W Europie potrzeba coraz więcej pracowników działów IT i programistów — według danych DigitalEurope w latach 2006-2016 zapotrzebowanie wzrastało o 4% rocznie. Niestety często zdarza się, że szkolne lekcje informatyki nie potrafią na nie odpowiedzieć z powodu braku zasobów, ograniczonych możliwości rozwoju zawodowego i małej wiary we własne siły ze strony nauczycieli. Dlatego Google chce pomóc nauczycielom zdobyć odpowiednie umiejętności i sprawić, by uczniowie na całym świecie mieli dostęp do nauki informatyki na wysokim poziomie.

Właśnie rozpoczęła się kolejna tura naszego programu wsparcia CS4HS. Zapewnimy fundusze uniwersytetom i organizacjom non-profit, które opracowują i prowadzą kompleksowe szkolenia zawodowe dla nauczycieli informatyki w krajach Europy (także w Polsce), Bliskiego Wschodu i Afryki. Program CS4HS trwa już od 10 lat, w czasie których przeznaczyliśmy na pomoc pedagogom 10 mln dolarów i niezmiennie cieszymy się, mogąc ich dalej wspierać. W ramach szkoleń nauczyciele szlifują swoje umiejętności techniczne i informatyczne, nabierają pewności siebie, co procentuje podczas lekcji, i uczą się myśleć jak liderzy — po to, by mogli działać na rzecz popularyzowania informatyki także w swoich lokalnych społecznościach. To bardzo ważne, bo rola nauczycieli w rozbudzeniu zainteresowań i pasji u młodych ludzi jest nie do przecenienia.


Do obecnej tury CS4HS wybraliśmy 79 instytucji na całym świecie, w tym również dwie polskie uczelnie. Finansowanie otrzymają od nas Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzięki temu będą mogły zapewnić nauczycielom informatyki profesjonalne szkolenia zawodowe, co pomoże polskim uczniom uczyć się informatyki na wysokim poziomie.

Pełna lista europejskich uczelni i organizacji non-profit, które otrzymały wsparcie w ramach CS4HS jest dostępna na europejskim blogu Google.