„Wesołe jest życie staruszka", „Addio pomidory", czy „Kaziu, zakochaj się" to kultowe piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, który 16 października 1958 roku zadebiutował w I Programie Telewizji Polskiej.

Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć, a młodszym użytkownikom przedstawić, sam legendarny Kabaret oraz postacie jego założycieli, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Ich sceniczny wizerunek dwóch gentlemanów ubranych we fraki, z cylindrem na głowie i laską w ręku, stał się dla Kabaretu Starszych Panów znakiem rozpoznawczym. Było to celowe nawiązanie do czasów przedwojennej elegancji, którą można było odnaleźć także w lirycznych tekstach piosenek, czy żartobliwych skeczach. Pierwsza emisja programu „Popołudnie Starszych Panów”, który z miejsca zdobył ogromną popularność, miała miejsce właśnie 16 października, 57 lat temu.

Legedarny wizerunek oraz czołówka programu były dla nas najważniejszą inspiracją przy tworzeniu dzisiejszego doodle’a. Na grafice poniżej możecie zobaczyć kolejne etapy powstawania doodle’a - od graficznego przedstawienia czołówki programu, przez logo Google w stylu tej czołówki, po kombinację łączącą oba te elementy. Efekt końcowy możecie podziwiać dzisiaj na stronie głównej google.pl.

W występach Kabaretu brały udział największe gwiazdy tamtych czasów, m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Zofia Kucówna, Wiesław Gołas, Wiesław Michnikowski czy Bohdan Łazuka.

Cechą charakterystyczną przedstawień Kabaretu było mistrzowskie wykorzystanie języka polskiego i gier słownych. W efekcie powstawały takie językowe cuda jak „„I wespół w zespół, „by żądz moc móc wzmóc”, czy „My jesteśmy tanie dranie, dranie tanie niesłychanie. Nie potrzeba mnożyć zdań, by wykazać, czym dla pań i dla panów tani drań.” Choć w piosenkach i krótkich skeczach nie brakowało odniesień do rzeczywistości lat 50. i 60., to wiele z nich można śmiało nazwać ponadczasowymi, właśnie dzięki uniwersalnemu i abstrakcyjnemu humorowi.

Miłego googlowania z dzisiejszym nostalgicznym doodlem!