Chcielibyście przyjrzeć się każdemu detalowi polskiego arcydzieła malarstwa? Teraz będziecie mieć ku temu okazję. Barokowy obraz Jutrzenka pędzla Jana Reisnera, należący do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, jest od dziś dostępny w gigapikselowej rozdzielczości. A co to dla Was oznacza? Dzięki tak wysokiej rozdzielczości możecie podziwiać nawet najmniejsze pociągnięcie pędzla. Obrazy w gigapikselowej rozdzielczości zawierają miliardy pikseli i są tysiące razy bardziej dokładne niż zdjęcia zrobione aparatem cyfrowym.

Obraz Jutrzenka to XVII-wieczne barokowe dzieło przedstawiające ukochaną żonę Jana III Sobieskiego - Marię Kazimierę. Malowidło zdobi sufit Gabinetu Zwierciadlanego, dlatego na co dzień trudno byłoby Wam przyjrzeć mu się dokładnie. Teraz, dzięki nowoczesnej technologii możecie ocenić pracę Reisnera, która jest uważana za jeden z najcenniejszych i najbardziej interesujących elementów pierwotnej dekoracji pałacu, pochodzącej z czasów Jana Sobieskiego.

Dzieło Jana Reisnera to przykład barokowego kryptoportretu. Jutrzenka, bogini porannego brzasku, ma bowiem rysy twarzy królowej Marii Kazimiery Sobieskiej, dookoła której unoszą się uskrzydlone postacie symbolizujące jej synów: Jakuba, wylewającego poranną rosę z dzbanka, Aleksandra, który trzyma kosz kwiatów i najmłodszego Konstantego z pochodnią, symbolizującą blask rozpoczynającego się dnia.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, obok Muzeum Sztuki w Łodzi, było pierwszym muzeum w Polsce, które w 2012 roku przystąpiło do Google Art Project, udostępniając 55 dzieł 39 artystów ze swojej kolekcji. Wśród nich znalazł się m.in. obraz Pompeo Batoniego Apollo i dwie Muzy czy Portret konny Stanisława Kostki Potockiego Jacquesa-Louisa Davida. Wszystkie dzieła możecie oglądać w wysokiej rozdzielczości, co najmniej kilku megapikseli.


Google Art Project to wirtualny projekt pozwalający na prezentowanie sztuki w internecie, który powstał w ramach globalnej platformy Google Cultural Institute. Do Google Art Project należy ponad 380 innych instytucji kultury z ponad 60 krajów świata np.: nowojorskie MoMA, Metropolitan Museum of Art, paryskie Muzeum Orsay, Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze, Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej w Delhi, dzięki którym internauci z całego świata mogą podziwiać ponad 57 tysięcy dzieł sztuki i ponad 6,2 miliona obiektów muzealnych (dokumentów, zdjęć archiwalnych itp) autorstwa ponad 8 tysięcy artystów.


Obok Jutrzenki, aż 96 arcydzieł należących do Google Art Project zostało udostępnionych w gigapikselowej lub wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu trudno dostrzegalne szczegóły stały się bardzo wyraźne, jak w przypadku małych postaci na zniszczonej konstrukcji w obrazie Bruegela Wieża Babel, detali arcydzieła Seurata Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte czy miniatur osób w rzece na obrazie Widok Toledo El Greka lub poszczególne punkty na malowidle Seurata Grandcamp, wieczór.