Upłynęło już dziewięć miesięcy odkąd zaprezentowaliśmy przeglądarkę Google Chrome. Dzisiaj ponad 30 milionów osób używa jej regularnie. Chrome powstał dla ludzi żyjących w sieci - szukających informacji, sprawdzających pocztę, będących na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, robiących zakupy online czy też po prostu pozostających w kontakcie z przyjaciółmi. Jednak systemy operacyjne, pod kontrolą których działa przeglądarka, zostały zaprojektowane w czasie, gdy nie było jeszcze Internetu. Dzisiaj chcielibyśmy ogłosić nowy projekt, będący naturalnym rozszerzeniem przeglądarki Google Chrome - system operacyjny Google Chrome. Staramy się od nowa odpowiedzieć na pytanie, czym powinien być system operacyjny.

Google Chrome OS to lekki system operacyjny o otwartych źródłach, początkowo przeznaczony dla netbooków. Źródła zostaną otwarte jeszcze w tym roku, zaś netbooki z systemem operacyjnym Google Chrome pojawią się na rynku w drugiej połowie 2010 roku. Ponieważ rozmawiamy o tym projekcie z naszymi partnerami, a niedługo będziemy pracować ze środowiskiem open source, chcieliśmy podzielić się naszą wizją i przedstawić cele, które sobie stawiamy.

Szybkość, prostota i bezpieczeństwo stanowią kluczowe aspekty systemu Google Chrome. Chcemy, aby system operacyjny był szybki i lekki, zaś jego uruchomienie i udostępnienie użytkownikowi gotowej do pracy przeglądarki nie trwało dłużej niż kilka sekund. Interfejs użytkownika jest minimalny, zaś większość interakcji dzieje się w sieci. Podobnie jak w przypadku przeglądarki Google Chrome, również i w tym przypadku wracamy do podstaw i tworzymy całkowicie nową architekturę bezpieczeństwa, aby użytkownicy nie musieli martwić się o wirusy, robaki czy aktualizacje konieczne dla zachowania bezpieczeństwa. System operacyjny powinien po prostu działać.

System Google Chrome będzie działał na procesorach x86 oraz ARM. Współpracujemy z kilkoma dostawcami, aby w przyszłym roku dostarczyć netbooki wyposażone w system Google Chrome. Architektura systemu jest prosta - przeglądarka Google Chrome działająca pod kontrolą nowego systemu okien wspieranego przez jądro Linuksa. Platformą dla programistów aplikacji jest sieć. Wszystkie aplikacje sieciowe będą działały automatycznie, nowe aplikacje będą mogły być tworzone przy pomocy dowolnych technologii sieciowych. Oczywiście, będą one dostępne nie tylko w systemie Google Chrome, ale również w każdym innym wyposażonym w przeglądarkę, jak Windows, Mac czy Linux, oferując twórcom aplikacji najszerszą możliwą grupę użytkowników.

System operacyjny Google Chrome stanowi nowy projekt, niezależny od systemu Android. Android został zaprojektowany dla urządzeń od telefonów komórkowych do netbooków, podczas gdy system Google Chrome przeznaczony jest dla osób spędziających większość czasu w sieci i jest projektowany na urządzenia z zakresu od netbooków do pełnowymiarowych systemów typu desktop. Istnieją obszary zastosowań, w których systemy Google Chrome oraz Android oferują alternatywne rozwiązania, wierzymy jednak że możliwość wyboru będzie promować dalsze innowacje z zyskiem dla każdego.

Słuchamy głosu naszych użytkowników i to co słyszymy jest wyraźne - komputery muszą stać się lepsze. Chcemy mieć ciągły dostęp do poczty, bez tracenia czasu na uruchomienie komputera i przeglądarki. Chcemy, aby komputery zawsze działały tak szybko, jak wtedy gdy je kupiliśmy. Chcemy, aby nasze dane dostępne były gdziekolwiek jesteśmy i abyśmy nie musieli się martwić utratą komputera lub tym, że zapomnieliśmy wykonać kopię zapasową. Co więcej, nie chcemy spędzać godzin konfigurując komputer do pracy z nowym urządzeniem lub też ciągle aktualizując oprogramowanie. Dlatego też Google stara się dostarczać użytkownikom coraz lepsze narzędzia i metody pracy, umożliwiające realizację coraz większej liczby zadań online.

Przed nami jeszcze wiele pracy. Aby zrealizować tę wizję będziemy oczywiście potrzebowali pomocy środowiska open source. Z niecierpliwością oczekujemy tego, co przed nami i mamy nadzieję, że Wy też. Dalszych informacji na ten temat można się spodziewać jesienią, na razie zaś życzymy miłego lata.