Nieco ponad rok temu, pomogliśmy udostępnić online pięć rękopisów znad Morza Martwego - starożytnych dokumentów, które obejmują, najstarsze znane z istniejących, biblijne manuskrypty. Napisane ponad 2 tysiące lat temu na kawałkach pergaminu i papirusu, ocalały dzięki gorącemu i suchemu klimatowi pustyni oraz ciemnościom jaskiń, w których zostały ukryte. Zwoje prawdopodobnie są najważniejszym archeologicznym odkryciem XX wieku.
Nieco ponad rok temu, pomogliśmy udostępnić online pięć rękopisów znad Morza Martwego - starożytnych dokumentów, które obejmują, najstarsze znane z istniejących, biblijne manuskrypty. Napisane ponad 2 tysiące lat temu na kawałkach pergaminu i papirusu, ocalały dzięki gorącemu i suchemu klimatowi pustyni oraz ciemnościom jaskiń, w których zostały ukryte. Zwoje prawdopodobnie są najważniejszym archeologicznym odkryciem XX wieku.

Dzisiaj, pomagamy przenieść jeszcze więcej tych starożytnych skarbów do internetu. Izraelski Urząd ds. Zabytków (the Israel Antiquities Authority) uruchamia Cyfrową Bibliotekę Zwojów znad Morza Martwego Leona Levy’ego (Leon Levy Dead Sea Scrolls Digital Library), elektroniczny zbiór około 5 tysięcy zdjęć fragmentów zwojów, w niespotykanej dotąd jakości. Teksty zawierają jedną z pierwszych, znanych kopii Księgi Powtórzonego Prawa, która obejmuje Dziesięć Przykazań, część pierwszego rozdziału Księgi Rodzaju, opisującej stworzenie świata oraz setki ponad 2000-letnich tekstów, rzucających światło na czasy, kiedy Jezus żył i nauczał oraz na historię judaizmu.

Dziesięć Przykazań. Zdjęcie wyk. przez Shai Halevi, dzięki uprzejmości Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków
Część Księgi Rodzaju. Zdjęcie wyk. przez Shai Halevi,  dzięki uprzejmości Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków

Miliony użytkowników i uczonych może odkryć i rozszyfrować szczegóły niewidoczne gołym okiem, w rozdzielczości 1215 dpi. Strona wyświetla kolorowe zdjęcia oraz zdjęcia wykonane w podczerwieni, o identycznej jakości co same zwoje. Dostępna jest również baza danych zawierająca informacje o około 900 rękopisach oraz strony z interaktywnymi treściami. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć projekt poprzez udostępnienie Google Storage, App Engine oraz umożliwienie korzystania z Map, YouTube oraz technologii obrazowania Google.

Partnerstwo z Izraelskim Urzędem ds. Zabytków jest częścią naszej bieżącej pracy, mającej na celu udostępnianie ważnych, kulturowych i historycznych materiałów online i uczynienie je szeroko dostępnymi oraz pomaganie w zachowaniu ich dla przyszłych pokoleń. Innymi przykładami są: Yad Vashem - kolekcja zdjęć dotyczącą Holocaustu, Google Art Project, World Wonders i Google Cultural Institute.

Mamy nadzieję, że spodoba wam się wizyta w Cyfrowej Biblioteki Zwojów znad Morza Martwego lub na stronach innych projektów oraz interakcja z historią.

Czas zatrzymać się na chwilę i spojrzeć do tyłu na to, co działo się na YouTube w mijającym roku. Listę najpopularniejszych na świecie filmów znajdziecie tutaj, a podsumowanie obejrzyjcie w filmie ...
Czas zatrzymać się na chwilę i spojrzeć do tyłu na to, co działo się na YouTube w mijającym roku. Listę najpopularniejszych na świecie filmów znajdziecie tutaj, a podsumowanie obejrzyjcie w filmie:



Zachęcamy Was też do obejrzenia interaktywnej osi czasu, podsumowującej globalnie mijający rok na YouTube:



W Polsce w mijającym roku, absolutnym hitem został film zespołu Weekend - Ona Tańczy Dla Mnie, który został odtworzony ponad 27 mln razy i doczekał się wielu coverów i remiksów - jedną z nich stworzył popularny na YouTube CeZik. Mijający rok to także muzyka związana z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, zarówno w tej popowej jak i ludowej wersji. 2012 to także Wasz sprzeciw wobec ACTA. Bardzo chętnie oglądaliście też gwiazdy YouTube czyli wspomnianego już CeZika i Niekrytego Krytyka. Pełną listę wybranych najpopularniejszych filmów znajdziecie poniżej.

1. Weekend - Ona Tańczy Dla Mnie
2. PSY - GANGNAM STYLE
3. Jula - Za każdym razem
4. Oceana - Endless Summer
5. Jarzębina "Koko Koko Euro spoko"
6. Ewelina Lisowska - Nieodporny Rozum
7. KlejNuty - Lubię wypić
8. V-Unit - V nie dla ACTA
9. NO ACTA ! Jak działa ACTA.
10. Przemyślenia Niekrytego Krytyka: Dobranocny Ogród

Dziękujemy za ten wspólny rok!

Użytkownicy na całym świecie pytali o Mapy Google dla iPhone'a. Dzisiaj z przyjemnością informujemy, że Mapy Google już są -- znajdziecie je w Apple App Store. Zaprojektowane od podstaw i łączące kompleksowość i dokładność Map Google z interfejsem, który pozwala znaleźć to czego potrzebujecie szybciej i łatwiej.
Użytkownicy na całym świecie pytali o Mapy Google dla iPhone'a. Dzisiaj z przyjemnością informujemy, że Mapy Google już są -- znajdziecie je w Apple App Store. Zaprojektowane od podstaw i łączące kompleksowość i dokładność Map Google z interfejsem, który pozwala znaleźć to czego potrzebujecie szybciej i łatwiej.

W nowej aplikacji na ekranie widać znacznie większy obszar mapy, a korzystanie z niej jest bardziej intuicyjne. Ostra wektorowa mapa wgrywa się szybciej i pozwala na płynne przesuwanie i obracanie zarówno w widoku 2D jak i 3D. Dobrym miejscem na start jest okno wyszukiwania znajdujące się na górze. Szukasz najlepszej restauracji w mieście? Wyszukiwanie Google dostarcza lepsze rezultaty lokalne. Firmy i miejsca z adresem, numerem telefonu, zdjęciami i opiniami od osób, którym ufasz.

Sercem tej aplikacji jest ciągle poprawiania i kompleksowa mapa świata. Jej autorami są także ludzie tacy jak Wy, którzy na całym świecie aktualizują mapy kilkadziesiąt tysięcy razy dziennie, dodając nazwy dróg, adresy firm i znacznie więcej. Tam gdzie to możliwe, poprowadzi Was nawigacja "turn-by-turn", informacje o ruchu drogowym pomogą uniknąć korków, a zdjęcia Street View zorientować się w okolicy, w miejscach z dostępnymi danymi o transporcie publicznym znajdziecie najbliższe połączenia autobusowe. Świat wokół nas stale się zmienia. Wiemy, że nasze Mapy nie są idealne, jeśli więc zobaczysz na nich coś dziwnego, po prostu potrząśnij mocno telefonem, by przesłać nam informacje.

 Podczas gdy budujemy naszą mapę świata, chcemy dać także możliwość korzystania z Map deweloperem iOS, by mogli tworzyć nowe i innowacyjne aplikacje oparte na Mapach Google. Dlatego dzisiaj udostępniamy Google Maps SDK dla iOS. Aplikacje mogą też uruchomić aplikację Mapy Google przy użyciu schematu URL.



Jesteśmy podekscytowani wprowadzając Mapy Google na iPhone'a. To dopiero pierwsza wersja, ale mamy nadzieję, że już teraz Wasze życie stanie się łatwiejsze. Będziemy chcieli stworzyć jeszcze lepsze Mapy Google, w naszej misji by stworzyć perfekcyjną mapę świata.

Wreszcie, aplikacja jest dostępna dla iPhone'a i Ipoda Touch (4 generacja) z systemem iOS w wersji 5.1 lub wyższej. Aplikacja jest dostępna w ponad 40 krajach i 29 językach, w tym po polsku.

Czas na nasze coroczne podsumowanie roku w polskiej wyszukiwarce - przedstawiamy Zeitgeist 2012, listę haseł najszybciej zyskujących na popularności (trendów) w 2012 r.

Jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego roku były Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, wpisywaliście ...
Czas na nasze coroczne podsumowanie roku w polskiej wyszukiwarce - przedstawiamy Zeitgeist 2012, listę haseł najszybciej zyskujących na popularności (trendów) w 2012 r.

Jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego roku były Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, wpisywaliście Euro 2012 i słuchaliście przeboju Koko Euro Spoko. Interesowały Was także wydarzenia społeczno-polityczne związane z ACTA. Często szukaliście też rozrywki, wchodząc na takie serwisy jak kwejk, besty czy wiocha.pl. Wśród osób największe zainteresowanie wzbudziła Natalia Siwiec, filmem, którym interesowaliście się najbardziej było Jesteś Bogiem, a sportowcem Robert Lewandowski.

Poniżej znajdziecie listy wyszukiwań najbardziej zyskujących na popularności w kilkunastu kategoriach:

Hasła zyskujące na popularności w 2012 r.:

1. Kwejk
2. Tablica.pl
3. Euro 2012
4. ACTA
5. TVN player
6. Besty
7. Wiocha.pl
8. Julia
9. Koko Euro Spoko
10. Moviestarplanet

Osoby zyskujące na popularności w 2012 r.:
1. Natalia Siwiec
2. Whitney Houston
3. Robert Lewandowski
4. Wisława Szymborska
5. Irena Jarocka
6. Ronaldo
7. Felix Baumgartner
8. Ewelina Lisowska
9. Michel Teló
10. Niekryty Krytyk

Piosenki:
1. Koko Euro Spoko
2. Call Me Maybe
3. Gangam Style
4. Oceana Endless Summer
5. Enej Skrzydlate Ręce
6. Someone Like You
7. Ostatnia Nocka
8. We Are Young
9. Adele Skyfall
10. Gusttavo Lima Balada

Filmy:
1. Jesteś Bogiem
2. Skyfall
3. Dziewczyna z Tatuażem
4. Avengers
5. Big Love
6. W Ciemności
7. Sponsoring
8. Igrzyska Śmierci
9. Kac Wawa
10. Prometeusz

Muzycy:
1. Gotye
2. Ewelina Lisowska
3. Michel Teló
4. One Direction
5. Lana Del Rey
6. Gusttavo Lima
7. Oceana
8. Sylwia Grzeszczak
9. Kimbra
10. Maria Peszek

Programy telewizyjne zyskujące na popularności:

1. Julia
2. Lekarze
3. Masterchef
4. Prawo Agaty
5. Bitwa na głosy
6. Przepis na życie
7. Pamiętniki z wakacji
8. Rodzinka.pl
9. Ukryta prawda
10. Zakazane uczucia

Polscy olimpijczycy:
1. Damian Janikowski
2. Sylwia Bogacka
3. Joanna Mitrosz
4. Zofia Noceti-Klepacka
5. Magdalena Fularczyk
6. Marta Walcykiewicz
7. Aneta Konieczna
8. Paweł Zagrodnik
9. Przemysław Miarczyński
10. Paweł Fajdek

Wydarzenia sportowe

1. Euro 2012
2. Olimpiada 2012
3. KSW 20
4. Mecz Polska Anglia
5. Dakar 2012
6. Wimbledon 2012
7. KSW 18
8. Australia Open 2012
9. Euro 2016
10. Mecz Polska Portugalia

Sportowcy
1. Robert Lewandowski
2. Ronaldo
3. Marit Bjorgen
4. Szczęsny
5. Lee Richardson
6. Błaszczykowski
7. Balotelli
8. Jerzy Janowicz
9. Kliczko
10. Sarah Burke

Jak…?
1. usunąć Facebooka
2. zrobić kłosa
3. oszukać wariograf
4. upolować faceta
5. narysować twarz
6. usunąć babylon
7. zbudować dom
8. odpowietrzyć kaloryfer
9. wygląda czerniak
10. powiększyć stronę

Czym jest…?
1. ACTA
2. paczyzm
3. tabu
4. cleverbot
5. nadzieja
6. tolerancja
7. piękno
8. państwo
9. bezrobocie
10. cache

Światowe listy najpopularniejszych wyszukiwań będzie znajdziecie dzisiaj po godzinie 14 na stronie google.com/zeitgeist/2012 . Pamiętajcie także, że możecie własnoręcznie sprawdzać lokalne i globalne trendy w wyszukiwaniu za pomocą narzędzia Trendy Google.

W okresie świąt spotykamy się z tymi, których kochamy i odkrywamy te rzeczy, które łączą nas ze sobą najbardziej. Właśnie w takich momentach przypominam sobie dlaczego w pierwszej kolejności stworzyliśmy Google+: by dzielenie się online przypominało jak najbardziej to z rzeczywistości. Zbyt często nasze narzędzia online tracą subtelność i jakość relacji ze świata rzeczywistego, celem Google+ jest naprawienie tego stanu rzeczy. Na szczęście mamy aktywną społeczność, która pomaga nam w jego osiągnięciu.
W okresie świąt spotykamy się z tymi, których kochamy i odkrywamy te rzeczy, które łączą nas ze sobą najbardziej. Właśnie w takich momentach przypominam sobie dlaczego w pierwszej kolejności stworzyliśmy Google+: by dzielenie się online przypominało jak najbardziej to z rzeczywistości. Zbyt często nasze narzędzia online tracą subtelność i jakość relacji ze świata rzeczywistego, celem Google+ jest naprawienie tego stanu rzeczy. Na szczęście mamy aktywną społeczność, która pomaga nam w jego osiągnięciu.

Dzisiaj Google+ jest najszybciej rozwijającą się siecią społecznościową. Aktualizacji do Google+ dokonało już ponad 500 mln osób, 235 mln z nich jest aktywna w obrębie Google (np. dają +1 aplikacjom w Google Play, korzystają z hangoutów w Gmailu czy dzielą się Mapami Google), a 135 mln aktywnie korzysta ze strumienia informacji.

Uważamy, że ten entuzjazm jest możliwy dzięki narzędziom, które pomagają budować prawdziwe relacje - wokół hangoutu na żywo, zapierającego dech w piersiach zdjęcia i kręgu przyjaciół. Dzisiaj przedstawiamy dwa nowe usprawnienia, które pomogą przenieść niuansy i bogactwo prawdziwego życia do świata online.

Społeczności Google+ : dla wszystkich osób, o których powinieneś wiedzieć

Od fotografii po astronomię (i wszystko pomiędzy), Google+ od początku było miejscem do rozmowy o swoich zainteresowaniach i poznawania nowych ludzi. Brakowało nam jednak bardziej trwałych miejsc dla wszystkich rzeczy, które kochacie: pięknych, dziwnych i zupełnie odjechanych. Społeczności Google+ są miejscem do dzielenia się tego typu pasjami:
  • Prywatne i publiczne członkostwo pozwala na tworzenie różnych rodzajów grup - od kółek zainteresowań po grupy sąsiedzkie czy regularne wieczory pokerowe
  • Kategorie dyskusji pomagają znaleźć rozmowy, na których zależy Wam najbardziej
  • Możliwość uruchomienia hangoutów i wydarzeń w ramach społeczności
  • Możliwość dzielenia się ze swoją społecznością za pomocą każdego przycisku +1 w internecie



Aby wypróbować tę nową funkcję, po prostu kliknijcie przycisk "Społeczności" po lewej stronie, a następnie stwórzcie nową społeczność lub dołączcie do już istniejącej. To dopiero wersja wstępna i nie obsługuje jeszcze urządzeń mobilnych, jednak już teraz czekamy na Wasze opinie i sugestie.

Snapspeed: piękne zdjęcia z Twojego telefonu


Nik Software od lat pomagało użytkownikom tworzyć piękne zdjęcia. Po przywitaniu Nik Software w rodzinie Google, cieszymy się, że możemy dostarczyć Wam aplikację Snapseed (najlepsza aplikacja ubiegłego roku dla iPada!) na urządzenia z Androidem. Snapseed zawiera:
  • Podstawową korektę zdjęć, jak wyrównanie czy kadrowanie
  • Kreatywne filtry, jak czerń i biel, vintage, dramatyzm i filtry osobiste
  • Technologię Control Point, która pozwala selektywnie ulepszać zdjęcie - np. rozjaśnić wyłącznie twarz, albo zmienić jedynie kolor nieba
  • Możliwość udostępniania swoich kreacji w Google+ i innych serwisach
Przykładowe zdjęcia utworzone za pomocą Snapseed

Snapseed jest dostępny od dzisiaj za darmo w Google Play i App Store.

W tym momencie roku doceniamy to co się wydarzyło i sięgamy wzrokiem w przyszłość. Chcemy podziękować za Wasze oddanie w projekt Google+ i zachęcamy do korzystania z nowych funkcji!

Z przyjemnościa informujemy, że możecie się już ubiegać się o dwa rodzaje stypendiów Google oferowanych w 2013 r.

Pierwsze z nich, Google Anita Borg Memorial Scholarship jest otwarte dla studentek na wszystkich poziomach studiów w roku akademickim 2013/2014 uczących się w Europie, na Bliskim Wschodzie bądź w Afryce. Studentki kwalifikujące sie do stypendium muszą być na studiach informatycznych bądź ściśle związanych z informatyką lub technologią i mieć dobre osiągnięcia w nauce.
Z przyjemnościa informujemy, że możecie się już ubiegać się o dwa rodzaje stypendiów Google oferowanych w 2013 r.

Pierwsze z nich, Google Anita Borg Memorial Scholarship jest otwarte dla studentek na wszystkich poziomach studiów w roku akademickim 2013/2014 uczących się w Europie, na Bliskim Wschodzie bądź w Afryce. Studentki kwalifikujące sie do stypendium muszą być na studiach informatycznych bądź ściśle związanych z informatyką lub technologią i mieć dobre osiągnięcia w nauce.

Drugie, to Stypendium Google dla Studentów z Niepełnosprawnością, jest ono otwarte dla studentów wszystkich poziomów studiów w roku akademickim 2013/2014 w Europie i Izraelu. Studenci kwalifikujący sie do stypendium muszą być na studiach informatycznych bądź ściśle związanych z informatyką lub technologią i mieć dobre wyniki w nauce. Stypendium jest skierowane do studentów niepełnosprawnych ruchowo lub intelektualnie, bądź z innymi przewlekłymi schorzeniami.

Czekamy na Wasze zgłoszenia!

W Polsce możecie już korzystać z AdWords Express, uproszczonej wersji AdWords przeznaczonej dla małych, lokalnych firm.AdWords Express pozwala na przygotowanie kampanii reklamowej w mniej niż 10 minut, za pomocą dosłownie kilku kliknięć.
W Polsce możecie już korzystać z AdWords Express, uproszczonej wersji AdWords przeznaczonej dla małych, lokalnych firm.AdWords Express pozwala na przygotowanie kampanii reklamowej w mniej niż 10 minut, za pomocą dosłownie kilku kliknięć.

Dzięki AdWords Express potencjalni klienci mogą łatwo znaleźć stronę lokalnej firmy i jej wizytówkę na Mapach Google.

Aby zareklamować się w wyszukiwarce Google i na Mapach Google, należy podać jedynie kilka podstawowych informacji o prowadzonej działalności, przygotować treść reklamy oraz określić miesięczny budżet.



Po utworzeniu i uruchomieniu kampanii, jest ona automatycznie zarządzana przez Google. AdWords Express sam zdecyduje, które słowa kluczowe powinny wywołać pojawienie się reklamy i wyświetli ją w odpowiednim momencie. Reklamy AdWords Express będą pojawiać się w sekcji "linki sponsorowane" wyszukiwarki Google - po prawej stronie i na górze wyników wyszukiwania oraz w Mapach Google z wyróżniającą się, niebieską pinezką. Klienci zobaczą reklamy, gdy będą szukać informacji zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych takich jak smartfony czy tablety.

AdWords Express dostępne jest pod adresem google.pl/adwords/express .

Wczoraj rozpoczęły się ósme Potyczki Algorytmiczne, największy ogólnopolski konkurs dla amatorów programowania i logarytmiki. Potyczki są organizowane przez zespół informatyków z Uniwerystetu Warszawskiego, a ich partnerem jest Google.

Potyczki Algorytmiczne to konkurs przeprowadzany przez internet. Składa się z sześciu rund trwających od 36 do 63 godzin. W każdej rundzie do rozwiązania jest jedno lub kilka zadań, a ich poziom trudności rośnie z rundy na rundę. Rozwiązania zadań to programy napisane w jednym z języków programowania: C, C++, Pascal i Java.
Wczoraj rozpoczęły się ósme Potyczki Algorytmiczne, największy ogólnopolski konkurs dla amatorów programowania i logarytmiki. Potyczki są organizowane przez zespół informatyków z Uniwerystetu Warszawskiego, a ich partnerem jest Google.

Potyczki Algorytmiczne to konkurs przeprowadzany przez internet. Składa się z sześciu rund trwających od 36 do 63 godzin. W każdej rundzie do rozwiązania jest jedno lub kilka zadań, a ich poziom trudności rośnie z rundy na rundę. Rozwiązania zadań to programy napisane w jednym z języków programowania: C, C++, Pascal i Java.

Zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkurse, wszelkie szczegóły znajdziecie na stronie potyczki.mimuw.edu.pl .

Google Developer Groups, obecne w 7 polskich miastach, połączyły siły, aby zorganizować polską edycję globalnego święta wszystkich deweloperów - GDG DevFest.

Podczas imprezy, która odbędzie się 24 i 25 listopada 2012 w Poznaniu, osoby zainteresowane najnowszymi technologiami będą miały okazję: wysłuchać technicznych prezentacji ułożonych w dwie ścieżki tematyczne, zwiedzić stoiska związane z technologiami i produktami Google oraz innych firm, a także wziąć udział w Hackathonie, którego tematem przewodnim będzie produktywność.
Google Developer Groups, obecne w 7 polskich miastach, połączyły siły, aby zorganizować polską edycję globalnego święta wszystkich deweloperów - GDG DevFest.

Podczas imprezy, która odbędzie się 24 i 25 listopada 2012 w Poznaniu, osoby zainteresowane najnowszymi technologiami będą miały okazję: wysłuchać technicznych prezentacji ułożonych w dwie ścieżki tematyczne, zwiedzić stoiska związane z technologiami i produktami Google oraz innych firm, a także wziąć udział w Hackathonie, którego tematem przewodnim będzie produktywność.

Wstęp jest darmowy, wymagana jest jednak rejestracja na stronie: http://www.devfest.pl. Na stronie znajdziecie także pełną agendę spotkania i informacje organizacyjne.

Do zobaczenia w Poznaniu!

W sierpniu informowaliśmy o starcie konkursu NextUp w Polsce, a dzisiaj możemy ogłosić dwóch polskich zwycięzców!

Pierwszym z nich jest Marek Hoffman - twórca kanału AdBuster dotyczącego szeroko pojętej reklamy i marketingu, popularność zyskał m.in. dzięki filmom, w których sprawdza czy to co obiecywane jest w reklamach, ma pokrycie w rzeczywistości. Marek Hoffman zaprezentował w konkursie pomysł na zupełnie nowy kanał YouTube ...
W sierpniu informowaliśmy o starcie konkursu NextUp w Polsce, a dzisiaj możemy ogłosić dwóch polskich zwycięzców!

Pierwszym z nich jest Marek Hoffman - twórca kanału AdBuster dotyczącego szeroko pojętej reklamy i marketingu, popularność zyskał m.in. dzięki filmom, w których sprawdza czy to co obiecywane jest w reklamach, ma pokrycie w rzeczywistości. Marek Hoffman zaprezentował w konkursie pomysł na zupełnie nowy kanał YouTube:



Drugim zwycięzcą jest Piotr Ogiński, twórca poradnikowego kanału Kocham Gotować, na którym w zabawny i przystępny sposób opowiada jak smacznie gotować. Jego kanał subskrybuje już ponad 50 tys. widzów, a po zwycięstwie w NextUp na pewno będzie ich więcej:



NextUp to program dla Partnerów YouTube, który ma na celu przyspieszenie ich kariery i rozwoju kanałów. Zwycięzcy z Polski i innych krajów europejskich otrzymają w pełni opłaconą podróż do Londynu, w ramach której wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach w nowootwartym, dedykowanym partnerom YouTube studio w Londynie. Każdy zwycięzca otrzyma też sprzęt wideo o wartości 4000 EUR i 3000 EUR gotówką na rozwój własnego kanału i zbudowanie widowni wokół niego.

Gratulujemy!

Jeśli kiedyś marzyłeś o graniu w zespole, to teraz masz swoją szansę, by stać się gwiazdą rocka. JAM with Chrome to interaktywna webaplikacja, która umożliwia przyjaciołom znajdującym się w różnych miejscach na wspólne muzykowanie w przeglądarce Chrome (w wersji desktop). Nieważne czy masz talent muzyczny - grasz wyłącznie na powietrznej gitarze albo jesteś profesjonalnym gitarzystą - możesz wspólnie z innymi JAMować w czasie rzeczywistym w sieci.
Jeśli kiedyś marzyłeś o graniu w zespole, to teraz masz swoją szansę, by stać się gwiazdą rocka. JAM with Chrome to interaktywna webaplikacja, która umożliwia przyjaciołom znajdującym się w różnych miejscach na wspólne muzykowanie w przeglądarce Chrome (w wersji desktop). Nieważne czy masz talent muzyczny - grasz wyłącznie na powietrznej gitarze albo jesteś profesjonalnym gitarzystą - możesz wspólnie z innymi JAMować w czasie rzeczywistym w sieci.

Po wejściu na stronę, możesz wybrać jeden z 19 różnych instrumentów, od gitary akustycznej i basowej po perkusję i klawisze. Gdy zaczniesz grać, możesz zmieniać instrumenty tak często jak masz na to ochotę.

W domyślnym "trybie dla początkujących" możesz eksperymentować klikając w poszczególne struny, bębny czy klawisze, a nawet włączyć jeden z czterech trybów, w których instrumenty grają właściwie same. Jednak wystarczy, że przełączysz się na tryb "pro", by na każdym z instrumentów grać za pomocą klawiatury.

Zaproś czterech przyjaciół znajdujących się w innych miejscach, by dołączyli do twojego JAMu, korzystając z przycisków udostępniania. A tak ze swoimi przyjaciółmi gra "Keyboard Cat":



JAM with Chrome to Eskperyment Chrome, który korzysta z wielu nowoczesnych technologii webowych, włączając w to wiele funkcji HTML5 takich jak Web Audio API, Websockets, Canvas i CSS3. Po więcej informacji na temat użytych technologii zapraszamy tutaj.

A teraz, czas zebrać zespół i wspólnie zagrać na jamwithchrome.com.

Wiosną 1989 r. zalegalizowano Solidarność, a chwilę później odbyły się pierwsze wolne wybory, w których opozycyjni wobec komunistycznej władzy kandydaci zdobyli zdecydowaną większość miejsc w parlamencie. Polskie wydarzenia rozpoczęły pokojową transformację, która doprowadziła do ostatecznego upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Symbolicznym momentem tamtego okresu było obalenie Muru Berlińskiego, którego 23 rocznica wypada jutro, 9 listopada.
Wiosną 1989 r. zalegalizowano Solidarność, a chwilę później odbyły się pierwsze wolne wybory, w których opozycyjni wobec komunistycznej władzy kandydaci zdobyli zdecydowaną większość miejsc w parlamencie. Polskie wydarzenia rozpoczęły pokojową transformację, która doprowadziła do ostatecznego upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Symbolicznym momentem tamtego okresu było obalenie Muru Berlińskiego, którego 23 rocznica wypada jutro, 9 listopada.

Z tej okazji od dzisiaj kilkanaście wystaw historycznych dotyczących Upadku Żelaznej Kurtyny możecie oglądać w ramach globalnej platformy Google Cultural Institute. Dwie z nich zostały przygotowane przez Muzeum Historii Polski.

Pierwsza - Solidarność i upadek Żelaznej Kurtyny - to relacja o historii oporu przeciwko komunizmowi w Polsce, powstaniu Solidarności i impulsie, jaki oddolne polskie ruchy społeczne dały innym narodom za Żelazną Kurtyną do odzyskania wolności. Druga wystawa - Rozdzieleni przez historię (1939-1989) - to wspomnienia członków rodzin rozdzielonych przez II wojnę światową i epokę komunizmu.

Poza wystawami stworzonymi przez Muzeum Historii Polski, możecie również oglądać ekspozycje dotyczące wydarzeń w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej, m.in.:
  • Wizje podziału - życie w podzielonych Niemczech i koszty społeczne istnienia Muru Berlińskiego przedstawione przez prof. Patricka Majora, specjalizującego się w historii Zimnej Wojny
  • Lata zmiany - dziennik fikcyjnego autora opisujący wydarzenia w Berlinie takie jak fałszowanie wyborów, pierwsze protesty czy koncert Davida Hasselhoffa na Murze Berlińskim
  • Berlińska praca - osobista relacja z życia w Berlinie Wschodnim, autorstwa niezależnego kuratora Petera Millara, który był w latach 80. jedynym zagranicznym korespondentem w Berlinie Wschodnim
  • Upadek Muru - Relacja fotograficzna Steve'a Easona z Getty Images dokumentująca upadek Muru Berlińskiego
  • Rumuńska rewolucja - 4 wystawy prezentujące ponad 50 nagrań wideo wybranych z materiałów pokazywanych na żywo w rumuńskiej telewizji podczas obalania dyktatora Ceausescu.



Wszystkie wystawy powstały dzięki archiwom udostępnionym przez takie instytucje jak Muzeum Historii Polski, Muzeum NRD w Berlinie, rumuńska telewizja publiczna TVR, Getty Images i wiele innych. Każda z ekspozycji przedstawia konkretne historie związane z przełomowymi wydarzeniami tamtego czasu, wykorzystując archiwalne dokumenty, materiały zdjęciowe i filmowe, a czasem także osobiste relacje świadków tamtych wydarzeń.

Wcześniej w tym roku udostępniliśmy pierwsze 42 interaktywne wystawy historyczne. Trzy z nich, dotyczące Holokaustu, powstały dzięki polskim instytucjom - Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Polski.

Wystawy historyczne to kolejne przedsięwzięcie Google Cultural Institute, który współtworzy takie projekty, jak między innymi World Wonders czy Art Project. Nowe wystawy możecie oglądać na stronie www.google.com/culturalinstitute.

Udostępniamy dziś narzędzie, które pozwala ignorować linki prowadzące do Twojej witryny. Jeśli kiedykolwiek powiadomiliśmy Cię o podjęciu ręcznych działań antyspamowych w związku z „nienaturalnymi linkami” prowadzącymi do Twojej witryny, to nowe narzędzie może pomóc Ci w rozwiązywaniu takich problemów. Jeśli nie przesłaliśmy Ci takiego powiadomienia, zapoznanie się z tym narzędziem nie jest konieczne.
Udostępniamy dziś narzędzie, które pozwala ignorować linki prowadzące do Twojej witryny. Jeśli kiedykolwiek powiadomiliśmy Cię o podjęciu ręcznych działań antyspamowych w związku z „nienaturalnymi linkami” prowadzącymi do Twojej witryny, to nowe narzędzie może pomóc Ci w rozwiązywaniu takich problemów. Jeśli nie przesłaliśmy Ci takiego powiadomienia, zapoznanie się z tym narzędziem nie jest konieczne.

Na początek krótkie przypomnienie. Linki to jedno z podstawowych kryteriów, których używamy do sortowania wyników wyszukiwania. Analizując linki między stronami, możemy określić, które strony zawierają wartościowe treści i mogą być bardziej przydatne. Wykorzystujemy do tego algorytm PageRank, który jest jednym z ponad 200 wskaźników używanych przez nas do określania rankingów.Spamerzy wiedzą o tym i podejmują próby manipulowania tym algorytmem. My staramy się udaremniać takie próby, używając do tego zarówno algorytmów, jak i podejmując ręczne działania antyspamowe.

Jeśli kiedykolwiek dotknął Cię problem spamowania linkami, możliwe, że w Narzędziach dla webmasterów pojawił się komunikat o „nienaturalnych linkach” prowadzących do Twojej witryny. Wysyłamy go, gdy stwierdzimy, że masz płatne linki przychodzące, bierzesz udział w wymianie linków lub uczestniczysz w systemach wymiany linków. Wszystkie takie praktyki naruszają nasze wskazówki jakościowe. Jeśli kiedykolwiek otrzymasz taką wiadomość, zalecamy usunięcie jak największej liczby linków spamujących lub pochodzących z niskiej jakości stron. Jest to najlepsza metoda, ponieważ pozwala rozwiązać problem u źródła. Usuwając złe linki, chronisz swoją witrynę przed podjęciem przez Google (i inne wyszukiwarki) działań antyspamerskich w przyszłości. W ten sposób dbasz również o wizerunek swojej witryny, ponieważ użytkownicy nie będą już natykali się w internecie na spamerskie linki kierujące do twojej witryny i nie będą wyciągali pochopnych wniosków na temat Twojej strony lub firmy.

Jeśli pomimo wysiłków podjętych w celu usunięcia problematycznych linków nadal istnieją wątpliwej jakości przychodzące linki do Twojej witryny, zapewne przyszedł czas, żeby skorzystać z narzędzia do ignorowania linków. Na początek wybierz swoją witrynę.


Zobaczysz prośbę o przesłanie pliku zawierającego linki, które chcesz ignorować.


Format pliku jest bardzo prosty. Może to być zwykły plik tekstowy z adresami URL podanymi osobno w każdym w wierszu. Przykładowy fragment prawidłowego pliku może wyglądać tak:

# Contacted owner of spamdomain1.com on 7/1/2012 to

# ask for link removal but got no response
domain:spamdomain1.com
# Owner of spamdomain2.com removed most links, but missed these
http://www.spamdomain2.com/contentA.html
http://www.spamdomain2.com/contentB.html
http://www.spamdomain2.com/contentC.html

W tym przykładzie wiersze z krzyżykiem (#) na początku są traktowane jako komentarze i Google je pomija. Słowo kluczowe „domain:” oznacza, że chcesz zignorować linki ze wszystkich stron we wskazanej witrynie (w tym przypadku w „spamdomain1.com”). Możesz również poprosić o usunięcie linków z określonych stron (w tym przypadku z trzech stron w witrynie spamdomain2.com). Aktualnie dla jednej witryny można przesłać jeden plik z linkami, które chcesz zignorować. Jest on dostępny dla wszystkich właścicieli danej witryny w Narzędziach dla webmasterów. Jeśli chcesz zaktualizować plik, musisz go pobrać, zmodyfikować i przesłać ponownie. Rozmiar pliku nie może przekraczać 2 MB.

Poszukiwanie złych linków warto rozpocząć od funkcji „Linki do Twojej witryny” w Narzędziach dla webmasterów. Na stronie głównej wskaż odpowiednią witrynę, wybierz kolejno Ruch > Linki do Twojej witryny > Źródła największej liczby linków > Więcej, a następnie kliknij jeden z przycisków pobierania. Pobrany plik zawiera listę stron z linkami do Twojej witryny. Jeśli klikniesz „Pobierz najnowsze linki”, zobaczysz też daty. Plik ten jest pomocnym źródłem informacji, od którego warto rozpocząć poszukiwania. Pamiętaj, aby potem nie przesłać pliku ze wszystkimi linkami do swojej witryny – na pewno chcesz usunąć tylko część z nich.

Więcej informacji na temat tej funkcji znajdziesz w Centrum pomocy. Jeśli masz uwagi lub pytania, zapraszamy na nasze forum Google dla webmasterów.



Bardzo mało osób odwiedzało centra danych Google, nie bez powodu: naszym największym priorytetem jest prywatność i bezpieczeństwo Waszych danych. Zadajemy sobie wiele trudu by je chronić, strzegąc naszych centrów danych. Chociaż dzieliliśmy się naszymi ...
Bardzo mało osób odwiedzało centra danych Google, nie bez powodu: naszym największym priorytetem jest prywatność i bezpieczeństwo Waszych danych. Zadajemy sobie wiele trudu by je chronić, strzegąc naszych centrów danych. Chociaż dzieliliśmy się naszymi projektami i najlepszymi praktykami, a dane dotyczące efektywności publikujemy od 2008 r., to tylko mała grupa pracowników ma dostęp do samych pomieszczeń gdzie znajdują się serwery.

Dzisiaj, po raz pierwszy, możecie odwiedzić nasze centra danych i zajrzeć do środka. Na nowej stronie "Tam gdzie mieszka internet", możecie oglądać piękne zdjęcia autorstwa Connie Zhou i zobaczyć nigdy wcześniej nie oglądaną technologię, ludzi i miejsca, które utrzymują Google w działaniu.

Centrum danych w Finlandii


Tysiące metrów rur w różnych kolorach, czynią miejsce pracy bardziej zabawnym, ale kodowanie-kolorami ułatwia też pracę.
Co więcej, macie teraz szansę odkryć centrum danych Lenoir w Karolinie Północnej za pomocą Street View. Przez główne wejście przejdźcie w kierunku schodów, skręćcie w prawo przy stole ping-pongowym by wejść do hali gdzie znajdują się serwery. Albo zróbcie sobie spacer na zewnątrz, by obejrzeć naszą energooszczędną infrastrukturę. Zachęcam też do obejrzenia wideo, aby dowiedzieć się co więcej można zobaczyć w Street View i obejrzeć niektóre nasze urządzenia w działaniu.



Zaprosiliśmy też redaktora WIRED, Stevena Levy, by porozmawiał z architektami odpowiadającymi za infrastrukturę i uzyskał możliwość obejrzenia jednego z centrów w działaniu. Jego nowy artykuł dotyczy historii i rozwoju infrastruktury i jest pierwszym reportażem z centrum danych Google.

Czternaście lat temu, gdy Google było projektem badawczym, Larry i Sergey zasilali swoją nową wyszukiwarkę kilkoma tanimi, gotowymi serwerami ułożonymi w kreatywny sposób. Od tamtego czasu trochę urosliśmy, mamy nadzieję, że spodoba Wam się to jak nasza infrastruktura wygląda teraz. W najbliższych dniach na blogu Google Green pojawi się seria wpisów, na których wyjaśnimy w szczegółach historie stojące za niektórymi fotografiami.

Od dzisiaj na stronie Google Cultural Institute możecie oglądać 42 multimedialne wystawy dotyczące wydarzeń historycznych XX wieku.

Trzy wystawy dotyczące Holokaustu, powstały dzięki polskim instytucjom - Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau i ...
Od dzisiaj na stronie Google Cultural Institute możecie oglądać 42 multimedialne wystawy dotyczące wydarzeń historycznych XX wieku.

Trzy wystawy dotyczące Holokaustu, powstały dzięki polskim instytucjom - Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Polski.



Każda z wystaw dotyczy konkretnej historii tamtych czasów. Ekspozycja Jan Karski, bohater ludzkości, powstała dzięki materiałom przygotowanym przez Muzeum Historii Polski. Przedstawia losy człowieka, który podjął próbę przekazania Aliantom informacji o tragicznych wydarzeniach Holokaustu. Wystawa zrealizowana została jako jeden z projektów prowadzonego przez Muzeum międzynarodowego programu "Jan Karski. Niedokończona misja."

Muzeum Auschwitz przygotowało na otwarcie projektu dwie wystawy. "Tragiczna historia miłości w Auschwitz" (dostępna w języku angielskim) to opowieść o ucieczce z obozu dwójki zakochanych więźniów – Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego, Żydówki i Polaka, których miłość, jak powiedział były więzień René Raindorf, stała się symbolem zwycięstwa dobra nad złem, tego co ludzkie, nad tym co bestialskie.


Druga wystawa, zatytułowana "Zanim odeszli", poświęcona jest Żydom deportowanym do obozu Auschwitz z Zagłębia Dąbrowskiego między majem 1942 r. a sierpniem 1943 r. Ich historię można dziś opowiedzieć dzięki prawie 2,5 tysiącom zachowanych rodzinnych fotografii, które po wyzwoleniu odnaleziono na terenie obozu w jednej z walizek. Dzięki nim dziś możemy przyjrzeć się przedwojennemu życiu polskich Żydów z Będzina, Sosnowca i okolicznych miejscowości. Niemal wszystkich zgładzono w komorach gazowych w Auschwitz.

Oprócz tego w ramach platformy Cultural Institute możecie oglądać jeszcze kilkadziesiąt innych wystaw dotyczących takich wydarzeń jak historia Apartheidu, lądowanie Aliantów w Normandii, koronacji brytyjskiej Królowej Elżbiety II czy okres Dolce Vita we Włoszech.

Wystawy historyczne to kolejne z przedsięwzięć Google Cultural Institute, który wcześniej rozwijał takie projekty, jak przeniesienie archiwów Yad Vashem online, digitalizacja Zwojów znad Morza Martwego oraz archiwum Nelsona Mandeli, a także Art Project prezentujący zbiory ponad 150 muzeów i galerii sztuki z całego świata. Platforma Google Cultural Institute, tworzona we współpracy z fundacjami i instytucjami partnerskimi, ma pomóc rozszerzać dostęp do zasobów kultury oraz archiwów historycznych, prezentując je w internecie w nowoczesny sposób i zachowując dla przyszłych pokoleń.

Z historią możecie obcować na stronie google.com/culturalinstitute .

Występy satyryków i treści rozrywkowe są jedną z najpopularniejszych kategorii na YouTube. Kanały takie jak Niekryty Krytyk, LekkoStronniczy czy Cezik mają wielomilionową oglądalność, a teraz, poza gwiazdami YouTube, możecie także oglądać dwa nowe kanały, na których znajdziecie występy najbardziej znanych polskich kabaretów oraz popularne polskie kreskówki.
Występy satyryków i treści rozrywkowe są jedną z najpopularniejszych kategorii na YouTube. Kanały takie jak Niekryty Krytyk, LekkoStronniczy czy Cezik mają wielomilionową oglądalność, a teraz, poza gwiazdami YouTube, możecie także oglądać dwa nowe kanały, na których znajdziecie występy najbardziej znanych polskich kabaretów oraz popularne polskie kreskówki.

Na nowym kanale www.youtube.com/NewAbraTV “Polskie Kabaerty HD” znajdziecie pełne skecze najbardziej znanych polskich kabaretów, takich jak grupa MoCarta, Kabaret Ani Mru-Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów czy Kabaret Łowcy. Codziennie publikowany jest jeden nowy odcinek w jakości HD.

Z kolei na kanale www.youtube.com/SPInkafilmstudio, firmy producenckiej SPInka Film Studio, znajdziecie wszystkie odcinki popularnego serialu animowanego “Koń Rafał" (niektóre dotąd nigdzie niepublikowane!), a wkrótce także nowe filmy animowane - „Bird Brain", „Adwersarze", „What if" czy „Bulgarski pościggg". Na kanale SPInkafilmstudio obejrzycie również niebawem "Sarnie żniwo" i "Wściekłe pięści Węża".

Zapraszamy do subskrybcji nowych kanałów na YouTube!

W ostatni weekend pożegnaliśmy lato, tym samym pożegnaliśmy też więc Lato Festiwali na YouTube. Przez ostatnie trzy miesiące mogliście oglądać na YouTube transmisje na żywo z największych festiwali muzycznych w Europie. W Polsce oczywiście najważniejszym wydarzeniem była możliwość oglądania festiwalu Heineken Open’er.
W ostatni weekend pożegnaliśmy lato, tym samym pożegnaliśmy też więc Lato Festiwali na YouTube. Przez ostatnie trzy miesiące mogliście oglądać na YouTube transmisje na żywo z największych festiwali muzycznych w Europie. W Polsce oczywiście najważniejszym wydarzeniem była możliwość oglądania festiwalu Heineken Open’er.

Wydarzenie było po raz pierwszy dostępne dla globalnej widowni, dzięki transmisji na żywo na oficjalnym kanale Open’era na YouTube: www.youtube.com/opener. Wideotransmisje LIVE z koncertów obejrzano na całym świecie ponad 1,5 miliona razy, a publiczność festiwalu zwiększyła się dzięki obecności w sieci 11-krotnie.

Podczas czterech dni festiwalu na kilku scenach odbyło się kilkadziesiąt koncertów, z czego na YouTube można było oglądać aż 29 wydarzeń transmitowanych jednocześnie z trzech scen, m.in. wykonanie projektu Penderecki/Greenwood, koncerty The Kills, Bloc Party, Orbital, Nosowskiej, Julii Marcell, Gogol Bordello, The Mars Volta i wielu innych.

Użytkownicy, poza możliwością oglądania koncertów na kanale Open’era na YouTube (youtube.com/opener), mogli także na bieżąco komentować występy w mediach społecznościowych zintegrowanych z transmisją. W trakcie festiwalu w takich serwisach jak Google+, Twitter czy Facebook pojawiło się 300 tys. komentarzy, co pokazuje ogromne zaangażowanie fanów. Dodatkowo, w ramach platformy Google+ odbyło się otwarte spotkanie wideo na żywo (Hangout on Air) z Misią Furtak z Tres.B., jednego z zespołów festiwalu.

Open’era na YouTube oglądała cała Europa i świat. Największym powodzeniem, poza Polską, festiwal cieszył się w Rosji, a kolejne kraje pod względem oglądalności to Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Holandia i Czechy. Zdaniem Mikołaja Ziółkowskiego, szefa festiwalu Open’er, 11 edycja, poprzez swoją globalną obecność na YouTube, rozpoczęła nową erę w historii festiwalu. Wybrane utwory transmitowane na YouTube podczas festiwalu można nadal oglądać na youtube.com/opener.

YouTube stał się największą platformą wideo dla organizatorów europejskich festiwali. Tego lata, oprócz Heineken Open’er Festival, internauci mogli na żywo oglądać koncerty z takich festiwali, jak belgijski Tomorrowland, węgierski Sziget, hiszpańskie San Miguel Primavera Sound oraz Sónar, portugalski Rock in Rio oraz Rock in Rio Madrid, serbski EXIT, brytyjski Bestival, holenderski Lowlands, chorwacki INmusic czy amerykańskie Bonnaroo, Lollapalooza i Coachella. To było prawdziwie muzyczne lato na YouTube.

Jeśli szukasz drogi dojazdu, sprawdzasz mapy czy udostępniasz zdjęcie znajomemu, to aplikacje stają się nieodłączoną częścią Twojego życia. A jeśli korzystasz z Androida, to wszystko zaczyna się w Google Play ...
Jeśli szukasz drogi dojazdu, sprawdzasz mapy czy udostępniasz zdjęcie znajomemu, to aplikacje stają się nieodłączoną częścią Twojego życia. A jeśli korzystasz z Androida, to wszystko zaczyna się w Google Play, miejscu, w którym znajdziesz ponad 675 tys. aplikacji i gier. To duży wybór. A właśnie teraz, przekroczyliśmy granicę ponad 25 miliardów pobrań aplikacji! Z tej okazji w ciągu najbliższych pięciu dni, będziecie mogli skorzystać ze wspaniałych promocji w Google Play.

Codziennie będziecie mogli wybrać spośród aplikacji w promocyjnych cenach od takich firm jak Gameloft, Electronic Arts, Rovio, runtastic, Full Fat i wielu innych, a każda z nich będzie kosztować ok. 80 groszy (25 centów).


25 miliardów to dwukrotnie dalej, w milach, niż odległość jaką przebyła sonda kosmiczna Voyager 1, od momentu wystrzelenia, ponad 35 lat temu. A, w minutach, to czas jaki minął odkąd nasi nastarsi przodkowie zaczęli stąpać po ziemi. A teraz, dzięki Wam, 25 miliardów to także kamień milowy dla Google Play!

W ramach naszych nieustannych starań, by zapewnić ludziom na całym świecie najbardziej wszechstronne, dokładne i użyteczne mapy, dzisiaj udostępniamy pierwsze podwodne, panoramiczne zdjęcia na Mapach Google.

Dzięki tym wspaniałym zdjęciom, nie trzeba być nurkiem - a nawet nie trzeba umieć pływać - by odkryć i doświadczyć sześciu najbardziej niesamowitych miejsc pod wodą, łącznie z australijską rafą koralową (i jej mieszkańcami), Filipinami i Hawajami. Teraz każdy może zostać następnym (cyfrowym) Jacquesem Cousteau.
W ramach naszych nieustannych starań, by zapewnić ludziom na całym świecie najbardziej wszechstronne, dokładne i użyteczne mapy, dzisiaj udostępniamy pierwsze podwodne, panoramiczne zdjęcia na Mapach Google.

Dzięki tym wspaniałym zdjęciom, nie trzeba być nurkiem - a nawet nie trzeba umieć pływać - by odkryć i doświadczyć sześciu najbardziej niesamowitych miejsc pod wodą, łącznie z australijską rafą koralową (i jej mieszkańcami), Filipinami i Hawajami. Teraz każdy może zostać następnym (cyfrowym) Jacquesem Cousteau.


View Larger Map
Bliskie spotkanie z żółwiami morskimi, okolice wypsy Heron, Wielka Rafa Koralowa

W wodach Wielkiej Rafy Koralowej, znajdującej się na liście dziedzictwa UNESCO, możecie znaleźć żółwia morskiego pływającego między ławicą ryb, podążać za mantą i podziwiać rafę o zachodzie słońca. O Wielkiej Rafie Barierowej możecie dowiedzieć się znacznie więcej także odwiedzając stronę projeketu World Wonders, gdzie znajdziecie informacje o współczesnych i historycznych miejscach światowego dziedzictwa. Na wulkanicznej Wyspie Apo, znajdującej się w rezerwacie morskim na Filipinach, możecie zobaczyć liczącą setki lat rafę koralową. Z kolei na Hawajach, możecie dołączyć do nurków w Hanauma Bay i podpłynąć do rozległej rafy koralowej przy wyspie Molokini.




Catlin Seaview Survey, jeden z najważniejszych ośrodków badających rafy, by wykonać zdjęcia, wykorzystał specjalnie zaprojektowany aparat podwodny, SVII. A dzięki współpracy Catlin Seaview Survey z Google, te niesamowite zdjęcia mogą obejrzeć internauci na całym świecie, korzystając z  funkcji Street View na Mapach Google.


View Larger Map
Zespół Catlin Seaview Survey, Wielka Rafa Koralowa, spotkanie z mantą

Nieważne czy jesteś biologiem, zapalonym nurkiem, czy szczurem lądowym, zachęcamy do wirtualnego nurkowania i odkrywania magii oceanów na Mapach Google. Obejrzyj naszą pełną kolekcję zdjęć podwodnych oraz hangout z Wielkiej Rafy Koralowej, a więcej kolekcji Street View znajdziecie na stronie maps.google.com/

Cirque du Soleil to zapierające dech w piersiach przedstawienia, które wystawiają na próbę prawa fizyka i pokazują gdzie jest limit możliwości ludzkiego ciała. Dzisiaj, w ramach nowojorskiego spotkania Big Tent ...
Cirque du Soleil to zapierające dech w piersiach przedstawienia, które wystawiają na próbę prawa fizyka i pokazują gdzie jest limit możliwości ludzkiego ciała. Dzisiaj, w ramach nowojorskiego spotkania Big Tent, cuda Cirque do Soleil przekroczyły granice i ze świata rzeczywistego przeszły do sieci. Movi.Kanti.Revo to nowy zmysłowy eksperyment Chrome wykonany przez Cirque du Soleil, a opracowany przez Subatomic Systems.

Movi.Kanti.Revo pochodzi z Esperanto i oznacza ruch, taniec i sny. W eksperymencie możecie śledzić tajemniczą postać, przemierzając piękny i surrealistyczny świat, trafić na występy artystów Cirque de Soleil i przeżyć emocjonalną podróż pełną miłości, wątpliwości, nadziei i marzeń.



Zrywając z tradycją przeglądania sieci w stylu point&click, możecie poruszać się po tym wyjątkowym świecie za pomocą gestów, pokazywanych przed kamerą Waszego urządzenia. To możliwe dzięki funkcji getUserMedia będącej częścią WebRTC, technologii wspieranej przez nowoczesne przeglądarki, która za Waszą zgodą, daje stronie internetowej dostęp do kamery i mikrofonu bez potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania.

By przenieść kreatywność Cirque de Soleil do przeglądarki, połączyliśmy tradycyjny HTML i CSS z przejściami 3D dostępnymi dzięki API HTML5. Jeśli jesteście zainteresowani technologią, możecie wejść za kulisy i przeczytać dokładny opis techniczny tego przedsięwzięcia oraz informacje na blogu Chromium.

Eksperymenty Chrome, takie jak Movi.Kanti.Revo pokazuję jak sieć Web przekształciła się w piękną twórczą przestrzeń, wspieraną przez ciągle rozwijające się technologie sieciowe. Aby w pełni korzystać z Movi.Kanto.Revo Wasz komputer powinien posiadać kamerę i przeglądarkę, obsługującą technologię WebRTC, np. Chrome. Możecie także uzyskać dostęp do tego eksperymentu z tabletu czy telefonu, dla nieco innego, jednak nadal wspaniałego przeżycia.

Rozpocznijcie podróż na stronie www.movikantirevo.com .

Jak Europa wyjdzie z kryzysu ekonomicznego? Czy przetrwają Unia Europejska i wspólna europejska waluta? To niektóre z kluczowych pytań, na jakie 12 września starał się odpowiedzieć José Manuel Barroso, Przewodniczący Komisji Europejskiej, w orędziu na temat stanu Unii.
Jak Europa wyjdzie z kryzysu ekonomicznego? Czy przetrwają Unia Europejska i wspólna europejska waluta? To niektóre z kluczowych pytań, na jakie 12 września starał się odpowiedzieć José Manuel Barroso, Przewodniczący Komisji Europejskiej, w orędziu na temat stanu Unii.

A jeśli Wy mielibyście taką szansę, to o co chcielibyście zapytać Przewodniczącego Komisji UE?

W środę, 19 września o 19, możecie tę szansę otrzymać. Przewodniczący Barroso odpowie na pytania w wywiadzie na żywo transmitowanym w ramach hangoutu Google+ i w telewizji Euronews.

Do wtorku, 18 września, możecie zamieszczać swoje pytania w formie tekstowej i wideo w dowolnym języku oraz głosować na swoje ulubione pytania na stronie youtube.com/eutube. Euronews wybierze kilka pytań, które otrzymają najwięcej głosów, a osoby, które je zadały zostaną zaproszone do udziału w hangoucie Google+ z Przewodniczącym Barroso i będą mogły je zadać osobiście.



Preferowane są pytania wideo (choć tekstowe też są OK) o długości około 20 sekund, więcej wskazówek dotyczących tego jak zadać pytanie znajdziecie tutaj.

Jeśli potrzebujecie inspiracji, możecie obejrzeć orędzie Przewodniczącego Barroso dotyczące stanu Unii Europejskiej na stronie Komisji UE.

Wywiad będzie transmitowany na żywo, 19 września, w telewizji Euronews, na stronie WWW telewizji, na kanale EUtube, na stronie Google+ Komisji UE, w serwisie Europe by Satellite i na stronie WWW Przewodniczącego UE.

Kiedy 4 lata temu uruchomiliśmy Chrome, większość ludzi korzystała z sieci WWW za pomocą komputera osobistego. Naszym celem było pomóc przy budowaniu lepszej sieci WWW -- szybszej, łatwiejszej i bezpieczniejszej.
Kiedy 4 lata temu uruchomiliśmy Chrome, większość ludzi korzystała z sieci WWW za pomocą komputera osobistego. Naszym celem było pomóc przy budowaniu lepszej sieci WWW -- szybszej, łatwiejszej i bezpieczniejszej.

Dzisiaj widzimy, że wiele osób ma więcej niż jedno urządzenie -- smartfon, tablet, komputer w pracy, komputer w domu. A piękno WWW polega na tym, że dzięki jednej platformie, możemy dostarczyć spójne doświadczenie na każdym urządzeniu z przeglądarką. Myśląc o przyszłości, pracowaliśmy nad przygotowaniem bardziej uniwersalnego doświadczenia korzystania z Chrome, które pozwala "zabrać" wszystkie swoje rzeczy i mieć do nich dostęp na każdym urządzeniu.

Sieć Web nie jest taka sama dla wszystkich -- mamy swoje własne zakładki, karty, historię przeglądania, hasła i wiele innych rzeczy, które odzwierciedlają sposób w jaki korzystamy z sieci i pokazują na czym nam zależy. Dzisiaj Chrome pozwala na dostęp do sieci WWW gdziekolwiek jesteś i z każdego urządzenia. Nieważne czy Twój komputer ma zainstalowane Windows, MacOS czy Linuxa, jest Chromebookiem czy telefonem lub tabletem z Androidem czy iOSem, możesz mieć to samo spójne doświadczenie korzystania z WWW, wystarczy zalogować się do Chrome.

Gdy używasz Chrome na kolejnych urządzeniach, my nadal skupiamy się na dostarczaniu najbezpieczniejszego korzystania z sieci jakie jest możliwe. Czerpiąc z czterech lat doświadczenia w budowaniu bezpiecznych rozwiązań, ostatnie udoskonalenia takie jak obłsuga pluginów w trybie sandboxing czy bezpieczniejsza obsłga plików do pobrania, pomagają uczynić przeglądanie bezpieczniejszym niż kiedykolwiek wcześniej.

Aby pomóc Wam prześledzić postępy, jakie poczynił Chrome w przemianie od lepszej sieci WWW do Twojej sieci WWW, stworzyliśmy Maszynę Czasu Chrome, która pozwala podróżować przez najważniejsze momenty w historii Chrome w ciągu ostatnich 4 lat. Możecie nawet trafić na specjalny urodzinowy prezent od zespołu Chrome, jeśli wpiszecie sekretny kod…


Dziękujemy Wam za bycie częścią Chrome i za pozostawienie swojego osobistego śladu w rozwoju sieci WWW. W ramach naszych czwartych urodzin, myślimy już o kolejnych latach rozwoju sieci i o tym jak pomóc Wam w czerpaniu z niej tego co najlepsze. Miłego przeglądania!

Wraz z dynamicznym rozwojem YouTube coraz częściej otrzymujemy pytania dotyczące skutecznej ochrony praw autorskich materiałów przesyłanych do YouTube. W tym wpisie chcieliśmy rzucić światło na ten temat i rozwiać wiele narastających wokół niego nieporozumień.
Wraz z dynamicznym rozwojem YouTube coraz częściej otrzymujemy pytania dotyczące skutecznej ochrony praw autorskich materiałów przesyłanych do YouTube. W tym wpisie chcieliśmy rzucić światło na ten temat i rozwiać wiele narastających wokół niego nieporozumień.

YouTube stawia sobie za cel maksymalną ochronę praw twórców i cały czas rozwija narzędzia pozwalające rozstrzygać spory dotyczące praw autorskich pomiędzy użytkownikami serwisu. Narzędzia te pozwalają zarówno na skuteczne zgłaszanie roszczeń o naruszenie praw jak i efektywną ochronę, jeśli roszczenie jest bezpodstawne. Jednocześnie chcemy podkreślić, że YouTube nigdy nie jest stroną w takim sporze i nie decyduje, który film narusza prawa autorskie.

Jeżeli uważasz, że dany materiał jest rozpowszechniany w YouTube z naruszeniem Twoich praw, zawsze możesz zgłosić roszczenie wypełniając formularz i podając w nim szczegóły dotyczące naruszenia. Pamiętaj, że wypełniając taki formularz, musisz mieć pełne prawa do zgłaszanego materiału, a składanie fałszywych oświadczeń może skutkować nawet pociągnięciem do odpowiedzialności karnej.

Użytkownik, który wgrywając materiał naruszył Twoje prawa autorskie, otrzyma odpowiednią informację w swoim panelu administracyjnym konta YouTube. Przypominamy, że przy wielokrotnym naruszeniu praw autorskich przez danego użytkownika, jego konto może zostać zablokowane.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy to Ty otrzymałeś informację o naruszeniu praw autorskich, a uważasz, że posiadasz prawa do wykorzystania materiału?

Powinienieś wtedy niezwłocznie zgłosić tzw. roszczenie wzajemne wypełniając formularz dostępny w panelu administracyjnym YouTube przy materiale który został zakwestionowany. Wysyłając roszczenie wzajemne stwierdzasz, że posiadasz prawa do wykorzystania utworu.

YouTube przekazuje wtedy Twoje roszczenie użytkownikowi pierwotnie zgłaszającemu naruszenie, w celu bardziej szczegółowego wyjaśnienia sprawy. Do czasu jej wyjaśnienia YouTube nie podejmuje żadnych negatywnych kroków w stosunku do użytkownika rzekomo narusząjącego prawa autorskie, a jego konto normalnie funkcjonuje i może on publikować kolejne filmy.

Jak widzicie, bardzo ważne jest aby niezwłocznie wysyłać roszczenie wzajemne w każdym przypadku otrzymania zgłoszenia o naruszeniu praw autorskich, z którym się nie zgadzacie. Przy okazji zachęcamy do uważnego czytania komunikatów na stronie zarządzania kontem YouTube i sprawdzania maili wysyłanych przez YouTube.

Więcej informacji na temat praw autorskich na YouTube możecie znaleźć w Centrum praw autorskich.

Program NextUp dla partnerów YouTube pomógł wielu z nich rozwinąć skrzydła i osiągnąć międzynarodowy sukces. Teraz NextUp startuje w Europie, a jednym z krajów objętych programem jest Polska.

NextUp to program rozwojowy wyłącznie dla partnerów YouTube. Chcielibyśmy widzieć jeszcze więcej partnerów, dla których YouTube stał się trampoliną do sukcesu zawodowego. W ramach NextUp wspieramy partnerów YouTube poprzez finansowanie, edukację i promocję.
Program NextUp dla partnerów YouTube pomógł wielu z nich rozwinąć skrzydła i osiągnąć międzynarodowy sukces. Teraz NextUp startuje w Europie, a jednym z krajów objętych programem jest Polska.

NextUp to program rozwojowy wyłącznie dla partnerów YouTube. Chcielibyśmy widzieć jeszcze więcej partnerów, dla których YouTube stał się trampoliną do sukcesu zawodowego. W ramach NextUp wspieramy partnerów YouTube poprzez finansowanie, edukację i promocję.

Co zrobić aby wziąć udział w programie?

Program przeznaczony jest dla oficjalnych partnerów YouTube z Polski i kilku innych krajów Europy (pełna lista krajów tutaj).

Partnerzy w dniu składania zgłoszenia muszą mieć ukończone 18 lat. Kanał partnera musi mieć pomiędzy 5 tys a 100 tys. subskrybujących widzów, a w ciągu ostatnich 6 miesięcy, powinno się w nim znaleźć 6 nowych filmów. Jeśli spełniasz te wymagania, tutaj możesz zgłosić się do programu.

W celu zakwalifikowania się, musisz przedstawić jeden film pilotażowy i odpowiedzieć na otwarte pytanie. Więcej szczegółów tutaj. Zgłoszenia przyjmujemy do 23 września br. Spośród nadesłanych aplikacji jury złożone m.in. z pracowników YouTube i zwycięzców NextUp 2011, wyłoni 25 finalistów z całej Europy.
 

Nagrody

Zwycięzcy otrzymają w pełni opłaconą wycieczkę do Londynu, w ramach której będą mogli wziąć udział w profesjonalnych szkoleniach w naszym nowootwartym studio w Londynie. Co więcej, każdy zwycięzca otrzyma sprzęt wideo o wartości 4000 EUR i 3000 EUR gotówką na rozwój własnego kanału i zbudowanie widowni wokół niego.

Czekamy na Wasze pomysły!

Od malowniczych krajobrazów Tatr, po przepiękne wybrzeża Bałtyku, Polska jest pełna miejsc zapierających dech w piersiach, tylko czekających na odkrycie. Podziel się wiedzą na temat swojego kraju i okolicy, poprzez dodawanie i aktualizowanie ważnych dla Ciebie miejsc na Mapach Google. Twórz jeszcze lepszą Mapę Polski za pomoc ...
Od malowniczych krajobrazów Tatr, po przepiękne wybrzeża Bałtyku, Polska jest pełna miejsc zapierających dech w piersiach, tylko czekających na odkrycie. Podziel się wiedzą na temat swojego kraju i okolicy, poprzez dodawanie i aktualizowanie ważnych dla Ciebie miejsc na Mapach Google. Twórz jeszcze lepszą Mapę Polski za pomocą Kreatora Map Google.



Ty też możesz tworzyć mapy.
Używając Kreatora Map Google, możesz łatwo dodawać miejsca na mapie i aktualizować ważne informacje geograficzne. Twoje poprawki będą pomocne dla milionów ludzi na całym świecie korzystających z Map Google i Google Earth. Zobacz jakie to proste.
Podziel się wiedzą.
Korzystając z własnego doświadczenia i wiedzy możesz pomóc innym łatwiej poruszać się po okolicy i odkrywać lokalne atrakcje. Każda drobna zmiana spowoduje, że mapa Polski będzie jeszcze lepsza i dokładniejsza.
  • dodaj firmę, instytucję lub niektóre rodzaje budynków oraz granice do mapy
  • dodaj obiekty naturalne, granice polityczne, zaznacz lasy, jeziora
  • dodaj lub popraw drogi, ścieżki, rzeki i trasy rowerowe
Aby dowiedzieć się więcej, zasubskrybuj kanał Kreatora Map Google na YouTube i jeszcze dziś zacznij edytować Mapy.

Zmieniaj świat.
Dokładna mapa potrafi ocalić życie. Dzieląc się swoją wiedzą, możesz pomóc komuś odnaleźć szpital lub ułatwić działanie służbom ratowniczym. Dołącz do stale powiększającej się społeczności, dzięki której jakość map w Polsce i na świecie jest coraz lepsza. Zobacz przykłady, jak inni poprawiają Mapy Google swoich państw i regionów. Zaznaczaj drogi, dodawaj swoje ulubione miejsca.

Zespół studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wywalczył tytuł Globalnego Zwycięzcy w organizowanym przez Google światowym konkursie marketingu internetowego Online Marketing Challenge, pokonując ponad 11 tys. uczestników z 86 krajów.
Zespół studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wywalczył tytuł Globalnego Zwycięzcy w organizowanym przez Google światowym konkursie marketingu internetowego Online Marketing Challenge, pokonując ponad 11 tys. uczestników z 86 krajów.

Zwycięski zespół tworzy grupa przyjaciół: Piotr Wawrysiuk, Kamil Borkowski, Joanna Sakowska, Aneta Maliszewska oraz Łukasz Kanownik. Opiekunem naukowym grupy jest dr Tymoteusz Doligalski z Zakładu Wartości Klienta SGH. Studenci, chociaż wcześniej nie wiedzieli wiele o Google AdWorlds, stworzyli zgrany zespół i zbudowali internetową kampanię marketingową z 330% zwrotem z inwestycji dla polskiej firmy Rowery Embassy. Tym samym stali się pierwszą drużyną z Europy w historii konkursu, która wywalczyła tytuł Globalnego Zwycięzcy. Do wzięcia udziału w konkursie, studentów SGH zachęciły poprzednie sukcesy kolegów z ich uczelni (3 lata z rzędu SGH wygrywało w skali europejskiej).


Google Online Marketing Challenge jest jednym z największych światowych konkursów dla szkół wyższych, a jednocześnie corocznym ćwiczeniem z zakresu marketingu internetowego. Umożliwia studentom zdobycie praktycznego doświadczenia w zakresie reklamy online i prowadzenia kampanii z wykorzystaniem systemu reklamowego Google AdWords.

Zespoły biorące udział w konkursie mają za zadanie nawiązanie współpracy z lokalną firmą lub organizacją pozarządową, która nie korzystała w ciągu ostatnich 6 miesięcy z reklamy AdWords. Studenci opracowują strategię marketingową uwzględniającą przeprowadzenie skutecznej trzytygodniowej kampanii reklamowej w wyszukiwarce. W ramach tegorocznej edycji konkursu zespoły miały do dyspozycji budżet na reklamę AdWords w wysokości 250 USD. Zespół z SGH współpracował z firmą Rowery Embassy z Warszawy rozpowszechniającą w Polsce kalifornijskie rowery Beach Cruiser. Celem kampanii było zwiększenie sprzedaży poprzez poinformowanie klientów o ofercie sklepu i zachęcenie do odwiedzenia strony.

W kampanii promocyjnej studenci skupili się na reklamie w wyszukiwarce internetowej. Tworzone reklamy tekstowe były dopasowane zarówno do treści wyszukiwanych przez internautów jak i zawartości strony Rowery Embassy.

Decyzję o wyborze najlepszych drużyn podjęło jury złożone z autorytetów akademickich reprezentujących renomowane światowe uczelnie. Globalny Zwycięzca Google Online Marketing Challenge z SGH w nagrodę odwiedzi główną siedzibę Google w Mountain View w Kaliforni, każdy z uczestników otrzyma także laptopa i inne nagrody rzeczowe.

W tegorocznej rywalizacji wzięło udział ponad 11 tysięcy uczestników z 86 krajów. Pełna lista laureatów Google Online Marketing Challenge 2012 znajduje się na tej stronie .

Gratulujemy!

Aktualizacja, 9 sierpnia, godz. 15. To nie jedyny sukces polskich studentów w konkursie. W gronie pięciu najlepszych zespołów Europy GOMC 2012 (Top 5 Europy) znalazł się kolejny zespół polskich studentów prowadzonych przez dra Wojciecha Czarta na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W następnej kategorii Top 15 Europy znalazły się kolejne dwa polskie
zespoły: drugi zespół studentów z Wydziału Fizyki UAM Poznań oraz zespół studentów z Wojskowej Akademii Technicznej. Ostatecznie w Top 15 Europy znalazły się aż cztery polskie zespoły.

Od malowniczych krajobrazów Bieszczad, po przepiękne wybrzeża Bałtyku, Polska jest pełna miejsc zapierających dech w piersiach, tylko czekających na odkrycie. Czas na podzielenie się dumą ze swojego kraju, poprzez dodawanie i aktualizowanie ważnych dla Was miejsc na Mapach Google. Od dzisiaj ...
Od malowniczych krajobrazów Bieszczad, po przepiękne wybrzeża Bałtyku, Polska jest pełna miejsc zapierających dech w piersiach, tylko czekających na odkrycie. Czas na podzielenie się dumą ze swojego kraju, poprzez dodawanie i aktualizowanie ważnych dla Was miejsc na Mapach Google. Od dzisiaj Kreator Map Google (Google Map Maker) jest dostępny na mapie Polski. Możecie pomóc odkryć światu na nowo swoje liczne skarby.



Z Kreatorem Map Google, możecie zaoferować swoją wiedzę na temat okolicy, by stworzyć dokładniejszą i bardziej kompleksową mapę stale zmieniającego się świata wokół nas. Rozpocznijcie w swojej okolicy, aktualizując uliczkę jednokierunkową, która ostatnio stała się dwukierunkowa, czy odwzorowując lokalny stadion, który niedawno został otwarty. Po zatwierdzeniu, Wasze zmiany będą widoczne na Mapach Google, w Google Earth i w mobilnej wersji Map Google, dokładnie odzwierciedlając Waszą okolicę.


Region wokół Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu nabiera życia dzięki Kreatorowi Map Google

Pomóżcie innym cieszyć się z tego co Polska ma do zaoferowania, dodając nieodkryte miejsca z regionu Jezior Mazurskich czy niezliczone zabytkowe skarby Krakowa. Jeżeli Wasz ulubiony park jest już na mapie, to czemu nie dodać do niego wszystkich chodników, czy drogi rowerowej znajdującej się na obrzeżach. Pomóżcie turystom odkrywać swoją okolicę, poprzez dodanie wszystkich atrybutów lokalnej drogi, by goście łatwo mogli dojechać do najważniejszych miejsc. Dołączcie do innych lokalnych tworców Map i wykorzystajcie swoje lokalne doświadczenie by przeglądać i zatwierdzać zmiany innych.

Kreator Map Google serdecznie wita Polskę w zespole kartografów miejskich z całego globu tworzących mapę świata. Aby dowiedzieć się więcej, zasubskrybujcie kanał Kreatora Map Google na YouTube i jeszcze dziś zacznijcie edytować Mapy!

Kaushik Sridharan, Software Engineer

W odróżnieniu od wyszukiwania na komputerze biurkowym czy laptopie, wpisywanie hasła do wyszukiwarki na klawiaturze ekranu dotykowego telefonu nie jest szczególnie wygodne. Dlatego staramy się dać możliwość różnorodnych sposobów interakcji z Google, jak ...
W odróżnieniu od wyszukiwania na komputerze biurkowym czy laptopie, wpisywanie hasła do wyszukiwarki na klawiaturze ekranu dotykowego telefonu nie jest szczególnie wygodne. Dlatego staramy się dać możliwość różnorodnych sposobów interakcji z Google, jak możliwość wypowiadania haseł, otrzymywanie rezultatów przed otrzymaniem zapytania, czy możliwość wyszukiwania obrazem. Teraz pojawił się nowy sposób interakcji z Google: wyszukiwanie za pomocą pisma odręcznego na telefonach komórkowych i tabletach.

Załóżmy, że stoisz na ruchliwej ulicy, jedziesz taksówką, w której trzęsie, rozmawiasz z przyjacielem czy siedzisz na kanapie ze swoim tabletem. Rozpoznawanie pisma odręcznego pozwala wyszukiwać poprzez pisanie liter gdziekolwiek na ekranie urządzenia -- nie ma klawiatury, która zasłania część ekranu i nie trzeba szukać odpowiedniego klawisza.



Wyszukiwać w ten sposób jest bardzo łatwo : wystarczy wejść na stronę Google.pl na urządzeniu mobilnym, wybrać "Ustawienia", a następnie włączyć opcję "Pismo odręczne". Po zapisaniu ustawień należy odświeżyć stronę główną, by móc korzystać z tej funkcji.


Na tabletach funkcja jest dostępna po naciśnięciu kółka zębatego i wybraniu opcji "Ustawienia wyszukiwania".


Gdy rozpoznowanie pisma jest już uruchomione, należy wybrać ikonkę w dolnej prawej części ekranu. Wystarczy wpisać kilka liter, by zobaczyć podpowiedzi pod okienkiem wyszukiwania. Jeśli jedna z nich to odpowiednie hasło, należy je wybrać. Dla dłuższych zapytań można kontynuować pisanie i skorzystać z małych strzałek przy podpowiedziach, by przenieść je do okna wyszukiwania. A dzięki temu, że znaki można wpisywać wszędzie, nie trzeba co chwila patrzeć na klawiaturę, by wpisać hasło.


Po więcej porad i wskazówek na temat opcji Pismo odręczne, zapraszamy do naszego Centrum pomocy. By łatwiej korzystać z tej fukcji, zachęcamy do dodania strony google.pl do zakładek i ustawienia jej jako strony domowej swojej przeglądarki mobilnej.

Funkcję Pismo odręczne zaprojektowaliśmy jako uzupełnienie, a nie zastąpienie, wpisywania na klawiaturze: przy włączeniu tej opcji nadal można wyszukiwać za pomocą klawiatury poprez wybranie okienka wyszukiwania. Pismo odręczne jest funkcją eksperymentalną i działa lepiej na niektórych przeglądarkach: na urządzeniach z Androidem najlepiej działa z Chrome. Obecnie rozpoznawanie pisma działa na urządzeniach z systemem iOS5, na telefonach z systemem Android 2.3+ i tabletach z systemem 4.0+, w 27 językach, w tym po polsku.

Życzymy dobrej zabawy z tym nowym sposobem wyszukiwania!

Inspiracja przyjmuje wiele form i może pochodzić z zupełnie niespodziewanych źródeł. Moje zainteresowanie programowaniem wiążę z maszyną analityczną Charlesa Babbage'a, która zafascynowała mnie gdy jako dziecko odwiedzałem Muzeum Nauki w Londynie ...
Inspiracja przyjmuje wiele form i może pochodzić z zupełnie niespodziewanych źródeł. Moje zainteresowanie programowaniem wiążę z maszyną analityczną Charlesa Babbage'a, która zafascynowała mnie gdy jako dziecko odwiedzałem Muzeum Nauki w Londynie.

Idea, że nauka i technologia mogą inspirować ludzi, jest bliska naszym sercom. To także myśl, która stoi za nową wystawą, którą otwieramy dzisiaj online i w londyńskim Muzeum Nauki. Mamy nadzieję, że zainspiruje ludzi z całego świata pokazując magię, jaka jest możliwa dzięki internetowi.



Web Lab, uruchamiany w wersji beta, to pięć fizycznych instalacji, które znajdują się w Muzeum Nauki w Londynie. Można wchodzić z nimi w interakcję osobiście, w muzeum, lub z dowolnego miejsca na świecie poprzez stronę chromeweblab.com . Poprzez otwarcie wystawy online, Web Lab nie obowiązują ogólnie przyjęte reguły - miejsca przebywania zwiedzającego i godziny otwarcia muzeum nie mają znaczenia.

Każdy z pięciu eksperymentów -- Universal Orchestra, Data Tracer, Sketchbots, Teleporter i Lab Tag Explorer -- ukazują nowoczesną technologią sieciową obecną w Chrome służącą do odkrycia określonego sposobu wykorzystania komputerów. Na przykład, eksperyment Universal Orchestra korzysta z technologii WebSocket, by pokazać jak ludzie z całego świata tworzą wspólnie muzykę, którą odgrywają specjalnie zbudowane roboty znajdujące się w Muzeum Nauki.

Dołączcie do nas online lub w Muzeum Nauki w Londynie (wejście jest za darmo) i dajcie nam znać co sądzicie. Będąc wierna swej nazwie, ta całoroczna wystawa jest laboratorium, w którym na podstawie waszych informacji zwrotnych, będziemy dalej eksperymentować.

Za następny etap internetowej innowacji!

Zimą 1913 roku w jednej z brytyjskich gazet pojawiło się ogłoszenie o organizowanej wyprawie na Antarktydę, prawdopodobnie zamieszczone przez badacza polarnego Ernesta Shackletona. Brzmiało tak: „Poszukiwani mężczyźni na niebezpieczną wyprawę. Niskie wynagrodzenie, siarczysty mróz, wiele godzin w zupełnej ciemności. Powrót niepewny. Honor i uznanie w przypadku powodzenia wyprawy”. Choć samo ogłoszenie mogło budzić podejrzenia, opis wyprawy był jak najbardziej realny, o czym przekonali się Roald Amundsen, Robert Falcon Scott i Shackleton, którzy próbowali jako pierwsi stanąć na biegunie południowym.
Zimą 1913 roku w jednej z brytyjskich gazet pojawiło się ogłoszenie o organizowanej wyprawie na Antarktydę, prawdopodobnie zamieszczone przez badacza polarnego Ernesta Shackletona. Brzmiało tak: „Poszukiwani mężczyźni na niebezpieczną wyprawę. Niskie wynagrodzenie, siarczysty mróz, wiele godzin w zupełnej ciemności. Powrót niepewny. Honor i uznanie w przypadku powodzenia wyprawy”. Choć samo ogłoszenie mogło budzić podejrzenia, opis wyprawy był jak najbardziej realny, o czym przekonali się Roald Amundsen, Robert Falcon Scott i Shackleton, którzy próbowali jako pierwsi stanąć na biegunie południowym.

We wrześniu 2010 roku udostepniliśmy pierwsze zdjęcia Street View z Antarktydy, dzięki którym użytkownicy z bardziej przyjaznych do zamieszkania miejsc mogli po raz pierwszy podejrzeć pingwiny zamieszkujące ten kontynent. Dziś przekazujemy kolejne panoramiczne zdjęcia historycznych miejsc na Antarktydzie, które teraz możesz zwiedzić bez wychodzenia z domu. Znajdziesz je na stronie projektu World Wonders (Cuda Świata), gdzie możesz też dowiedzieć się więcej o historii wypraw na biegun południowy.



Dzięki współpracy z Polar Geospatial Center przy Uniwersytecie Minnesota oraz New Zealand Antarctic Heritage Trust wzbogaciliśmy naszą kolekcję panoramicznych zdjęć z Antarktydy w formacie 360 stopni między innymi o zdjęcia radioteleskopu w stacji Amundsena-Scotta, chaty Shackletona, chaty Scottalęgowiska pingwinów Adelie na Cape Royds.





Wnętrze chaty Shackletona z wyposażeniem z początku 20. wieku. W środku uporządkowane lekarstwa, zapasy żywności, świeczki i sanie.

Dzięki tej technologii możesz teraz zwiedzić takie miejsca jak chata Shackletona (na zdjęciu powyżej) oraz inne drewniane budynki na Antarktydzie, które kiedyś służyły jako baza i punkt początkowy wypraw polarnych. Zaprojektowano je tak, aby wytrzymały trudne warunki atmosferyczne przez okres kilku lat. Zaskakujące jest to, że w ciągu stu lat, jakie upłynęły od tamtego czasu, zabudowania te nie uległy żadnemu uszkodzeniu a w środku można nadal zobaczyć dobrze zachowane jedzenie, lekarstwa i różne elementy sprzętu potrzebnego podczas wypraw. Teraz miejsca te możesz łatwo zwiedzić i dzięki temu lepiej poznać życie polarników, którzy w takich chatach jak ta powyżej spędzali kilka długich miesięcy.

Nowe zdjęcia zostały wykonane lekkim aparatem wyposażonym w statyw i obiektyw typu „rybie oko”, który często wykorzystuje się do robienia zdjęć w programie Business Photos. Wybraliśmy to rozwiązanie ze względu na jego niezawodność, prostotę i możliwość użycia w klimacie antarktycznym (nasze trójkołowce Street View byłyby mało przydatne na śniegu...).

Celem tych starań jest dostarczenie naukowcom i entuzjastom podróżowania (lub pingwinów) z całego świata wysokiej rozdzielczości dokumentacji tych ważnych historycznie miejsc. Dzięki udostępnionym zdjęciom uczniowie z najodleglejszych szkół mogą określać wielkość kolonii pingwinów na wyspie Snow Hill, a geolodzy z drugiego końca świata mogą badać warstwy osadowe w Suchych Dolinach, nie odchodząc od swojego biurka. Zapraszamy do odwiedzenia Antarktydy bez grubych czapek i zimowych butów.