Największy zakup energii ze źródeł odnawialnych w historii Google
20 września 2019
Zrównoważony rozwój to jedna z podstawowych wartości Google. Na przestrzeni lat podjęliśmy szereg działań, aby zminimalizować ślad węglowy, tworzyć każdy produkt z myślą o ludziach i naszej planecie, a także przyczyniać się do wprowadzenia zmian na dużą skalę poprzez nasze łańcuchy dostaw.
Podstawą naszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju jest korzystanie ze źródeł czystej energii oraz ich promocja. Warto zaznaczyć, że od 2007 roku jesteśmy firmą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Co więcej, w 2017 roku staliśmy się pierwszą tak dużą firmą, której roczne zużycie energii znalazło swoje 100% odzwierciedlenie w nabytej energii ze źródeł odnawialnych. Ten imponujący rezultat powtórzyliśmy także w 2018 roku. W ten sposób staliśmy się największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej na świecie.
Dzisiaj robimy kolejny duży krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, dokonując największego zakupu energii odnawialnej w historii. Nabywamy zestaw obejmujący 18 nowych umów na energię o łącznej mocy 1600 MW. Nowe umowy zwiększą nasz pakiet umów na energię wiatrową oraz słoneczną o ponad 40%, czyli do 5500 MW, co odpowiada pojemności aż miliona dachów wyposażonych w panele fotowoltaiczne! W momencie uruchomienia wszystkich projektów, nasz potencjał energetyczne OZE będzie większy niż ilość energii, którą wytwarza całe miasto takie jak Waszyngton lub nawet całe kraje, jak na przykład Litwa czy Urugwaj.
Nasz najnowszy zakup energii odnawialnej zwiększy obecne portfolio energii odnawialnej Google o 40%
Najnowsze umowy przyczynią się także do rozwoju infrastruktury energetycznej, zainstalowania milionów nowych paneli słonecznych oraz setek turbin wiatrowych, które zostaną rozmieszczone na trzech kontynentach. Podsumowując, nasze obecne 52 projekty związane z energią z zielonych źródeł to inwestycja ponad 7 miliardów dolarów w budowę nowych farm OZE i tysiące powiązanych z tym miejsc pracy.
Chcemy, aby nasze działania miały realny wpływ na rozwój odnawialnych źródeł energii, dlatego też wszystkie oferty muszą spełniać rygorystyczne kryteria, które zostały ustalone wiele lat temu po podjęciu przez nas pierwszych decyzji o wykorzystaniu OZE. Wśród nich najważniejsza jest „Zasada dodatkowości”, zgodnie z którą nie kupujemy energii od istniejących obecnie farm wiatrowych i słonecznych, lecz podejmujemy długoterminowe zobowiązania do zakupu, które skutkują rozwojem nowych projektów i farm OZE. To ważne również dlatego, iż w ten sposób możemy stopniowo dostarczać do naszej sieci coraz więcej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł i w ten sposób nieustannie używać jej w naszych działaniach.
Od górnego lewego rogu: Wiatrowa i solarna farma, które obecnie obsługują Google w Szwecji; Karolina Północna; Holandia; Oklahoma; Chile.
Najnowsze 18 umów obejmuje inwestycje w Stanach Zjednoczonych, Chile i Europie. W USA kupimy energię z 720 MW farm słonecznych w Karolinie Północnej (155 MW), Karolinie Południowej (75 MW) i Teksasie (490 MW). W Ameryce Południowej dodajemy 125 MW energii odnawialnej do sieci zasilającej nasze centrum danych w Chile. Prawie połowa (793 MW) nowych inwestycji w zakresie OZE będzie zlokalizowana w Europie: w Finlandii (255 MW), Szwecji (286 MW), Belgii (92 MW) i Danii (160 MW).
Nasz nowy zakup energii odnawialnej wiąże się nie tylko z imponującymi liczbami dotyczącymi mocy nabytej energii elektrycznej. Do tej pory, większość nabytej przez nas energii w USA pochodziła z farm wiatrowych. Jednak spadające koszty energii słonecznej (o ponad 80% w ciągu ostatniej dekady) sprawiły, że wykorzystanie Słońca stało się bardzo opłacalne. Ponadto, nasza umowa z Chile to pierwszy przypadek zakupu energii elektrycznej w ramach technologii hybrydowej, która łączy energię słoneczną i wiatrową. Wiatr może wytwarzać energię elektryczną wymiennie ze Słońcem, co pozwoli naszemu chilijskiemu centrum danych przez cały czas wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych.
Ogłoszone dzisiaj umowy przyczynią się do powstania w światowej sieci energetycznej nowych dużych farm wiatrowych i słonecznych o wartości ponad 1.5 miliarda USD
Poza naszymi własnymi działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju, chcemy, aby źródła energii odnawialnej zapewniały działanie większej liczbie przedsiębiorstw. Ogłaszamy więc nowe dotacje w ramach Google.org dla organizacji przyczyniających się do zwiększenia dostępu do czystej energii dla innych firm – od kwiaciarni, przez duże sklepy detaliczne po start-upy. Dotację w wysokości 500 000 USD otrzyma Renewable Energy Buyers Alliance (REBA) w Stanach Zjednoczonych, a 200 000 USD - organizacja RE-Source w Europie. Środki te pomogą sfinansować rozwój nowych modeli zakupowych dla firm, zapewnią szkolenia dla konsumentów oraz umożliwią szerszy dostęp do czystej energii.
Jak pokazujemy w naszym niedawno opublikowanym raporcie oceny oddziaływania na środowisko (z 2019 roku) powyższe działania to tylko kilka sposobów, dzięki którym chcemy powstrzymać zmiany klimatu w skali globalnej. Inwestujemy także w rozwój sztucznej inteligencji i inne technologie, takie jak Google Earth Engine, które pomogą rozwijać nasze pomysły na większa skalę. Chcemy, aby technologia mogła przynieść korzyści Ziemi – naszemu domowi, a także wszystkim jej mieszkańcom. Wierzymy, że dzięki naszej dzisiejszej zapowiedzi, jesteśmy o krok bliżej do tego celu.