Bard, eksperyment AI od Google, jest już dostępny w Polsce
Ciekawość i wyobraźnia są siłami napędowymi ludzkiej kreatywności. Niezależnie od tego, czy chodzi o dziecko wymyślające nową zabawę, przyjaciół planujących kolejną wycieczkę czy przedsiębiorcę wpadającego na nowy pomysł biznesowy – ta zdolność do znajdowania nowych możliwości jest wrodzoną cechą naszego gatunku.
Read MoreCiekawość i wyobraźnia są siłami napędowymi ludzkiej kreatywności. Niezależnie od tego, czy chodzi o dziecko wymyślające nową zabawę, przyjaciół planujących kolejną wycieczkę czy przedsiębiorcę wpadającego na nowy pomysł biznesowy – ta zdolność do znajdowania nowych możliwości jest wrodzoną cechą naszego gatunku.
Dlatego stworzyliśmy Barda: aby pomógł Wam zgłębiać ciekawość, rozwijać wyobraźnię i realizować pomysły. I to nie tylko przez udzielanie odpowiedzi na Wasze pytania, ale także przez tworzenie na ich podstawie czegoś nowego.
Dziś ogłaszamy największą dotychczas aktualizację Barda. Teraz jest dostępny w większości krajów i w najpowszechniej używanych językach. Ponadto wprowadzamy nowe funkcje, które pomogą Wam lepiej dostosować interakcje z Bardem, rozwinąć kreatywność i osiągnąć więcej.
Dostęp do Barda w kolejnych krajach i językach
- Słuchanie odpowiedzi: czasami usłyszenie czegoś na głos może pomóc podejść do pomysłu w inny sposób. Dlatego od dzisiaj możecie odsłuchiwać odpowiedzi Barda. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcecie poznać poprawną wymowę słowa lub posłuchać wiersza albo scenariusza. Wystarczy wpisać prompt, a potem kliknąć ikonę głośnika, aby usłyszeć odpowiedź Barda. Ta funkcja jest teraz dostępna w ponad 40 językach.
- Łatwe dostosowywanie odpowiedzi Barda: teraz możecie zmienić ton i styl wypowiedzi Barda, korzystając z pięciu opcji dostosowania odpowiedzi: Prostsza, Dłuższa, Krótsza, Bardziej profesjonalna i Bardziej swobodna. Na przykład możecie poprosić Barda o pomoc w napisaniu oferty sprzedaży zabytkowego fotela, a następnie skrócić odpowiedź, wybierając odpowiednią opcję z rozwijanego menu. Ta funkcja jest dostępna w języku angielskim i wkrótce zostanie rozszerzona na kolejne języki.
- Przypinanie, organizowanie i edytowanie rozmów: z opinii użytkowników i użytkowniczek dowiedzieliśmy się, że przydałaby się im opcja powrotu do poprzednich promptów, dlatego dodajemy możliwość przypinania i zmiany nazw rozmów z Bardem. Teraz po rozpoczęciu rozmowy zobaczycie w pasku bocznym opcje przypinania, zmiany nazwy i kontynuowania ostatnich rozmów. Na przykład jeśli poprosicie Barda o porównanie letnich sportów na świeżym powietrzu, później możecie wrócić do podanych przez niego wskazówek. Ta funkcja jest teraz dostępna w ponad 40 językach.
- Eksportowanie kodu do różnych narzędzi: obserwujemy zainteresowanie wykorzystaniem Barda do zadań związanych z programowaniem. Dlatego dzisiaj dodajemy nową funkcję, która pozwala na wyeksportowanie kodu Pythona także do narzędzia Replit, a nie tylko do Google Colab. Ta funkcja jest już dostępna w ponad 40 językach.
- Udostępnianie odpowiedzi znajomym: ułatwiliśmy również udostępnianie części lub całej rozmowy z Bardem innym osobom. Dzięki linkom możecie teraz dzielić się swoimi pomysłami i twórczością ze znajomymi. Ta funkcja jest dostępna w ponad 40 językach.
- Korzystanie z obrazów w promptach: obrazy odgrywają ważną rolę w pobudzaniu wyobraźni. Na konferencji I/O ogłosiliśmy wprowadzenie funkcji Obiektywu Google w Bardzie. Niezależnie od tego, czy chcecie uzyskać więcej informacji na temat obrazu czy potrzebujesz inspiracji do napisania tekstu na podstawie zdjęcia, na przykład podziękowania za prezent, teraz możecie przesyłać obrazy w promptach, a Bard je przeanalizuje, aby odpowiednio Wam pomóc. Ta funkcja jest obecnie dostępna w języku angielskim, a wkrótce zostanie rozszerzona na nowe języki.


Wspieramy edukację cyfrową dzieci i młodzieży w Europie Środkowo-Wschodniej: w ramach funduszu Google.org przekazujemy grant dla Fundacji Szkoła z Klasą
W świecie, w którym nowe technologie stale się rozwijają, ułożenie kompleksowego programu nauczania dla dzieci i młodzieży, obejmującego najważniejsze i aktualne tematy, jest dużym wyzwaniem. Według badań istnieje nawet 7-letnia luka pomiędzy momentem, w którym dzieci zaczynają korzystać z Internetu, do chwili, w której rodzice zaczynają tłumaczyć swoim pociechom, jak spędzać czas online w bezpieczny sposób.
Read MoreW świecie, w którym nowe technologie stale się rozwijają, ułożenie kompleksowego programu nauczania dla dzieci i młodzieży, obejmującego najważniejsze i aktualne tematy, jest dużym wyzwaniem. Według badań istnieje nawet 7-letnia luka pomiędzy momentem, w którym dzieci zaczynają korzystać z Internetu, do chwili, w której rodzice zaczynają tłumaczyć swoim pociechom, jak spędzać czas online w bezpieczny sposób.
Dlatego w ramach Google.org ogłaszamy wsparcie dla Fundacji Szkoła z Klasą w postaci grantu w wysokości 3,5 mln dolarów. Fundacja prowadzi w 8 krajach Europy Środkowej i Wschodniej edukację cyfrową dzieci i młodzieży, wykorzystując do tego przygotowany przez Google program nauczania Asy Internetu (ang. Be Internet Awesome). Jego celem jest kształtowanie kompetencji, postaw i umiejętności młodych ludzi, które pomogą im odnaleźć się w rzeczywistości online. Początkowo kierowana do dzieci w wieku 9-14 lat, inicjatywa z czasem została dostosowana do dzieci w wieku 3-9 lat, a obecnie Fundacja pracuje nad programem dla uczniów w wieku 14-18 lat.
W Polsce program Asy Internetu zainaugurowany został przez Fundację Szkoła z Klasą w 2018 roku ze wsparciem Google.
Od 2021 roku, w ramach wcześniejszego grantu Google.org dla Fundacji Szkoła z Klasą, zostało przeszkolonych ponad 500 tys. nauczycieli i uczniów w 8 państwach Europy Środkowo-Wschodniej: w Chorwacji, Czechach, Grecji, Polsce i Rumunii oraz na Węgrzech, Słowacji i Litwie. Dzisiaj ogłaszamy, że dzięki wsparciu Google.org program Asy Internetu będzie kontynuowany w dotychczasowych państwach i wprowadzony w 3 nowych: Łotwie, Mołdawii i Ukrainie. Według badań Fundacji Szkoła z Klasą, ponad 90% nauczycieli i uczniów deklaruje, że Asy Internetu były dla nich przydatne w codziennym życiu.
Współpraca międzynarodowa
Grant od Google.org wesprze Fundację Szkoła z Klasą w koordynacji działań różnych organizacji pozarządowych z Europy Środkowej i Wschodniej, z których wszystkie specjalizują się w edukacji cyfrowej. Zadania Fundacji obejmują wymianę wiedzy o najlepszych praktykach, działania związane z budowaniem społeczności, prowadzenie badań i ocenę wpływu programu, ze szczególnym uwzględnieniem wymagających społeczności.
Partnerami programu są m.in. FORTH w Grecji, AdFaber w Rumunii, Suradnici u učenju w Chorwacji, Teach for Slovakia na Słowacji, Jules and Jim w Czechach, International Children's Safety Services na Węgrzech i Vedliai na Litwie.
Wsparcie dla dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji
We wszystkich państwach podstawowe działania obejmują dostosowanie programu nauczania Asy Internetu do lokalnych potrzeb oraz zapewnienie uczniom dostępu do gry edukacyjnej Interlandia. Niemniej modele nauczania różnią się między sobą: niektóre organizacje koncentrują się na szerokim zasięgu, inne decydują się na bardziej szczegółowe szkolenia do węższego grona odbiorców. Szkoła z Klasą stworzyła już specjalne wytyczne dotyczące tego, jak dostosować Asy Internetu do potrzeb dzieci i młodzieży. Pierwsza część zaleceń została już opublikowana na stronie bia4all.eu. Możecie tam znaleźć praktyczne spostrzeżenia i rekomendacje badaczy i praktyków z różnych państw.
Wszędzie program uwzględnia potrzeby danej społeczności. Koncentrujemy się nie tylko na doskonaleniu kompetencjach twardych, ale stawiamy również na kształtowanie wartości, postaw i emocji. Jedną z grup, z którymi pracujemy w Chorwacji, są studenci z małych wysp; w Rumunii i na Słowacji docieramy do społeczności romskiej; w Polsce i na Litwie pracujemy z uchodźcami z Ukrainy, a w Grecji między innymi z uchodźcami z Bliskiego Wschodu.
Bezpieczeństwo rodziny w Internecie i obywatelstwo cyfrowe są jednym z głównych celów Google.org w Europie. Grant w wysokości 3,5 mln dolarów dla Fundacji Szkoła z Klasą będzie nadal wspierać organizacje pozarządowe korzystające z otwartego programu nauczania Asy Internetu, przygotowanego przez Google. Widzimy, że budowanie sieci organizacji pozarządowych zajmujących się podobnymi tematami służy poprawie wpływu programu: pozwala nam dzielić się najlepszymi praktykami i innowacyjnymi rozwiązaniami oraz daje przestrzeń do dyskusji na temat wspólnych wyzwań w nauczaniu obywatelstwa cyfrowego ponad granicami. Cieszymy się, że możemy nadal wspierać Fundację Szkoła z Klasą w prowadzeniu tej nowatorskiej inicjatywy i łączeniu pracy organizacji pozarządowych z 11 państw.
Gianna Francescutti, manager programu, Google.org

Podcast ,,My YouTube Story”: Kaja Kraska ,,Kręcenie filmów podróżniczych zmienia patrzenie na świat”
Z mediami (nie) po drodze
Elżbieta Różalska, menadżerka ds. komunikacji, Google Polska


Leonardo da Vinci: wewnątrz genialnego umysłu


