Nauka w domu może być frajdą dzięki rozszerzonej rzeczywistości (AR) w wyszukiwarce
8 maja 2020
Rozszerzona rzeczywistość (AR) w wyszukiwarce mobilnej Google pozwala umieścić różne przedmioty lub zwierzęta w przestrzeni, w której sami się znajdujecie. Dzięki obiektom 3D możecie zmienić Wasz salon w wirtualne ZOO, przyjrzeć się z bliska modułowi sterowania Apollo 11 lub zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem. Cieszy nas kiedy słyszymy, jak dzięki temu doświadczeniu rodziny dobrze się bawią i twórczo spędzają czas w swoich domach. Jak jeszcze może ono Wam pomóc? Oto kilka nowych sposobów wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości (i odrobiny wyobraźni) do samodzielnej nauki.
Wybierzcie się na wirtualną wyprawę, aby poznać ludzkie ciało
Jedną rzeczą jest poczytać o ludzkim sercu, a drugą - zobaczyć je z bliska i zrozumieć, jak pompuje krew w celu zapewnienia naszemu organizmowi tlenu. Współpracujemy z firmą Biodigital, abyście mogli zobaczyć 11 systemów ludzkiego ciała za pomocą mobilnego urządzenia obsługującego rozszerzoną rzeczywistość. Wyszukajcie układ krwionośny i dotknijcie przycisku „Wyświetl w 3D”, aby zobaczyć z bliska ludzkie serce lub przyjrzeć się ludzkiemu układowi kostnemu i prześledzić jak wszystkie jego cząstki doskonale łączą się w całość. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytajcie etykiety na każdej części ciała lub oglądajcie obrazy naturalnej wielkości w rozszerzonej rzeczywistości, aby lepiej zrozumieć skalę obiektów.
Zobaczcie nasz mikroskopijny świat w powiększeniu
Zobaczyć znaczy zrozumieć. Ale trudno nam zwizualizować sobie małe organizmy, jak np. komórki, których nie widzimy gołym okiem. Aby pojąć ich budowę i dowiedzieć się co kryją w środku, należy je powiększyć. Dlatego współpracujemy z Visual Body, aby tworzyć modele AR komórek zwierzęcych, roślinnych i bakteryjnych, w tym także niektórych ich kluczowych organelli. Wpiszcie w wyszukiwarkę komórka zwierzęca i powiększcie jej jądro, aby zobaczyć, jak przechowuje DNA lub wyszukajcie mitochondria, aby zobaczyć, co kryją w środku. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości możecie również wyświetlić taką komórkę 3D we własnej przestrzeni. W ten sposób będziecie mogli ją obrócić, powiększyć czy przyjrzeć się szczegółom dotyczącym różnych jej elementów.
Zmieńcie swój dom w muzeum
Muzea mogą być teraz zamknięte, ale dzięki Google Arts & Culture oraz instytucjom takim jak Smithsonian National Air and Space Museum możecie zmienić swój dom w jedno z nich. Wystarczy mobilne urządzenie obsługujące rozszerzoną rzeczywistość (AR). Wyszukajcie na swoim telefonie Apollo 11, aby zobaczyć jego moduł dowodzenia w 3D. Wpiszcie w wyszukiwarkę Neil Armstrong, aby uzyskać realistyczny widok jego skafandra kosmicznego, jeśli wolicie zostać na Ziemi - wejdźcie do jaskini Chauvet, aby przyjrzeć się z bliska jednemu z najstarszych znanych na świecie malowideł jaskiniowych, które są zwykle niedostępne dla zwiedzających.
Odkrywajcie, nagrywajcie i udostępniajcie z łatwością
Aby pomóc Wam szybko przeglądać powiązane treści, wprowadzamy nowy format karuzeli na Androida. Dodaliśmy również opcję nagrywania, dzięki czemu możecie łatwo tworzyć i udostępniać filmy z wykorzystaniem AR swojej rodzinie i przyjaciołom.
Już od jakiegoś czasu możecie oglądać zwierzęta 3D - wystarczy, że w wyszukiwarce mobilnej wpiszecie tygrys, panda, koza, gepard, kot, rekin, żółw, pies, jeż czy niedźwiedź.
Nowe sposoby wykorzystania AR będą początkowo dostępne tylko dla zapytań anglojęzycznych. Aby móc doświadczyć AR w wyszukiwarce w Polsce, należy przełączyć język wyszukiwania na angielski.
Mamy nadzieję, że spodoba Wam się odkrywanie modeli 3D i rozszerzonej rzeczywistości w Google. Oznaczcie nas na portalach społecznościowych za pomocą #Google3D i pokażcie nam, w jaki sposób AR pomaga Wam w nauce i odkrywaniu nowych rzeczy w domu. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, dokąd zaprowadzi Was wasza wyobraźnia!