Każdego roku wyszukujecie biliony haseł w Google, co minutę przesyłacie setki godzin wideo na YouTube i odbieracie ponad 120 miliardów maili tygodniowo. Sprawianie, że wszystkie usługi Google są dostępne dla każdego wymaga wiele zakulisowej pracy, polegającej na utrzymywaniu globalnej sieci centrów danych działających całą dobę i tworzeniu produktów dla ludzi na całym świecie.
Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za budowanie szybkich i odpowiednich dla wszystkich usług, ale także za to by ta działalność jak najmniej szkodziła naszej planecie. W ramach tegorocznego Dnia Ziemi, który w Google obchodzimy przez cały tydzień, przygotowaliśmy podsumowanie naszych postępów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz planów na dalsze działania.

Zwiększyliśmy zakres wykorzystania odnawialnej energii

  • W 2017 r. osiągnęliśmy cel, jaki postawiliśmy sobie 5 lat wcześniej - był nim zakup zasobów energii odnawialnej równych 100% naszego zużycia elektryczności. Oznacza to, że na każdą jednostkę energii, jaką zużyliśmy w tamtym roku przypada zakupiona przez nas jednostka energii pochodząca z odnawialnego źródła, jak wiatr czy słońce.
  • Kiedy kupujemy odnawialną energię, robimy to tylko w ramach projektów powstałych dla Google. Pozwala nam to na dostarczanie nowych czystych zasobów energii do sieci, w których znajdują się nasze obiekty.
  • Dzisiaj, centrum danych Google wykorzystuje o 50% mniej energii niż typowy kompleks tego typu i jednocześnie dostarcza 7 razy więcej mocy obliczeniowej niż 5 lat temu.
  • Wykorzystujemy sztuczną inteligencję, aby bezpiecznie operować systemami chłodzącymi nasze centra danych - dotychczas pozwoliło to już zaoszczędzić energię o 30%.
  • W nasze działania włączamy recykling. W centrach danych wykorzystujemy komponenty ze starych serwerów, aby modernizować i regenerować maszyny przy pomocy odnowionych części.
Tworzymy produkty i usługi, które pomagają innym stać się częścią naszej misji

Nasza praca na rzecz zrównoważonego rozwoju dopiero się zaczyna. Myślimy długoterminowo i pracujemy nad bezpośrednim pozyskiwaniem energii bezemisyjnej dla naszych działań - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, we wszystkich miejscach, w których jesteśmy obecni. Współpracujemy z rządami i przedsiębiorstwami użyteczności publicznej, aby opracowanie bezemisyjnej sieci 24x7 stało się rzeczywistością - dzięki temu więcej firm i osób mogłoby zmniejszyć swój ślad węglowy. Wiemy, że to właściwa ścieżka i właśnie zaczęliśmy nią podążać.
Dalej poszukujemy sposobów na ochronę naszej planety. Sprawdzajcie tę kolekcję. Będziemy ją aktualizować przez cały tydzień, w trakcie którego świętujemy Dzień Ziemi.

Rozwój technologii ułatwia zachowanie skarbów kultury i daje możliwość udostępnienia ich w cyfrowej formie szerokiemu gronu odbiorców z utrwaleniem większej niż kiedykolwiek liczby detali. Za sprawą laserowych skanerów docelowe modele 3D jeszcze lepiej oddają kolor czy fakturę obiektu - z dokładnością nawet co do milimetra. Technologia wynaleziona przez CyArk - organizację non-profit skupiającą swoje działania na cyfrowej ochronie miejsc dziedzictwa kulturowego poprzez zbieranie, archiwizowanie i udostępnianie obiektów kultury - pozwala w nieskomplikowany sposób podtrzymać pamięć o miejscach i wydarzeniach, które wpłynęły na bieg historii.

W minionym roku nawiązaliśmy z CyArk współpracę, dzięki której w cyfrowych zbiorach Google Arts & Culture udostępniliśmy Wam wystawę „Open Heritage”, obejmującą 25 obiektów kultury zlokalizowanych w 18 krajach. Wśród nich zaprezentowaliśmy między innymi takie zabytki jak syryjski pałac Al-Azem, stanowiący przykład damasceńskiej architektury, czy starożytną metropolię Majów, Chichén Itzá, w Meksyku. Prezentacja ta miała charakter szczególny, ponieważ premiera wystawy miała miejsce 18 kwietnia, czyli w dniu, który, począwszy od 1983 roku, uznawany jest za Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

W tym roku świętujemy go już po raz trzydziesty szósty i z tej okazji w Google Arts & Culture udostępniamy Wam nowe wizualizacje zabytkowych obiektów stworzone przez CyArk. Tym razem do projektu dołączają też nowi partnerzy - Historic Environment Scotland i Uniwersytet South Florida. Wspólnie uruchamiamy Open Heritage 3D, portal dedykowany udostępnianiu danych dziedzictwa kulturowego w 3D. Dzięki niemu będziecie mogli zobaczyć 30 nowych lokacji a wśród nich między innymi:
Jefferson Memorial − wnętrze zaprojektowanego przez Johna Russella Pope’a pomnika w stylu neoklasycystycznym poświęconego trzeciemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych.

Jednym z udostępnionych obiektów jest widoczny na zdjęciu powyżej Memoriał Thomasa Jeffersona. Ten złożony z 16 kolumn budynek powstawał w latach 1939 - 1943. Wewnątrz gmachu, w samym jego centrum, zlokalizowany jest, wykonany z brązu, pomnik prezydenta. Wokół niego, między kolumnami zlokalizowane są cztery wysokie wejścia do budynku, które umożliwiają pełne oświetlenie tej monumentalnej figury. Pomnik to hołd złożony dokonaniom trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jefferson był jednym z ojców założycieli niezależnej państwowości w USA i znacząco wpłynął na kształt amerykańskiej demokracji, nadając jej formę jaką znamy dziś. To jemu właśnie zawdzięczamy przyjęcie Deklaracji Niepodległości a dokument ten jest powszechnie uznawany za jedno z jego najbardziej znanych osiągnięć.

Poznajcie najdrobniejsze szczegóły tego i innych wyjątkowych obiektów będących częścią projektu Open Heritage od Google Arts & Culture w przeglądarce albo w bezpłatnej aplikacji dostępnej do pobrania na Androida lub iOS.

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEio3wfBQqJEBegc07CL5dEwnyeDtIxVLE_4HwELkj5hljoaAUGjEthXjP0o8nK7e4HtYLo6stUDKzwfpOV4rDsibZDO3Z2n8cSyZn4N1vs-TuVVChzjXYbdQfIJ8BQD50D3JunJMg/s1600/screen_open+heritage.png





Aby zalogować się do Waszych kont Google na komputerach, wykorzystajcie klucz bezpieczeństwa wbudowany w telefonach z Androidem.


Phishing, czyli sytuacja gdy atakujący próbuje nakłonić użytkownika do przekazania online wrażliwych danych, jest najczęstszym naruszeniem bezpieczeństwa w internecie. Zapobieganie atakom tego typu jest poważnym wyzwaniem zarówno dla firm, jak i dla zwykłych użytkowników. W Google udaje nam się automatycznie blokować większość prób złośliwego logowania na Wasze konta (nawet jeśli atakujący zna nazwę użytkownika lub hasło!), ale pomocna w tym przypadku jest również dodatkowa ochrona.



Weryfikacja dwuetapowa (oznaczana również jako 2SV - Two Step Verification), polegająca na dodaniu kolejnej czynności w procesie logowania, znacznie utrudnia atakującemu uzyskanie dostępu do konta. Mimo że każda jej forma zwiększa bezpieczeństwo w sieci, to zaawansowani napastnicy nadal mogą omijać niektóre z jej postaci, takie jak na przykład kody SMS czy powiadomienia push. Najczęściej odbywa się to poprzez tworzenie fałszywych stron logowania i wykradanie danych uwierzytelniających.


Uważamy, że klucze bezpieczeństwa, oparte na standardach FIDO, jak nasz Titan Security Key to obecnie najsilniejsza i najbardziej odporna na phishing ochrona. Takie fizyczne klucze bezpieczeństwa najskuteczniej chronią Wasze konta przed oszustami, ponieważ wymagają, aby ich fizycznie dotknąć podczas podejrzanych lub nierozpoznanych prób logowania.


Teraz będziecie mieć jeszcze jedną opcję na skuteczną ochronę w sieci, która jest już w Waszych kieszeniach. Od dziś, kluczem bezpieczeństwa, w wersji beta, może być Wasz telefon! Dzięki temu rozwiązaniu dostęp do niezwykle silnej ochrony przed atakami jest o wiele łatwiejszy i wygodniejszy - nie musicie nosić ze sobą żadnych dodatkowych kluczy bezpieczeństwa, wystarczy ten, który macie zawsze przy sobie. Możecie używać tego rozwiązania do ochrony swojego osobistego Konta Google, a także do zabezpieczenia danych przechowywanych na koncie Google Cloud w pracy. Polecamy go także osobom z naszego programu Ochrony zaawansowanej - dziennikarzom, aktywistom, liderom biznesu i zespołom prowadzącym kampanie polityczne, którzy są najbardziej narażeni na ataki online.

Aby zalogować się do Waszych kont Google na komputerach, wykorzystajcie klucz bezpieczeństwa wbudowany w telefonach z Androidem.

Jak uaktywnić swój wbudowany klucz bezpieczeństwa? Wystarczy telefon z systemem Android w wersji 7.0 lub wyższej i komputer z systemem Chrome OS, MacOS X lub Windows 10 z przeglądarką Chrome. Oto jak to zrobić:

  1. Dodajcie swoje konto Google do telefonu z Androidem,
  2. Upewnijcie się, że uaktywniliście na nim weryfikację dwuetapową.
  3. Na komputerze odwiedźcie ustawienia 2SV i kliknijcie „Dodaj klucz bezpieczeństwa”
  4. Wybierzcie swój telefon z Androidem z listy dostępnych urządzeń - i gotowe!

Podczas logowania upewnijcie się, że Bluetooth jest włączony zarówno w telefonie, jak i na urządzeniu, na którym się logujecie. Polecamy również zarejestrowanie zapasowego klucza bezpieczeństwa na Waszym koncie i przechowywanie go w bezpiecznym miejscu, abyście mogli dostać się do konta, jeśli na przykład zgubicie telefon. Dodatkowy klucz pozyskacie od wielu dostawców. Możecie też skorzystać z naszego Titan Security Key.

Najlepsze zabezpieczenie Waszych kont, znajdziecie teraz we własnych kieszeniach.

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgGPgx6WBoObGYNXl8XuOPQ5Pcop5WQ55TLgUrej9hyh7l5vaY70Upk_ZhLfcVWBe4CyMUJcPTzxyL-u2MnKgzwONFfm6CxnhbJcyKOnI-bFHFuQ-QtpRgCDgSqrx_yM89BqTd53A/s1600/klucz+bezpiecze%25C5%2584stwa_grafika.gif

  • 180 słów - zagracie z Asystentem w słówka,
  • Onet - posłuchacie najważniejszych wiadomości od Onet.pl,
  • Niedziela Handlowa - dowiecie się, czy nadchodząca niedziela jest handlowa,
  • TOK FM - posłuchacie najnowszych informacji radia TOK FM,
  • Kanarek - sprawdzicie poziom smogu,
  • Play - uzyskacie odpowiedzi na pytania, dotyczące oferty i usług sieci Play,
  • eSky - znajdziecie najlepsze oferty połączeń lotniczych.
Asystent Google zadebiutował w Polsce na początku tego roku. Wraz z premierą uruchomiliśmy też platformę Actions on Google, która znacznie rozszerza jego możliwości, pozwalając Wam na odbycie rozmów i uzyskanie pomocy od firm trzecich i naszych partnerów.

Od jutra korzystając z Asystenta Google, będziecie mogli dokonać zakupów online. Właśnie dołączyli do nas dwaj partnerzy: FlixBus i Pyszne.pl, których akcje umożliwiają przeprowadzenie pełnej transakcji, wyłącznie przy użyciu głosu. Wystarczy że powiecie "OK Google, zapytaj FlixBus o połączenie z Warszawy do Krakowa" lub "OK Google, porozmawiaj z Pyszne", by móc kupić bilet autobusowy czy zamówić jedzenie z dowozem, bez opuszczania Asystenta ani na moment. Niebawem pojawią się też akcje transakcyjne od kolejnych partnerów.

Od chwili uruchomienia Asystenta, na platformie Actions on Google, wciąż przybywa pomocnych akcji od firm trzecich. Poniżej przedstawiamy Wam kilka najciekawszych:
  • 180 słów - zagracie z Asystentem w słówka,
  • Onet - posłuchacie najważniejszych wiadomości od Onet.pl,
  • Niedziela Handlowa - dowiecie się, czy nadchodząca niedziela jest handlowa,
  • TOK FM - posłuchacie najnowszych informacji radia TOK FM,
  • Kanarek - sprawdzicie poziom smogu,
  • Play - uzyskacie odpowiedzi na pytania, dotyczące oferty i usług sieci Play,
  • eSky - znajdziecie najlepsze oferty połączeń lotniczych.

Na tej stronie znajdziecie więcej akcji dostępnych w polskiej wersji Asystenta Google

Korzystanie z Asystenta Google jest bardzo łatwe - na telefonie z Androidem wystarczy, że dłużej przytrzymacie przycisk "home" lub powiecie "OK Google" i już możecie zaczynać rozmowę. Na urządzeniu z iOS musicie najpierw pobrać aplikację "Google Assistant" z App Store, a następnie, po jej uruchomieniu, również użyć frazy "OK Google".

Więcej pomocnych akcji znajdziecie na stronie, prezentującej możliwości Asystenta.


https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEissK9WS-S63UZ7IzhgiziFRfJCTHsbBrfWrpfMqarowgobJOf7zmXi2UT71y_XPSDudRdCguezmnorJdtsifVidZZERzXxwcy-MJvlRNiHkqokRtHYZjlBvp-MntDuvDSxrs4lVQ/s1600/Asysten+Voice+Commerce_blogpost.png