Dociekanie “co by było gdyby” i wykorzystywanie technologii, aby znaleźć odpowiedź zawsze było częścią tego czym zajmujemy się w Google. W 2011 r. zaczęliśmy organizować Google Science Fair żeby inspirować nastolatków do odpowiedzi na ich własne “co by było gdyby” przy użyciu nauki, technologii, inżynierii i matematyki. Byłem fanem konkursów naukowych przez całe moje życie - szczególnie bliskie są mi te organizowane przez Google, których tegoroczna edycja wystartowała kilka dni temu. Uczniowie z całego świata będą główkować (oraz kodować, eksperymentować, projektować i tworzyć), dopóki nie znajdą odpowiedzi, których szukają.

Zwyciężczyni ostatniego konkursu Google Science Fair, Kiara Nirghi - 18-letnia młoda kobieta z Południowej Afryki - pasjonuje się odkrywaniem nowych sposobów ochrony środowiska, a w szczególności tych mogących pomóc jej społeczności, która została dotknięta suszą. Miałem możliwość porozmawiania z nią i zadania kilku pytań o to, co ją zainspirowało:



Na jakie pytanie próbowałaś odpowiedzieć w Twoim projekcie podczas Google Science Fair?

“Czy odpady z owoców mogą pomóc ocalić plony w trakcie suszy?” Chciałam się przekonać czy byłoby możliwe, aby uprawy wzrastały bez regularnego nawadniania.

Skąd wzięło się Twoje zainteresowanie tą kwestią?
W trakcie mojej rodzinnej podróży do południowoafrykańskiej prowincji KwaZulu-Natal, byłam zszokowana kiedy mijaliśmy puste rezerwuary, które powinny być były pełne wody. Pierwszy raz zobaczyłam efekty, jakie susza spowodowała w mojej społeczności i to zainspirowało mnie do poszukiwań potencjalnych, bezpiecznych dla środowiska rozwiązań tego problemu.

Czy zdarzył się moment, w którym Twoje pomysły nie zadziałały tak jak się tego spodziewałaś?
Myślę, że nauka i porażka są nierozłączną parą… Jeżeli nie uzyska się “właściwych” wyników, ale pozostanie wytrwałym można dojść do zwycięskiego rozwiązania albo do zupełnie nowego pomysłu. Musicie wtedy zacząć od początku, ale to przecież nic złego. Wytrwałość zawsze będzie Was zbliżać do kolejnego kroku by uczynić świat lepszym!

Jaką radę dałabyś innym uczniom, którzy także chcą zmieniać świat?
Nigdy nie bójcie się zadawać pytań. Pytanie to zawsze pierwszy krok do odkrywania odpowiedzi, które mogą przyczynić się do zmian lub rozwiązania problemu.



Aby dołączyć do nas, odwiedźcie stronę GoogleScienceFair.com i sprawdźcie nowe materiały, porady na początek czy inspiracje, które mogą pomóc w rozwijaniu Waszych pomysłów. Wiemy, że nauczyciele odgrywają ważną rolę w zachęcaniu studentów nauki i pracy nad nurtującymi ich pytaniami, więc stworzyliśmy nowy zestaw materiałów i zadań klasowych z certyfikatem ISTE, dzięki którym u uczniów mogą pojawić się także nowe pomysły.

Czas na zgłoszenia trwa do 12 grudnia br. - zwycięzca otrzyma stypendium w wysokości 50 tysięcy dolarów, a 20 finalistów z całego świata pojedzie do siedziby głównej Google w Kalifornii, aby opowiedzieć o swoich projektach i ubiegać się o stypendia czy nagrody od National Geographic, Lego Education, Scientific American i Virgin Galactic.

A teraz odpowiedzcie sobie na pytanie: co by było gdybyście teraz to Wy zwyciężyli w Google Science Fair?



https://storage.googleapis.com/gweb-uniblog-publish-prod/original_images/Launch_2880x1200_1440x720.gif