Miliardy ludzi z całego świata odwiedzają YouTube z przeróżnych powodów. Bez względu na to, czy chcą obejrzeć trudno dostępny koncert, czy opanować nową umiejętność, na YouTube znajdą pokaźny zbiór różnorodnych treści i opinii. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie nasze zaangażowanie w ochronę społeczności – ta główna wartość leży u podstaw wszystkich naszych systemów i umacnia każdy aspekt naszych usług. 

Miliardy ludzi z całego świata odwiedzają YouTube z przeróżnych powodów. Bez względu na to, czy chcą obejrzeć trudno dostępny koncert, czy opanować nową umiejętność, na YouTube znajdą pokaźny zbiór różnorodnych treści i opinii. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie nasze zaangażowanie w ochronę społeczności – ta główna wartość leży u podstaw wszystkich naszych systemów i umacnia każdy aspekt naszych usług. 


Kilka razy w roku zabiorę Was za kulisy i opowiem, jak radzimy sobie z niektórymi z największych wyzwań stojących przed YouTube, oraz, co ważniejsze, przybliżę skomplikowane konsekwencje i kompromisy związane z każdym rozważanym przez nas działaniem. W kolejnych wpisach zgłębimy takie tematy jak nasze wysiłki na rzecz klasyfikowania wiarygodnych treści oraz kluczowe kamienie milowe w zakresie odpowiedzialności. Jednak w pierwszym poście chcę opowiedzieć o działaniach, które obecnie podejmujemy, aby zwalczać potencjalnie szkodliwe nieprawdziwe informacje w YouTube. 


W ciągu ostatnich 5 lat zainwestowaliśmy wiele w model, który nazywamy 4 filarami odpowiedzialności. Używając kombinacji systemów uczących się oraz ludzi, szybko usuwamy szkodliwe treści, promujemy wiarygodne źródła i ograniczamy rozprzestrzenianie się problematycznych materiałów (o tym, dlaczego to ważne, można przeczytać w tym poście na blogu). Połączenie tych narzędzi jest kluczowe w ograniczaniu liczby wyświetleń nieodpowiednich treści przy zachowaniu otwartości na naszej platformie. Jednak w czasach, gdy wprowadzające w błąd informacje rozprzestrzeniają się coraz szybciej i dalej, musimy dostosowywać nasze podejście do aktualnych okoliczności. Oto trzy wyzwania, z którymi nasze zespoły chcą się zmierzyć. 


Wyłapywanie nowych obszarów dezinformacji 


Jeśli chodzi o nieprawdziwe informacje szerzone w internecie, przez wiele lat królowało kilka dyżurnych tematów – teorie spiskowe dotyczące 11 września, lądowania na Księżycu czy płaskiej Ziemi. Te krążące już od dłuższego czasu teorie spiskowe wygenerowały całe archiwum treści. Dzięki temu mogliśmy wytrenować nasze systemy uczące się w rozpoznawaniu wzorców charakterystycznych dla tego typu materiałów i ograniczaniu rekomendacji filmów, które te wzorce zawierają. Jednak coraz częściej pojawiają się zupełnie nowe teorie i szybko zyskują na popularności. Narracje mogą też prześlizgiwać się z jednego tematu na drugi – np. ogólne treści dotyczące zdrowia mogą nawiązać do wątpliwości w kwestii szczepień. Każda narracja może wyglądać i oddziaływać na odbiorców inaczej, a niektóre z nich mogą mieć typowo lokalny charakter. 


Z tymi wyzwaniami musieliśmy zmierzyć się na samym początku pandemii COVID-19, kiedy teoria o rozprzestrzenianiu koronawirusa przez wieże 5G skłoniła ludzi do palenia stacji bazowych w Wielkiej Brytanii. W związku z niezaprzeczalnym ryzykiem realnych szkód wywołanych przez te informacje postanowiliśmy wpisać tego typu treści na listę niedozwolonych w nowej wersji naszych wytycznych. W tym przypadku mogliśmy działać szybko, ponieważ już wcześniej wprowadziliśmy zasady dotyczące szerzenia nieprawdziwych informacji o COVID-19 zgodne z wytycznymi lokalnych i międzynarodowych instytucji zdrowia publicznego. 


Jednak nie będziemy w stanie aktualizować naszych zasad zgodnie z zaleceniami ekspertów w przypadku każdej kolejnej szybko rozprzestrzeniającej się narracji. Im nowsza jest wprowadzająca w błąd teoria, tym mniej przykładów mamy do trenowania naszych systemów. Aby temu zaradzić, nieustannie szkolimy nasz system na nowych danych. Szukamy więc sposobów na wykorzystanie bardziej ukierunkowanych klasyfikatorów, słów kluczowych w wielu językach i informacji od regionalnych analityków do identyfikowania narracji, których nasz główny klasyfikator nie wyłapuje. Z czasem sprawi to, że będziemy szybciej i dokładniej wyłapywać te dezinformacje. 


Poza ograniczaniem zasięgu niektórych treści, nasze systemy podsuwają widzom filmy z informacjami z wiarygodnych źródeł w wynikach wyszukiwania i w rekomendacjach. Ale niektórym tematom brakuje treści zaufanych — nazywamy to pustymi danymi. Weźmy na przykład pod uwagę szybko pojawiające się wiadomości, takie jak katastrofa naturalna, w której bezpośrednio po niej możemy zobaczyć niezweryfikowane treści spekulujące na temat przyczyn i ofiar. Tworzenie nowych treści wideo przez zaufane źródła może zająć trochę czasu, a gdy dezinformacje szybko się rozprzestrzeniają, nie zawsze jest wystarczająco dużo wiarygodnych treści, na które możemy wskazać w krótkiej perspektywie. 


W przypadku ważnych wydarzeń, takich jak klęska żywiołowa, tworzymy panele informacyjne, aby kierować widzów do artykułów tekstowych dotyczących danego tematu. W przypadku tematów niszowych, których media mogą nie omawiać, udostępniamy widzom pola wyboru faktów. Ale sprawdzanie faktów również wymaga czasu, a nie każdy pojawiający się temat zostanie omówiony. W takich przypadkach badaliśmy dodatkowe typy etykiet, które można dodać do filmu lub na górze wyników wyszukiwania, np. ostrzeżenie dla widzów, że brakuje wysokiej jakości informacji. Musimy również zastanowić się, czy pojawienie się etykiety mogłoby przypadkowo zwrócić uwagę na temat, który w przeciwnym razie nie zyskałby na popularności. Nasze zespoły aktywnie omawiają te kwestie, szukając właściwego podejścia. 


Ograniczanie wyświetleń filmów potencjalnie wprowadzających w błąd zamieszczonych na innych platformach 


Kolejnym wyzwaniem jest rozprzestrzenianie się filmów bliskich łamania wytycznych poza YouTube – to filmy, które w świetle naszych zasad nie kwalifikują się do usunięcia, ale niekoniecznie chcemy je polecać użytkownikom. Przeprowadziliśmy restrukturyzację naszych systemów rekomendacji, aby konsumpcja treści, które są bliskie łamania wytycznych i pochodzą z naszych rekomendacji, wynosiła mniej niż 1%. Jednak nawet jeśli nie polecamy konkretnego filmu bliskiego łamania wytycznych, nadal może on być wyświetlany na innych stronach, gdzie umieszczono film z YouTube lub link do niego. 


Możliwym rozwiązaniem tego problemu jest dezaktywacja przycisku udostępniania lub przerwanie linku do filmów, w przypadku których rekomendowanie jest ograniczone. Z pewnością skutecznie uniemożliwiłoby to umieszczenie linku do filmu lub samego filmu na innej stronie. Jednak blokowanie udostępniania może za bardzo ograniczać wolność widzów na naszej otwartej platformie. Udostępnienie linku jest wyborem konkretnej osoby w odróżnieniu od bardziej pasywnego działania, jakim jest np. obejrzenie polecanego filmu. 


Trzeba też pamiętać o kontekście — umieszczenie filmu bliskiego łamania wytycznych w badaniu naukowym czy wiadomościach może wymagać innego traktowania. Musimy zachować równowagę między ograniczaniem zasięgu potencjalnie szkodliwych nieprawdziwych informacji a pozostawieniem przestrzeni na swobodną dyskusję oraz edukowanie o drażliwych lub kontrowersyjnych tematach. Innym potencjalnym rozwiązaniem mogłoby być wyświetlanie reklamy pełnoekranowej przed rozpoczęciem odtwarzania filmu bliskiego łamania wytycznych umieszczonego na innej stronie bezpośrednio lub za pomocą linku. W ten sposób moglibyśmy dać widzom znać, że dany materiał może zawierać nieprawdziwe informacje. Reklamy pełnoekranowe działają jak próg zwalniający – odbiorca zyskuje dodatkową chwilę na refleksję, zanim obejrzy lub udostępni film. Te reklamy wykorzystujemy już w przypadku treści drastycznych lub z ograniczeniem wiekowym i uważamy je za ważne narzędzie do informowania widzów o charakterze filmu, który zamierzają obejrzeć, co pozwala im podejmować świadome wybory. 


Będziemy nadal uważnie badać różne opcje, aby upewnić się, że ograniczamy rozprzestrzenianie się szkodliwych dezinformacji w internecie. 


Zwiększanie wysiłków na rzecz ograniczania dezinformacji na całym świecie 


Nasza praca na rzecz ograniczania dezinformacji już przyniosła wymierne rezultaty, ale w miarę wprowadzania tych rozwiązań w ponad 100 krajach i kilkunastu językach, które obsługujemy, cały czas napotykamy nowe przeszkody. 


W różnych kulturach ludzie inaczej postrzegają to, co czyni źródło wiarygodnym. W niektórych krajach publiczni nadawcy, tacy jak BBC w Wielkiej Brytanii, są uważani za źródło wiarygodnych informacji. Z kolei w innych krajach działalność nadawców państwowych może być bliska propagandy. W swoich ekosystemach wiadomości i informacji państwa mają różnorodne podejście do prezentowanego zakresu treści – ich dostawcy mogą wymagać rygorystycznego sprawdzania faktów albo nadzorować je i weryfikować w ograniczonym stopniu. Natomiast środowiska polityczne, kontekst historyczny oraz bieżące wydarzenia mogą prowadzić do powstawania lokalnych narracji opartych na nieprawdziwych informacjach. Na przykład podczas epidemii wirusa Zika w Brazylii niektórzy widzieli przyczynę jej wybuchu w międzynarodowych spiskach. Z kolei w zeszłym roku w Japonii szerzyły się nieprawdziwe pogłoski o tym, że trzęsienie ziemi było spowodowane ingerencją człowieka. 


W obliczu tego regionalnego zróżnicowania nasze zespoły mierzą się z tymi samymi problemami, które widzimy w przypadku pojawiających się dezinformacji, od zmieniających się narracji po brak wiarygodnych źródeł. Przykładowo na początku pandemii zaobserwowaliśmy, że nie we wszystkich krajach instytucje zdrowia publicznego udostępniały najnowsze wyniki badań, czasami też zdarzało im się publikować sprzeczne wytyczne. 


To, co uznajemy za dopuszczalną granicę, również może podlegać znaczącemu zróżnicowaniu. Zawsze bierzemy pod uwagę to, jak wytyczne naszych weryfikatorów treści mogą być interpretowane w różnych językach i kulturach. Praca z lokalnymi zespołami i ekspertami w celu określenia kontekstu kulturowego, który ma wpływ na to, czy film jest zostanie zaklasyfikowany jako bliski łamania wytycznych, wymaga czasu. 


Poza tym, że zatrudniamy w naszych zespołach kolejne osoby, które rozumieją wzajemny wpływ regionalnych niuansów i nieprawdziwych informacji, rozważamy dalsze zaangażowanie we współpracę z ekspertami i organizacjami pozarządowymi z całego świata. Podobnie jak w przypadku tematów błyskawicznie zdobywających popularność, pracujemy nad sposobami częstszego aktualizowania modeli, co umożliwi nam wychwytywanie regionalnych informacji wprowadzających w błąd dzięki obsłudze lokalnych języków. 


Dalsze działania oparte na przejrzystości 


W YouTube będziemy kontynuować naszą pracę nad ograniczeniem szerzenia szkodliwych, nieprawdziwych informacji we wszystkich naszych usługach i zasadach, jednocześnie nadal chroniąc otwartość, która pozwala, aby na platformie wybrzmiewały różnorodne opinie. Zdajemy sobie sprawę, że nie znamy wszystkich odpowiedzi, ale uznajemy za istotne dzielenie się kwestiami i problemami, które rozważamy. Nigdy nie było bardziej odpowiedniej chwili, by przyspieszyć pracę nad bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem naszej społeczności. O jej efektach będę z radością informował Was na bieżąco.


Wprowadzamy wbudowane podsumowania oraz format bez podziału na strony w Dokumentach 

16 lat temu zaprezentowaliśmy Dokumenty i Arkusze Google, które zapoczątkowały nowy sposób pracy. Dla wielu była to pierwsza możliwość współpracy w tej samej cyfrowej przestrzeni, w czasie rzeczywistym, bez konieczności - lub ryzyka - przesyłania dokumentów tam i z powrotem. To przejście na bardziej elastyczny sposób działania stało się powszechne dla miliardów użytkowników Google Workspace na całym świecie, a my dokładamy wszelkich starań, aby ten sposób pracy był jeszcze bardziej wydajny i przyjemny. Odkąd w zeszłym roku wprowadziliśmy Smart Canvas, nasi klienci zaczęli wykorzystywać wprowadzone przez nas, jeszcze wygodniejsze i inteligentniejsze formy współpracy. W rzeczywistości liczba użytkowników funkcji wprowadzonych przez Smart Canvas przewyższa obecnie liczbę komentarzy w Dokumentach - każdego tygodnia ponad sześć milionów checklist i sześć milionów inteligentnych okienek jest dodawanych do dokumentów. Dziś przedstawiamy kolejne ulepszenia, które wykorzystują wiodącą w branży sztuczną inteligencję Google do dalszego rozwoju możliwości współpracy.

Wprowadzamy wbudowane podsumowania oraz format bez podziału na strony w Dokumentach 


Bycie na bieżąco z ogromną ilością informacji, które przepływają przez nasze biurka i telefony, może być wyzwaniem. W przypadku przeglądania dokumentów trudno wiedzieć od razu, które z nich są warte głębszej lektury, trudno też szybko wychwycić najważniejsze informacje bez czytania całości. Dlatego też wprowadzamy automatycznie generowane podsumowania w Dokumentach, które stanowią krótki przegląd kluczowych zagadnień w dokumencie. Dzięki temu można szybko wyodrębnić istotne informacje i ustalić priorytety, na których należy się skupić. Wbudowana inteligentna funkcja sama zasugeruje podsumowanie dla Ciebie, ale możesz również edytować je ręcznie. Podsumowania w Dokumentach zostały właśnie uruchomione i będą ogólnodostępne dla wszystkich.

  Szybkie zapoznawanie się z kluczowymi zagadnieniami dzięki podsumowaniom w Dokumentach

Nowe sposoby pracy wymagają narzędzi, które usuwają ograniczenia nałożone przez poprzednią erę pracy - indywidualnej, przy wydzielonym stanowisku pracy w biurze. Na przykład podziały stron i marginesy w tradycyjnych formatach edytorów dokumentów - zaprojektowanych w celu ułatwienia drukowania fizycznych dokumentów - mogą utrudniać współpracę w przypadku zawartości dokumentu, która rozciąga się na całą stronę. Aby rozwiązać ten problem, wprowadzamy format bez podziału na strony w Dokumentach, który umożliwia usunięcie ograniczeń wyznaczanych przez marginesy i krawędzie stron, aby stworzyć powierzchnię, która rozszerzy się do każdego urządzenia lub ekranu, z którego korzystasz. W sytuacji, gdy wielu pracowników zmienia model pracy na hybrydowy, co wiąże się z mniejszą potrzebą drukowania, format bezstronicowy ułatwia współpracę nad dokumentami zawierającymi szerokie tabele, duże obrazy lub szczegółowe uwagi w komentarzach. A gdy trzeba wydrukować plik lub przekonwertować go do formatu PDF, będzie można łatwo powrócić do widoku z podziałem na strony. Format bez podziału na strony w Dokumentach zostaje właśnie wprowadzony i również będzie ogólnodostępny dla wszystkich.

                    Pozbądź się ograniczeń dzięki formatowi bez podziału na strony w Dokumentach 

Zaprojektowaliśmy Google Workspace tak, aby narzędzie to działało na bazie naszych wiodących rozwiązań w chmurze Google. Dlatego współpraca w Google Workspace zapewnia szyfrowany i bezpieczny dostęp do plików, pomagając chronić użytkowników i ich informacje. 


Przyspiesz pracę dzięki interaktywnym elementom


Wraz ze Smart Canvas wprowadziliśmy interaktywne elementy, takie jak inteligentne okienka, szablony i checklisty, które oferują nowe możliwości współpracy. Dla przykładu często przydaje się wyświetlanie dodatkowych informacji w dokumencie, które nadają właściwego kontekstu: chodzi nie tylko o imię i nazwisko osoby, ale także informacje skąd pracuje, w jakim zespole i na jakim stanowisku. Tradycyjnie odszukanie tych informacji wymagało podjęcia wielu kroków, m. in. wyjścia z dokumentu i znalezienia danej osoby w bazie. Dzięki Smart Canvas ułatwiamy wyszukiwanie informacji bezpośrednio w dokumencie poprzez używanie wzmianek “@” do wstawiania inteligentnych okienek, które wskażą rekomendowane osoby, pliki i spotkania. Niedawno uzupełniliśmy możliwości menu wzmianek "@", ułatwiając dodawanie nowych elementów takich jak obrazy, tabele i szablony. Często w pracy współtworzone są wiadomości e-mail, która są rozsyłane szeroko w firmie. Obecny proces jest skomplikowany: współpracownicy tworzą wiadomość e-mail w edytorze dokumentów, a następnie ręcznie przenoszą ją do skrzynki e-mail. Dlatego ułatwiamy współpracę nad projektem takiej wiadomości w Dokumentach, wprowadzając nowy szablon projektu wiadomości e-mail. Kiedy wiadomość jest gotowa do wysłania, wystarczy kliknąć przycisk, by wyeksportować jej wersję roboczą do Gmaila, z automatycznie wypełnionymi wszystkimi odpowiednimi polami. Szablony projektów wiadomości e-mail będą wprowadzane w najbliższych tygodniach.

Niedawno wprowadziliśmy także szablon notatek ze spotkań, który automatycznie importuje wszelkie istotne informacje z zaproszenia na spotkanie w Kalendarzu, w tym inteligentne okienka uczestników i załączone pliki - eliminując wykonywanie tych czynności w manualny sposób.


Łatwe importowanie informacji z Kalendarza informacji za pomocą szablonu notatek ze spotkania w Dokumentach



Wprowadziliśmy również dodatkowe inteligentne okienka, które dostarczają istotnych informacji bezpośrednio w dokumencie, ograniczając konieczność przełączania się między oknami. Dzięki nowemu inteligentnemu okienku map można łatwo wyświetlić podgląd linku do Map Google bezpośrednio w Dokumentach. Po kliknięciu na inteligentne okienko wyświetlona zostaje miniaturka z pomocnymi informacjami, takimi jak lokalizacja w Mapach Google i adres; kliknięcie miniatury powoduje otwarcie podglądu w panelu bocznym Dokumentu. Niedawno wprowadziliśmy również inteligentne okienka osób w Arkuszach, aby pomóc w szybkim wyświetlaniu przydatnych informacji, takich jak lokalizacja, stanowisko czy informacje kontaktowe do danej osoby.

Podgląd linków do Map Google bezpośrednio w Dokumentach dzięki inteligentnym okienkom map


Szybkie podejmowanie decyzji opartych na danych 


Firmy starają się działać coraz sprawniej, dlatego coraz ważniejsze jest to, by wszyscy pracownicy - nie tylko analitycy - mogli szybko i łatwo podejmować decyzje oparte na danych. Jednak nie zawsze jasne jest to, co powinno zostać przeanalizowane lub jak szybko uzyskać poprawne wyniki. Dlatego też wprowadzamy innowacje do Arkuszy w oparciu o naszą inteligentną technologię, co ułatwi i przyspieszy uzyskiwanie cennych wniosków opartych na danych. W ubiegłym roku wprowadziliśmy funkcję sugestii formuł, która na podstawie analizowanych danych inteligentnie rekomenduje formuły i funkcje do wykorzystania. Obecnie każdego tygodnia akceptowanych jest ponad 3 miliony sugestii formuł. Już wkrótce korekty formuł będą dostarczać inteligentnych sugestii. Pomoże to w rozwiązywaniu problemów z formułami, wychwytywaniu błędów i szybszym uzyskiwaniu informacji. Korekty formuł będą dostępne dla wszystkich w ciągu najbliższych tygodni.

      Przyspiesz analizę i zredukuj liczbę błędów dzięki korektom formuł w Arkuszach


Współpraca stawiająca ludzi na pierwszym miejscu 


Wspieranie nowych sposobów pracy stało się koniecznością dla wszystkich organizacji, bez względu na kraj czy branżę - niezależnie od tego, czy mówimy o pracujących zdalnie, hybrydowo, w biurze czy w bezpośrednim kontakcie z klientami. Firmy poszukują technologii, które niwelują utrudnienia związane z przełączaniem się między niezliczoną liczbą narzędzi i zakładek, by móc efektywnie współpracować. Dzięki Smart Canvas ułatwiamy łączność tam, gdzie ludzie już pracują razem, i wzbogacamy ją o wiodącą w branży sztuczną inteligencję Google. Kontynuujemy też wizję, którą zapoczątkowaliśmy 16 lat temu, kiedy po raz pierwszy wprowadziliśmy na rynek Dokumenty i Arkusze - wychodzimy poza dokumenty online w stronę doświadczeń współpracy, które inspirowane są możliwościami, jakie daje internet. 

Zacznij przekształcać współpracę w swojej organizacji za pomocą naszych inteligentnych produktów. Już dziś zarejestruj się, aby otrzymać bezpłatną wersję próbną Google Workspace.


 

 



Różnorodny wkład, jaki kobiety wniosły do świata nauki jest niezaprzeczalną częścią historii postępu naukowego ludzkości. I chociaż podejmuje się coraz więcej wysiłków, aby zapewnić tym bohaterkom należne uznanie, wiele kobiet stojących za wynalazkami i odkryciami, które ukształtowały naszą rzeczywistość, pozostaje w ukryciu. 


Dlatego właśnie z okazji obchodzonego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce prezentujemy Wam zupełnie nowe miejsce na Google Arts & Culture pod nazwą Kobiety w kulturze. Przeglądanie kolekcji najlepiej zacząć od zapoznania się z sylwetkami sześciu kobiet nauki, które powinniście znać: 



Pierwsza programistka na świecie






Ada Lovelace jest znana jako pierwsza programistka w historii. Jednak musiało upłynąć trochę czasu, zanim została uznana za geniuszkę - programowanie komputerowe weszło do mainstreamu. dopiero po wielu latach. Dziś Ada Lovelace jest uznawana za pionierkę w dziedzinie programowania komputerowego. Ponadto nazwano na jej cześć standardy języka ANSI i ISO.


Pierwsza naukowczyni z doktoratem w Indiach





Asima Chatterjee zajmowała się chemią organiczną i w trakcie swojej kariery zawodowej osiągnęła wiele sukcesów. W 1944 r. obroniła doktorat w Kalkucie, a w 1961 r. za osiągnięcia w dziedzinie fitomedycyny zdobyła najbardziej prestiżową nagrodę naukową Indii - nagrodę Shanti Swarup Bhatnagar.. Zaledwie 14 lat później nagrodę tę otrzymała ponownie inna kobieta. 


Pierwsza kobieta, która kierowała obserwatorium astronomicznym we Włoszech






W 1964 r. włoska astrofizyczka Margherita Hack została mianowana profesorką astronomii na Uniwersytecie w Trieście, a także dyrektorką Obserwatorium Astronomicznego w Trieście - tym samym stała się pierwszą kobietą we Włoszech na takim stanowisku w tej dziedzinie. 



Pierwsza Afroamerykanka, która odbyła podróż kosmiczną




Astronautka NASA, inżynierka i lekarka, Mae C. Jemison, była pierwszą Afroamerykanką, która podróżowała w kosmosie. W 1992 r. była członkinią załogi wahadłowca kosmicznego NASA Endeavour i prowadziła eksperymenty nad stanem nieważkości i chorobą lokomocyjną w kosmosie.



Pierwsza na świecie inżynierka aeronautyki






Elsie MacGill była pierwszą kobietą, która uzyskała tytuł inżynierki lotniczej (Toronto, 1929 r.). Stawiając czoła wyzwaniom - zarówno osobistym, jak i zawodowym - zgromadziła wyjątkową listę kolejnych "pierwszych" osiągnięć: była pierwszą Kanadyjką, która uzyskała dyplom z inżynierii elektrycznej, pierwszą kobietą, która zaprojektowała samolot i pierwszą kobietą, która została przyjęta do Instytut Inżynierii Kanady. 

Pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki





Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki (1903 r.) za badania nad promieniotwórczością.Niedługo później zdobyła Nobla również z dziedziny chemii. Do dzisiaj pozostaje jedną z czterech osób i jedyną kobietą wśród nagrodzonych więcej niż raz oraz jedyną osobą nagrodzoną w dwóch naukach przyrodniczych. Urodzona w Warszawie naukowczyni była również pierwszą kobietą z tytułem profesorskim na paryskiej Sorbonie i pierwszą damą wśród członków Akademii Medycznej w Paryżu. Jest również pierwszą kobietą, której szczątki spoczęły w paryskim Panteonie. 



Więcej sylwetek inspirujących kobiet i dziewczyn ze świata nauki możecie znaleźć w naszej kolekcji Kobiety w kulturze. Co więcej, kolekcja pozwala przyjrzeć się także innym obszarom, w których wpływ kobiet był niebagatelny - od praw obywatelskich, przez sport i sztukę po modę i wiele innych. Kolekcja dostępna jest na platformie Google Arts & Culture oraz w naszych aplikacjach na iOS i Androida



Jeśli znacie kobiety zajmujące się nauką, dziś jest dzień, aby je uczcić - choć każdy dzień powinien być okazją do docenienia i podkreślenia osiągnięć kobiet w miejscu pracy i poza nim. Zapoznajcie się z projektem #IamRemarkable, aby dowiedzieć się, jak sprawić, by kobiecy głos był słyszalny.


 




 

W zeszłym roku rozpocząłem serię Innowacje, aby pokazać, jak nasze zespoły pracują nad ulepszaniem sposobów tworzenia i nagrywania filmów na rok 2021 i kolejne lata. Dla YouTube to rzeczywiście był rok pełen innowacji. Odświeżyliśmy sposób, w jaki widzowie korzystają z treści: od ulepszenia podstawowych funkcji, takich jak wyszukiwanie i infrastruktura, na której działa platforma, po rozwijanie aplikacji i produktów – YouTube TV, YouTube Shorts oraz YouTube Music. Wprowadziliśmy również nowe sposoby zarabiania pieniędzy przez twórców i zapewniliśmy rodzicom większy wybór, jeśli chodzi o kontrolę tego, co oglądają ich dzieci. Jednocześnie nawiązaliśmy współpracę z twórcami, aby mogli robić to, potrafią najlepiej. 


Pod wieloma względami właściwie dopiero zaczynamy. Z niecierpliwością czekam na wszystkie nowe produkty i narzędzia, które wprowadzimy w 2022 r. – w planie na ten rok znajdziecie kilka bardzo wyczekiwanych funkcji. Każda z tych aktualizacji jest wynikiem wielu dyskusji i danych, a także opinii całej społeczności YouTube. Choć podejmowane przez nas decyzje czasem wymagają kompromisów, których nie da się uniknąć, zawsze starannie rozważamy, co będzie najlepsze dla długoterminowego działania i powodzenia naszego ekosystemu. (Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak podejmujemy decyzje dotyczące usług, obejrzyjcie moją niedawną rozmowę z Lewem). Oto rzut oka na niektóre rzeczy, które w tym roku przygotowaliśmy dla naszych twórców, widzów i partnerów. 



Twórcy 



Twórcy YouTube są sercem i duszą tej platformy, dlatego chcemy, aby zawsze mogli realizować nawet najbardziej ambitne cele twórcze. Aby zapewnić im pełnię możliwości w tym zakresie, będziemy nadal rozwijać nasze formaty: filmy Short, transmisje na żywo oraz wideo na żądanie (VOD). W nadchodzących miesiącach wprowadzimy w przypadku tych formatów jeszcze więcej opcji dotyczących zaangażowania i zarabiania. 



Krótkie materiały są niezwykle popularne – YouTube Shorts mają już ogółem ponad 5 bln wyświetleń. Twórcy i artyści reprezentujący różne style – od Jake'a Fellmana i Lisy Nguyen po BTS i Marine Sena – przekonali się, że filmy Short mają moc docierania do fanów na całym świecie z zadziwiającą szybkością i przy ogromnych zasięgach. W 2022 roku będziemy nadal ulepszać tę usługę i jeszcze bardziej uprościmy tworzenie filmów. Opierając się na wprowadzonej w zeszłym roku funkcji, która umożliwia remiksowanie dźwięku z filmów na YouTube, wprowadzimy nowe rozwiązania – pozwolą one twórcom jeszcze lepiej wyrażać siebie dzięki nowym efektom wideo, narzędziom do edycji i nie tylko. Aby umożliwić twórcom filmów Short nawiązanie bliższego kontaktu z widzami, wprowadzimy także opcję odpowiedzenia na dany komentarz w formie krótkiego filmu. 



W zeszłym roku uruchomiliśmy też Fundusz YouTube Shorts, aby nagradzać twórców za ich pracę. To był dopiero pierwszy krok, ale już teraz pomagamy nowej generacji kreatywnych twórców. Co ważne, ponad 40% twórców, którzy w zeszłym roku otrzymali czek z Funduszu, nie zarabiało wcześniej na swoich treściach w YouTube. W nadchodzących miesiącach zaczniemy testować inne sposoby zarabiania na Shorts, oferując na przykład twórcom filmów Short nowe sposoby tworzenia treści z elementami marki za pomocą BrandConnect, integrując funkcje finansowane przez fanów, takie jak superczat z filmami Short i wprowadzając możliwość robienia zakupów bezpośrednio z poziomu takich filmów. 



Transmisje na żywo to kolejny obszar, w którym w tym roku zajdą dynamiczne zmiany – dzienny czas oglądania na żywo wzrósł między styczniem 2020 r. a grudniem 2021 r. ponad trzykrotnie. Wprowadzimy możliwość współpracy w ramach transmisji, a to oznacza, że (zgadliście!) twórcy będą mogli prowadzić wspólne transmisje na żywo i tworzyć jeszcze bardziej interaktywne treści dla swoich widzów. Jedno z pytań, jakie najczęściej zadają sobie twórcy transmisji na żywo, brzmi: „o czym właściwie mam mówić?”. Wspólna transmisja na żywo nada rozmowom bardziej swobodnego charakteru i wzmocni interakcje z innymi twórcami, a tym samym sprawi, że przeprowadzenie transmisji będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Twórcy będą również mogli rozwijać swoją sieć i zasięg, a skupione wokół nich społeczności zyskają szansę na integrację i nawiązanie nowych kontaktów. 



Funkcje takie jak superczat i wspieranie kanału umożliwiły nowemu pokoleniu twórców transmisji na żywo udział w gospodarce twórców. W tym roku planujemy rozbudować ten obszar jeszcze bardziej. Niedawno z udziałem małej grupy kanałów rozpoczęliśmy testowanie funkcji wspierania kanału w prezencie – jest to możliwość zakupu wspierania kanału dla innego widza podczas transmisji na żywo. O tę funkcję proszono nas bardzo często, więc w nadchodzących miesiącach planujemy rozszerzyć jej zasięg. 








Chcemy umożliwić bardziej przemyślane zaangażowanie przypadku wszystkich filmów oglądanych na YouTube. Jednym z obszarów, na którym się skupiamy, jest ulepszanie komentarzy, tak aby były one bardziej przydatne zarówno dla twórców, jak i widzów. Na przykład testujemy możliwość ustalania przez twórców wytycznych dotyczących kanału, aby mogli oni lepiej kształtować ton rozmów na swoim kanale. A widzowie będą mieli możliwość sortowania komentarzy w porządku chronologicznym odpowiednio do danego momentu w filmie. Funkcja ta ma zapewnić czytanym komentarzom szerszy kontekst. 





Twórcy wielokrotnie nam powtarzali, że często mają problemy z wymyślaniem nowych treści, nie są też pewni, które pomysły mają szansę powodzenia. Aby im pomóc, wprowadzimy w YouTube Studio nową funkcję statystyk, która zwiększy ich kreatywność. Narzędzie to, korzystając ze zbiorów danych YouTube i Google, pozwoli twórcom lepiej zrozumieć oczekiwania widzów i pomoże im w formułowaniu konkretnych pomysłów na treści do kolejnych filmów. 



Web3 również otwiera nowe możliwości dla twórców. Wierzymy, że nowe technologie, takie jak blockchain i NFT, mogą pozwolić twórcom na budowanie głębszej relacji z fanami. Będą oni mogli współpracować przy nowych projektach i zarabiać w sposób, który wcześniej nie był możliwy. Na przykład zapewnienie fanom weryfikowalnych metod potwierdzenia własności unikalnych filmów, zdjęć, dzieł sztuki, a nawet doświadczeń swoich ulubionych twórców może być atrakcyjną perspektywą dla twórców i ich odbiorców. Należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, aby upewnić się, że podchodzimy do tych nowych technologii w sposób odpowiedzialny, ale uważamy, że istnieje w niej również niesamowity potencjał. 



We wszystkich tych formatach wprowadzimy jeszcze więcej możliwości, aby pomóc twórcom w zarabianiu pieniędzy i rozwijaniu działalności. W 2021 r. osiągnęliśmy bardzo ważny etap w postaci 2 milionów twórców uczestniczących w programie partnerskim YouTube, którym oferujemy 10 sposobów na zarabianie pieniędzy. Całą tę pracę wykonaliśmy, uwzględniając opinie od twórców, więc prosimy o przesyłanie dalszych komentarzy. 



Widzowie 



Chcemy udostępnić twórcom szereg formatów i usług, ale skupiamy się też na zapewnieniu widzom jak największej wygody oglądania na niemal wszystkich podłączonych do internetu urządzeniach na świecie. 



W 2021 r. telewizory po raz kolejny były naszym najszybciej rozwijającym się segmentem – w styczniu 2022 r. widzowie oglądali dziennie na telewizorach średnio ponad 700 mln godzin treści z YouTube. A w nowym roku chcemy zapewnić tym widzom jeszcze łatwiejszą nawigację i większą interaktywność. Możemy to na przykład zrobić za pomocą urządzenia, które zawsze masz pod ręką: telefonu komórkowego. Wkrótce przedstawimy nowy sposób korzystania z telefonów podczas oglądania YouTube na telewizorze: widzowie będą mogli czytać i zostawiać komentarze, udostępniać filmy znajomym i nie tylko – więcej informacji już wkrótce. 



Jedną z rzeczy, które sprawiają mi szczególną radość, są entuzjastyczne opinie użytkowników na temat YouTube TV. Dlatego też z myślą o subskrybentach tej usługi zamierzamy kontynuować prace nad jeszcze bardziej innowacyjnymi funkcjami. W zeszłym roku ogłosiliśmy wprowadzenie kilku nowości, takich jak 4K Plus. Ten pakiet dodatków to nie tylko jakość 4K w wybranych treściach, ale także nieograniczona liczba transmisji w pojedynczym gospodarstwie domowym oraz możliwość oglądania programów w trybie offline, bez połączenia z internetem. Dla kibiców takich jak ja to naprawdę świetna sprawa. Cieszę się, mogąc ogłosić, że w tym roku wprowadzimy kolejne zmiany odświeżające interfejs, w tym aktualizacje biblioteki i transmisji na żywo, które dadzą widzom większą kontrolę, pozwalając im jeszcze łatwiej porządkować i oglądać swoje ulubione treści. 




Zależy nam nie tylko na zwiększeniu wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa oglądania, zwłaszcza dla dzieci i rodzin. Opracowaliśmy sposoby na to, aby młodzi ludzie w każdym wieku mogli dzięki YouTube Kids i kontom nadzorowanym bezpiecznie eksplorować zróżnicowane i nowe obszary zainteresowań. W zeszłym roku wprowadziliśmy konta nadzorowane dla tych rodziców starszych dzieci i nastolatków, którzy uznali, że ich dzieci są gotowe do odkrywania YouTube. Konta nadzorowane pozwalają rodzicom wybierać spośród 3 różnych ustawień treści, które odpowiadają ocenom treści dla starszych dzieci i nastolatków. W tym roku rozszerzyliśmy wersje nadzorowane o Muzykę, Living Room i Asystenta. 



YouTube Music będzie nadal zapewniać słuchaczom najbardziej rozbudowane doświadczenia, oferując katalog ponad 80 milionów oficjalnych singli, albumów, remiksów, coverów i trudnej do znalezienia muzyki. W zeszłym roku zaczęliśmy bezpłatnie udostępniać słuchaczom muzyki w Kanadzie słuchanie muzyki w tle. A w naszej głównej aplikacji dajemy członkom Premium jeszcze bardziej płynne słuchanie. Wprowadziliśmy nowe elementy sterujące dźwiękiem i wprowadzimy funkcję poprawiającą jakość dźwięku poprzez eliminacje gwałtownych skoków poziomu dźwięku.



Mówiąc o innowacjach, nie da się nie wspomnieć o metawersie. Zastanawiamy się, co zrobić, by oglądanie było bardziej wciągające. Pierwszym obszarem, w którym możecie spodziewać się nowości, są gry – chcielibyśmy wprowadzić do nich więcej interakcji i sprawić, by dostarczały jeszcze bardziej realistycznych wrażeń. To dopiero początek, ale jesteśmy podekscytowani, widząc, jak możemy zmienić te wirtualne światy w rzeczywistość dla widzów. 



Partnerzy 



Skala i zasięg YouTube daje naszym globalnym partnerom – od największych marek i reklamodawców po wydawców muzyki i gier – sposób na dotarcie do odbiorców, których nie znajdą nigdzie indziej. Ci partnerzy z kolei finansują przedsiębiorców tworzących YouTube. Jedną z najbardziej wyczekiwanych usług, jakie w tym roku przedstawimy naszym partnerom, są Zakupy. Fundamentem tej nowej usługi jest głębokie zaufanie, jakie twórcy zdobyli w swoich społecznościach – opierając się na nim, pomożemy naszym partnerom wkroczyć w dynamicznie rozwijający się świat e-commerce. Mamy tu na myśli możliwość dokonywania zakupów w filmach oraz zakupy na żywo, a w szerszym ujęciu to, jak zakupy realizowane są w aplikacji. Dzięki filmom z możliwością zakupu – takim jak ten przykład współpracy w ramach inicjatywy Black-owned Friday – użytkownicy mogą kupować otagowane produkty w filmach swoich ulubionych twórców. 



Zakupy na żywo to interaktywne środowisko, w którym widzowie mogą kontaktować się z twórcami, podczas gdy twórcy wprowadzają nowe usługi, prezentują ekskluzywne oferty lub opowiadają o tym, co ostatnio kupili. W listopadzie ubiegłego roku zorganizowaliśmy „Holiday Stream and Shop” – tygodniowe wydarzenie z udziałem twórców takich jak MrBeast, Addison Rae, Merrell Twins czy Gordon Ramsay, a także globalnych marek: Walmart, Samsung i Verizon. Wydarzenie to pokazało ogromny potencjał i zaangażowanie widzów związane z zakupami na żywo w YouTube – łącznie ponad 2 miliony wyświetleń i 1,4 miliona wiadomości na czacie na żywo. Manny MUA, który prezentował swoją linię Lunar Beauty, powiedział: „Jeśli chodzi o sprzedaż, to wydarzenie przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania. Sądziłem, że skoro moja oferta była już na rynku od paru tygodni, to od czasu premiery nie znajdzie wielu nowych nabywców. Byłem jednak naprawdę pozytywnie zaskoczony”. Będziemy pracować nad tym, by w 2022 r. ta usługa stała się jeszcze lepsza i prostsza w użyciu. 



Kolejny nowy rozdział 



Dziś świat innowacji wideo w YouTube rozwija się tak szybko, że wydaje się, jakbyśmy byli dopiero na początku tej drogi. Z drugiej jednak strony mówimy tak chyba co najmniej od 2005 roku, kiedy to powstał YouTube. 



Być może to dzięki tej niesamowitej epoce zmian i innowacji to ciągle jest nowy początek – nie tylko dla nas, ale także dla naszych twórców, widzów i partnerów. Jestem bardzo wdzięczny naszym zespołom, które nieustannie pracują nad tym, aby uczynić YouTube wiodącą platformą angażującą widzów oraz zapewniającą rozrywkę i inspirujące treści miliardom ludzi na całym świecie. 


A ponieważ w 2022 r. tyle się wydarzy, niech to będzie kolejny ekscytujący początek.


 


 


Od zawsze misją Google jest ułatwianie ludziom dostępu do informacji, których potrzebują. Rozumiemy kluczową rolę, jaką różnorodne i jakościowe dziennikarstwo pełni w dostarczaniu społecznościom wiadomości, którymi są zainteresowane. Dlatego od lat współpracujemy z polską branżą informacyjną, by wspierać jej cyfrowy rozwój i dzisiaj ogłaszamy kolejny projekt mający wesprzeć te działania. 



Showcase w Wiadomościach Google, nowy produkt i jednocześnie nasz program licencjonowania treści dla wydawców informacyjnych, jest od dzisiaj dostępny dla użytkowników i użytkowniczek w Polsce. 



Uruchomienie programu Showcase w Polsce to część naszych ogólnoświatowych wysiłków na rzecz rozwoju branży informacyjnej. Celem jest wsparcie polskich wydawców mediów w jeszcze głębszym kontakcie z odbiorcami. Chcemy też pomóc czytelnikom i czytelniczkom znaleźć i śledzić informacje pochodzące od mediów, które dostarczają im wiadomości opisujących ważne dla nich zdarzenia i tematy. 



Dzięki Showcase w Wiadomościach Google, każdy może zobaczyć jakie artykuły z informacjami wydawcy uznali za najważniejsze, a także zdobyć dodatkowe informacje kontekstowe o wydarzeniach dzięki panelom przygotowywanym bezpośrednio przez te redakcje. Wydawcy mają dostęp do różnorodnych formatów paneli w Showcase, które mogą np. wskazywać powiązane artykuły i prezentować wydarzenia na osi czasu. Panele - obecnie dostępne w usługach Wiadomości Google i Discover - dają wydawcom informacyjnym więcej kontroli nad tym, jak prezentowane są wiadomości pochodzące z ich redakcji i przekierowują do pełnych artykułów na stronach wydawców. Oprócz przychodów, jakie wydawcy uzyskają dzięki powiększeniu grona swoich odbiorców, media uczestniczące w programie otrzymują również miesięczne opłaty licencyjne od Google. 




Zawarliśmy już porozumienia z 27 wydawcami informacyjnymi w Polsce, których treści pojawią się w Showcase na starcie programu. Reprezentują oni 47 różnorodnych redakcji, w tym media ogólnokrajowe, regionalne, specjalistyczne i lokalne - takie jak Wprost, NaTemat, Spider’s Web, 300Gospodarka, Lublin24 czy TuŁódź. Kontynuujemy też rozmowy z innymi wydawcami, do których skierowany jest Showcase. 






“To kolejny projekt Google wspierający media i po raz kolejny robiący to z takim rozmachem. Cieszy fakt, że Google coraz bardziej dostrzega rolę rzetelnych oraz jakościowych wydawców i wspiera ich takimi działaniami. Jesteśmy dumni, że możemy być w tym gronie” - mówi Michał Mańkowski, redaktor naczelny, dyrektor operacyjny i członek zarządu Grupy naTemat. 



Od światowego ogłoszenia Showcase w Wiadomościach Google w październiku 2020 roku, podpisaliśmy porozumienia z ponad 1,200 publikacji informacyjnych z całego świata i uruchomiliśmy produkt w kilkunastu krajach, w tym Australii, Kanadzie, Irlandii, Niemczech, Włoszech, Indiach czy Wielkiej Brytanii. Ponad 90% redakcji partycypujących w Showcase reprezentuje lokalne lub regionalne media. Informacje dotyczące najbliższej społeczności to niezbędny sposób, by czytelnicy i czytelniczki mogli czuć się częścią swojego otoczenia i mieli dostęp do informacji, które wpływają na ich codzienne życie. 



“Jakościowe, lokalne dziennikarstwo spełnia niezwykle istotną rolę w obecnych czasach. Cieszymy się, że dołączamy do tego projektu - dla nas Showcase w Wiadomościach Google oferuje szansę, by te ważne informacje docierały do nowych czytelników w naszym regionie i by lokalne media mogły dalej rozwijać swoją cyfrową przyszłość.” Piotr Piotrowicz - prezes zarządu Południowej Oficyny Wydawniczej i prezes zarządu Stowarzyszenia Mediów Lokalnych. 






“Spider’s Web zawsze rozumiał, jak działa internet i dystrybucja treści dziennikarskich online. Dlatego od początku naszego istnienia przykładaliśmy sporo wagi do tego, jak nasze newsy, felietony i artykuły są widoczne w Wyszukiwarce Google, Google News oraz Google Discover” - mówi Przemysław Pająk, redaktor naczelny Spider’s Web. “Z radością zgodziliśmy się dołączyć do Google News Showcase. Platforma ta pozwoli nam jeszcze lepiej kontrolować to, jak nasze treści widziane są przez naszych czytelników. Zamierzamy wykorzystywać Showcase nie tylko do promocji ważnych newsów, które regularnie przynosimy na rynek medialny, ale również do prezentowania naszych najlepszych felietonów i materiałów premium w atrakcyjnej dla czytelników formie”. 








Oprócz wsparcia cyfrowej transformacji mediów, inwestujemy cały czas w poszerzanie możliwości dostępu do jakościowych informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nasza wyszukiwarka i serwis Wiadomości Google całkowicie za darmo odsyłają użytkowników do stron wydawców prasowych na terenie Europy 8 miliardów razy w każdym miesiącu. Ponadto, nasze technologie reklamowe umożliwiają wydawcom łatwiejsze uzyskiwanie przychodów z przestrzeni reklamowej, łącząc ich z milionami reklamowców z całego świata. W Polsce, w ciągu trzech lat (2018-2020), pięciu największym wydawcom informacyjnym, którzy są partnerami w naszej sieci reklamowej, wypłaciliśmy ponad 196,2 mln USD (ponad 722,3 mln zł). 




"Z optymizmem patrzymy na współpracę z Google przy realizacji Google News Showcase. Projekty jak ten, wspierające prawdziwe dziennikarstwo, są niezwykle istotne w świecie przeładowanym szybką, krótką i często błahą informacją. W moim odczuciu, projekt ma szansę znaleźć uznanie nie tylko wśród redakcji i dziennikarzy, ale co najważniejsze - wśród czytelników, ceniących jakościowe treści, a oni właśnie są dla nas najważniejsi. Trzymam kciuki za sukces, bowiem czas najwyższy na merytoryczną i ekonomiczną współpracę między globalnymi liderami technologii a lokalnymi mediami” - mówi Michał M. Lisiecki - założyciel PMPG Polskie Media SA, wydawca "Wprost" i "DoRzeczy". 




Showcase w Wiadomościach Google to kolejny z projektów, którymi wspieramy wydawców informacyjnych i cały sektor newsowy w Polsce. Poprzednio, zainwestowaliśmy m.in. ponad 30 milionów złotych we wsparcie 33 innowacyjnych projektów medialnych w Polsce, prowadzonych przez wiodących wydawców takich jak Agora, Fratria, Gremi Media, Polityka, Polska Press oraz ZPR Media. Od 2015 roku w ramach Google News Lab przeszkoliliśmy ponad 11 tysięcy polskich dziennikarzy, pracowników mediów i studentów dziennikarstwa z wykorzystania zaawansowanych narzędzi cyfrowych w pracy mediów, weryfikacji faktów i wizualizacji danych. Jednocześnie w trakcie pandemii uruchomiliśmy także fundusz ratunkowy wsparcia dla lokalnych redakcji, który pomógł 163 mediom lokalnym i regionalnym w Polsce kontynuować codzienną pracę dziennikarską w tym trudnym czasie. 



Showcase w Wiadomościach Google ułatwia czytelnikom i czytelniczkom odkrywanie ważnych dla nich informacji, a wydawcom informacyjnym daje nowe narzędzie do pogłębiania relacji ze swoimi odbiorcami. Cieszymy się, że to kolejny projekt, dzięki któremu możemy wspierać rozwój mediów w cyfrowej erze oraz dostęp do jakościowych informacji w Polsce i innych częściach świata.



 

Opinie Google to skarbnica wiedzy o lokalnych miejscach - szczególnie gdy chcemy odkrywać te nowe. Dzięki opiniom możecie znaleźć miejsca i firmy, które najbardziej przypadną Wam do gustu - od piekarni z najlepszymi bezglutenowymi babeczkami, po pobliską restaurację z muzyką na żywo. 

 

Opinie Google to skarbnica wiedzy o lokalnych miejscach - szczególnie gdy chcemy odkrywać te nowe. Dzięki opiniom możecie znaleźć miejsca i firmy, które najbardziej przypadną Wam do gustu - od piekarni z najlepszymi bezglutenowymi babeczkami, po pobliską restaurację z muzyką na żywo. 


Miliony opinii zamieszczanych przez użytkowników z całego świata sprawiają, że codziennie informacje w Google stają się bardziej aktualne i dokładne. Znaczna część naszej pracy nad ochroną przed pojawianiem się nieodpowiednich treści w opiniach dzieje się za kulisami, dlatego chcieliśmy rzucić nieco światła na to, co dzieje się, gdy klikacie w opiniach przycisk Opublikuj.



Jak tworzymy i egzekwujemy nasze zasady 


Opracowaliśmy surową politykę dotyczącą treści publikowanych przez użytkowników Map Google, aby mieć pewność, że opinie są oparte na prawdziwych doświadczeniach recenzentów, a także aby nie dopuszczać do zamieszczania nieistotnych i obraźliwych komentarzy w Profilu Firmy. 



W czasach, w których świat tak dynamicznie się zmienia, zmieniają się także nasze zasady i zabezpieczenia. Pomaga nam to chronić miejsca i firmy, które mogłyby stać się celem nadużyć. Zabezpieczamy je przed treściami naruszającymi prawo lub takimi, które nie dotyczą przedmiotu danej działalności. Dobrym przykładem była sytuacja, w której władze publiczne i firmy zaczęły wymagać okazania dowodu zaszczepienia przeciwko COVID-19 przed wejściem do niektórych miejsc. Wprowadziliśmy wtedy dodatkowe zabezpieczenia, aby usuwać opinie w Google, które krytykowały daną firmę za jej politykę zdrowotną i zasady bezpieczeństwa lub za przestrzeganie obowiązku szczepień. 



Po opracowaniu zasad, tworzymy z nich materiał szkoleniowy - zarówno dla naszych moderatorów, jak i algorytmów uczenia maszynowego. Pomaga nam to w wyłapywaniu treści naruszających zasady, a w efekcie dostarczaniu pomocnych i autentycznych opinii w Google. 




Moderowanie opinii z pomocą uczenia maszynowego 



Gdy tylko użytkownik opublikuje opinię, wysyłamy ją do naszego systemu moderacji, aby upewnić się, że nie narusza ona żadnej z naszych zasad. Możecie myśleć o naszym systemie moderacji jak o ochroniarzu, który uniemożliwia nieupoważnionym osobom wejście do budynku. Zamiast tego nasz zespół zapobiega publikowaniu złych treści w Google. 



Biorąc pod uwagę liczbę opinii, które regularnie pojawiają się w Google, doszliśmy do wniosku, że potrzebujemy bardziej kompleksowego podejścia, w którym łączymy zaangażowanie i wiedzę człowieka ze skalowalnością, jaką zapewniają maszyny, aby pomóc nam moderować treści.. Oba te elementy mają swoje mocne strony, dlatego intensywnie inwestujemy w oba. 




Maszyny są naszą pierwszą linią obrony, ponieważ dobrze identyfikują wzorce. To właśnie one pomagają naszym maszynom natychmiast określić, czy dana treść jest zgodna z naszą polityką. Zdecydowana większość fałszywych treści lub tych będących oszustwem, jest usuwana zanim ktokolwiek je zobaczy. 




Opinie są weryfikowane przez nasze maszyny na kilku płaszczyznach, takich jak: 
  • Treść opinii: czy opinia zawiera obraźliwe treści lub takie, które nie dotyczą tematu? 
  • Konto, które opublikowało opinię: czy dane konto Google ma jakąś historię podejrzanych zachowań?
  • Samo miejsce: czy wystąpiła nietypowa aktywność - np. duża liczba opinii dodawanych w krótkim czasie? Czy ostatnio w wiadomościach lub w mediach społecznościowych pojawiło się zainteresowanie danym miejscem, które mogłoby zmotywować ludzi do pozostawiania fałszywych opinii? 


Szkolenie maszyny w zakresie różnic między treściami akceptowalnymi a naruszającymi zasady wymaga zachowania delikatnej równowagi. Na przykład, czasami słowo gej jest używane jako obraźliwe określenie i nie jest to coś, co tolerujemy w opiniach Google. Ale jeśli nauczymy nasze modele uczenia maszynowego,, że słowo to występuje tylko w mowie nienawiści, możemy w ten sposób omyłkowo usunąć opinie promujące homoseksualnego przedsiębiorcę lub bezpieczną przestrzeń LGBTQ+. Nasi operatorzy regularnie przeprowadzają testy jakości i przechodzą dodatkowe szkolenia, aby eliminować uprzedzenia z modeli uczenia maszynowego. Dzięki dokładnemu treningowi modeli, podczas którego pokazujemy wszystkie sposoby użycia określonych słów lub fraz, zwiększamy naszą zdolność do wyłapywania treści naruszających zasady i zmniejszamy szansę na nieumyślne zablokowanie prawdziwych opinii. 



Jeśli nasz system nie wykryje żadnych naruszeń zasad, opinia może zostać opublikowana w ciągu kilku sekund. Ale nasza praca nie kończy się w momencie opublikowania recenzji. Nasz system nadal analizuje przesłane treści i obserwuje podejrzane wzorce. Mogą one być dowolne - od grupy osób zostawiających opinie na tej samej grupie Profili Firm, po przedsiębiorstwo lub miejsce otrzymujące niezwykle dużą liczbę 1- lub 5-gwiazdkowych recenzji w krótkim czasie. 



Dbałość o autentyczność i wiarygodność opinii 



Jak każda platforma umożliwiająca dodawanie opinii przez użytkowników, musimy zachować czujność, by na Mapach Google nie pojawiały się oszustwa i nadużycia. Aby im zapobiegać, ułatwiliśmy użytkownikom Map Google zgłaszanie opinii naruszających zasady. Jeśli użytkownik sądzi, że dana recenzja je łamie, zachęcamy do zgłoszenia jej naszemu zespołowi. Firmy mogą zgłaszać recenzje w Profilu Firmy tutaj, natomiast użytkownicy mogą to zrobić tutaj.




Użytkownicy i firmy mogą łatwo zgłaszać opinie, które ich zdaniem naruszają jedną z naszych zasad.


Nasz zespół operatorów pracuje przez całą dobę, aby na bieżąco analizować oflagowane treści. Gdy znajdujemy opinie naruszające nasze zasady, usuwamy je z Google, a w niektórych przypadkach zawieszamy konto użytkownika lub nawet podejmujemy kroki prawne. 



Oprócz sprawdzania oflagowanych treści nasz zespół aktywnie pracuje nad identyfikacją potencjalnych zagrożeń związanych z nadużyciami, co zmniejsza prawdopodobieństwo przeprowadzenia udanych ataków. Na przykład, gdy zbliża się wydarzenie o dużym zainteresowaniu - takie jak wybory - wprowadzamy zwiększoną ochronę miejsc związanych z tym wydarzeniem oraz innych pobliskich firm, które mogą być w tym czasie wyszukiwanie na Mapach Google. Monitorujemy te miejsca i firmy do czasu, aż ryzyko nadużyć ustąpi - robimy to aby wypełniać naszą misję publikowania wyłącznie autentycznych i wiarygodnych opinii. Nasze inwestycje w analizę i zrozumienie tego, w jaki sposób udostępniane treści mogą być nadużyciem, ma kluczowe znaczenie dla utrzymywania nas o krok przed osobami o złych intencjach. 



Każdego miesiąca ponad miliard osób korzysta z Map Google w celu wytyczania tras i odkrywania otoczenia, dlatego chcemy mieć pewność, że informacje, które widzą - zwłaszcza opinie - są wiarygodne dla wszystkich. Nasza praca ciągle trwa - stale ulepszamy nasz system i ciężko pracujemy, aby wyeliminować z Map nadużycia, w tym fałszywe opinie.