Skarby kultury na wyciągnięcie ręki
17 marca 2020
Jedne z najstarszych prehistorycznych rysunków naskalnych na świecie. Napędzany sztuczną inteligencja kulturalny Wielki Wybuch. Najmniejsze pociągnięcia pędzla - prawie niewidoczne dla ludzkiego oka - w impresjonistycznym arcydziele. Sekrety tradycyjnego robienia sushi. To tylko niektóre z ukrytych skarbów, które możecie odkryć na platformie Google Arts & Culture.
Naszą przygodę ze sztuką rozpoczęliśmy w 2011 roku. Od samego początku współpracujemy z różnorodnymi instytucjami kultury po to, aby przekazać Wam ich wiedzę i udostępnić zebrane przez nich dzieła. W wielu przypadkach korzystamy z technologii takich jak rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR i VR) czy Street View. Eksperymentujemy też ze sztuczną inteligencją (pamiętacie Art Selfie?) - wszystko po to, aby ożywić niezwykłe historie w cyfrowym świecie i pokazać Wam, jak w ciekawy sposób odkrywać bogaty świat kultury.
I chociaż wybranie najlepszych atrakcji i skarbów z tej ogromnej kolekcji jest bardzo trudne, postanowiliśmy zebrać dla Was 20 artystycznych wycieczek, w które możecie wyruszyć nie wychodząc z domu.
1. Jedne z najstarszych dzieł sztuki na świecie
Wiedzieliście, że ta figurka znaleziona w Berekhat Ram w Izraelu ma 233 000 lat? Analizy mikroskopowe dowiodły, że została ukształtowana przez ludzkie ręce - najwyraźniej pierwszych artystów na świecie. Z kolei Jaskinia Chauvet we Francji zawiera jedne z najstarszych prehistorycznych rysunków naskalnych na świecie. Dzieła te są tak delikatne, że aby je chronić, jaskinia musiała zostać zamknięta dla zwiedzających - ale teraz dostępna jest pod wirtualnym adresie. Zerknijcie na najnowszą wystawę Google Arts & Culture Chauvet: Meet our Ancestors (Jaskinia Chauvet: Poznaj naszych przodków) i wkroczyć do świata wspólnych przodków, zarówno dzięki funkcji rozszerzonej rzeczywistości w mobilnej wyszukiwarce Google, jak i technologii VR.
2. Fantastyczne bestie z dawnych czasów
Nie potrzebujecie DNA dinozaura ani odległej wyspy, aby zmierzyć się z prehistorycznym drapieżnikiem. Wystarczy, że przeniesiecie się w świat naturalnej historii dzięki interaktywnej wystawie Natural History oraz wideo 360 stopni. Panoramiczne zdjęcia Street View pozwalają Wam swobodnie spacerować po ponad 50 muzeach z całego świata, a dla tych, którzy lubią oglądać świat pod lupą czekają skamieniałości w gigapikselowej rozdzielczości.
3. Zagrożone cuda świata
W 2016 r. trzęsienie ziemi uszkodziło wiele świątyń w mieście Bagan w Birmie. Postanowiliśmy wtedy połączyć siły z organizacją CyArk i umożliwić Wam wirtualne odwiedziny nie tylko tego miasta tysiąca świątyń, ale także innych zagrożonych cudów kultury. Odwiedźcie wystawy Open Heritage oraz Heritage on the Edge, aby zgłębić nasze dziedzictwo i obejrzeć obiekty w technologii 3D.
4. Od kamiennych narzędzi po lot w kosmos
Od papieru po internet i od hieroglifów po emoji - wszystkie te wynalazki rozpalały wyobraźnię i kształtowały społeczeństwo. Projekt Once Upon a Try tworzy największą internetową kolekcję o wynalazkach i odkryciach jaka kiedykolwiek powstała. Koniecznie wypróbujcie aplikacji "Big Bang", stworzonej we współpracy z CERN, dzięki której wyruszycie w niesamowitą podróż przez narodziny i ewolucję wszechświata w rozszerzonej rzeczywistości, a nawet zrobić sobie gwiezdne selfie!
5.Wielki Wybuch
Koniecznie wypróbujcie aplikacji "Big Bang", stworzonej we współpracy z CERN, i stanowiącej część wystawy Once Upon a Try. Dzięki niej wyruszycie w niesamowitą podróż przez narodziny i ewolucję wszechświata w rozszerzonej rzeczywistości. Z Tildą Swinton w roli przewodniczki będziecie mogli zostać świadkami powstawania gwiazd i zobaczycie jak kształtowała się Ziemia. A na koniec zróbcie sobie gwiezdne selfie!
6. Kawałek kosmicznej historii
A jak już jesteśmy wśród gwiazd i w kosmosie, warto wspomnieć o ponad 40 wystawach poświęconych misji Apollo 11. Możecie m.in. zapoznać się z przemyśleniami na temat pierwszych kroków ludzkości na księżycu autorstwa słynnego dziennikarza Waltera Cronkhite'a, wejść w buty astronauty i dowiedzieć się jak założyć skafander kosmiczny lub jak odpowiednio spakować przekąski na kosmiczną wyprawę.
7. Świat dźwięków
Narodowe Forum Muzyki to jedna ze światowych scen, które udostępniają swoje zbiory na platformie. Obejrzyjcie wyjątkową wystawę Przestrzeń dla piękna, która powstała w oparciu o materiały wideo, historyczne plakaty i zdjęcia, które są dokumentacją ponad 70-letniej historii wrocławskiej kultury muzycznej. Polecamy Wam również zdigitalizowaną wystawę Viva Moniuszko oraz wystawy przygotowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, które przybliżają historię wszystkich edycji słynnego konkursu, począwszy od 1927 r.
8. Wyjątkowy gmach i jego historia
A jeżeli marzy Wam się zobaczyć, co się kryje pod słynnymi żaglami opery w Sydney, nic prostszego! Pod jednym wirtualnym adresem zebrano ponad 60 lat historii Sydney Opera House. Architekt Jørn Utzon zainspirował się naturą do zaprojektowania poszarpanego dachu kultowej budowli, a ostateczny projekt był wynikiem trzech lat eksperymentów! Zobaczcie również detale ukryte we wnętrzach oraz zdjęcia i filmy z najważniejszych wydarzeń.
9. Na scenie
Doskonalenie piruetów zajmuje lata praktyki. Potrzebne są miesiące prób, aby wystawić spektakl. Do tego dochodzą kwestie techniczne - oświetlenie, dźwięk, ustawienie sceny. Artyści, projektanci kostiumów, muzycy, ekipy sceniczne i wiele innych osób spotyka się, aby stworzyć idealny moment na scenie. Czy chcielibyście do nich dołączyć i choć przez chwilę poczuć te emocje? Dzięki wystawie Step on the stage with Performing Arts i pracy ponad 60 organizacji zajmujących się sztuką sceniczną. Doświadczcie tańca, dramatu, muzyki i opery wraz z niektórymi z wiodących wykonawców na świecie. Wejdźcie na scenę, zajrzyjcie za kulisy oraz dajcie się porwać akcji (w 360 stopni).
Więcej informacji tutaj.
10. Perła wśród obrazów
Skorzystajcie z kieszonkowej galerii przygotowanej dla Was przez specjalistów z holenderskiego muzeum Mauritshuis. Dzięki wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość Pocket Gallery, wystarczy jak wyciągniecie telefon i wejdziecie na wirtualną wystawę, aby podziwiać wszystkie 36 prac Jana Vermeera - w tym arcydzieło, a także prawdziwą gwiazdę wśród obrazów - Dziewczynę z perłą.
Więcej informacji tutaj.
11. Niebieski dom znanej artystki
Poprzez dokumentowanie swojego własnego wizerunku i życia Frida Kahlo stała się ikoną. Udajcie się w podróż do Meksyku, aby zobaczyć wyjątkowy niebieski dom artystki, obecnie Muzeum Fridy Kahlo i obejrzyjcie wystawę Faces of Frida (Oblicza Fridy), aby podziwiać jej twórczość.
12. Szpilki amerykańskiej ikony
Istnieje kilka ikon tak znanych jak Marilyn Monroe. A lśniące czerwone szpilki Monroe, zaprojektowane przez Salvatore Ferragamo, są czymś więcej niż modą - są wyczynem inżynierii. W ramach projektu We wear culture, badającego przeszłość i teraźniejszość mody, możecie z bliska zobaczyć te czerwone czółenka i poznać wiel innych historii ze świata mody, na przykład tę, że mała czarna od Chanel na zawsze zmieniła to, jak postrzegamy elegancję.
13. W najdrobniejszych szczegółach
Piękno i potęga sztuki tkwią w szczegółach. The Kiss (Pocałunek) to prawdopodobnie najpopularniejsze dzieło Gustava Klimta, a dzięki technologii gigapikselowej możecie je powiększyć, aby zobaczyć każdy pozłacany szczegół. Chcecie odkryć inne, niewidoczne gołym okiem elementy? Poszukajcie ukrytego podpisu, obejrzyjcie pojedyncze muśnięcie farby, które wspólnie tworzą spiętrzone fale na morzu. Nie bójcie się też pooglądać z bliska The Scream (Krzyk) Edvarda Muncha - obraz, który stał się nowoczesną ikoną, inspirując słynną serię horrorów z lat 90., a nawet używane dzisiaj emotikony.
14. Sypialnie wirtualnie połączone
Van Gogh był płodnym artystą, ale także korespondentem - przez całe swoje życie pisał wiele listów i pocztówek. Często zawierały one pierwsze szkice wielu jego najbardziej znanych arcydzieł - w tym rysunek słynnej na całym świecie Sypialni, zawarty w liście do Paula Gauguina z 17 października 1888 r. Podpowiadamy, że możecie zajrzeć do pokoju Van Gogha i dokładnie sprawdzić każdy szczegół (tak, to też gigapiksel).
15. Za jednym ruchem czarodziejskiej różdżki
Dla Harry'ego Pottera i uczniów Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie „Historia magii” to legendarna kronika czarodziejki Bathildy Bagshot. Wam, Mugolom udostępniamy wersję na Google Arts & Culture. Harry Potter: A History of Magic (Harry Potter: Historia magii) to wystawa z Biblioteki Brytyjskiej. Znajdziecie tu rzadkie książki, rękopisy i magiczne przedmioty ze zbiorów biblioteki. Pochłoną Was tradycje folkloru i magii z całego świata, które są sercem opowieści o Harrym Potterze.
16. Smak kultury
Czy ktoś z Was ma wątpliwości, że gotowanie to sztuka? Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o gazpacho, nic prostszego. Wraz z Królewską Akademią Gastronomii w Hiszpanii przygotowaliśmy wyjątkową kolekcję: Spain: An Open Kitchen, która zawiera ponad 60 wystaw. Możecie również delektować się wycieczką 360 stopni po zaprojektowanych przez architekta Normana Fostera piwnicach winnicy Portia lub posłuchać co eksperci sądzą na temat przyszłości gastronomii. Jeżeli szukacie innych smaków, w menu mamy też kuchnię japońską i nigeryjską.
17. Museum Views
Dzięki Museum View możecie wybrać własną ścieżkę odkrywania instytucji kulturalnych, cudów świata i kultowych miejsc, takich jak Pałac Wersalski, Taj Mahal lub Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Przespacerujcie się wirtualnie po Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy Muzeum Powstania Warszawskiego. To dobra okazja, żeby zwiedzić aż tyle miejsc i nie poczuć tego w nogach.
18. W obiektywie i na ścianie
Zastanawialiście się, jak ulubiony przez Was obraz wyglądałby u Was w domu? Skorzystajcie z funkcji Art Projector, która dzięki wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości pokaże Wam wybrane dzieło sztuki w rzeczywistym rozmiarze.
19. Kolor to siła
Artysta Wassily Kandinsky powiedział: „Kolor to siła, która bezpośrednio wpływa na duszę”. Trudno temu zaprzeczyć, oglądając melancholijne błękity i zielenie dzieł Picassa lub żywe kolory żółtego Słoneczników Van Gogha. Kolor zainspirował także najnowszą Pocket Gallery (Galerię kieszonkową) - The Art of Colour. Dzięki niej możecie zapoznać się z czterema pokojami obrazów, z których każdy reprezentuje inną paletę kolorów.
20. Artystyczny sobowtór
Jak widzicie wybór jest tak duży, że nie zawsze wiadomo, od czego zacząć. Dlatego na koniec proponujemy Wam odkrywać sztukę przez zabawę… w bardzo osobisty sposób. Dzięki Art Selfie możecie odkryć podobieństwa między sobą a dziełem sztuki. Spróbujcie sami, a kto wie, może odkryjecie, że jesteście podobni do wizerunku cesarza Gojong albo do którejś z prac Fridy Kahlo.
Sztuka stoi przed Wami otworem. Odkryjcie więcej na Google Arts & Culture lub pobierzcie naszą bezpłatną aplikację na iOS lub Androida.