Nauka to obserwacje i doświadczanie. To poszukiwanie odpowiedzi na pytania, na które nikt dotąd nie odpowiedział i przekłuwanie ciekawości w działanie, tak by znajdować skuteczne rozwiązania.

Takie przekonanie stoi za piątą edycją konkursu Google Science Fair, który właśnie startuje. Wspólnie z LEGO Education, National Geographic, Scientific American i Virgin Galactic zapraszamy wszystkich młodych naukowców, odkrywców, konstruktorów, technologów i innowatorów do podjęcia ambitnego wyzwania. Spróbujcie stworzyć coś, o czym marzą miliony, co jeszcze nie zostało wymyślone. Coś, co będzie miało szansę zmienić świat.

Od dziś do 18 maja, uczniowie z całego świata w wieku 13 - 18 lat mogą zgłaszać projekty we wszystkich dziedzinach nauki - od biologii po informatykę, przez antropologię i wszystko to, co pomiędzy :)




Nagroda to... stypendium naukowe wysokości 100 000 USD i granty dla szkoły od Scientific American i Google, a także wyprawa z ekspedycją National Geographic na wyspy Galapagos, zwiedzanie siedziby LEGO w Danii i szansa wizyty na Virgin Galactic - nowym statku kosmicznym w porcie Mojave Air. W tym roku dodatkowo przyznamy 2 nagrody: dla najbardziej inspirującego nauczyciela (Inspiring Educator) i dla projektu, który będzie odpowiadał na współczesne problemy związane ze zdrowiem i środowiskiem (Community Impact Award).

Chcecie spróbować? Tylko poprzez podejmowanie prób możecie osiągnąć sukces. Latarka nie wymagała baterii, tylko dopóki Ann Makosiński z Kanady nie wykorzystała do jej uruchomienia wyłącznie ciepła swoich rąk! Kenneth Shinozuka z myślą o swoim dziadku wynalazł sensor, który przesyła informacje na smartfona, kiedy osoba chora na Alzheimera oddala się od domu. W 2013 roku sukcesy odnieśli też młodzi wynalazcy z Polski - Kamil Danak, Marcin Muszalski oraz Wojciech Grędel z Sosnowca. W projekcie Co czai się w naszych lodówkach? postanowili stworzyć system, który będzie informował użytkowników o dacie ważności produktów spożywczych i ich ilości w lodówce. Doceniony został także samowystarczalny samochód zasilany energią odnawialną Słońca i wiatru autorstwa Kamila Piechowiaka z Wir (woj. wielkopolskie). Głównym założeniem tego projektu było stworzenie pojazdu, do którego nie będzie trzeba wlewać paliwa, ani nawet podłączać do prądu.

Jak sami widzicie, wielkie idee o równie wielkim potencjale zaczynają się często od czegoś zupełnie małego. Czegoś, co budzi Waszą ciekawość. Czegoś co lubicie, w czym jesteście dobrzy i czego chcecie spróbować.

A więc… podejmiecie wyzwanie?