Dziś rano, w pobliżu naszej siedziby w Mountain View, w Kalifornii, rozpoczęliśmy naszą coroczną konferencję Google I/O dla deweloperów. Wiele się zmieniło od jej pierwszej edycji, która odbyła się 10 lat temu, a jeszcze więcej od założenia Google, 17 lat temu. W tamtych czasach z siecią łączyło się 300 mln osób, korzystając z niezbyt wygodnych komputerów. Dzisiaj online jest ponad 3 mld ludzi, a większość z nich korzysta z urządzeń mobilnych. Są one dla nich podstawowym sposobem zdobywania informacji, organizacji dnia, ustalania drogi z punktu A do B i utrzymywania kontaktów. W świecie, w którym nasz telefon staje się pilotem codziennego życia, misja Google, by „zorganizować światowe zasoby informacji i uczynić je powszechnie dostępnymi i użytecznymi”, jest jeszcze ważniejsza i bardziej prawdziwa niż kiedykolwiek wcześniej.

Asystent Google
Gdy dzisiaj myślimy o tym, jak korzysta się z wyszukiwarki Google – np. z paneli informacyjnych czy alertów dotyczących opóźnionego lotu – uderzające jest, jak wiele zmieniło się od dawnych czasów 10 niebieskich linków. Wiele z tych osiągnięć nie byłoby możliwych bez systemów uczących się i sztucznej inteligencji (AI). Szczególnie obszary takie jak przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie mowy czy tłumaczenia pomogły stworzyć bardziej użyteczne i pomocne usługi dla naszych użytkowników. To właśnie te elementy sprawiły, że system rozpoznawania mowy Google jest najdokładniejszy na świecie, i pozwoliły np. rozpoznać chiński znak oraz pokazać jego tłumaczenie na angielski.

Postęp w każdej z tych dziedzin przyspiesza i wierzymy w to, że jesteśmy w przełomowym momencie. Użytkownicy coraz częściej wchodzą w naturalne interakcje z Google i oczekują nie tylko dostępu do światowych zasobów informacji, ale także pomocy w codziennych zadaniach.

Dlatego z przyjemnością przedstawiamy… asystenta Google.

Asystent jest rozmowny – umożliwia ciągły dwustronny dialog pomiędzy Tobą a Google, który rozumie otaczający Cię świat i pozwala załatwić wiele codziennych spraw. Pomoże łatwo kupić bilety na film, gdy jesteś w biegu, znajdzie idealną restaurację dla rodziny przed rozpoczęciem seansu i ułatwi dojazd do kina.

Asystent jest dostępny zawsze, gdy go potrzebujesz, bez względu na urządzenie, z którego korzystasz, czy sytuację, w jakiej się znajdziesz. Możesz więc liczyć na pomoc Google niezależnie od tego, gdzie jesteś i co robisz. Rozwiązanie to opiera się na latach naszych inwestycji w dokładnie rozumienie zapytań użytkowników.

Dzisiaj pokazaliśmy zapowiedzi dwóch nowych produktów, które już niedługo pozwolą korzystać z pomocy asystenta Google.


Google Home
Google Home to produkt aktywowany głosem, który wprowadza pomoc asystenta Google do każdego pokoju w domu. Pozwala cieszyć się rozrywką, zarządzać codziennymi zadaniami i otrzymywać odpowiedzi od Google – wszystko przy użyciu mowy, w formie konwersacji. Używając prostych komend głosowych, możesz poprosić Google o włączenie piosenki, ustawienie timera w piekarniku, sprawdzenie godzin lotu czy włączenie światła w mieszkaniu. Został zaprojektowany tak, by dopasować się do każdego wnętrza, z wieloma wersjami kolorystycznymi i materiałowymi do wyboru. Google Home zostanie udostępniony w tym roku.



Allo i Duo
Allo to nowy komunikator, który zawiera asystenta Google, możesz więc prosić go o pomoc bezpośrednio w rozmowach na czacie – porozumiewając się zarówno z przyjaciółmi, jak i tylko z Google. Ponieważ asystent rozumie Twój świat, możesz pytać o rzeczy takie jak agenda na dany dzień czy zdjęcia z ostatniej wycieczki. A jeśli planujesz kolację z przyjaciółmi, to możesz poprosić go o propozycje najlepszych restauracji w okolicy właśnie wtedy, gdy rozmawiacie o planach na wieczór.


Allo jest wyposażony w funkcję Sprytna odpowiedź, która podpowiada co można odpowiedzieć, bazując na kontekście, i daje wiele możliwości, by rozmowa była bardziej ekspresyjna dzięki emotikonom, naklejkom i kreatywnym sposobom wykorzystania fotografii. Allo jest także wyposażony w tryb Incognito, obejmujący szyfrowanie end-to-end, dyskretne powiadomienia i czas wygaśnięcia wiadomości.

Oprócz Allo pokazaliśmy też Duo, pokrewną aplikację, służącą do rozmów wideo w parach. Duo sprawi, że rozmowy wideo będą szybsze i bardziej niezawodne, nawet przy wolniejszym połączeniu. Wprowadziliśmy także funkcję Puk, puk, dzięki której możesz zobaczyć obraz wideo drugiego rozmówcy, zanim odbierzesz rozmowę.

A co najlepsze, zarówno Allo jak i Duo bazują na Twoim numerze telefonu, możesz więc rozmawiać z innymi niezależnie czy korzystają oni z Androida czy z iOS. Obie aplikacje będą dostępne już w lecie, więcej informacji tutaj.

Android N, Wear, VR i Instant Apps
Dzisiaj podzieliliśmy się informacjami o nowościach, które pojawią się wraz z Androidem N, takich jak lepsza wydajność grafiki i efektów, mniejsze zużycie baterii i pamięci, pobieranie aktualizacji systemu w tle, lepszy system powiadomień pozwalający na ich szybsze przeglądanie i 72 nowe emotikony. Liczymy też na Waszą pomoc w nazwaniu N, wersji Androida, która będzie słodkim następcą Marshmallow. Więcej informacji tutaj, a z nazwą możecie nam pomóc na stronie Android.com/N.

Na bazie Androida N zbudowaliśmy nową platformę dla wysokiej jakości VR (rzeczywistości wirtualnej) o nazwie Daydream. Razem z producentami urządzeń z Androidem pracujemy nad nowymi telefonami oraz goglami i kontrolerami VR, które zapewnią niezwykle realistyczne wrażenia oraz będą wygodne i intuicyjne w użyciu. Wasze ulubione aplikacje i gry także trafią na Daydream. Jeśli chodzi o usługi Google, będą to m.in. YouTube, Street View, Filmy Google Play, Zdjęcia Google i Sklep Play. Więcej na ten temat niebawem.


Pokazaliśmy też zapowiedź Android Wear 2.0 z nowym interfejsem użytkownika i możliwością uruchamiania samodzielnych aplikacji, które działają na zegarku bez względu na to, czy telefon jest włączony.

Wprowadzamy też Android Instant Apps - rozwiązanie, które pozwala na natychmiastowe uruchamianie aplikacji na Androida, bez konieczności ich instalacji.

Firebase
Dzisiaj uruchomiliśmy też nowe możliwości Firebase,naszej najwszechstronniejszej platformy dla deweloperów. Dzięki wyjściu poza backend Firebase ułatwia teraz deweloperom szybkie tworzenie wysokiej jakości aplikacji, przyrost bazy użytkowników i zarabianie więcej na iOS, Androidzie i witrynach mobilnych.

Stawiamy czoła globalnym wyzwaniom dzięki bardziej inteligentnym narzędziom
Systemy uczące się i sztuczna inteligencja (AI) zmieniają nie tylko komputery i informatykę, ale także sposób, w jaki radzimy sobie z problemami, które były niemożliwe do rozwiązania wcześniej. Możliwości te są znacznie większe, gdy wykorzystamy siłę narzędzi open-source, by udostępnić je szerszej społeczności deweloperów i naukowców. Wyobraźcie sobie, czego moglibyśmy dokonać, współpracując i używając tych technologii, aby sprostać wyzwaniom w takich dziedzinach, jak zmiany klimatyczne, ochrona zdrowia czy edukacja. Nasze systemy uczące się i systemy AI stają się coraz doskonalsze i bardziej wszechstronne, więc na horyzoncie pojawiają się nowe możliwości. Żyjemy w bardzo ciekawych czasach.