W XVIII wieku odwiedzający Teatr La Scala w Mediolanie nie musieli martwić się o dobre miejsca: arystokraci mieli swoje loże, ale większość widzów oglądała przedstawienia stojąc na parterze. Dziś zapraszamy Was do zajęcia najlepszego miejsca w domu, ponieważ mediolańska La Scala, jeden z najbardziej znanych teatrów na świecie, podnosi swoją (cyfrową) kurtynę na Google Arts & Culture.



La Scala, po zamknięciu swoich drzwi z powodu restrykcji związanych z Covid-19, udostępnia teraz swoje skarby online na Google Arts & Culture i tym samym otwiera się na globalną publiczność cyfrową. Nawet w scenicznej ciemności wciąż buzuje kreatywność. Aż 92 artystów (6 solistów, 26 chórzystów i 60 muzyków) przebywających obecnie w swoich domach, w 5 różnych krajach, zebrało się, aby uczcić przeszłość oraz teraźniejszość teatru i wykonać w kwarantannie pierwszą operę La Scali. Posłuchajcie arii z „Simona Boccanegry” Verdiego.


Teraz, gdziekolwiek jesteście, możecie zajrzeć za kulisy jednego z największych teatrów na świecie. Przespacerujcie się po teatrze dzięki Street View, przekonajcie się, jakie to uczucie stać na scenie głównej jak gwiazda opery i jaki jest widok z królewskiej loży. Możecie zobaczyć też jak wygląda warsztat, w którym rzemieślnicy tworzą imponujące sceny, rekwizyty i prawie 1000 kostiumów rocznie, w tym kreacje od takich projektantów mody jak Gianni Versace i Yves Saint-Laurent. Dzięki Art Camera możecie podziwiać nawet najdrobniejsze detale kostiumów - od brokatu z kości słoniowej i złotych kaboszonów po czarne i rubinowe kamienie lustrzane noszone przez ikonę opery Marię Callas.


Odkryjcie ponad 259 000 zdjęć zdigitalizowanych z archiwum teatru. Możecie przeglądać strony ręcznie malowanego wydania partytury Turandot, libretta do słynnej opery Giuseppe Verdiego - Nabucco lub poznać historię wielu różnych artystów, których prace zaszczyciły scenę La Scala, w tym Davida Hockney i Giorgio De Chirico.

Pamiętajcie, że na Google Arts & Culture możecie także odwiedzić wspaniałe sceny w Polsce. Do swojego wnętrza zapraszają Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie i Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu - z główną salą koncertową oraz foyer, którego wystrój, czerń ścian i biel balkonów, nawiązuje do klawiatury fortepianu. Odkryjcie magię jego wnętrza i poznajcie ponad 70-letnią historię wrocławskiej kultury muzycznej.

Zachęcamy Was także do odwiedzenia zdigitalizowanej wystawy Viva Moniuszko, którą nieco ponad rok temu, dokładnie 5 maja, w 200-tną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, udostępnił Teatr Wielki - Opera Narodowa. Dzięki wirtualnej kolekcji możecie prześledzić twórczość kompozytora i “ojca opery narodowej” - od popularnych pieśni, aż po słynne opery: “Halkę” i “Straszny dwór”.

Skorzystajcie z zaproszenia Teatru La Scala oraz innych scen na całym świecie i wybierzcie się na wirtualną przygodę ze sztuką.

https://lh4.googleusercontent.com/N7UGaE3iyC2DR7XcI_TyMkpiA_5fBwvQsjTZ1ksmd8yGzWXnBo6JGD6OLRNyio8RoGX7DEgr-lNoEI3FQ0sg2KYfAYQESZmv4Fh0nDTIuUr0DnKCCO2jBZiGVAezqDKf7LTF5WfT