A czy Ty dostrzegłbyś żonę rybaka? Cyfrowa kolekcja dzieł i wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Warszawie na Google Cultural Institute
15 października 2015
Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego z 1773 roku autorstwa Bernarda Bellotta zwanego Canalettem to wyjątkowe dzieło ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Od dziś możecie podziwiać je na platformie Google Cultural Institute w rozdzielczości ponad jednego gigapiksela. Powstały widok zawiera miliardy pikseli i jest tysiąc razy dokładniejszy niż zdjęcie zrobione aparatem cyfrowym, dlatego właśnie kustoszom z Muzeum Narodowego w Warszawie udało się odkryć nowe szczegóły panoramy stolicy, wśród nich np. żonę rybaka rozwieszającą sieci. Teraz kolej na Was - odkrywajcie niewidoczne gołym okiem detale namalowane przez samego Canaletta!
Dzieło Bernarda Bellotto to tylko jeden z niemal tysiąca obiektów udostępnionych na Google Cultural Institute przez Muzeum Narodowe w Warszawie. W ramach współpracy Muzeum przygotowało wystawy tematyczne i szczegółowe opisy wyjątkowych obiektów. Niektóre z nich obejrzycie tylko w internecie. Tym samym Muzeum trafiło do grona ponad 130 najbardziej rozpoznawalnych instytucji na świecie, które można oglądać w Street View. Swoje wnętrza udostępniły wcześniej muzea: nowojorskie MoMA czy paryskie Musée d’Orsay.
Cud w Faras, plakat Wyspiańskiego i interaktywny dywan
Pamiętacie jak jesienią ubiegłego roku, gmach jednego z najstarszych muzeów sztuki w Polsce odwiedził zespół Google Street View? Dzięki tej wizycie dziś możecie się wybrać na wirtualny spacer zwany Museum View i, jeśli jeszcze nie byliście, zobaczyć, jak Muzeum Narodowe w Warszawie wygląda od środka. Przechadzając się po gmachu, możecie obejrzeć aż 983 obiekty znajdujące się w muzealnych galeriach, m.in. ponad 600 eksponatów zebranych na wystawie Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. Nowoczesna aranżacja ekspozycji pozwoliła na zaprezentowanie jednych z najpiękniejszych skarbów cywilizacji nubijskiej rozwijającej się ponad 1500 lat temu na terenach dzisiejszego północnego Sudanu.
Muzeum w sieci – jak to się robi?
Dzięki wózkowi Trolley zostały zgromadzone zdjęcia wnętrz już ponad 250 instytucji partnerskich Google Cultural Institute, w tym ponad 100 muzeów oraz innych obiektów, takich jak Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskie Musée d’Orsay, Narodowe Muzeum w Indiach i Muzeum Narodowe w Tokio czy Biały Dom i Wieża Eiffla.
Na liście polskich budynków, które już można podziwiać od wewnątrz dzięki zdjęciom Street View, znalazł się najnowocześniejszy obiekt popularyzujący naukę Centrum Nauki Kopernik oraz zabytkowe wnętrza Zamku Książ w Wałbrzychu i Zamku w Kórniku. Natomiast pierwsze w Polsce Museum View wykonano w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dzięki temu na stronie Google Cultural Institute można spacerować po stałej wystawie 1000 lat historii Żydów polskich. Drugim muzeum, którego wnętrza staną otworem przed miłośnikami sztuki i kultury z całego świata, jest właśnie Muzeum Narodowe w Warszawie.
Zapraszamy zatem do wirtualnych spacerów i obcowania z wielką sztuką!