W nowej, udostępnionej dzisiaj wersji Google Earth, widok Ziemi z satelity zyskał zupełnie nową jakość. Google Earth 6.2 jest najpiękniejszą z dotychczasowych wersji Google Earth z ujednoliconymi zdjęciami i nowym interfejsem wyszukiwania. Co więcej, udostępniamy funkcję, która umożliwia dzielenie się zdjęciami wprost z Google Earth, możesz więc teraz łatwo i szybko udostępniać swoje wirtualne podróże znajomym i rodzinie na ...
W nowej, udostępnionej dzisiaj wersji Google Earth, widok Ziemi z satelity zyskał zupełnie nową jakość. Google Earth 6.2 jest najpiękniejszą z dotychczasowych wersji Google Earth z ujednoliconymi zdjęciami i nowym interfejsem wyszukiwania. Co więcej, udostępniamy funkcję, która umożliwia dzielenie się zdjęciami wprost z Google Earth, możesz więc teraz łatwo i szybko udostępniać swoje wirtualne podróże znajomym i rodzinie na Google+.

Jednolita kula ziemska


Kula ziemska w Google Earth jest stworzona ze zdjęć satelitarnych i lotniczych wykonywanych w różnym czasie i w innych warunkach pogodowych. Ze względu na te różnice, widok Ziemi z większych wysokości, mógł sprawiać czasem wrażenie "połatanego".

Dzisiaj wprowadzamy nowy sposób generowania grafiki, który wyrównuje różnice pomiędzy obrazami. Końcowy rezultat to zupełnie nowa jakość w oglądaniu Ziemi, z pięknymi widokami i bez efektu mozaiki. Zmiana ta dotyczy wszystkich wersji komputerowych i mobilnych, jednak najlepszych wrażeń dostarczy aplikacja Google Earth 6.2.

Wielki Kanion przed i po zmianie

Sri Lanka przed i po zmianie

Dziel się swoimi odkryciami na Google+

Google Earth jest świetnym narzędziem do wirtualnego odkrywania globu. Wraz z wersją 6.2, dodaliśmy opcję dzielenia się poprzez Google+ zrzutem ekranu aktualnie oglądanego miejsca. Miejscami, które odwiedziłeś możesz dzielić się ze swoimi kręgami, np. rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi z klubu wspinaczkowego. By wykorzystać tę nową funkcję, wystarczy w ramach Google Earth zalogować się do Konta Google w prawym górnym rogu i wybrać opcję "Udostępnij". Obrazy gór, oceanów, pustyń, obiektów 3D czy ulubionej restauracji na Street View -- wszystko to możesz teraz udostępnić na Google+.


Udoskonalenia wyszukiwania

Poprawiliśmy także wyszukiwarkę w Google Earth. Poza poprawkami graficznymi interfejsu, dodaliśmy opcję autouzupełniania, tą samą, która jest dostępna na Mapach Google. Google Earth jest także wzbogacone o znane z Map Google ścieżki rowerowe i połączenia transportem publicznym.


Pobierz Google Earth 6.2 i zacznij odkrywać świat i udostępniać zdjęcia z ważnych dla ciebie miejsc jeszcze dziś!

Za nieco ponad miesiąc wprowadzimy zmiany do naszej Polityki prywatności i Warunków usług Google. To istotne tematy, dlatego chcemy wyjaśnić, co ulegnie zmianie i co te zmiany oznaczają dla użytkowników.
Za nieco ponad miesiąc wprowadzimy zmiany do naszej Polityki prywatności i Warunków usług Google. To istotne tematy, dlatego chcemy wyjaśnić, co ulegnie zmianie i co te zmiany oznaczają dla użytkowników.

Zacznijmy od naszej Polityki prywatności. Mimo uszczuplenia naszych polityk w 2010 r., nadal mamy ponad 70 (tak, 70!) polityk prywatności dotyczących naszych różnych produktów. Takie podejście jest nieco skomplikowane, a także sprzeczne z naszymi staraniami o integrowanie wielu różnych produktów, byśmy mogli stworzyć prosty i intuicyjny sposób korzystania ze wszystkich usług Google.

Wprowadzamy więc nową główną Politykę prywatności, która obejmuje większość naszych produktów i w bardziej przejrzysty sposób informuje, jakie informacje gromadzimy i jak je wykorzystujemy. Łączymy w niej ponad 60 polityk, a z przyczyn m.in. prawnych zachowujemy tylko niewielką liczbę odrębnych zawiadomień dotyczących prywatności.

Regulatorzy na całym świecie apelują o krótsze, prostsze polityki prywatności -- jedna polityka, obejmująca wiele różnych produktów staje się standardem w całej sieci.

Zmiany, o których mówimy zaczną obowiązywać od 1 marca, ale już od dzisiaj informujemy o nich naszych użytkowników drogą mailową oraz poprzez informację na stronie głównej.

Co to oznacza w praktyce? Główna zmiana dotyczy użytkowników korzystających z Kont Google. Nasze nowe zasady prywatności jasno stanowią, że jeśli jesteś zalogowany, możemy łączyć informacje, które podałeś korzystając z różnych naszych usług. W skrócie, będziemy Cię traktować jako tego samego użytkownika gdy będziesz korzystał z naszych różnych produktów, co będzie oznaczać prostsze, bardziej intuicyjne korzystanie z Google.

Niedawno uruchomiona funkcja wyszukiwania personalnego jest dobrym przykładem fajnych rzeczy, które Google może zrobić łącząc informacje z wielu produktów. Nasza wyszukiwarka daje ci teraz nie tylko trafne odpowiedzi z internetu, ale także podsuwa informacje spersonalizowane. Kiedy szukam restauracji w Monachium, mogę zobaczyć wpisy i zdjęcia z Google+, którymi się ze mną podzielono lub takie, które znajdują się w moich albumach. Już dzisiaj możemy też ułatwić Ci przeczytanie notatki z Dokumentów Google bezpośrednio w Gmailu, czy dodać któryś z kontaktów Gmail do spotkania w Kalendarzu Google.

Jednak Google może zrobić znacznie więcej pomagając Ci dzielić się informacjami… z samym sobą. Dowiadując się czego tak naprawdę szukasz wpisując jaguar, golf lub gazeta, możemy usprawnić wyszukiwanie i dostarczyć znacznie lepiej dopasowane reklamy. Wyobraźmy sobie, że jest styczeń, a Ty nie jesteś narciarzem -- reklamy stoków i sprzętu nie będą więc dla Ciebie użyteczne. Bazując na Twojej lokalizacji, kalendarzu i danych o ruchu drogowym, możemy wysłać powiadomienie, że pewnie spóźnisz się na spotkanie. Lub upewnić się, że korekty tego co wpisujesz są właściwe, nawet gdy są to imiona Twoich znajomych. Wszyscy borykamy się z wieloma problemami dnia codziennego, a Google chce jeszcze lepiej pomagać w ich przezwyciężaniu.

Podobnie jak zasady prywatności, przepisaliśmy Warunki usług Google -- zasady, na które godzisz się, korzystając z naszych produktów -- aby były bardziej zrozumiałe. Zmniejszyliśmy także ich liczbę i wiele naszych produktów obejmują teraz te same, generalne Warunki usług Google. Odwiedź stronę Warunków usług Google by przeczytać zaktualizowane warunki.

Na zakończenie o rzeczach, których nie zmieniamy. Pozostajemy oddani zasadzie uwolnienia danych, jeśli więc chcesz zabrać je gdzie indziej, możesz to zrobić. Nie sprzedajemy Twoich danych osobistych i nie udostępniamy ich na zewnątrz bez Twojej zgody, z wyjątkiem bardzo nietypowych sytuacji, takich jak prawomocny nakaz sądowy. Bardzo staramy się być przejrzyści w kwestii informacji, które zbieramy i dajemy Ci rzetelny wybór dotyczący ich stosowania -- na przykład Menedżer preferencji reklam pozwala na edytowanie kategorii zainteresowań, na podstawie których pokazywane są reklamy, lub wyłączenie niektórych reklam Google w całości. Ciągle też tworzymy mechanizmy kontrolowania prywatności w naszych nowych produktach, jak np. kręgi Google+.

Wierzymy, że te nowe, uproszczone zasady ułatwią zrozumienie naszych praktyk dotyczących prywatności, jak również umożliwią Google podniesienie jakości oferowanych usług. Nieważne, czy jesteś nowym użytkownikiem Google, czy starym wyjadaczem -- prosimy Cię o poświęcenie czasu na przeczytanie nowych zasad prywatności i warunków usług, zapoznanie się z wprowadzanymi przez nas zmianami oraz zrozumienie oferowanych przez nas narzędzi zarządzania Twoją prywatnością.

Ciągle staramy się pomagać internautom w znajdowaniu przydatnych witryn, dlatego zmodyfikowaliśmy algorytm wyszukiwarki, który będzie uwzględniał układ docelowej strony internetowej oraz ilość treści widocznej po kliknięciu wyniku wyszukiwania.

Jak już wspominaliśmy ...
Ciągle staramy się pomagać internautom w znajdowaniu przydatnych witryn, dlatego zmodyfikowaliśmy algorytm wyszukiwarki, który będzie uwzględniał układ docelowej strony internetowej oraz ilość treści widocznej po kliknięciu wyniku wyszukiwania.

Jak już wspominaliśmy, wielu internautów skarży się, że czasem po kliknięciu odnośnika w wyszukiwarce trudno znaleźć właściwą treść, co jest dość irytujące. To, czego szukają użytkownicy, powinno być widoczne od razu, a nie na dole strony, np. pod całą masą
reklam. Zmiana dotyczy więc witryn, w których większość treści znajduje się w części strony niewidocznej na ekranie. Jeśli nagłówek strony, wyświetlany po kliknięciu wyniku wyszukiwania, zamiast informacji zawiera głównie reklamy, dana witryna może utracić
na widoczności w naturalnych wynikach wyszukiwania, ponieważ nie uwzględnia potrzeb użytkowników.

Zdajemy sobie sprawę, że umieszczanie reklam w części strony widocznej początkowo na ekranie to powszechna praktyka – reklamy te często są skuteczne i przynoszą wydawcom zyski. Aktualizacja algorytmu nie ma wpływu na witryny, w których liczba takich reklam jest umiarkowana, lecz na takie, w których górna część witryny zawiera niewiele przydatnych informacji i jest tak przeładowana reklamami, że ciężko znaleźć właściwą treść.

Aktualizacja ta dotknie mniej niż 1% wszystkich wyszukiwań, co oznacza że może być widoczna rzadziej niż raz na 100 zapytań. Jeśli uważasz, że z powodu naszego nowego algorytmu Twoja witryna spadła w wynikach, zastanów się, jak wykorzystujesz górną część strony i sprawdź czy właściwa treść nie jest trudno dostępna lub mało widoczna w stopce. Użyj narzędzia Browser Size (lub dowolnego innego), aby sprawdzić wygląd swojej witryny przy różnych rozdzielczościach monitora.

Jeśli zaktualizujesz układ swoich stron, nasz algorytm automatycznie to uwzględni, gdy tylko Google zindeksuje ich wystarczająco wiele, aby ocenić wprowadzone poprawki. Czas trwania tego procesu zależy od wielu czynników, w tym liczby stron w Twojej witrynie oraz częstotliwości, z jaką Googlebot może je indeksować. Zazwyczaj trwa to kilka tygodni.

Nadal zalecamy, aby wydawcy przede wszystkim zapewniali użytkownikom maksymalny komfort przeglądania witryny, zamiast dostosowywać strony do konkretnych aktualizacji algorytmu. Opisana tutaj zmiana to zaledwie jedna z 500, które zamierzamy w tym roku wdrożyć w wyszukiwarce. Jak zwykle zachęcamy do wyrażania opinii i zadawania pytań na Forum pomocy dla webmasterów.

YouTube świetnie sprawdza się jako platforma, dzięki której mało znani twócy mogą dotrzeć do globalnej widowni. Dzisiaj startuje Twój Festiwal Filmowy 2012 (Your Film Festival), który umożliwi wszystkim twórcom filmów rozpoczęcie międzynarodowej kariery.
YouTube świetnie sprawdza się jako platforma, dzięki której mało znani twócy mogą dotrzeć do globalnej widowni. Dzisiaj startuje Twój Festiwal Filmowy 2012 (Your Film Festival), który umożliwi wszystkim twórcom filmów rozpoczęcie międzynarodowej kariery.

Zapraszamy filmowców, zarówno tych zupełnie początkujących jak i tych z doświadczeniem do umieszczenia na stronie youtube.com/YourFilmFestival swoich 15-minutowych filmów. Filmy mogą być nagrane w dowolnym formacie, stylu i gatunku.

Spośród wszystkich filmów z całego świata, Scott Free Productions (studio produkcyjne Ridleya Scotta), wybierze 50 półfinalistów. Na ich filmy użytkownicy YouTube będą mogli oddawać swoje głosy. Dziesięć najlepszych filmów zostanie pokazanych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Zwycięzca zostanie wyłoniony przez jury pod kierownictwem Ridleya Scotta, zdobędzie pół miliona dolarów, a jego kolejny film zostanie wyprodukowany wraz ze Scott Free Productions. Na Wasze zgłoszenia czekamy od 2 lutego do 31 marca 2012 r.



Organizatorami konkursu są YouTube, linie lotnicze Emirates, Scott Free Productions i La Biennale di Venezia (Festiwal Filmowy w Wenecji).

Więcej informacji znajdziecie na stronie Your Film Festival. Czekamy na filmy z Polski!



31 stycznia zakończymy zbieranie zgłoszeń do konkursu Google Photography Prize, to dobry moment, by przypomnieć wszystkim na czym polega konkurs, a także opowiedzieć Wam więcej o zdjęciach na Google+.
31 stycznia zakończymy zbieranie zgłoszeń do konkursu Google Photography Prize, to dobry moment, by przypomnieć wszystkim na czym polega konkurs, a także opowiedzieć Wam więcej o zdjęciach na Google+.

Zacznijmy od Google Photography Prize. Jest to konkurs fotograficzny skierowany do studentów, przygotowany we współpracy z Saatchi Gallery w Londynie. Autorzy 100 najlepszych zgłoszeń zostaną nagrodzeni telefonami Samsung Galaxy Nexus, 10 finalistów zaprezentuje swoje prace na 2-miesięcznej wystawie w Saatchi Gallery, a jeden zwycięzca będzie mógł pojechać w wybrane miejsce na świecie wraz z profesjonalnym nauczycielem fotografii.

Jak wziąć udział? Do 31 stycznia można zgłaszać zdjęcia w 10 kategoriach, np. Me (#megpp), Food (#foodgpp), Street (#streetgpp) czy Travel (#travelgpp); klikając linki w nawiasach możecie przeglądać już zgłoszone zdjęcia. Szczegółowe informacje o tym, jak wziąć udział w konkursie oraz regulamin dostępne są tutaj. Zachęcamy też do obserwowania strony Google+ konkursu.

Wszystkich pasjonatów fotografii, którzy już nie są studentami, zachęcamy do przeglądania galerii zgłoszonych prac. Zapraszamy też na Google+, gdzie znajdziecie wielu fotografów - i tych znanych i amatorów, którzy dzięki internetowi zgromadzili nowych fanów. Poniżej lista kilku profili fotografów, które zwróciły naszą uwagę;  jest ich jednak o wiele więcej!
Robicie dużo zdjęć? Zachęcamy Was też do wypróbowania edytora zdjęć Creative Kit na Google+ czyli funkcji, która pozwala Wam “obrobić” i personalizować zdjęcia, dodając do nich ciekawe efekty (np. vintage albo opisy), a wszystko to bezpośrednio na Google+.



Zdjęcia Google+ są też zintegrowane z serwisem Picasa Web Albums. A jeśli macie telefon z Androidem - polecamy funkcję autoprzesyłania dostępną w aplikacji Google+ na Androida. Dzięki niej każde nowe zdjęcie jest automatyczne przesyłane do prywatnego, nikomu nie udostępnionego, albumu na Google+. Dzięki temu nigdy już nie stracisz zdjęć tracąc telefon, możesz też łatwiej dzielić się nimi z innymi, bo nie są już “uwięzione” w pamięci telefonu -- zdjęcia z albumu możesz udostępniać innym z komputera lub z telefonu.

Życzymy miłego pstrykania!

Miło jest nam ogłosić, że w finale globalnego konkursu YouTube Space Lab znalazło się aż sześć zgłoszeń z Polski.

YouTube Space Lab to konkurs skierowany do uczniów w wieku 14 - 16 i 17 - 18 lat. Zadaniem uczestników jest stworzenie filmu, w którym proponują oni eksperyment jaki można wykonać w stanie nieważkości. Do konkursu zgłoszono tysiące filmów wideo z ponad 80 krajów –- wyjątkowy wynik, biorąc pod uwagę poziom trudności zadania, jakim było opracowanie projektu eksperymentu, który faktycznie da się przeprowadzić w przestrzeni kosmicznej.
Miło jest nam ogłosić, że w finale globalnego konkursu YouTube Space Lab znalazło się aż sześć zgłoszeń z Polski.

YouTube Space Lab to konkurs skierowany do uczniów w wieku 14 - 16 i 17 - 18 lat. Zadaniem uczestników jest stworzenie filmu, w którym proponują oni eksperyment jaki można wykonać w stanie nieważkości. Do konkursu zgłoszono tysiące filmów wideo z ponad 80 krajów –- wyjątkowy wynik, biorąc pod uwagę poziom trudności zadania, jakim było opracowanie projektu eksperymentu, który faktycznie da się przeprowadzić w przestrzeni kosmicznej.

Polskie prace zostały przygotowane przez uczniów z Warszawy, Gdyni, Darłowa i Świdnika. Polska znalazła się na trzecim miejscu pod względem liczby finalistów, tuż za Stanami Zjednoczonymi (dziesięć drużyn-finalistów) oraz Indiami (dziewięć drużyn).

Począwszy od dzisiaj do 24 stycznia użytkownicy YouTube mogą głosować na najlepszy ich zdaniem finałowy eksperyment. Do wyłonienia zwycięzców zostali również zaproszeni znani naukowcy, tacy jak wybitny profesor Stephen Hawking, doradcy NASA, astronauci czy założyciel Cirque du Soleil - Guy Laliberte.



Użytkownicy YouTube oraz jurorzy wybiorą sześciu regionalnych zwycięzców (po dwie drużyny z każdego z trzech regionów świata). Szczęśliwcy w marcu pojadą do Waszyngtonu na wielki finał YouTube Space Lab, podczas którego ogłoszone zostaną dwie zwycięskie drużyny.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć w naszym poprzednim wpisie. Tymczasem, zapraszamy do głosowania!

+David Beckham, gwiazda piłki nożnej, odwiedzi Google by udzielić ekskluzywnego wywiadu na żywo. Masz pytanie, które od zawsze chciałeś mu zadać? Zamieść je na Google+ z hashtagiem #GoogleBeckham, a być może odpowie właśnie na nie w czasie transmisji na żywo.
+David Beckham, gwiazda piłki nożnej, odwiedzi Google by udzielić ekskluzywnego wywiadu na żywo. Masz pytanie, które od zawsze chciałeś mu zadać? Zamieść je na Google+ z hashtagiem #GoogleBeckham, a być może odpowie właśnie na nie w czasie transmisji na żywo.



Wywiad odbędzie się w czwartek, 19 stycznia, o 18 czasu polskiego, na stronie youtube.com/atgoogletalks . Tego dnia o 19.30 będziesz mógł się także spotkać z Beckhamem osobiście na jego profilu Google+. Dodaj Davida Beckhama do swoich kręgów, by być na bieżąco z informacjami dotyczącymi spotkania.

Nie przejmuj się, jeśli nie uda Ci się wziąć udziału w wywiadzie na żywo bądź Spotkaniu Google+, nagrania z obydwu wydarzeń zamieścimy wkrótce na YouTube.

Na co czekasz? Już teraz opublikuj swoje najlepsze pytanie na Google.com/+ !

Historia jest pełna kobiet, które miały olbrzymi wpływ na informatykę - od Ady Lovelace, przez Grace Hopper po Anitę Borg. Czekamy na to, aby wśród tych inspirujących kobiet stanęły nowe pokolenia kodujących dziewczyn z Polski.
Historia jest pełna kobiet, które miały olbrzymi wpływ na informatykę - od Ady Lovelace, przez Grace Hopper po Anitę Borg. Czekamy na to, aby wśród tych inspirujących kobiet stanęły nowe pokolenia kodujących dziewczyn z Polski.

Badania pokazują, że pośród patentów i publikacji w sektorze technologicznym w USA 91% zostało złożonych przez wyłącznie męskie zespoły, ale to pozostałe 9% miało o 24-42% więcej cytowań i wykorzystań. Wiadomo też, że zepoły badawcze, które są bardziej zróżnicowane, podejmują lepsze decyzje, są bardziej produktywne i lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów.

Google przy tworzeniu swoich produktów zwraca szczególną uwagę na to, żeby trafiały one do wszystkich użytkowników i dlatego tak ważne jest aby nasze zespoły inżynieryjne stanowiły różnorodną mozaikę. Niestety na większości wydziałów informatyki polskich uniwersytetów zaledwie ok. 10-15% studiujących to dziewczęta.

W Google przykładamy dużą wagę do tego, żeby promować naukę matematyki i informatyki wśród dziewczyn od najwcześniejszych lat. Zachęcamy wszystkie dziewczyny, żeby pokazały co potrafią w różnych programach i konkursach skierowanych właśnie do nich. Do takich projektów należą trwające obecnie:

- code:girls - konkurs programistyczny dla uczennic gimnazjów i szkół średnich organizowany przez Zadane.pl i wspierany przez Google (czas zgłaszania aplikacji mija 26 lutego)

- The Google Anita Borg Memorial Scholarship - fundusz stypendialny fundowany przez Google dla studentek informatyki i kierunków pokrewnych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (czas zgłaszania aplikacji mija 1 lutego).

Spróbujcie swoich sił!

Czy ciekawość jest wrodzona, czy też można ją nabyć za sprawą środowiska, konkurencji, a może dzięki dobrym nauczycielom? Każdy ma jakieś pytanie - tak brzmi nasze, jesteśmy jednak przekonani, że masz również mnóstwo swoich. Zapraszamy uczniów z całego świata, aby postawili najbardziej palące pytania na temat otaczającego świata i odpowiedzieli na nie poprzez badania naukowe.
Czy ciekawość jest wrodzona, czy też można ją nabyć za sprawą środowiska, konkurencji, a może dzięki dobrym nauczycielom? Każdy ma jakieś pytanie - tak brzmi nasze, jesteśmy jednak przekonani, że masz również mnóstwo swoich. Zapraszamy uczniów z całego świata, aby postawili najbardziej palące pytania na temat otaczającego świata i odpowiedzieli na nie poprzez badania naukowe.

Wraz z naszymi partnerami: CERN, The LEGO Group, National Geographic oraz Scientific American, rozpoczynamy drugi doroczny Google Science Fair, największy globalny konkurs naukowy, otwarty na cały świat dla uczniów w wieku 13-18 lat. Uczniowie -- czy to indywidualnie, czy też w grupach liczących do trzech osób -- zadają pytanie, opracowują hipotezę, po czym sprawdzają ją, przeprowadzając eksperyment naukowy. Cały proces jest następnie szczegółowo opisywany i przesyłany przez formularz online, wypełniany samodzielnie przez uczestników. Wszystko czego potrzebujesz do udziału w konkursie to ciekawość świata, dostęp do internetu i przeglądarka.

W ubiegłym roku otrzymaliśmy zgłoszenia próbujące rozwiązać wiele różnych problemów, na przykład „Jak wyleczyć raka?”, „Czy mogę nauczyć robota języka angielskiego?” lub „Czy mogę zbudować szybszą żaglówkę?”. Rozmach tych projektów był imponujący. W tym roku liczymy na jeszcze więcej zgłoszeń od następnego pokolenia błyskotliwych młodych naukowców.



Tegoroczny konkurs będzie miał jeszcze bardziej globalny zasięg: oczekujemy na zgłoszenia w 13 językach (arabskim, chińskim, niderlandzkim, angielskim, francuskim, niemieckim, hebrajskim, włoski, japońskim, koreańskim, polskim, hiszpańskim i rosyjskim). Będziemy również wyłaniać 90 regionalnych finalistów (30 z obu Ameryk, 30 z Azji i 30 z Europy Bliskiego Wschodu i Afryki). Z tego grona, które ogłoszone zostanie w maju, nasi jurorzy wybiorą 15 finalistów, którzy polecą do kwatery głównej Google w Mountain View w Kalifornii. Prowadzony na żywo finał Google Science Fair odbędzie się 23 lipca 2012 r. Podczas finału, panel wybitnych jurorów (jak Vint Cerf, Sylvia Earle, czy laureaci Nagrody Nobla David Gross i Ada Yonath) wybierze zwyciezców każdej kategorii wiekowej (13-14, 15-16, 17-18 lat).

W tegorocznym konkursie wprowadzamy również nową kategorię: nagrodę Scientific American „Nauka w akcji”. Byliśmy pod wielkim wrażeniem projektu finalistki 2011 roku, Harine Ravichandran, w którym próbowała ona rozwiązać problem spadków energii w rejonach wiejskich. Podjęliśmy decyzję o wyróżnieniu projektu skupiającego się na rozwiązaniu problemu społecznego, środowiskowego i zdrowotnego, który zmienia życia grupy lub społeczności. Harine przedstawiła taki projekt, mający rozwiązać problem dotykający jej dziadków we wsi w Indiach. Zwycięzca tej nagrody także zostanie zaproszony do Mountain View na imprezę finałową.

Google Science Fair rozpoczyna się dziś, 12 stycznia, na całym świecie, a zgłoszenia przyjmowane będą do niedzieli 1 kwietnia, do godz. 11:59 GMT. Świetny projekt nie tylko zaspokoi Twoją ciekawość, lecz także może pomóc Ci wygrać jakąś całkiem fajną nagrodę, na przykład stypendium naukowe wysokości 50 tys. dolarów od Google, 10-dniową podróż na Wyspy Galapagos z National Geographic Explorer albo staż w Google lub u jednego z naszych partnerów. Zwycięzca nagrody Scientific American „Nauka w akcji” zdobędzie 50 tys. dolarów i roczną opiekę nad realizacją swego projektu.

Zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Google Science Fair stali się odpowiednikiem gwiazd rocka w świecie nauki. Shree Bose, Naomi Shah i Lauren Hodge spotkały się z prezydentem Obamą, były zapraszane na przemowy na wielkich imprezach, takich jak TED Women oraz pisano o nich w magazynie Wired. Shree, zdobywczyni głównej nagrody, została nazwana przez czasopismo Glamour jedną z 21 najbardziej niesamowitych młodych kobiet roku. Oprócz wizyt w Białym Domu czy artykułów w Glamour, każdy uczeń biorący udział w Google Science Fair ma szansę przeprowadzić badania, które naprawdę mogą zmienić świat.

Odwiedź google.com/sciencefair i zadaj najbardziej nurtujące Cię pytania - tak głośno, by usłyszał Cię cały świat. Samo Google zostało założone w wyniku eksperymentów, a dzięki Google Science Fair mamy nadzieję zainspirować następne pokolenie naukowców i inżynierów, pielęgnować talenty naukowe, tworzyć wzorce do naśladowania i jednoczyć uczniów z całego świata w dążeniu do nauki.

Gdy korzystasz z wyszukiwarki Google, nam przyświeca jeden cel -- zaprezentować najlepsze wyniki. Czasami oznacza to wyniki z publicznego internetu, jednak czasem też rzeczy bardziej osobiste lub treści, którymi dzielisz się z osobami, na których Ci zależy. Dotychczas w Twoich wynikach wyszukiwania nie można było znaleźć tych informacji o ludziach czy treści osobistych. Wyszukiwanie nadal było ograniczone do świata stron internetowych tworzonych publicznie, najczęściej przez ludzi, których nie znasz. Dzisiaj wprowadzamy zmianę w wyszukiwarce wzbogacając ją o informacje z Twojego świata, czyli zestaw funkcji nazwany Search, plus Your World.
Gdy korzystasz z wyszukiwarki Google, nam przyświeca jeden cel -- zaprezentować najlepsze wyniki. Czasami oznacza to wyniki z publicznego internetu, jednak czasem też rzeczy bardziej osobiste lub treści, którymi dzielisz się z osobami, na których Ci zależy. Dotychczas w Twoich wynikach wyszukiwania nie można było znaleźć tych informacji o ludziach czy treści osobistych. Wyszukiwanie nadal było ograniczone do świata stron internetowych tworzonych publicznie, najczęściej przez ludzi, których nie znasz. Dzisiaj wprowadzamy zmianę w wyszukiwarce wzbogacając ją o informacje z Twojego świata, czyli zestaw funkcji nazwany Search, plus Your World.

Wyszukiwanie niesamowicie dobrze sprawdza się w odnajdywaniu przysłowiowej igły w stogu siana, są nim miliardy stron, zdjęć, filmów, wiadomości i innych treści. Ale to nie wszystko. Powinieneś także móc znaleźć swoje osobiste informacje, np. ludzi i rzeczy, które znasz, albo ludzi, których być może warto poznać. A to wszystko… z jednego okienka wyszukiwania.

Zmieniamy Google w wyszukiwarkę, która rozumie nie tylko treści, ale także ludzi i związki między nimi. Te zmiany rozpoczęły się wraz z Wyszukiwaniem Społecznościowym, teraz wykonujemy kolejny duży krok w tym kierunku, z trzema nowymi funkcjami:

1. Twoje wyniki -- które pozwalają Ci znaleźć twoje osobiste informacje, np. zdjęcia i wpisy z Google+ -- zarówno należące do Ciebie jak i te, które zostały Ci udostępnione, wszystko to zobaczysz na stronie wyników tylko Ty.
2. Profile w wyszukiwarce -- zarówno w wynikach jak i przy autouzupełnieniu znajdziesz profile osób, z którymi jesteś blisko związany lub, które warto obserwować.
3. Ludzie i strony -- pomogą Ci znaleźć profile i strony Google+ związane z konkretnym tematem i obszarem zainteresowań, będziesz je obserwować za pomocą kilku kliknięć. Ponieważ za każdym zapytaniem do wyszukiwarki, kryje się społeczność.

Wszystko razem to właśnie Twój Świat w wyszukiwarce. Wyszukiwanie jest po prostu lepsze, gdy uwzględnia także twoje treści, a to dopiero początek.



Twoje Wyniki

Powiedzmy, że szukasz pomysłu gdzie spędzić wakacje. Oczywiście możesz przeszukać sieć, ale co jeśli chcesz się dowiedzieć co na ten temat sądzą Twoi znajomi? Tak jak w prawdziwym życiu, doświadczenie Twoich znajomych mówi znacznie więcej niż bezosobowe treści publikowane w sieci. Wyniki osobiste w wyszukiwarce pomogą Ci znaleźć:
  • Wpisy Google+ Możesz znaleźć wpisy od znajomych opisujących fantastyczną wycieczkę w poście zamieszczonym publicznie lub udostępnionym tylko Tobie. Zobaczysz też odnośniki jakie udostępniali znajomi, np. do restauracji, które odwiedzili podczas wyprawy.
  • Zdjęcia. Możesz znaleźć ich zdjęcia z wakacji bezpośrednio w swoich wynikach wyszukiwania. Możesz także znaleźć swoje własne prywatne zdjęcia z Google+ i Picasy na podstawie podpisów, komentarzy i nazwy albumu.
Twoje wyniki: historia rodzinna

Gdy byłem dzieckiem, moim ulubionym owocem było chikoo (pigwica). Kilka lat temu, gdy nadawaliśmy imię naszemu pieskowi rodzinnemu, zdecydowaliśmy się na imię Chikoo. Przez ostatnie lata często udostępniałem zdjęcia pieska członkom naszej rodziny. Dla mnie hasło [chikoo] oznacza dwie różne rzeczy. Dzisiejsze zmiany w wyszukiwarce, dają mi magiczne doświadczenie znalezienia dwóch Chicoo które kocham, na jednej stronie wyników wyszukiwania.


Profile w wyszukiwaniu

Każdego dnia do wyszukiwarki wpisywane są miliony zapytań dotyczące ludzi. Czasem trudno jest znaleźć osobę, której szukasz. A jeśli już ją znajdziesz, nie ma prostej metody by wejść w interakcję. Od dzisiaj, znajdziesz łatwy sposób by połączyć się z ludźmi, wprost z wyników wyszukiwania.

Od teraz, wpisanie kilku pierwszych liter imienia Twojego znajomego, pokaże jego profil w autouzupełnieniu. Wybranie profilu przeniesie Cię do strony wyników związanej tylko z nim, zawierającą jego profil Google+ i związane z nim wyniki wyszukiwania. A dzięki Google Instant, to doświadczenie jest natychmiastowe. Kiedy wyszukuję np. hasłp [ben smith], od razu znajduję mojego przyjaciela Bena Smitha, a nie setki innych osób, które nazywają się tak samo.


Dodatkowo, w podpowiedziach autouzupełnienia znajdziesz wiele interesujących osób z Google+, np. wielu autorów publikujących wysokiej jakości treści i należących do programu autorship pilot.


Po wybraniu profilu, jeśli jesteś zalogowany do Google+, zobaczysz przycisk, dzięki któremu będziesz mógł dodać taką osobę do swoich kręgów bezpośrednio z wyników wyszukiwania.


Ludzie i strony

Jak wspominałem wcześniej, za większością haseł wpisywanych do wyszukiwarki, kryją się społeczności. Od dzisiaj, wpisując temat taki jak [muzyka] czy [baseball], będziesz mógł znaleźć po prawej stronie wyników wyszukiwania dyskusje na ten temat z Google+. Możesz też połączyć się ze społecznościami na Google+, rozpocząć interesującą dyskusję i poznać całkiem nowe społeczności, tak łatwo jak nigdy wcześniej.


Bezprecedensowe bezpieczeństwo, przejrzystość i kontrola

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i prywatność, to dla usługi Search plus Your World poprzeczkę ustawiliśmy wysoko. Część informacji, które teraz możesz znaleźć w wynikach wyszukiwania, np. wpisy i zdjęcia z Google+, była wcześniej zabezpieczona protokołem SSL, dlatego postanowiliśmy tak samo zabezpieczyć je w wynikach wyszukiwania. Właśnie między innymi z tego powodu zostaliśmy pierwszą dużą wyszukiwarką, która domyślnie uruchomiła szyfrowanie SSL dla zalogowanych użytkowników. To oznacza, że jeśli jesteś zalogowany do Google, Twoje wyniki wyszukiwania, włączając w to prywatne treści, są zabezpieczone tak samo silnie jak Twoje wiadomości w Gmailu.

Chcemy być przejrzyści co do działania nowych funkcje i dać Ci możliwość ich kontroli. Z dzisiejszymi zmianiami wprowadzamy zmiany interfejsu podobne do tych, które znajdziesz na Google+. Na przykład, wyniki personalne są jasno zaznaczone jako publiczne, o ograniczonym zakresie i skierowane tylko do Ciebie. Dodatkowo, ludzie w wynikach wyszukiwania są jasno oznaczeni kręgiem Google+, w którym się znajdują.

Uruchamiamy także nowy przełącznik w prawym górnym rogu wyników wyszukiwania, dzięki któremu możesz zobaczyć wyniki wyszukiwania bez treści osobistych. Za pomocą jednego kliknięcia możesz włączyć lub wyłączyć wyniki osobiste.


Wyłącznie wyników osobistych oznacza brak wyników wyszukiwania od Twoich przyjaciół, brak prywatnych informacji i zero personalnych wyników bazujących na historii wyszukiwania. Ten przycisk działa dla indywidualnej sesji wyszukiwania, ale korzystając z ustawień wyszukiwarki, możesz także zmienić jego ustawienie na domyślne dla wszystkich wyszukiwań.

Rozpoczyna się piękna podróż

Wyszukiwarka plus Twój Świat zostanie udostępniona w ciągu kilku najbliższych dni użytkownikom gooogle.com, korzystającym z angielskiego interfejsu.

Mimo, że na świecie może być 7 miliardów ludzi, a ziemia ma ponad 197 milionów mil kwadratowych powierzchni, jest tryliardy gwiazd i miliardy stron internetowych, to większość naszego życia spędzamy w konkretnym mieście, z przyjaciółmi i rodziną, orbitujemy wokół jednej gwiazdy i posługujemy się ułamkiem światowych zasobów informacji. Naszym marzeniem jest stworzenie technologii, która pozwoli wszystkim doświadczyć pełnego bogactwa informacji i ludzi wokół nich.

Nasza firma czerpie nazwę z liczby googol, co jest inspiracją do indeksowania niezmierzonej liczby odpowiedzi na stronach internetowych. Ale to tylko część obrazu. Druga część to ludzie, i właśnie ludzi dotyczy usługa "Search plus Your World."

Z przyjemnością informujemy, że ruszyła rejestracja wykładowców do odbywającego się w 2012 r. Google Online Marketing Challenge (GOMC 2012) – konkursu dla studentów z całego świata.

Rejestracja studentów rozpocznie się 31 stycznia 2012 r. Uczestnictwo studentów w konkursie możliwe jest po zarejestrowaniu się ich wykładowców.
Z przyjemnością informujemy, że ruszyła rejestracja wykładowców do odbywającego się w 2012 r. Google Online Marketing Challenge (GOMC 2012) – konkursu dla studentów z całego świata.

Rejestracja studentów rozpocznie się 31 stycznia 2012 r. Uczestnictwo studentów w konkursie możliwe jest po zarejestrowaniu się ich wykładowców.

Google Online Marketing Challenge to konkurs marketingowy dla studentów wszystkich uczelni wyższych z całego świata. Uczestnicy muszą opracować jak najskuteczniejszą kampanię reklamową online w Google AdWords dla istniejącej firmy lub organizacji non-profit. Przeprowadzając kampanię i podsumowując ją w raportach, mają w praktyce potwierdzić swoje umiejętności z dziedziny reklamy i konsultingu. Następnie Google wraz z zespołem niezależnych nauczycieli akademickich z całego świata wybiera zwycięskie drużyny, biorąc pod uwagę skuteczność prowadzonych przez nie kampanii oraz jakość ich raportów.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody:
– wycieczka do centrali Google w Mountain View w Kalifornii dla zwycięzców finału głównego,
– wizyty w regionalnych biurach Google dla zwycięzców regionalnych,
– szansa dla współpracujących ze studentami organizacji non-profit na uzyskanie dotacji w wysokości 30 000 USD,
– nowa kategoria nagrody w konkursie GOMC 2012 – nagroda za najlepszą stronę społecznościową – więcej szczegółów wkrótce!

W zeszłorocznej edycji konkursu wzięło udział 50 000 uczestników ze 100 krajów, a polskie drużyny zajęły czołowe miejsca. W tym roku spodziewamy się jeszcze większej liczby chętnych. Studenci, to Wasza szansa, by pokazać się światu!

Więcej informacji na temat konkursu Google Online Marketing Challenge można znaleźć w naszej witrynie: www.google.com/onlinechallenge.