Nie lubicie kolejek do kasy i tłumów stojących przed każdym muzealnym eksponatem, a jednak chcielibyście zwiedzić Muzeum Historii Żydów w Polsce POLIN, szczególnie w dniu jego oficjalnego otwarcia? A może mieszkacie zagranicą, ale interesuje Was historia polskich Żydów i chcielibyście wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu? Mamy na to rozwiązanie. Muzeum POLIN zaprasza Was do odkrycia jego wirtualnych kolekcji na Google Cultural Institute bez konieczności wychodzenia z domu. Będziecie mogli wziąć udział w Museum View, czyli wirtualnej wycieczce po wnętrzach obiektu oraz obejrzeć ekspozycję Jak zbudować muzeum? Technologia Street View została przeniesiona do muzealnych wnętrz po raz pierwszy w Polsce, aby umożliwić Wam odkrywanie wystaw takimi, jakie są one w rzeczywistości. Dodatkowo całość wielkiego otwarcia Muzeum POLIN będziecie mogli oglądać podczas transmisji na żywo na YouTube.

Jak zapewne wiecie, zdjęcia Street View powstają zazwyczaj przy użyciu samochodu, jednak aby móc zrobić je w pomieszczeniach muzealnych, musieliśmy zmieścić cały sprzęt na małym, pchanym przez człowieka, wózku zwanym Trolley’em. Wózek posiada kilka elementów, które są kluczem do robienia zdjęć obrazom wewnątrz budynku: panoramiczny aparat wykonujący zdjęcia 360-stopni, lasery odczytujące odległości od ścian, czujniki ruchu śledzące pozycje Trolleya, dysk twardy, na których przechowywane są wszystkie dane oraz laptop potrzebny do obsługi systemu. Dotychczas, wnętrza ponad 250 instytucji partnerskich Google Cultural Institute, w tym ponad 100 muzeów, uchwycono od wewnątrz na Street View.



W czasie wirtualnego spacery Museum View będziecie mogli obejrzeć stałą wystawę muzeum 1000 lat historii Żydów polskich, która została przygotowana przez międzynarodowy zespół historyków, ekspertów z muzeum oraz naukowców zajmujących się historią Żydów i judaizmu. Wystawa przedstawia drogę pierwszych Żydów do Polski, wyjaśnia dlaczego postanowili zostać oraz w jaki sposób Polska stała się domem dla jednej z największych diaspor żydowskich na świecie – 3,3 miliona Żydów mieszkało w Polsce do czasu Holokaustu. Ta, trwająca tysiąc lat, podróż rozciąga się na przestrzeni ośmiu galerii - od najwcześniejszego okresu osadnictwa Żydów, aż do współczesnych czasów i stopniowego odrodzenia społeczności polskich Żydów po upadku komunizmu w 1989 roku.


http://goo.gl/5lpJLf


Z kolei wirtualna wystawa Jak zbudować muzeum? ukazuje proces powstawania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: od pierwszych działań podjętych w 1993 roku, aż po rozpoczęcie działalności w nowym budynku 20 lat później. Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania muzeum!