Druga tura finansowania Digital News Initiative: 24 mln euro na 124 projekty w całej Europie
17 listopada 2016
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy drugą turę finansowania w ramach Digital News Initiative Innovation Fund. Inicjatywa, na którą Google przeznaczy w sumie 150 mln euro, ma na celu stymulowanie innowacyjnego myślenia i zapewnienie europejskim mediom informacyjnym - małym i dużym - przestrzeni do próbowania nowych działań, eksperymentowania i wprowadzania cyfrowych innowacji. Dziś liderzy projektów otrzymali wiadomość o propozycjach finansowania - 124 projekty w 25 europejskich państwach otrzymają w sumie 24 mln euro.
W październiku 2015 roku ruszył pierwszy nabór wniosków do DNI Innovation Fund. Od tego czasu nasz zespół miał okazję rozmawiać z tysiącami ambitnych europejskich newsroomów, dziennikarzy, tradycyjnych domów wydawniczych, startupów i naukowców. Przekonaliśmy się, że branża dziennikarstwa newsowego w Europie rozwija się niezwykle dynamicznie. Wliczając dzisiejsze ogłoszenia o finansowaniu, DNI Innovation Fund jak do tej pory nagrodził takie inicjatywy łączną kwotą 51 mln euro. A to dopiero początek.
W drugiej transzy finansowania, oprócz głównych kryteriów obowiązujących od początku istnienia Funduszu - czyli potencjalnego wpływu na całą branżę, poziomu innowacyjności oraz szansy skutecznej realizacji - poszukiwaliśmy projektów skupionych na współdziałaniu. W wyróżnionych projektach na pierwszy plan wybijało się nastawienie na współpracę między wydawcami, badaczami, projektantami i przedsiębiorcami - tak w ramach jednego kraju, jak i w całej Europie.
Otrzymaliśmy ponad 850 zgłoszeń z 25 krajów. Spośród 124 projektów, które dziś otrzymują finansowanie, w 43 myślą przewodnią jest duch partnerstwa i współpracy; współpraca jest też centralnym punktem w 15 spośród 35 nagrodzonych dużych projektów. Uważamy, że to współdziałanie - ponad granicami krajów, pomiędzy różnymi mediami i specjalizacjami - wspaniale pokazuje chęć ożywienia europejskiego ekosystemu mediów informacyjnych przy pomocy technologii i nowych pomysłów na jej wykorzystanie.
Mimo, że lista wyróżnionych jest długa - i dobrze! - poniżej wyróżniliśmy kilka przykładowych projektów nagrodzonych w obecnej turze finansowania.
Spiegel Online - Niemcy - we współpracy z Institut für Spielanalyse & TU München
Co się stanie, jeśli połączyć dziennikarstwo sportowe i badanie danych? Przy pomocy finansowania od DNI (689 tys euro), niemiecki dziennik we współpracy z instytutem badawczym planuje stworzyć dla czytelników i dziennikarzy zupełnie nowy sposób doświadczania i analizowania meczów piłki nożnej. Dzięki nowemu podejściu do zbierania i interpretacji danych oraz analizy gry, w nowatorski sposób korzystając ze sztucznej inteligencji, Spiegel Online chce pomóc fanom piłki przeistoczyć się w ekspertów.
Corriere della Sera: The Vocal Bot - Włochy
Corriere della Serra, który otrzyma 300 tys. euro od DNI, będzie rozwijać projekt cyfrowego asystenta, dzięki któremu włoski dziennik będzie mógł odpowiadać na pytania dotyczące newsów zadawane przez użytkowników za pośrednictwem różnorodnych urządzeń. Celem jest to, by asystent potrafił odpowiadać na pytania w języku naturalnym, takie jak “proszę o najnowsze wiadomości o Brexicie” albo “kto wygrał dzisiejsze GP?”. “Asystent Cyfrowy” będzie czytać nagłówki i artykuły, przeszukiwać archiwa Corriere della Serra i analizować treści cyfrowe wydawcy, żeby przygotować materiał dla czytelnika.
Le Temps SA - Szwajcaria
W branży panuje zgoda co do tego, że unikalne treści wzmacniają lojalność i zaangażowanie czytelników. Dzięki 45 tys. euro finansowania Le Temps będzie mógł opracować narzędzie służące do odnajdywania i ponownego publikowania najlepszych tekstów Le Temps wtedy, gdy mają związek z aktualnymi wydarzeniami. Narzędzie - noszące nazwę “Zombie” - będzie analizować artykuły na stronie gazety przy użyciu danych z Chartbeat i Google Analytics i przyznawać punkty każdemu tekstowi. Jednocześnie Zombie będzie analizować aktywność sieciową dla trendujących tematów i dopasowywać ją do bazy treści Le Temps. Jeśli nastąpi takie dopasowanie, narzędzie powiadomi o tym newsroom gazety.
W tej turze projekty z Polski otrzymały łącznie 877,6 tys. euro dofinansowania. Grupa RMF przygotowuje projekt, dzięki któremu słuchacze otrzymają strumień informacji multimedialnych dopełniających transmisje radiowe. „Budżet Alert” od Polska Press to platforma dedykowana budżetom partycypacyjnym. Fundacja ePaństwo przygotowuje narzędzie, które umożliwi dziennikarzom research dotyczący osób publicznych w Polsce. PMPG Polskie Media przygotowuje system wspierający jakościowe dziennikarstwo i właściwe wynagrodzenie autorów. Projekt Agory, przygotowywany we współpracy z wydawcami z czterech innych krajów, to platforma cyfrowa, na której dziennikarki piszące dla uznanych mediów informacyjnych w Europie będą kuratorkami najważniejszych wiadomości dnia.
Pełną listę projektów, którym jak do tej pory zaoferowano finansowanie, możecie przejrzeć na stronie digitalnewsinitiative.com. O kryteriach i zasadach wyboru możecie przeczytać tutaj. Fundusz jest częścią inicjatywy DNI, której uczestnicy zbierają się dziś na swojej corocznej konferencji w Berlinie.
Digital News Initiative liczy dziś ponad 180 członków z całej europejskiej branży prasowej i opiera się na trzech filarach: rozwoju produktowym (AMP, YouTube Player for Publishers), badaniach i szkoleniach oraz finansowaniu nowatorskich projektów dziennikarskich poprzez DNI Fund.