Google oraz wysyła alerty na urządzenia mobilne, aby powiadomić osoby znajdujące się w niebezpieczeństwie. A nasz serwis FloodHub zawiera szczegółowe mapy zalań, dzięki czemu ludzie mogą zobaczyć, co dokładnie może się zdarzyć w ich lokalizacji.
2. Wykrywanie granic pożarów lasów w czasie rzeczywistym, aby pomóc w ich gaszeniu
Na podstawie zdjęć satelitarnych tworzymy modele AI, które potrafią wykrywać granice pożarów w czasie rzeczywistym, a ich lokalizację pokazujemy w wyszukiwarce i Mapach Google. W ubiegłym roku zastosowaliśmy nasze modele do ponad 30 pożarów lasów w USA i Kanadzie, co ułatwiło informowanie lokalnych mieszkańców i strażaków. Obecnie rozszerzyliśmy naszą działalność na Meksyk i część Australii.
Caption: Nasze modele AI pomagają w wyświetlaniu map granic pożarów lasów w naszych produktach.
3. Monitorowanie zdrowia prenatalnego
Globalne wskaźniki śmiertelności okołoporodowej są bardzo wysokie – w 2017 r. około 295 tysięcy kobiet zmarło w trakcie ciąży i porodu oraz niedługo po nich, w większości z przyczyn, które można było leczyć lub którym można było zapobiec dzięki odpowiedniej opiece zdrowotnej. Jednym z przykładów są ultradźwięki, które stały się w wielu miejscach rutynową częścią opieki prenatalnej, ale nadal są trudno dostępne w uboższych regionach, częściowo z powodu braku odpowiednio wyszkolonych pracowników służby zdrowia. Współpracujemy z Northwestern Medicine w celu opracowania i przetestowania modeli AI, które umożliwią wyszkolonym w podstawowym zakresie operatorom USG w uboższych regionach dokładną identyfikację potencjalnych problemów i zagrożeń, takich jak ułożenie płodu.
4. Zwalczanie plag szkodników w uprawach
Plagi szkodników w uprawach bawełny i żywności mogą mieć katastrofalne konsekwencje dla rolników i osób, które polegają na ich zbiorach. Współpracujemy z InstaDeep i Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, aby lepiej wykrywać ogniska szarańczy w Afryce, co umożliwia wdrożenie odpowiednich środków kontroli. Wsparliśmy również Wadhwani AI w Indiach, aby stworzyć aplikację opartą na sztucznej inteligencji, która pomaga identyfikować i eliminować plagi szkodników – zapewnia to redukcję oprysków pestycydami o 20% i wzrost zysku rolników o 26%.
5. Pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami populacji i działaniami humanitarnym dzięki budynkom
Open Buildings to ogólnodostępny zbiór danych wykorzystujący sztuczną inteligencję do interpretacji zdjęć satelitarnych, zaprojektowany w celu określenia lokalizacji i geometrii budynków. Informacje te przydają się w wielu ważnych zastosowaniach, od szacowania liczby ludności, planowania miejskiego i działań humanitarnych, aż po nauki o środowisku i klimacie. Projekt, dostępny w Afryce, Bangladeszu, Indonezji, Laosie, Nepalu, Filipinach, Singapurze, Sri Lance, Tajlandii i Wietnamie, pozwala rządom i organizacjom pomocowym lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców, zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach kryzysowych.
6. Wykrywanie wariantów genetycznych powodujących choroby
Dzięki współpracy z PacBio naukowcy wykorzystują naszą technologię uczenia głębokiego DeepConsensus do szybkiego i dokładnego identyfikowania wariantów genetycznych, które powodują choroby. Pomoże to naukowcom odkrywać poważne schorzenia genetyczne, takie jak podwyższone ryzyko raka piersi lub tętniczego nadciśnienia płucnego.
7. Pomoc osobom z niestandardową mową w nawiązywaniu kontaktu i byciu zrozumianym
Miliony ludzi mają trudności z byciem zrozumianym, gdy mówią. Project Relate, aplikacja na Androida oparta na badaniach nad sztuczną inteligencją, pomaga osobom z niestandardową mową łatwiej komunikować się z innymi. Może transkrybować mowę na tekst, powtarzać wypowiedziane słowa przy użyciu syntetycznego głosu, a także komunikować się bezpośrednio z Asystentem Google osoby mówiącej w celu wykonania różnych zadań, od odtworzenia piosenki po włączenie światła.