Co dalej z YouTube i Google Video?
25 stycznia 2007
Dwa miesiące temu w prasie zaczęły pojawiać się informacje o przejęciu serwisu YouTube przez Google. Od tego czasu jesteśmy zasypywani pytaniami dotyczącymi przyszłości nie tylko tej relatywnie nowej marki, ale także całego rynku wideo, który obecnie jest w dużej części zdominowany przez YouTube oraz Google Video. Chcielibyśmy dziś uchylić nieco rąbka tajemnicy w tej kwestii przybliżając nasze plany rozwoju obu serwisów.Read More
Dwa miesiące temu w prasie zaczęły pojawiać się informacje o przejęciu serwisu YouTube przez Google. Od tego czasu jesteśmy zasypywani pytaniami dotyczącymi przyszłości nie tylko tej relatywnie nowej marki, ale także całego rynku wideo, który obecnie jest w dużej części zdominowany przez YouTube oraz Google Video. Chcielibyśmy dziś uchylić nieco rąbka tajemnicy w tej kwestii przybliżając nasze plany rozwoju obu serwisów.
Przede wszystkim, Google Video i YouTube będą nadal niezależnie rozwijały swoje najsilniejsze strony. Tradycja Google opiera się na wyszukiwaniu i inwestowaniu w technologie umożliwiające zorganizowany i łatwy dostęp do informacji. Z drugiej strony serwis YouTube jest niewątpliwym liderem na świecie, jeśli chodzi o ilość materiałów udostępnionych online, stworzonym wokół fascynującej społeczności internautów, którzy swą aktywność manifestują poprzez tworzenie krótkich filmów wideo i dzielenie się nimi w sieci.
Wyszukiwarka Google od dawna obejmuje już materiały wideo z YouTube, dziś jednak te same filmy pojawiły się także w indeksie Google Video dając użytkownikom dostęp do ogromnej, połączonej bazy plików (po kliknięciu na film oznaczony ikonką YouTube, nastąpi przekierowanie do określonego materiału na stronie www.youtube.com).
Z czasem serwis Google Video będzie ewoluował w kierunku uniwersalnej wyszukiwarki wideo obejmującej swym zakresem wszelkie światowe zasoby audio-wizualne. Koncepcja ta wpisuje się w całościową ideologię firmy – „Misją Google jest uporządkowanie światowych zasobów informacji, aby stały się one powszechnie dostępne i użyteczne”. Materiały wideo nie odbiegają od tej koncepcji. Użytkownik szukający informacji o Mikołaju Koperniku może być zainteresowany przeczytaniem artykułów naukowych, przejrzeniem zdjęć lub obejrzeniem filmu popularno-naukowego o odkryciach naukowca w pierwszej połowie XVI w. Google Video będzie platformą umożliwiającą wyszukiwanie dowolnych materiałów wideo, w ten sposób poszerzy się również zakres informacji, które można będzie znaleźć przy użyciu produktów Google.
Choć niezależność YouTube zostanie utrzymana, Google będzie mógł przyczynić się do dalszego wzrostu tego serwisu poprzez udostępnienie swoich zasobów – począwszy od inżynierów i pracowników IT z prawie wszystkich krajów świata, poprzez zaawansowane technologie wyszukiwania, aż do nowych możliwości generowania przychodu z usług internetowych. Efekty widoczne dla użytkownika będą jednak zgodne z hasłem założycieli YouTube – „broadcast yourself”, co w wolnym przekładzie zbliżone jest do sloganu „niech cię zobaczą!”.
Podsumowując, nasza wizja obejmuje zwiększanie ilości materiałów wideo w serwisie YouTube. Będą to nie tylko filmy nadsyłane przez użytkowników, ale w coraz większej mierze również materiały udostępniane przez dużych partnerów Google (stacje telewizyjne, wytwórnie filmowe, itp.). Chcemy, aby YouTube pozostał portalem dla społeczności internetowej XXI w. skupionej wokół technologii wideo. Docelowo, chcielibyśmy także udostępnić stronę YouTube w kilkunastu wersjach językowych tak, aby ułatwić korzystanie z serwisu ogromnej grupie użytkowników spoza krajów anglojęzycznych. Z drugiej strony, Google Video będzie pomału zmierzał w kierunku indeksowania jak największej ilości materiałów wideo i udostępniania ich użytkownikom w uporządkowanej i łatwej do przeszukania formie. Czas pokaże, na ile rewolucyjne będą zmiany zachodzące od niedawna w świecie wideo dzięki rosnącej w siłę społeczności internautów i postępującym technologiom przesyłu informacji…