Od dziś możecie zwiedzać Sejm RP na platformie Google Arts & Culture
20 lutego 2019
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej udostępnia swoje wybrane wnętrza oraz zbiory internautom z całego świata. Już dziś każdy z Was może wybrać się na wirtualną wycieczkę po Sali Kolumnowej i sejmowych korytarzach, a także odwiedzić jedną z 4, przygotowanych specjalnie na tę okazję wystaw dotyczących historii tej jednej z najważniejszych krajowych instytucji. Powodem do ich udostępnienia są dwie wyjątkowe okazje - 550. rocznica polskiego parlamentaryzmu oraz 100. rocznica powołania Sejmu Ustawodawczego.
Jedno kliknięcie i jesteś w Sejmie
Każdy z nas doskonale zna charakterystyczne białe kopuły sejmowych budynków polskiego Parlamentu, ale mało kto ma dostęp do tego co kryje się w ich wnętrzu. Teraz do zwiedzenia niedostępnych dotychczas sejmowych pomieszczeń wystarczy aplikacja Google Arts&Culture. Jedną z głównych atrakcji sejmowej kolekcji jest bowiem umożliwienie użytkownikom platformy wirtualnych spacerów po Sejmie oraz jego najbliższym otoczeniu. Dzięki wysokiej jakości zdjęciom Street View, Sala Plenarna, gabinet Marszałka Sejmu czy sejmowe ogrody nie będą już miały przed wami tajemnic.
Sztuka w sejmowych zbiorach
Obchody obu rocznic stanowią również doskonałą okazję do zaprezentowania szerokiej publiczności dziedzictwa kulturowego, związanego z polskim parlamentaryzmem oraz niezwykłych zbiorów kolekcji sejmowych. Od dziś na platformie dostępne są również 4 wyjątkowe wystawy, w których znalazło się ponad 100 obiektów. To m.in ekspozycja opowiadająca o roli Sejmu w formowaniu się państwowości polskiej w okresach I i II Rzeczpospolitej, prezentująca historię sejmików ziemskich na XVII- i XVIII-wiecznych rycinach przedstawiających największe miasta w Polsce, w których Sejm obradował, czy wystawa poświęcona postaciom marszałków II RP.
Na szczególną uwagę zasługuje również kolekcja unikatowych obiektów muzealnych zaprezentowanych w technologii 3D, które związane są z historią polskiego parlamentaryzmu, tj. szabla „konstytucyjna” z lat 1791-1792, dzwonek sejmowy z wygrawerowanym napisem: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 23/III – 1924 r.”, czy Laska Marszałkowska Wojciecha Trąmpczyńskiego. Dopełnieniem kolekcji sejmowej jest natomiast wystawa przybliżająca twórczość Józefa Rapackiego, jednego z najbardziej znanych polskich XIX-wiecznych pejzażystów, którego obrazy znajdują się w przestrzeniach sejmowych i należą do najcenniejszych dzieł polskiej sztuki.
O Google Arts & Culture
Google Arts & Culture to darmowa platforma umożliwiające instytucjom kultury dzielenie się ich dziedzictwem oraz opowieściami z odbiorcami online z całego świata.
Obecnie wspieramy ponad 1800 instytucji kultury w 80 krajach, prezentując ponad 200 000 wysokiej rozdzielczości obrazów cyfrowych oryginalnych dzieł sztuki, 7 milionów elementów archiwalnych, ponad 1800 ujęć Street View w muzeach i ponad 5000 wystaw online, którymi zajmują się profesjonalni kuratorzy. Wszystko to prezentujemy w spójny sposób na jednym portalu internetowym.
Aktualnie na platformie możecie znaleźć aż 30 partnerów z Polski, a wśród nich Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, czy właśnie Sejm RP.