W poprzednim wpisie przedstawiliśmy porady dotyczące optymalizacji pod kątem ruchu. Dziś omówimy typ optymalizacji koncentrujący się na promocji marki.

Co to jest promocja marki?

Promocja marki zazwyczaj odnosi się do wprowadzenia i rozwoju określonej marki w celu wyróżnienia jej na rynku, zwiększenia świadomości jej istnienia, wzbudzenia zaufania klientów i utrzymania ich lojalności, a więc w ostatecznym rozrachunku – zwiększenia wartości firmy. Często nazwy firmy lub marki reprezentują pewien zakres produktów i są z nim kojarzone.

Strategie promocji marki

Tworząc kampanię przeznaczoną dla sieci wyszukiwania Google zazwyczaj opracowuje się listę słów kluczowych blisko powiązanych z danym produktem lub usługą. Dzięki temu użytkownicy, którzy wyszukują odpowiednie hasła, mogą zostać skierowani na stronę produktu. W witrynie może dojść do konwersji, tzn. kupna produktu lub usługi. Natomiast strategia promocji marki w znacznie większym stopniu koncentruje się na rozpowszechnieniu określonego komunikatu.

Kampanie poświęcone promocji marki wymagają listy ukierunkowanych haseł powiązanych z określonym motywem lub pojęciem, nie zaś z produktem lub usługą. Po kliknięciu reklama przeniesie użytkownika do unikatowej mikrowitryny lub witryny promocji marki, zawierającej dodatkowe informacje. Zazwyczaj taka witryna jest tworzona specjalnie w tym celu. Korzyści z dobrze zaprojektowanej kampanii poświęconej promocji marki (szczególnie w sieci wyszukiwania) to:
  • Precyzyjne kierowanie – możliwe będzie promowanie komunikatu związanego z marką wśród użytkowników wyszukujących powiązane z nim hasła.
  • Większy zasięg – zwiększą się możliwości korzystania z nowych okazji reklamowania online i zwrócenia uwagi większej liczby odbiorców na ideę lub komunikat.
  • Połączenie z promocją marki poza internetem – strategia promocji marki w sieci wyszukiwania działa najlepiej w połączeniu z działaniami poza internetem, np. reklamami w czasopismach i telewizji, promocjami itp.
  • Łatwość wdrożenia – podstawowa funkcjonalność AdWords pozostaje bez zmian, wymagana jest jedynie inwestycja w opracowanie koncepcji marki i odzwierciedlenie jej w witrynie.
  • Brak zagrożenia konkurowaniem między własnymi reklamami – ponieważ używane będą słowa kluczowe dotyczące motywu lub pojęcia wiążącego się z marką, a nie produktu lub usługi, nie ma ryzyka, że odbiorą one część ruchu generowanego przez reklamy o dużym współczynniku konwersji.
  • Możliwość śledzenia rezultatów – oczywiście można w łatwy sposób śledzić osiągane wyniki. Raport wyszukiwań ułatwia sprawdzenie, jakie zapytania spowodowały wyświetlenie reklamy i wygenerowały ruch w witrynie poświęconej promocji marki.
Omówmy to na konkretnym przykładzie. Wyobraźmy sobie dostawcę energii elektrycznej, który chce zwrócić uwagę na swoją dbałość o ochronę środowiska. Jego lista ukierunkowanych terminów powiązanych z tą tematyką mogłaby wyglądać tak:

problemy środowiskowe
produkty zielone
ochrona środowiska
zrównoważony rozwój firmy
produkty świadome ekologicznie
ekologiczny styl życia

Aby przyciągnąć odpowiedni ruch do mikrowitryny poświęconej promocji marki, należałoby na bazie takich terminów utworzyć listę bardzo trafnych słów kluczowych i połączyć ją z przyciągającymi uwagę tekstami reklam, np.:

Kwestie środowiska
Martwisz się o naturę?
Dowiedz się, jak lepiej żyć!
SustainableLiving.com

Możesz też rozważyć zastosowanie strategii promocji marki opartej na sponsoringu, organizacji imprez, udziale gwiazd, działalności charytatywnej lub innych motywach przewodnich powiązanych z marką.

Jak można oczekiwać, tego typu strategia promocji marki w sieci wyszukiwania jest najodpowiedniejsza, jeśli Twoja marka jest już powszechnie uznana lub jeśli chcesz, aby zdobyła takie uznanie. Należy pamiętać o konkretnym celu, jaki chce się uzyskać dzięki witrynie poświęconej promocji marki, oraz przestrzegać kluczowych zasad, takich jak kierowanie na wysokiej jakości stronę docelową odpowiednią do reklam i słów kluczowych.