Kilka tygodni temu udostępniliśmy rozszerzenia reklam – nowy sposób wyświetlania reklam lokalnych w programie AdWords. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam ten temat oraz przedstawić sprawdzone metody ich konfiguracji w koncie.

Na początek warto wiedzieć, że są dwa sposoby konfiguracji rozszerzeń: na poziomie kampanii oraz reklamy.

Konfiguracja rozszerzeń na poziomie kampanii oznacza, że Google dynamicznie dopasuje reklamy tekstowe kampanii do najbardziej trafnego adresu w koncie na podstawie takich informacji, jak lokalizacja użytkownika, czy wyszukiwane przez niego hasła. Pamiętajcie, że adres zostanie wyświetlony tylko w przypadku, gdy odpowiada lokalizacji użytkownika lub wyszukiwanym hasłom. Aby zilustrować korzyści płynące z zastosowania rozszerzeń na poziomie kampanii użyjemy fikcyjnej sieci kawiarni o nazwie ”Mała czarna”, której właścicielem jest Tomek.

Dodajcie rozszerzenia na poziomie kampanii, jeżeli chcecie…
  • Używać tego samego tekstu reklamy w wielu lokalizacjach firmy. Przykład: we wszystkich kawiarniach ”Mała czarna” obowiązuje promocja „przy zakupie jednej kawy, drugą otrzymasz gratis”. Tomek może utworzyć jedną reklamę i włączyć rozszerzenia na poziomie kampanii, ponieważ tekst reklamy w przypadku tej promocji odnosi się do wszystkich lokalizacji.
  • Kierować reklamy dla wszystkich lokalizacji na tę samą stronę docelową. Przykład: wszystkie kawiarnie ”Mała czarna” mają w ofercie takie same napoje w tych samych cenach, więc mają jedną stronę internetową dla użytkowników online, niezależnie od ich lokalizacji.
  • Szybko tworzyć i edytować wiele reklam. Przykład: we wszystkich kawiarniach ”Mała czarna” jest wprowadzana promocja „Wtorki z latte za 3 PLN”. Jeżeli Tomek utworzy dla tej promocji nową kampanię i skonfiguruje rozszerzenia na poziomie kampanii, wystarczy, że utworzy tylko jedną reklamę, która będzie wyświetlana w przypadku wszystkich adresów powiązanych z tą kampanią.
Jeżeli uważacie, że takie ustawienia pasują do Waszych kampanii, tutaj możecie uzyskać więcej informacji na temat konfiguracji rozszerzeń na poziomie kampanii.

Rozszerzenia na poziomie reklamy zastępują ustawienia rozszerzeń na poziomie kampanii. Korzystając z rozszerzeń na poziomie reklamy, wybieracie jeden adres dla konkretnej reklamy.

Utwórzcie rozszerzenia na poziomie reklamy, jeżeli chcecie…
  • Powiązać pojedynczy adres z konkretnym przekazem marketingowym. Przykład: Tomek chce wypróbować promocję w jednej lokalizacji, zanim wprowadzi ją we wszystkich kawiarniach. Planuje wprowadzić promocję „Lubię poniedziałki” – darmowy rogalik do każdej zamówionej kawy. Utworzył reklamę dla tej promocji i chce ją wyświetlić tylko w odniesieniu do tej lokalizacji, w której promocja obowiązuje. Nie chce, żeby program AdWords dopasowywał reklamę do jego innych adresów, więc zastępuje ustawienie kampanii rozszerzeniem na poziomie reklamy.
  • Kierować każdą reklamę na inną stronę docelową. W celu popularyzacji promocji „Lubię poniedziałki” Tomek utworzył również w swojej witrynie osobną stronę docelową. Chce kierować większość swoich użytkowników na stronę główną za pomocą swoich regularnych kampanii, za wyjątkiem odbiorców reklamy „Lubię poniedziałki”, którzy mają być przekierowani na specjalną stronę dotyczącą promocji.
Jeżeli rozszerzenia na poziomie reklam są dla Was korzystniejsze, dowiedzcie się więcej na ich temat tutaj. Pamiętajcie, że w swoim koncie możecie łączyć rozszerzenia na poziomie kampanii oraz reklamy.

Jak dodać adresy?

Podczas konfiguracji rozszerzeń warto wiedzieć, że są dwa sposoby wprowadzania adresów: można skorzystać z Centrum firm lokalnych lub wprowadzić adresy ręcznie w AdWords.

Jeżeli jesteście właścicielami firmy, powinniście dodać adres za pośrednictwem Centrum firm lokalnych. Centrum firm lokalnych to bezpłatne narzędzie, za pomocą którego można zarządzać wpisami o firmie. Adresy wprowadzone tutaj ręcznie lub przesłane zbiorczo wpłyną na sposób wyświetlania bezpłatnych informacji o firmie i reklam w witrynie Google.pl i w Mapach Google. Jeżeli planujecie korzystać z Centrum firm lokalnych, tutaj możecie uzyskać więcej informacji na temat jego współpracy z rozszerzeniami.

Jeżeli natomiast nie jesteście właścicielami firm w lokalizacjach podanych w reklamach, możecie wprowadzić odpowiednie adresy do AdWords ręcznie. Przykładem takiej firmy może być firma dostarczająca bezprzewodowy internet w kawiarniach Tomka. Nie jest ona właścicielem lokalizacji kawiarni ”Mała czarna”, ale może reklamować swoje usługi Wi-Fi dostępne w tych kawiarniach.

Niezależnie od wybranej metody, adresy można dodawać w tym samym miejscu w AdWords – w sekcji Odbiorcy, na karcie Ustawienia.


Więcej informacji na temat rozszerzeń lokalizacji można znaleźć w sekcji omawiającej rozszerzenia w Centrum pomocy.