Nowa Europa motorem innowacji - poznajcie 22 Polaków na liście 100 wyróżniających się innowatorów z regionu
17 listopada 2016
System umożliwiający bezzałogowe prowadzenie auta, zdalne monitorowanie ciąży, pierwszy messenger dla migających – oto przykłady projektów, które zapewniły wyróżnienie finalistom najnowszej listy New Europe 100. Znalazły się na niej osoby i zespoły działające innowacyjnie w Europie Środkowo-Wschodniej.
Tworzą aplikacje, inicjatywy społeczne, programy, rozwiązania technologiczne przydatne dla ludzi w Europie i na świecie. Łączy ich kreatywne podejście do projektów oraz region, w którym pracują - Europa Środkowo-Wschodnia. Setka najbardziej innowacyjnych ludzi oraz zespołów, która w tym roku znalazła się na liście New Europe 100, została ogłoszona w Brukseli. Lista ta ma na celu wspieranie innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez wyróżnienie liderów pozytywnych zmian. To już trzecia edycja projektu, który organizuje Res Publica wraz z Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim, Google i Financial Times, we współpracy z wieloma innymi instytucjami z Europy Środkowo-Wschodniej.
Wśród finalistów znalazło się w tym roku ponad 20 Polaków m.in. Patrycja Wizińska-Socha, która stworzyła przenośny aparat do badania KTG dla kobiet w warunkach domowych; Martyna Regent, autorka programu do interaktywnego planowania miasta dla urzędników i mieszkańców; Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Maciej Ryś, twórca Smogathonu, którego celem jest opracowanie metody na walkę ze smogiem w mieście.
- Po raz pierwszy oficjalne ogłoszenie odbywa się wśród przedstawicieli “starej Europy”, którym chcemy pokazać, że dokonania mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej są inspirujące, kreatywne i społecznie potrzebne. Wyłuskanie tych pereł innowacji ze społeczeństwa jest dla nas celem nadrzędnym. Warto pochwalić się na świecie, tym, że programiści, właściciele firm, naukowcy, managerowie kultury z Europy Środkowej i Wschodniej stanowią dziś siłę napędową innowacji przyszłości - mówił Wojciech Przybylski, prezes fundacji Res Publica, inicjator projektu.
Organizatorzy wybierają kandydatów spośród nominacji zgłoszonych publicznie i przez partnerów projektu. W tym roku największą grupę finalistów stanowią osoby i zespoły działające w biznesie (54%), w polityce i społecznie (29%). Wśród wyróżnionych są także przedstawiciele nauki (10%), mediów i kultury (7%).
– Z roku na rok wyraźnie rośnie liczba przykładów biznesowych sukcesów które narodziły się w Europie Środkowej. To pokazuje jak duży potencjał istnieje w naszym regionie oraz jak nowoczesne technologie i gospodarka cyfrowa stanowią nie tyle wyzwanie, co ogromną szansę dla zdolnych naukowców, ambitnych przedsiębiorców i kreatywnych aktywistów, by realizować swoje plany i marzenia – mówi Marta Poślad, Head of Public Policy & Government Relations CEE Google.
Impulsem do stworzenia listy New Europe 100 była chęć pokazania potencjału i kreatywnego działania ludzi z Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku organizatorzy postanowili zaprezentować politykom i przedstawicielom biznesu z różnych krajów Europy potencjał regionu. Ogłoszenie listy w Brukseli to nie tylko prezentacja innowatorów z Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Ukrainy i innych krajów, ale również możliwość spotkania się finalistów z poprzednich edycji.
– Wierzymy, że wymiana doświadczeń to najlepsza forma wsparcia świeżych, innowacyjnych pomysłów, które przysłużą się wszystkim mieszkańcom naszego regionu – dodaje Beata Jaczewska, Dyrektor Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
– Wierzymy, że wymiana doświadczeń to najlepsza forma wsparcia świeżych, innowacyjnych pomysłów, które przysłużą się wszystkim mieszkańcom naszego regionu – dodaje Beata Jaczewska, Dyrektor Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Pełna lista 100 innowatorów z regionu oraz spis laureatów poprzednich edycji projektu znajduje się na stronie www.ne100.org, a aktualności na profilu www.twitter.com/NewEurope100.