Kryzys humanitarny wywołany trwającą w Ukrainie wojną jest poruszający. Podobnie jak pozostała część społeczności międzynarodowej, obserwujemy to, co się dzieje i staramy się odpowiadać adekwatnie do rozwijającej się sytuacji. Oprócz aktywności wspierających pomoc humanitarną oraz walkę z dezinformacją, skupiamy się na wspieraniu ukraińskich obywateli i obywatelek, a także ich firm. 



Ogłaszamy dziś Google for Startups Ukraine Support Fund, czyli fundusz o wartości 5 milionów dolarów, w ramach którego w 2022 roku wybranym startupom z Ukrainy przyznamy wsparcie finansowe, na zasadach “equity-free”. Na bieżąco będziemy informować o ukraińskich startupach biorących udział w programie, które otrzymają: do 100 tysięcy dolarów w postaci środków finansowych (non-dilutive), stałe wsparcie mentorskie i produktowe oraz darmowe kredyty na usługi chmurowe Google. Działania te mają pomóc ukraińskim przedsiębiorcom i przedsiębiorczyniom w utrzymaniu i rozwijaniu ich firm w tak krytycznym czasie, stanowić wsparcie dla społeczności oraz zbudować podstawy dla odbudowy biznesów po wojnie. 



Środowisko startupowe w Ukrainie to silna i dynamiczna społeczność. Spośród około 2 tysięcy ukraińskich startupów, od początku 2021 roku aż 126 z nich pozyskało finansowanie od funduszy venture capital. Wczoraj prezes Google i Alphabet Sundar Pichai spotkał się z kilkoma ukraińskimi przedsiębiorcami i przedsiębiorczynami w Google for Startups Campus w Warszawie. Rozmowy te pozwoliły nam dowiedzieć się więcej o tym, jak w praktyczny sposób możemy im pomóc. 



Finansowanie to tylko jeden z elementów wsparcia. Dodatkowo ukraińskie startupy mogą korzystać z przestrzeni Google for Startups Campus w Warszawie jako tymczasowego biura. Kilka pierwszych startupów - reprezentowanych głównie przez kobiety, które uciekły z objętej wojną Ukrainy - już pracuje w Campusie, a my podziwiamy ich determinację w działaniu. 



Dzięki wsparciu, ukraińskie startupy będa mogły działać i rozwijać się, a także tworzyć projekty technologiczne, które są teraz bardzo potrzebne. A kiedy Ukraina zacznie się odbudowywać po zniszczeniach wojennych, startupy i firmy technologiczne będą miały kluczowe znaczenie dla odrodzenia gospodarki, tworzenia miejsc pracy i rozwoju miast.





Dziś jestem w Warszawie - mieście, które stało się symbolem bezpieczeństwa i nadziei dla wielu Ukraińców i Ukrainek uciekających przed wojną. Wspólna historia Europy Środkowo-Wschodniej to dla mnie niepodważalny ideał wolności, odporności i wspólnoty. Nie zdziwiło mnie więc, że tak wiele osób w całym regionie otworzyło swoje domy, by przyjąć uchodźców lub stało na dworcach kolejowych, by witać ich jedzeniem, ubraniami i życzliwością. 



Mój dzisiejszy poranek wypełniła wizyta na naszym Campusie Google for Startups w Warszawie, który trzy tygodnie temu otworzyliśmy jako przestrzeń do wykorzystania przez organizacje pozarządowe wspierające uchodźców oraz przez ukraińskie startupy. Spotkałem się z NGO-sami, aby dowiedzieć się od nich bezpośrednio jak Google może najlepiej odpowiadać na potrzeby uchodźców - teraz i w przyszłości. Inspirujące dla mnie było też spotkanie z jednymi z pierwszych przedsiębiorców pracujących i odwiedzających Campus, a zwłaszcza ich siła i determinacja w obliczu tak osobistej tragedii i straty. 



Podczas mojego pobytu w Europie spotkałem się również z przedstawicielami rządów, aby omówić trwający kryzys humanitarny oraz ciągłą potrzebę partnerstwa publiczno-prywatnego, abyśmy mogli razem wspierać uchodźców i jednocześnie walczyć z dezinformacją w regionie. Dzisiaj ogłosiliśmy nowe inicjatywy, które mają wesprzeć te wysiłki oraz cały region w działaniach na rzecz powojennej odbudowy.


Wsparcie w obliczu kryzysu humanitarnego 


Do wyjazdu z Ukrainy zmuszonych zostało już ponad 3,7 miliona uchodźców - w większości kobiet, dzieci i osób starszych - co sprawia, że jest to największy kryzys humanitarny w Europie od czasów II wojny światowej. Aby wspomóc niesienie bezpośredniej pomocy humanitarnej w Europie Środkowo-Wschodniej, Google.org oraz pracownicy i pracowniczki Google przeznaczyli ponad 35 milionów dolarów w postaci darowizn i wsparcia rzeczowego. Obejmuje to wsparcie dla organizacji pomagających ludziom w Ukrainie, takich jak Nova Ukraine oraz Fight for Right, a także jednostki non-profit pomagające uchodźców przybywających do sąsiednich krajów - w tym dla Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, Węgierskiej Pomocy Międzykościelnej, Rumuńskiego Czerwonego Krzyża oraz People in Need w Słowacji. 



Dziś ogłaszamy również grant mający wesprzeć uchodźców z niepełnosprawnościami oraz grant wraz ze stypendium Google.org dla Tech to the Rescue - młodej polskiej organizacji non-profit, która łączy firmy technologiczne i ekspertów-wolontariuszy z organizacjami humanitarnymi, aby udzielać im technicznego wsparcia. Grupa stypendystów Google.org będzie pracowała na zasadzie pro-bono, aby pomóc w budowaniu i rozwijaniu platformy oraz działań organizacji.


Walka z dezinformacją 


Jako firma dostarczająca informacji poważnie traktujemy naszą odpowiedzialność za umożliwianie dostępu do rzetelnych i wiarygodnych informacji ludziom, którzy ich potrzebują. Widzieliśmy, jak wielu mieszkańców i mieszkanek Ukrainy korzystało z naszej wyszukiwarki, aby znaleźć aktualne informacje, w tym o alarmach przeciwlotniczych, o tym gdzie szukać schronów lub pomocy humanitarnej, a nawet jak powiedzieć "dzień dobry" po polsku. Aby im pomóc, wprowadzamy nowe funkcje, które wzmocnią dostęp do zaufanych informacji, w tym panele wiedzy w językach lokalnych oraz etykiety z informacjami o wydawcach publikujących treści na YouTube. 


Walka z błędnymi informacjami, jakie rozpowszechniane są na temat rzeczywistości i faktów dotyczących wojny w Ukrainie, to duża część tego tego wyzwania. Dziś przeznaczamy dodatkowe 10 milionów dolarów na ten cel, w tym na nowe partnerstwa z ośrodkami analitycznymi i organizacjami obywatelskimi, skoncentrowane na prowadzeniu badań dotyczących rozpowszechnienia błędnych informacji w tym regionie świata, a także na finansowe wsparcie sieci fact-checkingowych oraz organizacje non-profit. Jigsaw, jednostka wewnątrz Google zajmująca się tworzeniem technologii przeciwdziałających zjawiskom zagrażającym społeczeństwom, będzie również współpracować z lokalnymi grupami eksperckimi i naukowymi w celu opracowania nowych metod bezpośredniego przeciwdziałania dezinformacji oraz pomagania ludziom w łatwiejszym jej wykrywaniu.


Inwestycje w przyszłość Europy Środkowo-Wschodniej 


Wierzymy w siłę i przyszłość Europy Środkowo-Wschodniej. Tylko w ubiegłym roku otworzyliśmy nasze nowe biuro w Warszawie, zatrudniliśmy ponad 350 osób i uruchomiliśmy region Google Cloud w Polsce. A na początku tego miesiąca ogłosiliśmy inwestycję o wartości 2,7 miliarda złotych w zakup i rozwój The Warsaw HUB, nowoczesnego kompleksu biurowego w samym sercu stolicy Polski. 


Będziemy nadal inwestować w tym regionie oraz wspierać dotkniętych przez wojnę ludzi oraz ich firmy. A kiedy ta wojna się skończy, będziemy tu dla Ukrainy i całego regionu - gotowi do wsparcia także na dłuższą metę.




W świecie, który nieustannie się zmienia, ważne jest, by Mapy Google dostarczały jak najbardziej aktualne informacje - dzięki nim użytkownicy i użytkowniczki mogą dowiedzieć się czy restauracja na danej ulicy została ponownie otwarta lub czy dany sklep w okolicy ma możliwość osobistego odbioru zamówień. Jednym ze sposobów, w jaki to robimy, jest udostępnianie treści dodawanych przez użytkowników



Każdego dnia otrzymujemy około 20 milionów informacji od użytkowników i użytkowniczek Map Google: od zaktualizowanych godzin pracy i numerów telefonów po zdjęcia i recenzje. Jak w przypadku każdej platformy, która akceptuje zamieszczanie treści od użytkowników, musimy zachować czujność, aby zwalczać nadużycia i upewnić się, że te informacje są dokładne. Dzięki połączeniu technologii uczenia maszynowego i pracy ludzi stale zmniejszamy ilość oszukańczych lub obraźliwych treści w Mapach Google - w rzeczywistości jest to mniej niż jeden procent wszystkich treści wyświetlanych w Mapach. Dziś dzielimy się informacjami o tym, jak w 2021 r. usuwaliśmy z Map Google niewłaściwe i obraźliwe informacje. 



Utrzymywanie wiarygodnych informacji biznesowych 


W 2021 r. świat zmienił się wraz z wprowadzeniem szczepionek, nowych polityk dot. obowiązku noszenia maseczek i kolejnych wariantów COVID-19. Społeczność użytkowników i użytkowniczek Map dołożyła wszelkich starań, aby zaktualizować Mapy Google o nowe informacje ze swojej okolicy. Przez cały 2021 r. ich wkład pomógł nam dodać zaktualizowane informacje biznesowe - takie jak godziny pracy czy wprowadzone zasady bezpieczeństwa - dla 30% większej liczby firm niż w 2020 r. 



Zdarza się jednak, że oszuści próbują zaktualizować tego typu informacje w Profilu Firmy Google i wprowadzają fałszywe treści. W 2021 r. zablokowaliśmy publikację ponad 100 milionów takich edycji. Wszystko dzięki ciągłemu doskonaleniu modeli uczenia maszynowego, które poprawiły naszą zdolność do wychwytywania aktywności botów i monitorowania podejrzanych wzorców aktywności. Poniżej znajdują się dokładniejsze informacje na temat tego, co usunęliśmy z Map Google. 

  • Dzięki postępowi w naszej technologii, zidentyfikowaliśmy i usunęliśmy ponad 7 milionów fałszywych Profili Firmy - ponad 630 tysięcy z nich zostało zgłoszonych bezpośrednio do nas.
  • Powstrzymaliśmy ponad 12 milionów prób utworzenia fałszywych Profili Firm w Google oraz 8 milionów prób weryfikacji przez oszustów Profili Firm które nie należały do nich. 
  • Dzięki ciągłemu doskonaleniu uczenia maszynowego, nasze technologie i zespoły zablokowały ponad milion kont użytkowników z powodu działań naruszających zasady, takich jak wandalizm internetowy lub oszustwa. 

Weryfikacja zdjęć, filmów i opinii na Profilach Firm 


Gdy w 2021 r. świat został ponownie otwarty, ludzie polegali na opiniach w Mapach Google, aby uzyskać potrzebne informacje o miejscach przed ich odwiedzeniem - na przykład o tym, jakie środki bezpieczeństwa i higieny pracy były egzekwowane lub czy można było zjeść posiłek na świeżym powietrzu i czy lokal dysponował otwartymi przestrzeniami. 



Jednak zaobserwowaliśmy również osoby i grupy, które próbowały wykorzystać fałszywe opinie, aby zaszkodzić lokalnym firmom. W 2021 r., aby zapobiec wyświetlaniu treści naruszających nasze zasady dla Profili Firm, zabezpieczyliśmy ponad 100 tysięcy firm po wykryciu podejrzanej aktywności i prób nadużyć. Oto, co jeszcze zrobiliśmy w 2021 r., aby treści w Mapach Google były wiarygodne: 

  • Zablokowaliśmy lub usunęliśmy ponad 95 milionów opinii naruszających zasady, z czego ponad 60 tysięcy zostało usuniętych z powodu przypadków związanych z COVID-19. 
  • Usunęliśmy ponad 1 milion recenzji, które zostały zgłoszone bezpośrednio do nas. 
  • Dzięki ciągłemu doskonaleniu uczenia maszynowego, nasze technologie i zespoły zablokowały lub usunęły ponad 190 milionów zdjęć i 5 milionów filmów, które były rozmazane, niskiej jakości lub naruszały nasze zasady dotyczące treści. 


Wiedza na temat lokalnych uwarunkowań, którą wnosi nasza globalna społeczność, to ogromna część tego, co sprawia, że Mapy Google są czymś więcej niż tylko narzędziem nawigacyjnym. Nadal będziemy inwestować w to, by te informacje były aktualne i wiarygodne, aby użytkownicy i użytkowniczki mogli odkrywać informacje o otaczającym ich świecie.



Inwazja na Ukrainę w szybkim tempie powoduje wyniszczający kryzys humanitarny. Według danych Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) już 3 miliony osób uciekło ze swoich domów w Ukrainie, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że w najbliższych tygodniach i miesiącach liczba ta może wzrosnąć do 5 milionów. Połowa uchodźców i uchodźczyń, którzy uciekli do tej pory, znalazła tymczasowe schronienie w Polsce. 

Inwazja na Ukrainę w szybkim tempie powoduje wyniszczający kryzys humanitarny. Według danych Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) już 3 miliony osób uciekło ze swoich domów w Ukrainie, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że w najbliższych tygodniach i miesiącach liczba ta może wzrosnąć do 5 milionów. Połowa uchodźców i uchodźczyń, którzy uciekli do tej pory, znalazła tymczasowe schronienie w Polsce. 

Nasze zespoły pracują bez przerwy, aby wspierać ludzi w Ukrainie za pośrednictwem naszych produktów. Uruchomiliśmy na terenie Ukrainy alert SOS w wyszukiwarce, który pomaga osobom szukającym informacji o sposobach ewakuacji znaleźć linki do zasobów Organizacji Narodów Zjednoczonych dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Współpracujemy z organizacjami eksperckimi, aby w miarę rozwoju sytuacji przekazywać kolejne pomocne informacje humanitarne. 

Osoby poszukujące pomocy mogą również wyszukiwać w Mapach Google informację o punktach informacyjnych oraz punktach pomocy dla uchodźców w sąsiednich krajach. Na podstawie wielu wiarygodnych źródeł, w tym danych od władz lokalnych, dodaliśmy ponad 100 lokalizacji tych placówek do Map Google. W Polsce jest ich ponad 50. Informacje te są również podawane w języku ukraińskim.

Nowe atrybuty w Profilu Firmy 


Ludzie w całym regionie solidaryzują się z uchodźcami i uchodźczyniami z Ukrainy. Skala udzielanego wsparcia jest naprawdę ogromna i niesamowita. Od początku wojny tysiące ludzi zaangażowało się w pomoc - od zapełniania punktów zbiórki darów w pobliżu granicy po oferty transportu i zakwaterowania na terenie całej Polski. Polacy i Polki oraz mieszkańcy sąsiednich państw ciepło witają wszystkich zmuszonych do ucieczki. W wielu restauracjach i sklepach Ukraińcy i Ukrainki otrzymują zniżki, a niektóre usługi świadczone są za darmo. 






Aby pomóc rosnącej liczbie uchodźców i uchodźczyń w regionie, od dzisiaj umożliwiamy firmom, które świadczą usługi na ich rzecz, oznaczanie tego w naszych usługach. Lokalne firmy mogą dodawać atrybuty do swojego Profilu Firmy w wyszukiwarce i Mapach Google, aby pokazać, czy oferują określone usługi i pomoc uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy, takie jak: oferowanie bezpłatnych produktów lub usług, przekazywanie darów, zatrudnianie uchodźców i uchodźczyń, oferowanie bezpłatnej pomocy prawnej lub transport osób. Inną przydatną opcją jest dodawanie postów, aby udostępnić więcej informacji o tym, jak firmy pomagają uchodźcom, w tym dokładnie jakie produkty lub usługi oferują i kiedy są dostępne. 


Właściciele hoteli w państwach sąsiadujących z Ukrainą mogą zaznaczyć na swoim Profilu Firmy, jeśli oferują uchodźcom darmowe lub zniżkowe noclegi.






W ciągu kilku dni właściciele hoteli będą mogli również oznaczać specjalną grafiką, jeśli oferują uchodźcom darmowe lub zniżkowe noclegi. 


Atrybuty w Profilu Firmy są dostępne w ponad 20 krajach, między innymi w Polsce, Rumunii, Mołdawii, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Więcej rekomendacji dla właścicieli i właścicielek biznesów, na przykład jak tworzyć wpisy dla Profilu Firmy można znaleźć na stronie pomocy Google. Zachęcamy firmy, aby upewniały się, że na ich Profilach znajdują się aktualne informacje, w tym aktualne godziny pracy i dane kontaktowe, oraz aby rozważyły skorzystanie z Tłumacza Google w celu przetłumaczenia na język ukraiński swoich postów, by ułatwić ich zrozumienie. Mogą również skorzystać z Tłumacza Google, aby tłumaczyć rozmowę w czasie rzeczywistym. 


Będziemy nadal monitorować sytuację i zastanawiać się, w jaki sposób nasze usługi mogą być pomocne w obecnej sytuacji. Przyłączamy się do społeczności międzynarodowej, wyrażając szczerą nadzieję na powrót pokojowej i suwerennej Ukrainy.




AKTUALIZACJA 10.03.: 
AKTUALIZACJA 10.03.: 

  • Nasza grupa ds. analizy zagrożeń (TAG) koncentruje się na bezpieczeństwie naszych użytkowników i użytkowniczek w Ukrainie i okolicznych regionach, aby pomóc w dostępie do ważnych informacji i dzieleniu się nimi. Grupa TAG zaobserwowała aktywność podmiotów zagrażających bezpieczeństwu, takich jak Fancy Bear i Ghostwriter, które są regularnie monitorowane i dobrze znane organom ścigania. W tym tygodniu udostępniliśmy więcej informacji na temat tych zagrożeń, aby zwiększyć świadomość wśród społeczności związanej z bezpieczeństwem i wśród użytkowników wysokiego ryzyka. 
  •  Wszyscy widzieliśmy zdjęcia z postępującej katastrofy humanitarnej i uchodźczej w Ukrainie. Aby pomóc rosnącej liczbie uchodźców i uchodźczyń w regionie, pracujemy nad umożliwieniem firmom, które świadczą usługi na rzecz uchodźców, oznaczania tego w naszych serwisach. Od dziś właściciele hoteli w państwach sąsiadujących z Ukrainą mogą zaktualizować swój Profil Firmy, informując o tym, że oferują noclegi dla uchodźców, darmowe lub ze zniżką. Z kolei lokalne firmy mogą umieszczać na swoich Profilach Firm w wyszukiwarce i Mapach Google informacje o usługach i pomocy, jaką oferują uciekającym przed wojną w Ukrainie. W miarę gromadzenia tych informacji w najbliższych tygodniach, będziemy umożliwiać wszystkim szybkie odnajdywanie tych miejsc w wyszukiwarce i Mapach Google. 
  • W ramach naszych zwiększonych inwestycji w Polsce ogłosiliśmy, że będziemy wykorzystywać przestrzenie i zasoby Google do wspierania osób dotkniętych wojną, m.in. poprzez wykorzystanie Google for Startups Campus w Warszawie jako miejsca, w którym lokalne organizacje pozarządowe mogą udzielać uchodźcom wsparcia prawnego i psychologicznego. Wcześniej przeznaczyliśmy 10 milionów dolarów na rzecz lokalnych organizacji pomagających uchodźcom przybywającym do Polski. Wsparcie przekazaliśmy też organizacjom pozarządowym wykonującym tę niesamowicie potrzebną pracę w graniczących z Ukrainą: Słowacji, Węgrzech i Rumunii. 
  • Tragiczna rzeczywistość jest taka, że miliony ludzi w Ukrainie, próbując dostać się w bezpieczne miejsce, polegają teraz na alertach lotniczych. Na prośbę i z pomocą ukraińskich władz państwowych rozpoczęliśmy wdrażanie dla telefonów z systemem Android w Ukrainie szybkiego systemu ostrzegania o nalotach. Prace te stanowią uzupełnienie istniejących w tym państwie systemów ostrzegania przed nalotami i opierają się na alertach dostarczonych przez rząd Ukrainy.
  • Kontynuujemy nasze działania mające na celu globalne ograniczenie na naszych platformach rekomendacji dla wielu rosyjskich mediów finansowanych przez państwo. W Europie usuwamy z Google Play aplikacje finansowanych przez państwo mediów, nie tylko RT i Sputnik. Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) 2022/350 usunęliśmy RT i Sputnik z naszych wyników wyszukiwania na terenie Unii Europejskiej. W ramach naszej standardowej procedury, gdy otrzymujemy powiadomienie o nieodpowiednich treściach pojawiających się w wynikach wyszukiwania, przekazujemy je do bazy danych Lumen, by zapewnić przejrzystość takich zgłoszeń. 
  • Po zeszłotygodniowym ogłoszeniu o wstrzymaniu reklam Google w Rosji, zawiesiliśmy obecnie zdecydowaną większość działań komercyjnych w tym państwie. Nasze działania objęły: zawieszenie reklam w naszych serwisach i w sieciach na całym świecie dla wszystkich reklamodawców z siedzibą w Rosji, uniemożliwienie rejestracji nowych usług w chmurze, zablokowanie funkcji płatności w większości naszych usług oraz funkcji monetyzacji dla widzów YouTube w Rosji. Potwierdzamy, że nasze bezpłatne usługi, takie jak wyszukiwarka, Gmail i YouTube, nadal działają na terenie Federacji Rosyjskiej. Będziemy nadal uważnie śledzić rozwój sytuacji. 


AKTUALIZACJA 07.03: 


  • Nasze zespoły ds. bezpieczeństwa pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby chronić ukraińskich użytkowników i ważne lokalne usługi. Wciąż obserwujemy próby ataków typu DDoS, które są skierowane przeciwko wielu ukraińskim witrynom, w tym stronom Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a także serwisom takim jak Liveuamap, które pomagają ludziom w wyszukiwaniu informacji. Rozszerzyliśmy zakres kwalifikowalności do Projektu Shield, naszej bezpłatnej ochrony przed atakami typu DDoS, aby ukraińskie strony rządowe, ambasady na całym świecie i inne rządy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie konfliktu mogły pozostać online, być chronione i nadal oferować swoje kluczowe usługi. 
  • Projekt Shield pozwala Google blokować zły ruch w ataku DDoS i działa jak tarcza dla mniejszych witryn, dzięki czemu mogą one dalej operować i być chronione przed takimi atakami. Dziś ponad 150 witryn w Ukrainie, w tym wiele organizacji informacyjnych, korzysta z tej usługi, o czym poinformowaliśmy przedstawicieli rządu Ukrainy. Zachęcamy wszystkie organizacje, które spełniają wymagania, do zarejestrowania się w Projekcie Shield, aby nasze systemy mogły pomóc w blokowaniu tych ataków i utrzymaniu witryn online. 
  • Inwazja na Ukrainę szybko pogłębia kryzys humanitarny. Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) już ponad 1,2 miliona osób z Ukrainy uciekło ze swoich domów, a ONZ ostrzega, że w najbliższych tygodniach i miesiącach liczba ta może wzrosnąć do 5 milionów. Połowa uchodźców i uchodźczyń, którzy uciekli do tej pory, znalazła tymczasowe schronienie w Polsce. Dziś zwiększamy nasze wsparcie do 25 milionów dolarów, przeznaczając dodatkowe 10 milionów dolarów na pomoc organizacjom niosącym zarówno natychmiastową pomoc humanitarną, jak i długoterminowe wsparcie dla uchodźców i uchodźczyń w Polsce. 
  • Alarmy i syreny przeciwlotnicze w Ukrainie to tragiczna codzienność. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby pomóc ludziom otrzymywać te kluczowe sygnały alarmowe na jak najwięcej sposobów. Zwracamy uwagę użytkownikom Google Play w Ukrainie na aplikację Повітряна тривога (Ukraiński Alarm). Została ona stworzona przez ukraińskich programistów we współpracy z ukraińskim rządem, aby zapewnić ludziom lepsze ostrzeżenia o nalotach. 

  • Aby pomóc organizacjom zaangażowanym w niesienie pomocy humanitarnej, takiej jak dostawy materiałów medycznych, pomoc żywnościowa oraz wsparcie i pomoc uchodźcom i uchodźczyniom, udostępniamy organizacjom, które spełniają wymagania, bezpłatne usługi w ramach kredytów Google Cloud. 
  • Aby pomóc ludziom w kontaktach z przyjaciółmi i rodziną w czasie pilnych potrzeb, znosimy opłaty za połączenia międzynarodowe z Ukrainy oraz ze Stanów Zjednoczonych do Ukrainy w Google Fi, a także zwalniamy z opłat za połączenia z Ukrainą osoby korzystające z usługi Google Voice. Nieustannie monitorujemy sytuację i zmieniające się regulacje rządowe – w tym sankcje – w tym regionie. Pozostajemy w stałym kontakcie z władzami w Europie i na świecie, dzięki czemu możemy pracować nad szybkim wdrażaniem ich decyzji, w tym nad ograniczeniem obecności rosyjskich mediów finansowanych przez państwo na naszych platformach.

Rosyjska inwazja na Ukrainę jest zarówno tragedią, jak i katastrofą humanitarną. Odpowiedź społeczności międzynarodowej na tę wojnę przynosi coraz to nowe środki, a rządy nakładają nowe sankcje i restrykcje.


Nasze zespoły pracują bez przerwy, aby wspierać ludzi w Ukrainie za pośrednictwem naszych produktów, chronić ich przed zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością, umożliwiać dostęp do wiarygodnych informacji, oraz zapewnić bezpieczeństwo naszym koleżankom i kolegom oraz ich rodzinom w regionie. 

Oto jakie działania podejmujemy w tym momencie: 



Zapewnianie wsparcia przez Google.org 



Google.org oraz pracownicy i pracowniczki Google wspólnie przekazali już 15 milionów dolarów w postaci darowizn i wsparcia rzeczowego na pomoc humanitarną w Ukrainie, w tym 5 milionów dolarów pochodzi z wpłat pracowników i pracowniczek podwojonych przez firmę, a 5 milionów dolarów z bezpośrednich dotacji. Przekazujemy też 5 milionów dolarów w postaci środków do wykorzystania na reklamy, aby pomóc zaufanym organizacjom humanitarnym i międzyrządowym w docieraniu do ludzi z informacjami o ważnych źródłach pomocy czy o możliwościach transportu i zakwaterowania. 



Uruchomienie alertu SOS w wyszukiwarce oraz zmiany na Mapach Google w Ukrainie 



Uruchomiliśmy na terenie Ukrainy alert SOS w wyszukiwarce, który pomaga osobom szukającym informacji o sposobach ewakuacji znaleźć linki do zasobów Organizacji Narodów Zjednoczonych dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Współpracujemy z organizacjami eksperckimi, aby w miarę rozwoju sytuacji przekazywać kolejne pomocne informacje humanitarne. 

Po konsultacji z wieloma instytucjami na miejscu, w tym z władzami lokalnymi, tymczasowo wyłączyliśmy niektóre funkcje Map Google w Ukrainie, w tym warstwę ruchu drogowego i informacje o natężeniu ruchu w danym miejscu, aby pomóc chronić bezpieczeństwo społeczności lokalnych i ich obywateli. Dodaliśmy także informacje o punktach informacyjnych oraz punktach pomocy dla uchodźców w sąsiednich krajach. 



Rozszerzanie zabezpieczeń 



Nasze zespoły ds. bezpieczeństwa pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wspierane przez Rosję ataki hakerskie i operacje wywierania wpływu nie są dla nas nowością  od lat podejmujemy przeciwko nim działania. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy wydaliśmy setki ostrzeżeń o atakach wspieranych przez tamtejszy rząd, nakierowanych na osoby na terenie Ukrainy, które korzystają z takich usług jak Gmail. W czasie inwazji zachowujemy szczególną czujność, a nasze produkty będą nadal automatycznie wykrywać i blokować podejrzaną aktywność. 

Chociaż nie zaobserwowaliśmy znaczących zmian w poziomie szkodliwej aktywności w tym regionie, nasza Grupa ds. Analizy Zagrożeń (TAG) zauważyła, że podmioty prowadzące tego typu działalność ponownie koncentrują swoje wysiłki na celach ukraińskich. Dla przykładu, zaobserwowaliśmy ataki hakerów z grupy GhostWriter, którzy wzięli na celownik ukraińskich urzędników państwowych i wojskowych. Zablokowaliśmy te próby i nie odnotowaliśmy żadnych przypadków naruszenia kont Google w wyniku tych działań. 

Automatycznie zwiększyliśmy też zabezpieczenia kont Google (w tym te związane z uwierzytelnianiem) dla osób w tym regionie i będziemy kontynuować działania w miarę rozwoju zagrożeń w cyberprzestrzeni. Nasz Program Zaawansowanej Ochrony, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa Google, chroni obecnie konta setek użytkowników wysokiego ryzyka w Ukrainie. Natomiast "Project Shield", usługa zapewniająca bezpłatną, nieograniczoną ochronę przed atakami typu DDoS, chroni już ponad 100 ukraińskich stron internetowych, w tym lokalne serwisy informacyjne. 



Promowanie wysokiej jakości informacji



Podczas tego bezprecedensowego kryzysu podejmujemy nadzwyczajne środki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się dezinformacji i przerwać kampanie dezinformacyjne w internecie. 

Od 1 marca w całej Europie blokujemy kanały YouTube związane z RT i Sputnik. To kolejne nasze działanie po bezterminowym zatrzymaniu możliwości monetyzacji przez media finansowane przez Federację Rosyjską na naszych platformach. Oznacza to, że kanały takie jak RT nie mogą zarabiać na swoich treściach ani reklamować się na naszych platformach. 

Na całym świecie znacząco ograniczyliśmy także na naszych platformach rekomendacje dla treści z wielu rosyjskich mediów finansowanych przez państwo. W ciągu ostatnich kilku dni YouTube usunął setki kanałów i tysiące filmów za naruszanie Wytycznych dla społeczności, w tym kanały stosujące skoordynowane, zwodnicze praktyki. 

Oczywiście pracujemy nie tylko nad ograniczaniem zasięgu nierzetelnych informacji, ale także nad tym, by wiadomości wiarygodne i godne zaufania były łatwiej dostępne. Nasze systemy są zbudowane tak, aby w momentach kryzysowych, gdy informacje szybko się dezaktualizują, priorytetowo traktować te najbardziej wiarygodne. Gdy ludzie na całym świecie szukają w wyszukiwarce lub na YouTube tematów związanych z wojną w Ukrainie, nasze systemy w wyraźny sposób wyświetlają informacje, filmy i inne kluczowe treści pochodzące z wiarygodnych źródeł. 



Wsparcie dla naszych kolegów i koleżanek w Ukrainie 



Niezmiennie jesteśmy bardzo zaniepokojeni bezpieczeństwem naszych ukraińskich pracowników i ich rodzin. Od stycznia nasze lokalne zespoły ds. bezpieczeństwa i zarządzania zasobami ludzkimi pracują nad zapewnieniem pomocy takiej jak: wsparcie w zakresie bezpieczeństwa fizycznego, przyznanie płatnego urlopu czy zwrot kosztów zakwaterowania, podróży i żywności dla wszystkich osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. 



Świadczenie naszych usług w Rosji 



Zobowiązujemy się do przestrzegania wszystkich wymogów dotyczących sankcji i stale monitorujemy najnowsze wytyczne w tym zakresie. W miarę jak sankcjami obejmowane są osoby, regiony i instytucje takie jak banki, usługi takie jak Google Pay mogą stać się niedostępne w poszczególnych krajach. 

Większość naszych usług (takich jak wyszukiwarka, Mapy Google czy YouTube) jest obecnie dostępna w Rosji, zapewniając dostęp do globalnych informacji i perspektyw. 

Będziemy nadal monitorować sytuację i w razie potrzeby podejmować dodatkowe działania. Jednocześnie przyłączamy się do apelu społeczności międzynarodowej i mamy szczerą nadzieję na powrót do suwerennej i trwającej w pokoju Ukrainy.



Minęło ponad 15 lat od kiedy otworzyliśmy nasze pierwsze biuro w Polsce. Wówczas składał się na nie jeden pokój, który mógł pomieścić zaledwie trzy osoby. Od tego czasu inwestowaliśmy tak dynamicznie, jak dynamicznie rozwijał się potencjał polskiej gospodarki. Teraz zatrudniamy w Polsce ponad 1000 osób. Tylko w ubiegłym roku dołączyło do nas 350 Googlerów, otworzyliśmy nasze nowe biuro w Warszawie i uruchomiliśmy region Google Cloud - pierwszą taką inwestycję nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. 

Minęło ponad 15 lat od kiedy otworzyliśmy nasze pierwsze biuro w Polsce. Wówczas składał się na nie jeden pokój, który mógł pomieścić zaledwie trzy osoby. Od tego czasu inwestowaliśmy tak dynamicznie, jak dynamicznie rozwijał się potencjał polskiej gospodarki. Teraz zatrudniamy w Polsce ponad 1000 osób. Tylko w ubiegłym roku dołączyło do nas 350 Googlerów, otworzyliśmy nasze nowe biuro w Warszawie i uruchomiliśmy region Google Cloud - pierwszą taką inwestycję nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. 


Dziś wzmacniamy nasze zaangażowanie w Polsce, inwestując blisko 2,7 miliarda złotych w zakup i dalszy rozwój kompleksu biurowego The Warsaw HUB, w samym sercu stolicy. Już w zeszłym roku ulokowaliśmy i otworzyliśmy w tym budynku nasze nowe biuro - tworząc miejsce pracy zespołów odpowiadających za rozwój najbardziej zaawansowanych rozwiązań Google Cloud, z których korzystają nasi klienci na całym świecie. Już teraz jest to największe biuro rozwijające technologie chmury obliczeniowej Google w Europie. Wraz z tą nową inwestycją, w naszych warszawskich biurach będziemy mogli zapewnić przestrzeń do pracy dla 2500 pracowników, z potencjałem na dalszy jej rozwój w miarę potrzeb. Stanowi ona też symbol naszego długoterminowego przekonania o potencjale, jaki Polska i cały region mają jako atrakcyjne miejsce dla najbardziej utalentowanych specjalistów i specjalistek, tworząc doskonałe środowisko do rozwoju przełomowych technologii. 


Nasze działania w Polsce nie ograniczają się tylko do wspierania rozwoju gospodarki cyfrowej. Obecnie koncentrujemy się przede wszystkim na pomaganiu tym, którzy potrzebują tego najbardziej. W ubiegłym tygodniu ogłosiliśmy, że Google przeznaczy blisko 40 milionów złotych lokalnym organizacjom, które pomagają osobom uciekającym do Polski przed wojną w Ukrainie. Środki zostaną przeznaczone na bezpośrednią pomoc humanitarną i wsparcie dla uchodźców w pierwszych tygodniach po ich przyjeździe, a także na realizację ich długoterminowych potrzeb. Będziemy również wykorzystywać zasoby i przestrzenie Google by wesprzeć tych dotkniętych przez wojnę - w naszym Campusie Google for Startups na warszawskiej Pradze utworzymy centrum, gdzie lokalne organizacje pozarządowe będą świadczyć pomoc prawną i psychologiczną dla uchodźców. W miarę jak ich potrzeby będą się zmieniać, będziemy szukać kolejnych sposobów, w jakich możemy najskuteczniej pomagać. 


Wspieranie cyfrowego rozwoju Polski 


Na przestrzeni lat obserwowaliśmy w Polsce, jak technologia może pomóc ludziom w przetrwaniu trudnych czasów, ale także wesprzeć ich w zbudowaniu przyszłości swojej firmy lub ich własnej kariery zawodowej. Będziemy kontynuować inwestycje nie tylko w infrastrukturę, ale także w talent i wiedzę. Jesteśmy przekonani, że Google może dalej wspierać polską gospodarkę w wykorzystaniu jej przewag i siły technologii do tworzenia podstaw przyszłego wzrostu gospodarczego. Tak jak przez ostatnie 15 lat, tak dalej będziemy pracować razem z firmami, szkołami wyższymi, sektorem publicznym i organizacjami pozarządowymi w Polsce. Chcemy, by nasze ciągłe inwestycje sprawiały, by ludzie mogli odnosić korzyści z tego, co oferuje im technologia. 


Elastyczna przyszłość miejsca pracy 


Wierzymy również, że przyszłość pracy w tej nowej, cyfrowej gospodarce musi być elastyczna. Podczas gdy większość naszych pracowników w Polsce chce pracować z biura w pewnym wymiarze, chcą oni zachować elastyczność w decydowaniu się na pracę z domu kilka razy w tygodniu. Niektórzy w naszych zespołach podejmą decyzję, by w ogóle nie pracować z biura. Nasze przyszłe przestrzenie biurowe w Polsce będą zapewniały miejsce dla wszystkich, niezależnie od tego, jaki model pracy wybiorą. Chcemy tworzyć jak najlepsze środowisko pracy dla tych wszystkich utalentowanych osób, które dołączą do naszego warszawskiego zespołu w niedalekiej przyszłości.

Trwająca w Ukrainie wojna zmusiła setki tysięcy Ukraińców i Ukrainek do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia w Polsce. W najbliższych dniach i tygodniach będą oni potrzebowali wsparcia nie tylko w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, ale też dostosowania się do nowej, trudnej i niepewnej sytuacji. Dlatego poprzez nasz dział charytatywny Google.org przeznaczamy w Polsce 10 milionów dolarów (blisko 40 milionów złotych) na wsparcie zarówno bieżących działań humanitarnych, jak i na pomoc uchodźcom i uchodźczyniom w ich pierwszych tygodniach pobytu w naszym kraju, a także na działania wspierające ich długofalowe potrzeby.

Trwająca w Ukrainie wojna zmusiła setki tysięcy Ukraińców i Ukrainek do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia w Polsce. W najbliższych dniach i tygodniach będą oni potrzebowali wsparcia nie tylko w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, ale też dostosowania się do nowej, trudnej i niepewnej sytuacji. Dlatego poprzez nasz dział charytatywny Google.org przeznaczamy w Polsce 10 milionów dolarów (blisko 40 milionów złotych) na wsparcie zarówno bieżących działań humanitarnych, jak i na pomoc uchodźcom i uchodźczyniom w ich pierwszych tygodniach pobytu w naszym kraju, a także na działania wspierające ich długofalowe potrzeby.

Aby wspomóc trwające właśnie wysiłki na rzecz pomocy uchodźcom przybywającym do Polski, w ramach naszego zaangażowania w szerokie działania humanitarne dla Ukrainy, Google.org oraz nasi pracownicy i pracowniczki przekazują 2,6 miliona dolarów (ponad 10 milionów złotych) fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) – organizacji oferującej natychmiastową, bezpośrednią pomoc oraz wsparcie w ewakuacji ze stref objętych konfliktem, zapewniając transport do i z obszarów przygranicznych, a także zakwaterowanie oraz środki niezbędne do życia. Fundusze pochodzą bezpośrednio z darowizn pracowników Google, podwojonych przez Google.org, a wysokość wsparcia dalej będzie rosnąć, wraz z przekazywaniem kolejnych darowizn w przyszłości.

Przekazujemy również grant w wysokości 1 miliona dolarów (blisko 4 milionów złotych) Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej, które jest częścią konsorcjum organizacji społecznych działających na rzecz pomocy uchodźcom i uchodźczyniom po ich przybyciu do Polski, i które składa się także z organizacji takich jak: Amnesty International (wsparcie komunikacyjne, rzecznictwo), Chlebem i Solą oraz Uchodźcy.info (wsparcie integracyjne i zakwaterowania), Helsińska Fundacja Praw Człowieka (wsparcie prawne i rzecznictwo), Stowarzyszenie Homo Faber (wsparcie integracyjne i humanitarne), Nomada Stowarzyszenie (działalność integracyjna), Fundacja Polskie Forum Migracyjne (wsparcie integracyjne i psychologiczne) oraz Dom Ukraiński (wsparcie społeczności ukraińskiej w Polsce).

Jak powiedziała nam Marysia Złonkiewicz z organizacji Chlebem i Solą: „w najbliższym czasie wszyscy w Polsce będziemy musieli odpowiedzieć na szereg potrzeb uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Dziś potrzebują oni ciepłego kąta, ciepłego posiłku i dużo empatii. Jutro będą potrzebowali profesjonalnego wsparcia prawnego, psychologicznego, zawodowego czy językowego. Im szybciej je dostaną, tym szybciej się usamodzielnią. W ramach konsorcjum staramy się od lat w taki właśnie kompleksowy sposób wspierać uchodźców i uchodźczynie.”

Równie ważne jak odpowiedzenie na wyzwania trwającego kryzysu humanitarnego będą potrzeby uchodźców z wojny w Ukrainie, którzy zdecydują się – lub będą musieli – zostać w Polsce dłużej niż kilka następnych tygodni. Dlatego utworzymy również fundusz o wartości 6,5 miliona dolarów (prawie 26 milionów złotych), który zostanie przeznaczony na rzecz organizacji pozarządowych w celu sfinansowania programów pomagających uchodźcom w przesiedleniu się i adaptacji w nowym otoczeniu. W najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy rozmawiać i współpracować z lokalnymi ekspertami i ekspertkami, aby zidentyfikować i rozwijać te inicjatywy, które najlepiej odpowiedzą na zmieniające się potrzeby osób przybywających do Polski — czy to w zakresie edukacji, kursów językowych, nowych umiejętności, przystosowania zawodowego i innych.

„Obecnie jako organizacje zajmujące się uchodźcami w Polsce stajemy przed ogromnym wyzwaniem. Nieść tak jak do tej pory profesjonalne wsparcie, czy to prawne, czy psychologiczne, czy integracyjne, tylko że na setki razy większą skalę, niż dotychczas. Każda pomoc jest cenna, bo zapotrzebowanie na to wsparcie będzie tylko rosnąć” — zauważa Paweł Cywiński z inicjatywy Uchodzcy.info

W miarę jak zmieniają się potrzeby uchodźców, na bieżąco monitorujemy sytuację, a nasz zespół pracuje z lokalnymi organizacjami i szuka nowych sposobów, jak najlepiej możemy nieść pomoc w Polsce.