Miesiąc temu otrzymałem email od pewnej dziewczyny z Wielkiej Brytanii, która z dumą poinformowała mnie, że jej mama - Tricia Cusden - dzięki narzędziom Google założyła własną firmę kosmetyczną o nazwie Look Fabulous Forever. Szukając dostawców, korzystała z wyszukiwarki Google. W serwisie YouTube zbudowała pokaźną społeczność, udzielając porad makijażowych starszym kobietom. Do klientów online docierała zaś za pomocą Google AdWords. Dziś jej kanał na YouTube ma już ponad pół miliona wyświetleń, a założona przez nią firma eksportuje produkty do 24 krajów na całym świecie.

Dziś rozpoczynamy specjalną inicjatywę zwracającą uwagę na setki przedsiębiorczych Europejczyków takich jak Tricia, którzy użyli produktów Google, aby przyspieszyć rozwój swoich firm. Mamy również przyjemność ogłosić, że do 2016 roku Google przeszkoli milion Europejczyków, również w Polsce, pomagając im w zdobyciu kluczowych umiejętności cyfrowych. Jeszcze niedawno małe firmy miały bardzo ograniczone możliwości zaopatrywania się w potrzebne produkty i sprzedaży własnych wyrobów. Robiły to w zasadzie tylko lokalnie, a działania marketingowe czy logistyczne na skalę globalną były zarezerwowane tylko dla największych przedsiębiorstw. Dziś praktycznie każda firma może wejść na globalny rynek i odnosić na nim sukcesy, korzystając z dostępu do internetu. To sprawia, że nawet najmniejsza inicjatywa może zyskać międzynarodowy wydźwięk.

Jeśli masz produkt lub usługę, które chcesz sprzedać, Google AdWords ułatwi Ci dotarcie do potencjalnych klientów zainteresowanych Twoją ofertą. Doskonałym przykładem jest historia Berto Salottiego, włoskiego producenta mebli, który podzielił się swoją historią w ramach naszego projektu. W 2002 roku, czyli po 30 latach od rozpoczęcia działalności, Berto zatrudniał sześć osób we włoskim miasteczku Meda, który był jednocześnie jego głównym rynkiem zbytu. Dzięki działaniom marketingowym online przeprowadzonym przy pomocy Google AdWords może dziś pochwalić się czterokrotnie większym zespołem i cztery razy wyższymi przychodami. Jego klienci są rozsiani po całym świecie.

Kolejnym przykładem globalnej ekspansji małej firmy jest greckie gospodarstwo agroturystyczne i pensjonat Eumelia. Jego właściciel, Frangiskos, korzysta z narzędzi Google, aby dotrzeć do potencjalnych klientów w tak odległych krajach, jak Japonia i Australia. Jego zdaniem AdWords to „najlepszy sposób na to, aby mała, lokalna firma zyskała globalny zasięg”. Podobnie uważają przedstawiciele holenderskiej spółki DiscountOffice zajmującej się zaopatrzeniem biur. Ich zdaniem Google AdWords „wyrównuje poziom gry”, dzięki czemu małe firmy mogą „konkurować z dużymi, międzynarodowymi korporacjami już na samym początku swojej działalności”.

Pamiętajmy jednak, że marketing online z AdWords to nie wszystko. Również YouTube pomaga europejskim twórcom i przedsiębiorcom, przyciągając uwagę fanów i klientów dzięki sile obrazu wideo. Dziewiętnastoletnia Marie Lope z pozoru niczym nie różni się od innych paryżanek w jej wieku. Tak jak większość dziewcząt pasjonuje się modą, projektowaniem i wizażem. Ale to, co odróżnia ją od innych, to fakt, że ponad milion użytkowników na całym świecie subskrybuje jej kanał na YouTube o nazwie EnjoyPhoenix. Marie najpierw udało się zgromadzić ponad 120 milionów obejrzeń, a dziś tworzy własną linię produktów i współpracuje z wiodącymi markami, takimi jak L'Oreal. Nie tylko ona. Obecnie tysiące kanałów na YouTube generuje sześciocyfrowe przychody roczne, a całkowite zyski gwiazd YouTube wzrosły o 50 procent w każdym z dwóch ostatnich lat.

Google Play jest z kolei potężnym katalizatorem rozwoju dla europejskich deweloperów, łącząc ich z dynamicznie rozwijającym się globalnym rynkiem aplikacji. Uruchomiona w Hiszpanii bezpłatna aplikacja na Androida - WePlan - analizuje sposób, w jaki użytkownicy korzystają ze swoich telefonów, i na tej podstawie dobiera operatora telefonii komórkowej i ofertę najlepiej spełniającą ich potrzeby. Aplikacja ma dziś ponad 100 000 użytkowników w 24 krajach. W ciągu zaledwie dwóch lat zespół WePlan powiększył się z 5 do 18 osób. Takim deweloperom jak WePlan, Google przekazał w ubiegłym roku ponad 4,4 miliarda euro. 

Bardzo się cieszymy, że dostarczane przez nas technologie napędzają rozwój firm i wzrost przedsiębiorczości w całej Europie. Mamy jeszcze więcej historii do opowiedzenia. Aby je poznać, obejrzyj nasz film:


Era cyfrowa jest dla firm niewątpliwie źródłem ogromnych szans – jeszcze nigdy przedsiębiorcy nie mieli tyle różnych możliwości dotarcia do klientów. Aby europejski rynek osiągnął pełnię swoich możliwości, musimy utorować firmom drogę do rozwoju w świecie online. Konieczne jest stworzenie jednolitego rynku cyfrowego na wzór istniejącego już w rzeczywistości wspólnego rynku europejskiego. Niestety, liczne bariery regulacyjne nadal uniemożliwiają przedsiębiorcom swobodną sprzedaż, rozwój i zatrudnianie pracowników ponad granicami. Komisja Europejska słusznie zatem ustanowiła stworzenie jednolitego rynku cyfrowego jednym z najważniejszych celów dla Europy.

Oczywiście, jeśli europejscy obywatele nie będą dysponować odpowiednimi umiejętnościami, możliwości, jakie stwarza cyfrowa gospodarka nadal pozostaną niewykorzystane. Unia Europejska prognozuje, że przy obecnym tempie już w 2020 roku będzie brakować 900 000 pracowników posiadających odpowiednie umiejętności cyfrowe, aby zapełnić nowo powstające miejsca pracy. Poza tym, istnieje wiele firm, które chcą rozpocząć działania w internecie, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Google odgrywa ważną role w tym procesie. Tylko w ostatnim roku pomogliśmy dziesiątkom tysięcy niemieckich przedsiębiorców eksportować produkty w ramach współpracy partnerskiej z takimi firmami, jak DHL, PayPal i Commerzbank. W Hiszpanii przeszkoliliśmy dotychczas dziesiątki tysięcy bezrobotnych, młodych osób, oferując im darmowe kursy w takich obszarach, jak projektowanie stron internetowych, marketing cyfrowy i e-commerce. We Włoszech pokazaliśmy tysiącom tradycyjnych rzemieślników, jak mogą sprzedawać i reklamować swoje produkty online.

Mamy zamiar zrobić jeszcze więcej. Zobowiązujemy się, że do 2016 roku przeszkolimy milion Europejczyków, również w Polsce, pomagając im w zdobyciu kluczowych umiejętności cyfrowych. Zainwestujemy dodatkowe 25 milionów euro w rozbudowę istniejących programów i wdrożymy je na nowych rynkach w całej Europie. W ten sposób chcemy przeszkolić kolejne małe firmy w zakresie umiejętności cyfrowych, których tak bardzo potrzebują. Google stworzy ogólnoeuropejską platformę online, aby wspierać firmy w każdym zakątku Europy i umożliwiać im zdalny udział w szkoleniach internetowych.

I chociaż znamy takich, dla których szklanka jest do połowy pusta, a europejska gospodarka ma się coraz gorzej, to pozostajemy optymistami. Bo widzimy potencjał w ogromnej różnorodności firm i przedsiębiorcach odznaczających się kreatywnością, ambicją i talentem. Wszyscy oni tworzą miejsca pracy i pobudzają wzrost gospodarczy dzięki dostępowi do cyfrowych narzędzi