Wojna domowa w Syrii stała się przyczyną największego kryzysu humanitarnego ostatnich lat. Ponad 5 milionów ludzi zostało zmuszonych do tego, by zostawić za sobą rodziny, majątek, szkołę i pracę — w zasadzie całe swoje życie. Ale Syryjczycy to nie jedyne osoby, które uciekają dziś przed przemocą i prześladowaniem. Światowa migracja jest na niespotykanym jak dotąd poziomie, a uchodźcy z Somalii, Afganistanu i innych państw dotkniętych konfliktami i przemocą szukają azylu na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej, Europie i innych częściach świata.

Począwszy od września 2015 r. Google stara się odpowiedzieć na kryzys uchodźczy we współpracy z organizacjami humanitarnymi. To eksperci w tej dziedzinie powiedzieli nam, jakiej formy pomocy od Google najbardziej potrzebują — finansowania, technologii czy też specjalistycznej wiedzy. Łącznie przekazaliśmy organizacjom non-profit ponad 20 mln dolarów w ramach grantów Google.org. Pozwoliło to zapewnić ponad 800 tysiącom uchodźców dostęp do internetu, kluczowych informacji i edukacji. Dziś, w Światowy Dzień Uchodźcy, chcemy się z Wami podzielić informacjami o kilku inicjatywach, które obecnie prowadzimy.

Już na samym początku współpracujące z nami organizacje powiedziały nam, że łączność ze światem i dostęp do informacji to kluczowa kwestia dla uchodźców. Jednym z naszych pierwszych działań było zapewnienie uchodźcom w Grecji, a także pierwszym osobom niosącym im pomoc, dostępu do internetu. Przekazaliśmy grant i wsparcie kilkunastu wolontariuszy Google organizacji NetHope, dzięki której zainstalowano darmowe wi-fi w 76 obozach dla uchodźców. W rezultacie setki tysięcy ludzi zyskały możliwość komunikacji z bliskimi za pomocą wiadomości tekstowych i głosowych.



Międzynarodowy Komitet Ratunkowy powiedział nam, że w społecznościach uchodźców szybko rozprzestrzeniają się przekazywane ustnie nieaktualne lub nieprawdziwe wiadomości. Żeby pomóc organizacjom pozarządowym sprawnie rozpowszechniać wiarygodne informacje, pomogliśmy zbudować aplikację Refugee.Info wspólnie z Międzynarodowym Komitetem Ratunkowym i Mercy Corps. Platforma zawiera informacje o procesie uzyskiwania azylu, narzędzia do tłumaczenia i mapy. Stała się ona ważnym narzędziem dla uchodźców w Grecji i na Bałkanach. Dzięki nowemu grantowi od Google.org w wysokości miliona dolarów oraz wsparciu wolontariuszy technicznych Google Międzynarodowy Komitet Ratunkowy obecnie rozszerza działanie aplikacji tak, by mogła posłużyć również uchodźcom na Bliskim Wschodzie.



Trasa, którą przemierzają uchodźcy, jest nie tylko niebezpieczna, ale też długa i frustrująca: wszystkie marzenia, plany zawodowe czy naukowe muszą zostać odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość. Dlatego nasze wsparcie w dużej mierze skupia się na organizacjach, które dają uchodźcom dostęp do zasobów edukacyjnych w obozach i po relokacji. Ostatnio przekazaliśmy 3 mln dolarów grantu Fundacji Królowej Ranii po to, by skonstruować platformę online z planami lekcji po arabsku i przewodnikami edukacyjnymi dla uczniów i nauczycieli, z której będzie można korzystać na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. W Niemczech biblioteki i organizacje non-profit takie jak AsylPlus używają Chromebooków z Project Reconnect, który umożliwił ponad 150 tysiącom uchodźców naukę języków i dostęp do programów wsparcia zawodowego, dzięki czemu łatwiej mogą się oni zintegrować z nowymi społecznościami.


Oprócz usług, z których mogą bezpośrednio korzystać uchodźcy, nasza praca z organizacjami pozarządowymi ma także na celu przekazywanie globalnej społeczności wiarygodnych informacji o kryzysie migracyjnym. W ubiegłym miesiącu wspólnie z UNHCR uruchomiliśmy nasz portal Searching for Syria. Stworzyliśmy go, by jest pomóc ludziom na całym świecie lepiej zrozumieć syryjski kryzys uchodźczy przy pomocy danych z Trendów Google, ludzkich historii i bogatych zasobów informacji od UNHCR. Przybliżamy Wam też realne doświadczenia uchodźców, takich jak np. Maher, który dotarł do Stanów Zjednoczonych z Iraku.

Skutki kryzysu uchodźczego będą odczuwalne przez lata i żadna instytucja nie jest w stanie zniwelować ich na własną rękę. Potrzebna jest praca zespołowa. Organizacje non-profit, które zapewniają wsparcie i dają możliwości społecznościom dotkniętym kryzysem, potrzebują naszej pomocy bardziej niż kiedykolwiek. W dalszym ciągu będziemy je wspierać i pomagać im działać jeszcze skuteczniej.