Kiedy internauci szukają potrzebnych informacji, mają zaufanie do Google w kwestii adekwatności wyświetlonych wyników. My zaś dokładamy wszelkich starań, aby ufali także reklamom, które widzą na naszych platformach. To zobowiązanie jest szczególnie ważne w obecnych niepewnych czasach, takich jak kilka ostatnich miesięcy, kiedy świat mierzy się z COVID-19.

W odpowiedzi na COVID-19
Od początku epidemii COVID-19 uważnie monitorujemy zachowanie reklamodawców, aby chronić użytkowników przed reklamami, które oparte są na wykorzystaniu obecnej sytuacji. Często pochodzą one od wyrafinowanych oszustów, którzy próbują ominąć nasze systemy kontroli za pomocą zaawansowanych rozwiązań. W ostatnich miesiącach, zaobserwowaliśmy na przykład gwałtowny wzrost liczby fałszywych reklam dotyczących produktów szczególnie ostatnio pożądanych, takich jak maseczki ochronne. Pojawiły się reklamy, które promowały produkty sprzedawane znacznie powyżej ceny rynkowej, wprowadzały w błąd odnośnie jakości produktu lub umieszczone zostały przez nieuczciwych sprzedawców, którzy nigdy nie zrealizowali zamówień.

Dlatego powołaliśmy specjalną grupę zadaniową COVID-19, która pracuje przez całą dobę, zajmując się nową technologią wykrywania nieodpowiednich reklam i ulepszając istniejące już systemy kontroli, aby powstrzymać nieuczciwych reklamodawców. Ten wysiłek przynosi wymierne rezultaty. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zablokowaliśmy i usunęliśmy dziesiątki milionów reklam związanych z koronawirusem z powodu naruszeń, w tym ze względu na: zawyżanie cen, czerpanie korzyści z globalnych niedoborów zaopatrzenia medycznego, wprowadzające w błąd twierdzenia na temat sposobów leczenia, promowanie nielegalnych pożyczek dla bezrobotnych.

Jednocześnie koronawirus stał się ważnym tematem codziennych rozmów. Pracujemy nad sposobami umożliwienia reklamodawcom z różnych branż odpowiednich aktualizacji, aby mogli oni dotrzeć do swoich odbiorców. Stosujemy wyważone podejście w dostosowaniu naszych systemów kontroli reklamodawców, aby zapewnić ochronę użytkowników przy jednoczesnym priorytetyzowaniu najważniejszych informacji od zaufanych reklamodawców.

Zachowanie integralności ekosystemu reklamowego
Zachowanie integralności reklam na naszych platformach, tak jak robimy to podczas epidemii COVID-19, jest kontynuacją pracy, którą wykonujemy każdego dnia, aby zminimalizować treści naruszające nasze zasady i powstrzymać nieuczciwych reklamodawców. Tysiące osób pracuje w naszych zespołach, aby każdego dnia sprawdzać, czy chronimy odpowiednio naszych użytkowników i zapewniamy bezpieczny ekosystem reklamodawcom i wydawcom. Każdego roku udostępniamy podsumowanie wykonanej przez nas pracy.

W 2019 r. zablokowaliśmy i usunęliśmy 2,7 miliarda nieodpowiednich reklam - to ponad 5000 takich reklam na minutę. Zawiesiliśmy także prawie milion kont reklamodawców z powodu naruszenia zasad. W przypadku wydawców zlikwidowaliśmy ponad 1,2 miliona kont i usunęliśmy reklamy z ponad 21 milionów stron internetowych, które są częścią naszej sieci wydawców, z powodu naruszenia zasad. Likwidacja kont - nie tylko usuwanie pojedynczych reklam lub stron - jest szczególnie skutecznym narzędziem egzekwowania naszej polityki. Tę metodę stosujemy, jeśli reklamodawca lub wydawca rażąco narusza nasze zasady lub w przeszłości wielokrotnie to robił.



Egzekwowanie naszych zasad w przypadku phishingu i reklam typu „trick-to-click”
W przypadku, gdy stwierdzimy, że określone kategorie reklam częściej prowadzą do nadużyć, podchodzimy do tej kwestii priorytetowo, aby uniemożliwić nieuczciwym reklamodawcom korzystanie z naszych zasobów. Jednym z takich obszarów jest phishing, czyli metoda podszycia się pod inną wiarygodną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia danych osobowych od użytkowników. W 2019 r. spotkaliśmy się z oszustwem tego typu wymierzonym w osoby starające się o nowy paszport, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Reklamy te naśladowały prawdziwe strony instytucji państwowych, ale ich rzeczywistym celem było zachęcenie użytkowników do podania poufnych informacji, takich jak numer ubezpieczenia społecznego lub numer karty kredytowej. Innym powszechnym obszarem nadużyć są reklamy typu „trick-to-click” - mające na celu nakłonienie użytkowników do kliknięcia w widoczne przyciski (na przykład „kliknij tutaj”). Reklamy te są często zaprojektowane tak, aby wyglądały jak ostrzeżenia systemowe w komputerze lub telefonie komórkowym.

Dzięki temu, że obserwujemy podobieństwa wśród reklam będących phishingiem lub typu „trick-to-click”, możemy jeszcze efektywniej działać, by je zwalczać. W 2019 roku powołaliśmy specjalny zespół, którego zadaniem było śledzenie wzorców i wskaźników determinujących nieuczciwych reklamodawców, co umożliwiło nam na szybsze zidentyfikowanie takich podmiotów i usuwanie emitowanych przez nie reklam. To przyczyniło się do odnotowania niemal 50-procentowego spadku występowania nieodpowiednich reklam z obu tych kategorii w ostatnim roku. Sumarycznie w 2019 roku zablokowaliśmy ponad 35 milionów reklam phishingowych i 19 milionów reklam typu „trick-to-click”.


Dostosowywanie naszych zasad i technologii w czasie rzeczywistym
Niektóre branże są szczególnie podatne na złośliwe zachowanie. Coraz więcej konsumentów korzysta z usług finansowych online zamiast tradycyjnej wizyty w banku, w związku z czym odnotowaliśmy wzrost liczby reklam pożyczek osobistych z wprowadzającymi w błąd informacjami na temat warunków jej udzielenia. Aby temu zapobiec, wprowadziliśmy nowe zasady, które pozwalają na wyświetlanie reklam związanych z pożyczkami tylko wtedy, gdy reklamodawca wyraźnie określi wszystkie zasady udzielenia pożyczki, opłaty, ryzyko i korzyści na swojej stronie internetowej lub w aplikacji, aby użytkownicy mogli podejmować świadome decyzje. Ta zaktualizowana polityka pozwoliła nam usunąć 9,6 miliona nieodpowiednich reklam tego rodzaju w 2019 roku, podwajając tym samym wynik z 2018 roku.

W końcówce minionego roku w niektórych krajach wprowadziliśmy także specjalny program certyfikacyjny dedykowany reklamodawcom zajmującym się zarządzaniem długiem klientów, oferującym negocjacje z wierzycielami w celu rozwiązania problemu z zadłużeniem lub kredytem. Wiemy, że osoby szukające pomocy w tym zakresie są narażone na oszustwa i chcemy tym działaniem przyczynić się do stworzenia bezpiecznych warunków do korzystania z takich usług. Nowy program gwarantuje, że tylko reklamodawcy, którzy zostaną zarejestrowani przez lokalnych regulatorów będą wyświetlać reklamy oferujące pomoc w zarządzaniu tego typu zobowiązaniami finansowymi. Nadal szukamy sposobów na skalowanie tego programu, by móc wdrożyć go w większej liczbie krajów i dostosować do lokalnych przepisów finansowych.

Patrząc w przyszłość
Utrzymanie zaufania użytkowników do ekosystemu reklamy cyfrowej jest dla Google najwyższym priorytetem. Mając na uwadze, że kwestie zdrowia są teraz najważniejsze dla wszystkich, reagowanie na próby wykorzystania naszych użytkowników jest szczególnie ważne. Wiemy, że taktyki obchodzenia naszych systemów będą nadal ewoluować i w związku z tym pojawią się nowe problemy. Będziemy jednak nadal nieustannie działać, aby chronić naszych użytkowników, reklamodawców i wydawców przed wszelkimi oszustwami na naszych platformach reklamowych.

https://lh3.googleusercontent.com/mT8xOrSkmFLksCBvFiKQO02bI9AKYUO5AjANknbRbG3DeATuH_ib0tLp4ZwB2Gv51EGt0f1LTNx09SRpu6vd8ZKQk2klFQzbFTvcmCGvAbGSeiBQv7HfcX2T5KU6QVx0Ki0Y5hIZ


  • Zapewniamy zestaw narzędzi do kontroli wideorozmowy, takich jak możliwość wyrażenia zgody na uczestnictwo w spotkaniu lub odmowy dołączenia danego użytkownika, funkcję wyciszenia (mute) lub usunięcia uczestników, jeśli to konieczne.
  • Nie pozwalamy anonimowym użytkownikom (tj. nieposiadającym konta Google) na dołączanie do spotkań utworzonych przez indywidualne konta.
  • Kody do spotkań w Google Meet są domyślnie złożone i dlatego są odporne na „zgadywanie” metodą brute-force.
  • Spotkania wideo są szyfrowane podczas przesyłania, a wszystkie nagrania przechowywane na Dysku Google są szyfrowane podczas przesyłania i spoczynku (“at rest”).
  • Korzystanie z Google Meet nie wymaga instalowania wtyczek. Wystarczy Google Chrome lub inna nowoczesna przeglądarka, dzięki temu narzędzie jest mniej podatne na zagrożenia.
  • Na urządzeniach mobilnych można pobrać aplikacje Google Meet ze sklepu Apple App Store i Google Play.
  • Użytkownicy Meet mogą zarejestrować swoje konto w Programie zaawansowanej ochrony Google - naszej najsilniejszej dostępnej ochrony przed phishingiem i przejęciem konta.
  • Google Cloud podlega regularnym, rygorystycznym audytom bezpieczeństwa i prywatności dla wszystkich swoich usług. Nasze globalne certyfikaty zgodności pomagają w spełnieniu wymagań regulacyjnych określanych przez RODO i HIPAA, a także COPPA i FERPA w przypadku edukacji.
  • Dane z Google Meet nie są wykorzystywane do celów reklamowych i nie udostępniamy Waszych danych podmiotom trzecim.
Technologia, dzięki której możemy pozostać w kontakcie, pomaga nam też zachowywać bezpieczeństwo i produktywność. W ciągu ostatnich kilku miesięcy mogliśmy zobaczyć, jak dzięki spotkaniom wideo możemy być bliżej siebie - niezależnie od tego, czy pracujemy z kolegami i koleżankami z zespołu, rozmawiamy z personelem medycznym, dzielimy chwile z bliskimi lub uczymy się w domu.

Dzisiaj ogłaszamy, że Google Meet - nasze zaawansowane narzędzie do wideokonferencji - będzie dostępne bezpłatnie dla wszystkich. Funkcja ta zostanie udostępniona w nadchodzących tygodniach. Przez lata inwestowaliśmy w to, by tworzyć bezpieczne i niezawodne narzędzie do wideokonferencji, któremu ufają szkoły, rządy i przedsiębiorstwa na całym świecie. W ostatnich miesiącach przyspieszyliśmy wprowadzanie najpopularniejszych funkcji tak, aby Google Meet był jeszcze bardziej pomocny. Od początku maja każda osoba, która posiada adres e-mail, może zarejestrować się w usłudze Meet i korzystać z wielu takich samych zaawansowanych funkcji, które do tej pory były dostępne tylko dla firm i placówek oświatowych. Są to m.in.: łatwe planowanie spotkań i udostępnianie ekranu, napisy w czasie rzeczywistym i widok uczestników, który dostosowuje się do twoich preferencji, w tym rozszerzony układ “kafelkowy”.

To ważne, aby każdy, kto korzysta z Meet, mógł to robić bezpiecznie i niezawodnie. Od przyszłego tygodnia będziemy stopniowo zwiększać dostępność narzędzia dla coraz większej liczby osób w nadchodzących tygodniach. Oznacza to, że być może nie od razu będziecie mogli tworzyć spotkania za pośrednictwem meet.google.com, ale już teraz możesz zarejestrować się, by otrzymywać powiadomienie, gdy będą one dostępne.

Google Meet zapewnia bezpieczeństwo użytkowników i danych oraz poufność informacji - w tym między pacjentami i lekarzami.

Bezpieczne spotkania wideo
Google Meet został zaprojektowany i stworzony w celu zapewnienia bezpieczeństwa na dużą skalę. Od stycznia obserwujemy, że największe dzienne użycie Meet wzrosło 30-krotnie. Od tego miesiąca poprzez Google Meet użytkownicy odbywają codziennie aż 3 miliardy minut spotkań wideo, a każdego dnia dołączają 3 milionów nowych użytkowników. W ubiegłym tygodniu liczba dziennych uczestników spotkań w Google Meet przekroczyła 100 milionów. Z tym wzrostem wiąże się wielka odpowiedzialność. Prywatność i bezpieczeństwo są najważniejsze, bez względu na to, czy chodzi o lekarza udostępniającego pacjentowi poufne informacje zdrowotne, doradcę finansowego prowadzącego spotkanie z klientem, czy też osoby, które przez wideokonferencje uczestniczą w zakończeniach roku szkolnego, urodzinach czy innych ważnych wydarzeniach.

Nasze podejście do bezpieczeństwa jest proste: produkty powinny być z zasady bezpieczne. Zaprojektowaliśmy Google Meet w taki sposób, by zapewniał niezbędny poziom ochrony w trosce o bezpieczeństwo naszych użytkowników, ich danych oraz prywatności informacji. Oto tylko niektóre z domyślnych środków bezpieczeństwa, które stosujemy:
  • Zapewniamy zestaw narzędzi do kontroli wideorozmowy, takich jak możliwość wyrażenia zgody na uczestnictwo w spotkaniu lub odmowy dołączenia danego użytkownika, funkcję wyciszenia (mute) lub usunięcia uczestników, jeśli to konieczne.
  • Nie pozwalamy anonimowym użytkownikom (tj. nieposiadającym konta Google) na dołączanie do spotkań utworzonych przez indywidualne konta.
  • Kody do spotkań w Google Meet są domyślnie złożone i dlatego są odporne na „zgadywanie” metodą brute-force.
  • Spotkania wideo są szyfrowane podczas przesyłania, a wszystkie nagrania przechowywane na Dysku Google są szyfrowane podczas przesyłania i spoczynku (“at rest”).
  • Korzystanie z Google Meet nie wymaga instalowania wtyczek. Wystarczy Google Chrome lub inna nowoczesna przeglądarka, dzięki temu narzędzie jest mniej podatne na zagrożenia.
  • Na urządzeniach mobilnych można pobrać aplikacje Google Meet ze sklepu Apple App Store i Google Play.
  • Użytkownicy Meet mogą zarejestrować swoje konto w Programie zaawansowanej ochrony Google - naszej najsilniejszej dostępnej ochrony przed phishingiem i przejęciem konta.
  • Google Cloud podlega regularnym, rygorystycznym audytom bezpieczeństwa i prywatności dla wszystkich swoich usług. Nasze globalne certyfikaty zgodności pomagają w spełnieniu wymagań regulacyjnych określanych przez RODO i HIPAA, a także COPPA i FERPA w przypadku edukacji.
  • Dane z Google Meet nie są wykorzystywane do celów reklamowych i nie udostępniamy Waszych danych podmiotom trzecim.
Wykorzystujemy bardzo bezpieczną i odporną, globalną prywatną sieć, która łączy nasze centra danych ze sobą, zapewniając bezpieczeństwo danych. Zaufanie opiera się na transparentności, dlatego publikujemy lokalizacje wszystkich naszych centrów danych. W tym poście możecie dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób Meet zapewnia bezpieczeństwo na spotkaniach wideo.
    Darmowe konta Google Meet dla użytkowników indywidualnych
    Możecie użyć Meet, aby zaplanować, dołączyć do lub rozpocząć bezpieczne spotkanie wideo. Mogą to być wirtualne zajęcia jogi, cotygodniowy klub książki, spotkanie z sąsiadami, rodziną czy znajomymi. Do tej pory Google Meet był dostępny tylko w ramach G Suite, naszego pakietu narzędzi dla firm, organizacji czy szkół. W przyszłości Google Meet będzie dostępny dla każdego za darmo na meet.google.com oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych na systemu iOS oraz Android. A jeśli korzystacie z Kalendarza Google, możecie z łatwością wykorzystać to narzędzie, by rozpocząć spotkanie lub do niego dołączyć.

    Użyjcie istniejącego konta Google, aby rozpocząć bezpieczne spotkanie w Google Meet

    Jeśli macie już konto Google, zalogujcie się na stronie meet.google.com, aby rozpocząć. Jeśli nie posiadacie bezpłatnego konta Google, utworzenie go, przy użyciu Waszego służbowego lub prywatnego adresu e-mail, zajmuje tylko minutę (wymagamy tego jednorazowego kroku ze względów bezpieczeństwa).

    W przypadku korzystania z darmowej wersji produktu, spotkanie może trwać do 60 minut, jednak limit ten nie będzie obowiązywał do 30 września. Tworzenie zaufanego miejsca spotkań jest ważne, a rozważność podczas udostępniania linków do spotkań na forach publicznych może pomóc w bezpiecznym korzystaniu z narzędzia dla wszystkich uczestników. Więcej wskazówek na temat bezpiecznego i efektywnego korzystania z Meet można znaleźć w naszym Centrum pomocy.

    Grupy w organizacjach mogą również używać funkcji Meet do tworzenia wideokonferencji, które pomagają współpracownikom nie tylko w organizacji dwuosobowych spotkań, ale we współpracy całego zespołu i nie tylko. Dla organizacji, które nie korzystają jeszcze z G Suite, oferujemy dziś pakiet G Suite Essentials. Jest on idealny dla zespołów, które potrzebują dostępu do bardziej zaawansowanych funkcji Google Meet, takich jak udział w wideokonferencji za pośrednictwem telefonu, możliwość tworzenia większych spotkań oraz ich nagrywanie. W G Suite Essentials znajduje się również Dysk Google, co zapewnia łatwy i bezpieczny dostęp do wszystkich plików, a także aplikacje Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google, które pozwalają na tworzenie treści i współpracę w czasie rzeczywistym.

    Do 30 września udostępniamy pakiet G Suite Essentials i wszystkie te zaawansowane funkcje bezpłatnie. Aby zgłosić zainteresowanie skorzystaniem z G Suite Essentials, należy wypełnić ten formularz, aby skontaktować się z naszym zespołem sprzedaży.

    Google Meet dla firm i organizacji
    Niezależnie od tego, czy chodzi o szpitale wspierające pacjentów za pośrednictwem usług telemedycznych, banki współpracujące z podmiotami ubiegającymi się o pożyczkę, handlowców zdalnie wspierających swoich klientów czy producentów bezpiecznie współpracujących z magazynami, firmy z każdej branży korzystają z Meet, aby pozostać w kontakcie i móc kontynuować swoją pracę. Każda z 6 milionów firm i organizacji, które już korzystają z G Suite, ma już dostęp do usługi Meet. Wystarczy, że Administrator G Suite włączy ją, postępując zgodnie z instrukcjami opisanymi w naszym Centrum pomocy. Aby być jeszcze bardziej pomocnym w tym czasie, zapewniamy nowym i obecnym klientom G Suite trzy sposoby na uzyskanie dostępu do usługi Meet do 30 września:
    • Bezpłatny dostęp do zaawansowanych funkcji Meet dla wszystkich klientów G Suite, takich jak możliwość transmisji na żywo dla maksymalnie 100 000 widzów w domenie;
    • Darmowe dodatkowe licencje Meet dla istniejących klientów G Suite bez żadnych zmian w ich aktualnej umowie;
    • Darmowy pakiet G Suite Essentials dla klientów korporacyjnych. Przedsiębiorstwa mogą skontaktować się z naszym zespołem sprzedaży, aby dowiedzieć się więcej.

    Google Meet oferuje również opcję napisów na żywo”, opartą na technologii rozpoznawania mowy Google

    Google Meet dla edukacji i szkół wyższych
    Wiele placówek edukacyjnych korzysta dziś z Google Meet do tworzenia bezpiecznych lekcji czy wykładów online, zebrań szkolnych, wywiadówek, korepetycji czy innych działań edukacyjnych. Google Meet jest częścią pakietu G Suite dla Szkół i Uczelni, który obsługuje ponad 120 milionów uczniów i nauczycieli na całym świecie. Jeśli Wasza szkoła korzysta już z G Suite dla Szkół i Uczelni, administrator może włączyć Meet bez żadnych kosztów. Jeśli Wasza szkoła nie korzysta z tego narzędzia, może zarejestrować się tutaj. Aby uzyskać dostęp do narzędzi pomocnych w zdalnej nauce, odwiedź stronę Zdalna edukacja.

    Mamy nadzieję, że dzięki szerszemu udostępnieniu Google Meet i G Suite, łatwiej będzie wszystkim pozostać w bezpiecznym kontakcie i utrzymać produktywność - zarówno teraz, jak i w przyszłości.

    https://lh3.googleusercontent.com/mT8xOrSkmFLksCBvFiKQO02bI9AKYUO5AjANknbRbG3DeATuH_ib0tLp4ZwB2Gv51EGt0f1LTNx09SRpu6vd8ZKQk2klFQzbFTvcmCGvAbGSeiBQv7HfcX2T5KU6QVx0Ki0Y5hIZ




    • Odkrywanie świata - zakładka Odkrywca to zbiór zbudowanych w oparciu o mapy wycieczek. Przygotowywane przez partnerów Google Earth prezentacje związane są z podróżami, kulturą, przyrodą i historią. Znaleźć tu możecie również wiele gier i quizów. Za pomocą kilku kliknięć łatwo sprawdzicie swoją wiedzę na temat parków narodowych czy największych stworzeń oceanu. Spróbujcie też rozpoznać zwierzęta po ich odgłosach. Z kolei miłośnicy przygód i zagadek mogą podróżować po mapie z jedną z najsłynniejszych złodziejek - Carmen Sandiego i pomóc jej odnaleźć maskę Tutanchamona na Google Earth.
    • Wędrówki w nieznane - funkcja Szczęśliwy traf zabierze Was w nieoczekiwane miejsca. Wystarczy nacisnąć przycisk “kości”, aby poznać świat i przenieść się do Australii, żeby zobaczyć malowniczy wodospad Josephine, Park Narodowy Amboseli w południowej Kenii czy Valle de Viñales – dolinę w górach Sierra de los Órganos w zachodniej części Kuby.
    • Mierzenie świata - zastanawiacie się,, jak daleko jest Wasz dom od Machu Picchu lub ile mil morskich jest między Wyspą Wielkanocną a Hawajami? Mamy dla Was narzędzie pomiaru, za pomocą którego łatwo zmierzycie odległość między wybranymi lokalizacjami w wybranej jednostce miary.
    • Podróż w czasie - dzięki Google Earth Timelapse możecie zaobserwować, jak zmieniła się powierzchnia naszej planety na przestrzeni ponad 30 lat - od 1984 do 2018 roku. Zobaczcie jak powstawały sztuczne Wyspy Palmowe u wybrzeży Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jak wycofywał się lodowiec Columbia lub jak zmieniał się bieg rzeki w Peru czy Tybecie. Sprawdźcie też Google Earth Timelapse na YouTube.

    Czy wiedzieliście, że Dzień Ziemi obchodzony jest już od 50 lat? To właśnie w 1970 roku, w pierwszy w historii Dzień Ziemi, 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice miast po to, by zademonstrować jedność w dążeniu do zrównoważonego środowiska. I tak oto w ciągu 50 lat z Ameryki na cały świat rozprzestrzeniło się coroczne celebrowanie Dnia Ziemi.

    Z tej okazji prezentujemy Wam doodle, który w tym roku stworzyliśmy we współpracy z The Honeybee Conservancy. To interaktywne doświadczenie, w którym możecie poprowadzić pszczoły, aby zapyliły kwiaty, jednocześnie ucząc się zabawnych faktów na temat tych pożytecznych owadów i ich znaczenia dla naszej planety. A jeśli nabraliście apetytu na gry, to możecie przypomnieć sobie nasz inny doodle. Z okazji Dnia Ziemi w 2015 r. powstał pierwszy doodlowy quiz — przy okazji odpowiadania na niekoniecznie naukowe pytania możecie sprawdzić, jakim zwierzęciem jesteście.


    Dzisiaj chcemy Was także zainspirować do wirtualnego odkrywania tajemnic i piękna Ziemi. A wszystko to dzięki Google Earth. Kiedy w 2005 roku po raz pierwszy przedstawiliśmy Google Earth, zrewolucjonizowało to świat cyfrowych map. Od tego czasu dodaliśmy wiele nowych zdjęć oraz funkcji. Dzięki współpracy z naszymi partnerami możecie zobaczcie świat z nowej perspektywy i wziąć udział w wycieczkach stworzonych m.in. przez BBC Earth, NASA czy National Geographic, podczas których Waszymi przewodnikami są najlepsi gawędziarze, naukowcy i aktywiści.

    Oto niektóre sposoby, które możecie wykorzystać do przygód prosto z kanapy.
    • Odkrywanie świata - zakładka Odkrywca to zbiór zbudowanych w oparciu o mapy wycieczek. Przygotowywane przez partnerów Google Earth prezentacje związane są z podróżami, kulturą, przyrodą i historią. Znaleźć tu możecie również wiele gier i quizów. Za pomocą kilku kliknięć łatwo sprawdzicie swoją wiedzę na temat parków narodowych czy największych stworzeń oceanu. Spróbujcie też rozpoznać zwierzęta po ich odgłosach. Z kolei miłośnicy przygód i zagadek mogą podróżować po mapie z jedną z najsłynniejszych złodziejek - Carmen Sandiego i pomóc jej odnaleźć maskę Tutanchamona na Google Earth.
    • Wędrówki w nieznane - funkcja Szczęśliwy traf zabierze Was w nieoczekiwane miejsca. Wystarczy nacisnąć przycisk “kości”, aby poznać świat i przenieść się do Australii, żeby zobaczyć malowniczy wodospad Josephine, Park Narodowy Amboseli w południowej Kenii czy Valle de Viñales – dolinę w górach Sierra de los Órganos w zachodniej części Kuby.
    • Mierzenie świata - zastanawiacie się,, jak daleko jest Wasz dom od Machu Picchu lub ile mil morskich jest między Wyspą Wielkanocną a Hawajami? Mamy dla Was narzędzie pomiaru, za pomocą którego łatwo zmierzycie odległość między wybranymi lokalizacjami w wybranej jednostce miary.
    • Podróż w czasie - dzięki Google Earth Timelapse możecie zaobserwować, jak zmieniła się powierzchnia naszej planety na przestrzeni ponad 30 lat - od 1984 do 2018 roku. Zobaczcie jak powstawały sztuczne Wyspy Palmowe u wybrzeży Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jak wycofywał się lodowiec Columbia lub jak zmieniał się bieg rzeki w Peru czy Tybecie. Sprawdźcie też Google Earth Timelapse na YouTube.


    Usiądźcie wygodnie i wyruszcie na wirtualną wyprawę

    Wybraliśmy dla Was kilka miejsc, które warto odwiedzić na Google Earth. Jednym z nich są Parki Narodowe w USA. Podczas wirtualnej wyprawy zobaczycie zapierające dech w piersiach widoki z doliny Shenandoah, iglice skalne zwane hoodoo w Parku Narodowym Bryce Canyon czy formacje różowego granitu Otter Cliff w Parku Narodowym Acadia w stanie Maine. Możecie też odkryć starożytne tajemnice w Parku Narodowym Mesa Verde w Kolorado.

    Jeżeli chcecie się zbliżyć się do wspaniałych zwierząt żyjących na naszej planecie, nic prostszego. Wraz Explore.org możecie przenieść się do Montany, aby odkryć zamieszkujące tam ptaki drapieżne, jak puchacze czy uszatki. Dzięki projektowi National Geographic Photo Ark, zajrzycie za kulisy pracy fotografa Joela Sartore'a, aby zobaczyć, jak rejestruje swoje niesamowite ujęcia przeróżnych gatunków zwierząt. Wybierzcie się też w podróż do Parku Narodowego Katmai, aby obserwować niedźwiedzie Grizzly ustawiające się na krawędzi wodospadu i łapiące w locie swoje pożywienie lub spotkajcie z Davidem Attenborough, aby podziwiać jedne z najbardziej oszałamiająco kolorowych stworzeń na naszej planecie - rajskie ptaki z Papui Nowej Gwinei. Na koniec polecamy Wam przenieść się w okolice Wysp Arnavon. Znajdziecie tam można rezerwat przyrody i lokalne społeczności działające na rzecz ochrony największego miejsca lęgowego zagrożonego żółwia jastrzębiego.


    Na Google Earth możecie też zanurkować bez maski oraz osprzętu i dowiedzieć się czegoś o humbakach, a nawet usłyszeć piosenkę lata wykonywaną przez te zwierzęta w pobliżu Hawajów. Dzięki NASA Earth Observatory obejrzycie niesamowite widoki - Waterways from Space to kolekcja zdjęć, która pokazuje jedne z najpiękniejszych oceanów, mórz i jezior uchwyconych przez satelity i astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wybierzcie się do Raja Ampat w Indonezji, Zatoki Kalifornijskiej lub na Wyspy Galapagos, aby popływać obok zabawnych lwów morskich.


    Kalejdoskop planety

    Na pewno znacie Earth View - zbiór tysięcy najpiękniejszych i oszałamiających krajobrazów naszej planety widzianych z kosmosu. Zdjęcia możecie obejrzeć między innymi na interaktywnej wystawie lub ustawić jako tapetę na Waszym urządzeniu z Androidem. W lutym tego roku, przy okazji 15 urodzin Map Google, miała miejsce największa aktualizacja Earth View. Do kolekcji dodaliśmy ponad 1000 nowych zdjęć. Obejrzycie je wszystkie w Galerii Earth View. Stworzyliśmy także mapę kolorów, która pomaga wizualizować tysiące miejsc w widoku Ziemi i znaleźć krajobraz z ulubionym kolorem.



    Zostańcie w domu i zobaczcie jak piękna jest nasza planeta!

    • Felieton Tomasza Olbratowskiego - codzienny, krótki felieton dziennikarza RMF FM Tomasza Olbratowskiego, który dowcipnie relacjonuje aktualne wydarzenia społeczno-polityczne w kraju.
    • Dwóch Typów Podcast - półtoragodzinne podcasty autorstwa popularnych youtuberów - Kuby (GargamelVlog) i Bartka (Generator Frajdy). W zabawny sposób komentują rzeczywistość, zwłaszcza tę internetową.
    • RADZISZ - Masny Podcast - Jak żyć, jak dokonywać trafnych wyborów, jak radzić sobie z codziennymi rozterkami? Na te pytania, wraz z zaproszonymi gośćmi oraz dużą dozą humoru, odpowiada w swoim podcaście popularny youtuber Rafał Masny.
    Większość z nas od dłuższego czasu pozostaje w domu, poszukujemy nowych rozrywek i form spędzania wolnego czasu. Oprócz internetowych kursów czy interesujących filmów na YouTubie (zbieramy je dla Was na specjalnym kanale YouTube Polska w ramach akcji Zostań w domu #zemną), idealnym czasoumilaczem mogą być również podcasty. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie ciekawych programów w wybranych przez nas kategoriach tematycznych. Wszystkie materiały znajdziecie w aplikacji Podcasty Google.

    Podcasty nagrywane są dziś niemal na każdy temat, dzięki czemu mogą zainteresować ludzi o bardzo różnych upodobaniach. Ich szeroka dostępność online sprawia również, że ulubionych audycji możecie słuchać w każdym momencie dnia. Zobaczcie co Wam proponujemy.

    Kategoria Humor
    • Felieton Tomasza Olbratowskiego - codzienny, krótki felieton dziennikarza RMF FM Tomasza Olbratowskiego, który dowcipnie relacjonuje aktualne wydarzenia społeczno-polityczne w kraju.
    • Dwóch Typów Podcast - półtoragodzinne podcasty autorstwa popularnych youtuberów - Kuby (GargamelVlog) i Bartka (Generator Frajdy). W zabawny sposób komentują rzeczywistość, zwłaszcza tę internetową.
    • RADZISZ - Masny Podcast - Jak żyć, jak dokonywać trafnych wyborów, jak radzić sobie z codziennymi rozterkami? Na te pytania, wraz z zaproszonymi gośćmi oraz dużą dozą humoru, odpowiada w swoim podcaście popularny youtuber Rafał Masny.

    Kategoria Kultura
    • 7 metrów pod ziemią - jeden z najpopularniejszych kanałów społecznych na YouTubie, ukazuje się również w formie podcastu. Wnikliwe rozmowy dziennikarza Rafała Gębury z ludźmi o nieprzeciętnych życiorysach.
    • Węglarczyk o serialach - podcast Bartosza Węglarczyka i Piotra Markiewicza, w którym omawiają najważniejsze serialowe i filmowe premiery, prezentują swoje TOP listy oraz osobiste rekomendacje.
    • Karol Paciorek - długie i szczere rozmowy z nietuzinkowymi gośćmi ze świata nauki, polityki i kultury, na najbardziej aktualne i palące tematy. Wersje wideo dyskusji dostępne są na kanale Karola na YouTube - Imponderabilia.

    Kategoria Publicystyka i wiadomości
    • Gość Radia Zet - rozmowy Beaty Lubeckiej z zaproszonymi politykami, podczas których omawiane są bieżące, rozpalające opinię publiczną tematy.
    • TOK FM Select - codziennie radio TOK FM publikuje jedną audycję - rozmowę z gościem, która komentuje najważniejszy temat danego dnia.
    • Rzeczpospolita rozmowy - podcast jednego z wiodących dzienników w Polsce. Każdego dnia w studio goszczą politycy, ekonomiści, przedsiębiorcy i znawcy prawa, by skomentować najważniejsze informacje.
    • Outride.rs brief - cotygodniowy przegląd informacji ze świata. Jak przyznają sami autorzy: nie znajdziecie w tym newsletterze klikalnych newsów ani plotek, a informacje, które są naprawdę ważne.
    • Onet Rano - codzienny, mobilny program Onetu, nadawany wprost z… samochodu. Prowadzący, wraz z zaproszonymi na przejażdżkę gośćmi, omawiają bieżące tematy, sprawy społeczne czy informują o nadchodzących wydarzeniach.
    • Podcast Powszechny - audycja przygotowywana przez redakcję “Tygodnika Powszechnego”. Publicyści rozmawiają z zaproszonymi gośćmi - uznanymi ekspertami - na tematy związane z nauką, wiarą i kulturą.

    Kategoria Nauka
    • Radio Paranormalium - fascynujący podcast prowadzony przez redakcję serwisu radioparanormalium.pl. Każdy odcinek to wciągająca opowieść o badaniu zjawisk paranormalnych.
    • Polimaty 2 - nowy popularnonaukowy kanał jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców YouTube - Radka Kotarskiego. Autor dzieli się na nim swoją wiedzą i prezentuje ciekawostki z bardzo różnych dziedzin nauki - wszystko łączy jednak atrakcyjny i przystępny sposób podania.
    • Nauka XXI wieku - podcast prowadzony przez Borysa Kozielskiego, jednego z pierwszych twórców tego rodzaju audycji w Polsce. W tym autorskim programie przybliża tematy związane z odkryciami naukowymi oraz badaniami. Jak pisze Borys, podcast adresowany jest do ludzi ciekawych świata, którzy czują niedosyt wiedzy na temat współczesnej nauki.

    Kategoria Technologia
    • Antyweb po godzinach - Podcast prowadzący przez redaktora serwisu Antyweb, Konrada Kozłowskiego. Audycja, w której na luzie i z humorem autor prezentuje zagadnienia dotyczące szeroko pojętej technologii, ale nierzadko sięga też po wątki z związane z rozrywką i kulturą.
    • Instrukcja Obsługi Świata - rozmowy dziennikarzy Newsweeka Dariusza Ćwiklaka i Macieja Gajka o nowych technologiach, biznesie i internecie. Każdy odcinek porusza osobne zjawisko czy temat, który prowadzący objaśniają w przejrzysty i prosty sposób.
    • Podcast Pasja Informatyki - prowadzący Mirosława Zelenta i Damiana Stelmacha sprawiają, że nauka informatyki staje się przyjemnością. W swoich audycjach dzielą się praktycznymi materiałami edukacyjnymi, bo wierzą w nauczanie, które rozpala pasję, a nie wynika z przymusu.

    Kategoria True Crime
    • Piąte: Nie zabijaj - podcast w którym autorka, Justyna Mazur, opisuje najbardziej intrygujące i szokujące historie kryminalne. Każdy odcinek to osobna sprawa, którą trudno zrozumieć i o której trudno zapomnieć.
    • Śledztwo Pisma - pierwszy sezon podcastu to przedstawienie historii Agaty i Jana, oskarżonych o znęcanie się nad 4 przybranych dzieci ze szczególnym okrucieństwem. Para do dzisiaj nie została skazana, a im bardziej zagłębiamy się w tę historię, tym więcej odkrywamy kłamstw, manipulacji i ofiar tych tragicznych wydarzeń.
    • Kryminatorium - Marcin Myszka w swojej audycji omawia sprawy niczym z Archiwum X. Opowiada o tajemniczych zniknięciach i przybliża sylwetki seryjnych morderców.
    • Zabójcze opowieści - prawdziwe historie kryminalne stały się inspiracją dla pisarza Michała Larka do stworzenia własnego podcastu. W Zabójczych opowieściach każdy odcinek to przynajmniej jedna, mrożąca krew w żyłach historia.

    Kategoria Podcasty anglojęzyczne
    • Ted Talks Daily - codzienne podcasty prowadzone przez dziennikarkę NPR (National Public Radio) Elise Hu, która porusza pasjonujące, prowokujące do myślenia tematy - od sztucznej inteligencji po zoologię. Rozmowy z ekspertami pozwalają na zmianę perspektywy i poszerzenie wiedzy w wielu tematach.
    • Nature Podcast - cotygodniowa dawka najlepszych informacji ze świata nauki przygotowywana przez redakcję magazynu Nature. Redaktorzy dyskutują z uznanymi naukowcami i prezentują wyniki oraz wnioski płynące z najnowszych badań.
    • Coronavirus: Fact vs Fiction - korespondent medyczny CNN dr Sanjay Gupta przedstawia najnowsze wiadomości dotyczące epidemii koronawirusa. Rozmawia z ekspertami i rozprawia się z mitami dotyczącymi choroby.

    Wszystkie podcasty można z łatwością znaleźć w odświeżonej aplikacji Podcasty Google. Nowa wersja została zaprojektowana wokół trzech kart: Strona główna, Odkrywaj i Aktywność. Karta Strona główna zapewnia szybki dostęp do podcastów, które subskrybujecie. Dzięki niej będziecie widzieć najnowsze odcinki wszystkich swoich ulubionych programów w jednym miejscu. W karcie Odkrywaj znajdziecie podzielone na 16 kategorii rekomendacje podcastów, które mogą Was zainteresować. Z kolei na karcie Aktywność wyświetli się Wam historia waszego pobierania oraz odsłuchiwania. Dla każdego subskrybowanego podcastu możecie teraz włączyć automatyczne powiadamianie i pobieranie, gdy pojawią się nowe odcinki.

    Od teraz, aplikacja dostępna jest również na system iOS, natomiast w wersji webowej dodana została możliwość subskrybowania. Ułatwieniem będzie dla Was także synchronizacja danych między urządzeniami. Niezależnie od tego, czy słuchacie podcastu na telefonie czy komputerze - jego status automatycznie się zaktualizuje. Dzięki temu zawsze możecie rozpocząć słuchanie od momentu, w którym zostało przerwane.

    Pobierzcie nowe Podcasty Google (iOS tutaj, Android tutaj) i odkryjcie swoje ulubione programy!












    https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjCCay74A-6VobBftmm__bOKWayeCbvpGZlPmb2ZCGVxTeZ2hlhzTdQs2p76-s1Z7Q7keHWvo5aOA2sVYQi8LQL2UoVKeipC6HSnRtBo4l1aNj9Y-O9Vq4pY-t-SnUgVQzsNIKS-w/s1600/Pinguin_in_a_museem.max-1300x1300.png

    W tym szczególnym czasie każdemu z nas przyda się trochę inspiracji. Z okazji Światowego Dnia Sztuki uruchamiamy na Google Arts & Culture nową kolekcję - Family Fun with Arts & Culture (Rodzinna zabawa z kulturą i sztuką), która pokaże Wam nowe sposoby odkrywania i uczenia się o sztuce, zwierzętach, nauce, kosmosie, książkach i muzyce. Teraz możecie sprawdzić, co kryje się we wnętrzu czarnej dziury, spotkać się z jurajskim gigantem w wirtualnej rzeczywistości, a nawet poćwiczyć magię Harry'ego Pottera. Mamy też coś specjalnego dla najmłodszych - mogą się oni wybrać na wirtualne wycieczki po galeriach muzealnych w towarzystwie nieznośnego pingwina.



    Dzięki pomocy naszych partnerów udostępniamy również nowe skarby i historie na platformie Google Arts & Culture. 35 instytucji kulturalnych prezentuje ponad 100 różnorodnych wirtualnych wystaw, w tym 18 000 nowych dzieł sztuki, artefaktów i historii. Swoje kolekcje stworzyły muzea i organizacje takie jak: Atassi Foundation (Fundacja Atassi - ZEA), Museum of Contemporary Art in Buenos Aires (Muzeum Sztuki Współczesnej w Buenos Aires - Argentyna), Palazzo Monti (Włochy), Yale Center for British Art (Centrum Sztuki Brytyjskiej Uniwersytetu Yale - USA), Nakamura Keith Haring Collection (Japonia), a także Muzeum Narodowe w Krakowie.

    Nie tylko Dama to udostępniona dzisiaj kolekcja Muzeum Książąt Czartoryskich. Stworzona przez Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa prezentuje dzieła i artefakty, m.in. Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem", Klucz od Świątyni Sybilli w Puławach" czy Portret Izabeli z Flemmingów księżnej Czartoryskiej".


    Już teraz wybierzcie się na spacer po japońskim muzeum, gdzie możecie obejrzeć dzieła Keitha Haringa, a także dowiedzieć się więcej o życiu tego kultowego artysty. Znajdziecie tam ponad 50 jego dzieł, które zostały zdigitalizowane w ultra-wysokiej rozdzielczości, w tym słynną Smiley Face czy rozkładającego swoje ogromne skrzydła jasnożółtego anioła. Odkryjcie je w najdrobniejszych szczegółach dzięki Art Camera.


    Kiyoharu Art Colony to bezpieczna przystań dla artystów, w której dzielą się swoją kreatywnością ze światem. Zajrzyjcie do niej na Street View.




    Z kolei Centrum Kultury i Sztuki w Bangkoku zdradzi Wam, jak sztuka może uzdrowić emocjonalnie.


    Jeśli szukacie sposobów na zabawę ze sztuką i kulturą w domu, spróbujcie funkcji Art Transfer lub Art Projector. Marzy Wam się więcej podróży kulturalnych z fotela? Nic prostszego - odkryjcie cuda Włoch, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

    Sprawdźcie, co jeszcze Wam polecamy lub sami wyruszcie w artystyczną wyprawę po Google Arts & Culture. Bezpłatną aplikację możecie pobrać na iOS lub Androida.

    Do dzieła!

    https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjCCay74A-6VobBftmm__bOKWayeCbvpGZlPmb2ZCGVxTeZ2hlhzTdQs2p76-s1Z7Q7keHWvo5aOA2sVYQi8LQL2UoVKeipC6HSnRtBo4l1aNj9Y-O9Vq4pY-t-SnUgVQzsNIKS-w/s1600/Pinguin_in_a_museem.max-1300x1300.png


    Tegoroczne święta wielkanocne będą dla wszystkich inne, niż zazwyczaj. Jednak mimo pozostawania w domu, wiele instytucji i organizacji, a także kapłani i artyści starają się pomóc osobom wierzącym przeżyć duchowo ten czas.

    Świąteczne msze online
    Niektóre organizacje wyznaniowe od wielu lat używają narzędzi cyfrowych, aby pozostawać w kontakcie ze swoją wspólnotą. Tegoroczna sytuacja i zalecenia, aby pozostać w domu, sprawiają, że instytucje kościelne i wierni poszukują sposobów na spotkania online, a teraz także wspólne wirtualne przeżywanie świąt. Od początku marca łączna liczba subskrybentów wszystkich kanałów Wiadomości Watykańskich na YouTube wzrosła ponad dwukrotnie. Watykan transmituje na żywo na YouTube wszystkie nabożeństwa Wielkiego Tygodnia z Bazyliki Świętego Piotra, w tym uroczystą mszę w Niedzielę Wielkanocną o godz. 11:00 i błogosławieństwo Urbi et Orbi. Także wiele polskich kościołów prowadzi już transmisje na swoich kanałach na YouTube. W Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną wierni będą mogli uczestniczyć w liturgiach transmitowanych między innymi z Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Archidiecezji warszawskiej czy Świątyni Opatrzności Bożej i Parafii św. Dominika w Warszawie. Pełną listę mszy online można znaleźć na stronie Episkopatu Polski.

    Koncert Andrea Bocellego na żywo w Niedzielę Wielkanocną
    Muzyka jest również integralną częścią Wielkanocy. W najbliższą niedzielę (12 kwietnia) o godzinie 19:00, słynny włoski tenor, Andrea Bocelli, wystąpi solo w historycznej Katedrze Duomo w Mediolanie we Włoszech. Koncert, zatytułowany „Music For Hope”, ma być przesłaniem miłości i nadziei dla Włoch i całego świata.

    Chociaż publiczność nie będzie obecna podczas tego poruszającego występu, fani na całym świecie będą mogli obejrzeć koncert wyłącznie na YouTube na oficjalnym kanale artysty.

    Zostań w domu z twórcami YouTube
    Niedawno uruchomiliśmy specjalny kanał YouTube Polska, na którym umieszczamy tematyczne playlisty. Zebrane materiały mogą Was zainspirować i pomóc w codziennym życiu. Już wkrótce pojawi się również playlista Rozwijaj się duchowo #zemną, na której znajdziecie filmy z kanałów takich jak: Langusta na palmie, dominikanie.pl czy Maskacjusz TV. Langusta na palmie to oficjalny kanał ojca Adama Szustaka, na którym zamieszcza on rekolekcje, biblijne komentarze i inne kaznodziejskie projekty wideo. W ostatnim czasie dominikanin ruszył także z akcją modlitw i rekolekcji online pod tytułem “Miłość w czasach zarazy”. Jak piszą sami dominikanie na swoim oficjalnym kanale dominikanie.pl, ich aktywna obecność w internecie jest wpisana w trwającą osiem wieków tradycję głoszenia Ewangelii wszystkim, wszędzie i na wszelkie możliwe sposoby. Teraz, publikując codziennie kilka nowych filmów, dominikanie korzystają z możliwości platformy YouTube - największej wirtualnej ambony na świecie. Z kolei na kanale Maskacjusz TV można znaleźć materiały z pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, konferencje, homilie i cykle tematyczne dla wiernych.


    Wszystkim, którzy w najbliższym czasie obchodzą święta, życzymy spokoju i zdrowia.

    https://lh3.googleusercontent.com/EC75dlRtsQD6QAt7mlpnoQ0XRztSDA5VZAL7vRRZoPqasboY6h43fqLljmAs_cP1F7ST_YsXr7RVOHKLESU247U5XhXXbEY5cggD-Xnybr_jHinf8G1tHrVvdtbD2CW9dO8qFlhs


    Wraz z tym jak kolejne kraje i społeczeństwa mierzą się z pandemią COVID-19, coraz większy nacisk kładzie się na strategie ochrony zdrowia publicznego, w tym na utrzymanie fizycznego dystansu w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na co dzień w Mapach Google używamy zagregowanych i anonimowych danych, które pokazują natężenie ruchu w określonych miejscach, co pomaga w identyfikowaniu zakorkowanych tras lub kiedy dany sklep lub punkt usługowy są najbardziej zatłoczone. Od służb sanitarnych na całym świecie otrzymujemy wiele sugestii, że właśnie takie zagregowane i anonimowe dane mogłyby być pomocne w podejmowaniu kluczowych decyzji w walce z COVID-19.

    Dlatego też dzisiaj publikujemy wstępną wersję COVID-19 Community Mobility Reports, czyli raportów dotyczących mobilności danych społeczności w czasie pandemii. Chcemy w ten sposób pomóc w wyciąganiu wniosków, co zmieniło się w związku z wprowadzeniem zasad dotyczących pracy zdalnej, obowiązku przebywania w domach i innych obostrzeń, które mają na celu spłaszczenie krzywej pandemii. Te raporty zostały opracowane, by służyć jako wsparcie w obecnej sytuacji, przy zachowaniu naszych rygorystycznych protokołów i zasad prywatności.

    Raporty wykorzystują zagregowane, anonimowe dane do określania zmian tendencji w ruchu w czasie, w określonych miejscach, podzielonych na ogólne kategorie, takie jak centra handlowe i tereny rekreacyjne, sklepy spożywcze i apteki, parki, punkty przesiadkowe, miejsca pracy i tereny mieszkalne. Trendy będą przedstawiane w ujęciu kilku tygodni, a najnowsze informacje zawarte w raportach będą pochodziły sprzed 48-72 godzin. Podczas gdy prezentujemy procentowy wzrost lub spadek odwiedzin danego typu miejsc, nie będziemy przedstawiać całkowitej bezwzględnej liczby odwiedzin. Aby chronić prywatność użytkowników, w żadnym momencie nie są udostępniane jakiekolwiek dane osobowe, takie jak lokalizacja danej osoby, kontakty lub pokonywane trasy.

    Raporty będą publicznie dostępne na całym świecie i obejmą początkowo 131 krajów. Biorąc pod uwagę jak pilnie potrzebne są takie informacje, w miarę możliwości zapewnimy również statystyki na poziomie regionalnym. W nadchodzących tygodniach będziemy pracować nad dodaniem kolejnych krajów i regionów, aby raporty mogły być pomocne dla urzędników odpowiedzialnych za zdrowie publiczne na całym świecie, którzy chcą chronić ludzi przed rozprzestrzenianiem się COVID-19.
    Pobierz i przejrzyj raport dla wybranego regionu.

    Mamy nadzieję, że te raporty, w połączeniu z innymi zasobami, jakimi dysponują urzędnicy odpowiedzialni za zdrowie publiczne, pomogą w podejmowaniu decyzji dotyczących działań w walce z pandemią COVID-19. Takie informacje mogą pomóc służbom sanitarnym np. w ocenie zmian w natężeniu ruchu i tym samym we wprowadzaniu nowych zaleceń dotyczących godzin pracy lub godzin dostaw. Podobnie, duże natężenie ruchu w punktach przesiadkowych komunikacji publicznej może wskazywać na potrzebę większej liczby autobusów i pociągów, aby umożliwić osobom podróżującym zachowanie większych odległości pomiędzy sobą. Ostatecznie, nie tylko zrozumienie tego, czy ludzie podróżują, ale też analiza wzrostu lub spadku zainteresowania konkretnymi typami miejsc może pomóc opracować wytyczne w celu lepszej ochrony zdrowia publicznego i podstawowych potrzeb społeczności.
    Przykład Community Mobility Report dla stanu Luizjana w USA.


    Oprócz publikacji Community Mobility Report współpracujemy również z wybranymi epidemiologami, którzy zajmują się pandemią COVID-19. Wspólnie aktualizujemy istniejące już, zagregowane i anonimowe zbiory danych, które można wykorzystać do lepszego zrozumienia i prognozowania przebiegu pandemii. Dane tego typu pomogły już wcześniej badaczom w przewidywaniu epidemii, planowaniu infrastruktury miejskiej i tranzytowej oraz zrozumieniu mobilności ludzi oraz reakcji na konflikty zbrojne i klęski żywiołowe.

    Ochrona prywatności
    Community Mobility Reports są oparte na tej samej światowej klasy technologii anonimizacji, której używamy na co dzień w naszych produktach. W przypadku tych raportów stosujemy technikę prywatności różnicowej (differential privacy), która polega na dodaniu “sztucznego szumu” (artificial noise) do zbiorów danych, umożliwiając uzyskanie jakościowych wyników bez możliwości identyfikacji żadnej konkretnej osoby.

    Wnioski są wyciągane na podstawie zagregowanych, zanonimizowanych zbiorów danych od użytkowników, którzy włączyli Historię lokalizacji, która jest domyślnie wyłączona. Użytkownicy, którzy mają włączoną Historię lokalizacji, mogą ją wyłączyć w dowolnym momencie za pośrednictwem swojego konta Google i zawsze mogą usunąć dane Historii lokalizacji bezpośrednio poprzez swoją Oś czasu.

    W tej bezprecedensowej sytuacji, będziemy poddawali raporty dalszej ocenie, w miarę otrzymywania opinii od służb sanitarnych, organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych i pozostałych przedstawicieli społeczności. Mamy nadzieję, że te nowe analizy będą stanowić uzupełnienie istniejących już informacji o zdrowiu publicznym, które pomagają wszystkim zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo.