Za każdym razem, kiedy otwieracie przeglądarkę, macie jakieś zadanie do wykonania: chcecie zaplanować wycieczkę, wysłać wiadomość, przeczytać artykuł czy nauczyć się nowych umiejętności. Zbudowaliśmy Chrome, aby pomóc Wam uporać się z tymi wszystkimi czynnościami tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe. Dzisiaj świętujemy 10. urodziny Chrome. Nasza przeglądarka, jak każdy dziesięciolatek, ciągle rośnie i się zmienia. W przypadku Chrome te zmiany zachodzą co 6 tygodni, aby dostarczyć Wam nowe funkcje i aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa, jednak aktualizacja na nasze 10. urodziny będzie znacznie większa niż zazwyczaj. Zanim jednak zdmuchniemy urodzinowe świeczki, przedstawiamy kilka najważniejszych zmian, które udostępniamy już dzisiaj:

Nowy wygląd
Po pierwsze, Chrome zyskał nowy wygląd. Na wszystkich platformach — na komputerach, a także na platformach Android i iOS — dostrzeżecie więcej zaokrąglonych kształtów, nowe ikony i inną paletę kolorów. Dzięki temu wygląd przeglądarki jest bardziej przejrzysty i (mamy nadzieję) umożliwi Wam efektywniejszą pracę. Weźmy na przykład karty. Czy Wasze przeglądarki to prawdziwe magazyny pełne kart? Zmieniliśmy ich kształt, tak aby ikony stron internetowych były łatwiejsze do dostrzeżenia, co ułatwi nawigację pomiędzy nimi. Wprowadziliśmy też szereg zmian na smartfonach, aby umożliwić Wam szybsze przeglądanie sieci. Na urządzeniach z systemem iOS pasek narzędzi znajduje się teraz na dole ekranu. W samym Chrome uprościliśmy powiadomienia, menu, a nawet adresy URL w pasku adresu.

Szybsze wykonywanie zadań
Dzisiaj wiele spraw załatwiacie online, często na wielu urządzeniach jednocześnie planujecie podróże, robicie zakupy czy sprawdzacie swoje listy rzeczy do zrobienia. Chcemy mieć pewność, że możecie wykonywać te wszystkie zadania skutecznie i bezpiecznie. Ulepszyliśmy mechanizm automatycznego wypełniania wszystkich formularzy online, dzięki czemu przeglądarka Chrome sprawnie i szybko wpisze dane w odpowiednie rubryki. Wszystkie informacje są zapisywane na Waszych Kontach Google i macie do nich bezpośredni dostęp z paska narzędzi.

Znacznie ulepszyliśmy także sposób, w jaki Chrome zarządza hasłami. Bycie bezpiecznym w sieci oznacza używanie silnych, unikalnych haseł, innych dla każdej witryny. Kiedy przyjdzie czas na stworzenie nowego hasła, Chrome wygeneruje je dla Was (więc nie będziecie już używać imienia swojego pieska jako każdego możliwego hasła). Kiedy zalogujecie się następnym razem, hasło będzie już zapisane zarówno na Waszym komputerze, jak i smartfonie.

Odpowiedzi bezpośrednio w pasku wyszukiwania
Czy kojarzycie pole na górze aplikacji Chrome, które łączy w sobie pasek wyszukiwania i pasek adresu URL? Nazywamy go Omnibox i jest ono zaprojektowane w taki sposób, by móc wyświetlać Wam wyniki wyszukiwania tak szybko, jak to możliwe. Od dziś Omnibox będzie jeszcze wygodniejszy w użyciu. Będzie pokazywał Wam odpowiedzi bezpośrednio na pasku adresu bez konieczności otwierania nowej karty — niezależnie, czy szukacie informacji o osobach publicznych, wydarzeniach sportowych, lokalnej prognozie pogody czy tłumaczeniu obcego słówka.

Co więcej, jeśli zorientujecie się, że macie już dwadzieścia otwartych kart w trzech oknach: wyszukajcie w Omniboxie witrynę, a Chrome powie Wam, czy jest ona w tej chwili otwarta, i pozwoli Wam przejść bezpośrednio do niej za pomocą przycisku “Przejdź do karty”. Już wkrótce będziecie mogli również wyszukiwać z poziomu Omniboxa pliki, które przechowujecie na Dysku Google.

Personalizacja
Każdy używa przeglądarki Chrome po swojemu, więc ułatwiliśmy jej personalizację. Teraz możecie tworzyć skróty do swoich ulubionych witryn i zarządzać nimi bezpośrednio z nowej karty — wystarczy, że ją otworzycie i wybierzecie “Dodaj skrót”. A jeśli szukacie wymówki, żeby móc jeszcze częściej oglądać zdjęcia swojego psa, teraz możecie spersonalizować tło — na przykład wykorzystując do tego właśnie zdjęcie Waszego pupila.

Co dzieje się za kulisami?
Dzisiaj udostępniamy zmiany w widocznej dla Was — końcowych użytkowników — części Chrome, jednak zawsze pracujemy również nad ulepszeniami przeglądarki “pod maską”, wprowadziliśmy ich wiele w 2018 r. Chodzi m.in. o blokowanie złośliwych lub irytujących reklam, pomoc we wprowadzeniu standardu HTTPS, by zapewnić Wam bezpieczeństwo online, a także o izolację witryny, która zapewnia lepszą ochronę przed wieloma typami ataków (w tym Spectre) oraz wyszukiwanie w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Teraz prezentujemy zestaw nowych eksperymentów, które mają poprawić czas uruchomienia, zredukować opóźnienia przeglądarki, a także wykorzystanie pamięci i ogólną obsługę.

Przeglądarka Chrome nie byłaby w tym miejscu, w którym jest obecnie, gdyby nie społeczność programistów, naszych partnerów w ramach The Chromium Project. Przygotowaliśmy więc nieco aktualizacji wyłącznie dla nich — od nowych możliwości CSS do ulepszonego śledzenia wydajności.

W ciągu najbliższych tygodni wrócimy do Was z nowościami dotyczącymi naszego ukochanego dinozaura w Chrome, menedżera haseł i myśleniem, które stoi za wprowadzonymi dziś zmianami. A teraz czas na tort!