Osobisty wpis z Warszawy: większe wsparcie dla Ukrainy


Jak dbaliśmy o wiarygodność informacji w Mapach Google w 2021 r.
- Dzięki postępowi w naszej technologii, zidentyfikowaliśmy i usunęliśmy ponad 7 milionów fałszywych Profili Firmy - ponad 630 tysięcy z nich zostało zgłoszonych bezpośrednio do nas.
- Powstrzymaliśmy ponad 12 milionów prób utworzenia fałszywych Profili Firm w Google oraz 8 milionów prób weryfikacji przez oszustów Profili Firm które nie należały do nich.
- Dzięki ciągłemu doskonaleniu uczenia maszynowego, nasze technologie i zespoły zablokowały ponad milion kont użytkowników z powodu działań naruszających zasady, takich jak wandalizm internetowy lub oszustwa.
- Zablokowaliśmy lub usunęliśmy ponad 95 milionów opinii naruszających zasady, z czego ponad 60 tysięcy zostało usuniętych z powodu przypadków związanych z COVID-19.
- Usunęliśmy ponad 1 milion recenzji, które zostały zgłoszone bezpośrednio do nas.
- Dzięki ciągłemu doskonaleniu uczenia maszynowego, nasze technologie i zespoły zablokowały lub usunęły ponad 190 milionów zdjęć i 5 milionów filmów, które były rozmazane, niskiej jakości lub naruszały nasze zasady dotyczące treści.
Pavithra Kanakarajan, Group Product Manager, User Generated Content


Ułatwiamy uchodźcom i uchodźczyniom odnalezienie pomocnych informacji w wyszukiwarce i na Mapach Google
Inwazja na Ukrainę w szybkim tempie powoduje wyniszczający kryzys humanitarny. Według danych Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) już 3 miliony osób uciekło ze swoich domów w Ukrainie, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że w najbliższych tygodniach i miesiącach liczba ta może wzrosnąć do 5 milionów. Połowa uchodźców i uchodźczyń, którzy uciekli do tej pory, znalazła tymczasowe schronienie w Polsce.
Read MoreInwazja na Ukrainę w szybkim tempie powoduje wyniszczający kryzys humanitarny. Według danych Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) już 3 miliony osób uciekło ze swoich domów w Ukrainie, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że w najbliższych tygodniach i miesiącach liczba ta może wzrosnąć do 5 milionów. Połowa uchodźców i uchodźczyń, którzy uciekli do tej pory, znalazła tymczasowe schronienie w Polsce.
Nasze zespoły pracują bez przerwy, aby wspierać ludzi w Ukrainie za pośrednictwem naszych produktów. Uruchomiliśmy na terenie Ukrainy alert SOS w wyszukiwarce, który pomaga osobom szukającym informacji o sposobach ewakuacji znaleźć linki do zasobów Organizacji Narodów Zjednoczonych dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Współpracujemy z organizacjami eksperckimi, aby w miarę rozwoju sytuacji przekazywać kolejne pomocne informacje humanitarne.
Osoby poszukujące pomocy mogą również wyszukiwać w Mapach Google informację o punktach informacyjnych oraz punktach pomocy dla uchodźców w sąsiednich krajach. Na podstawie wielu wiarygodnych źródeł, w tym danych od władz lokalnych, dodaliśmy ponad 100 lokalizacji tych placówek do Map Google. W Polsce jest ich ponad 50. Informacje te są również podawane w języku ukraińskim.
Nowe atrybuty w Profilu Firmy


Jak pomagamy Ukrainie
- Nasza grupa ds. analizy zagrożeń (TAG) koncentruje się na bezpieczeństwie naszych użytkowników i użytkowniczek w Ukrainie i okolicznych regionach, aby pomóc w dostępie do ważnych informacji i dzieleniu się nimi. Grupa TAG zaobserwowała aktywność podmiotów zagrażających bezpieczeństwu, takich jak Fancy Bear i Ghostwriter, które są regularnie monitorowane i dobrze znane organom ścigania. W tym tygodniu udostępniliśmy więcej informacji na temat tych zagrożeń, aby zwiększyć świadomość wśród społeczności związanej z bezpieczeństwem i wśród użytkowników wysokiego ryzyka.
- Wszyscy widzieliśmy zdjęcia z postępującej katastrofy humanitarnej i uchodźczej w Ukrainie. Aby pomóc rosnącej liczbie uchodźców i uchodźczyń w regionie, pracujemy nad umożliwieniem firmom, które świadczą usługi na rzecz uchodźców, oznaczania tego w naszych serwisach. Od dziś właściciele hoteli w państwach sąsiadujących z Ukrainą mogą zaktualizować swój Profil Firmy, informując o tym, że oferują noclegi dla uchodźców, darmowe lub ze zniżką. Z kolei lokalne firmy mogą umieszczać na swoich Profilach Firm w wyszukiwarce i Mapach Google informacje o usługach i pomocy, jaką oferują uciekającym przed wojną w Ukrainie. W miarę gromadzenia tych informacji w najbliższych tygodniach, będziemy umożliwiać wszystkim szybkie odnajdywanie tych miejsc w wyszukiwarce i Mapach Google.
- W ramach naszych zwiększonych inwestycji w Polsce ogłosiliśmy, że będziemy wykorzystywać przestrzenie i zasoby Google do wspierania osób dotkniętych wojną, m.in. poprzez wykorzystanie Google for Startups Campus w Warszawie jako miejsca, w którym lokalne organizacje pozarządowe mogą udzielać uchodźcom wsparcia prawnego i psychologicznego. Wcześniej przeznaczyliśmy 10 milionów dolarów na rzecz lokalnych organizacji pomagających uchodźcom przybywającym do Polski. Wsparcie przekazaliśmy też organizacjom pozarządowym wykonującym tę niesamowicie potrzebną pracę w graniczących z Ukrainą: Słowacji, Węgrzech i Rumunii.
- Tragiczna rzeczywistość jest taka, że miliony ludzi w Ukrainie, próbując dostać się w bezpieczne miejsce, polegają teraz na alertach lotniczych. Na prośbę i z pomocą ukraińskich władz państwowych rozpoczęliśmy wdrażanie dla telefonów z systemem Android w Ukrainie szybkiego systemu ostrzegania o nalotach. Prace te stanowią uzupełnienie istniejących w tym państwie systemów ostrzegania przed nalotami i opierają się na alertach dostarczonych przez rząd Ukrainy.
- Kontynuujemy nasze działania mające na celu globalne ograniczenie na naszych platformach rekomendacji dla wielu rosyjskich mediów finansowanych przez państwo. W Europie usuwamy z Google Play aplikacje finansowanych przez państwo mediów, nie tylko RT i Sputnik. Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) 2022/350 usunęliśmy RT i Sputnik z naszych wyników wyszukiwania na terenie Unii Europejskiej. W ramach naszej standardowej procedury, gdy otrzymujemy powiadomienie o nieodpowiednich treściach pojawiających się w wynikach wyszukiwania, przekazujemy je do bazy danych Lumen, by zapewnić przejrzystość takich zgłoszeń.
- Po zeszłotygodniowym ogłoszeniu o wstrzymaniu reklam Google w Rosji, zawiesiliśmy obecnie zdecydowaną większość działań komercyjnych w tym państwie. Nasze działania objęły: zawieszenie reklam w naszych serwisach i w sieciach na całym świecie dla wszystkich reklamodawców z siedzibą w Rosji, uniemożliwienie rejestracji nowych usług w chmurze, zablokowanie funkcji płatności w większości naszych usług oraz funkcji monetyzacji dla widzów YouTube w Rosji. Potwierdzamy, że nasze bezpłatne usługi, takie jak wyszukiwarka, Gmail i YouTube, nadal działają na terenie Federacji Rosyjskiej. Będziemy nadal uważnie śledzić rozwój sytuacji.
- Nasze zespoły ds. bezpieczeństwa pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby chronić ukraińskich użytkowników i ważne lokalne usługi. Wciąż obserwujemy próby ataków typu DDoS, które są skierowane przeciwko wielu ukraińskim witrynom, w tym stronom Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a także serwisom takim jak Liveuamap, które pomagają ludziom w wyszukiwaniu informacji. Rozszerzyliśmy zakres kwalifikowalności do Projektu Shield, naszej bezpłatnej ochrony przed atakami typu DDoS, aby ukraińskie strony rządowe, ambasady na całym świecie i inne rządy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie konfliktu mogły pozostać online, być chronione i nadal oferować swoje kluczowe usługi.
- Projekt Shield pozwala Google blokować zły ruch w ataku DDoS i działa jak tarcza dla mniejszych witryn, dzięki czemu mogą one dalej operować i być chronione przed takimi atakami. Dziś ponad 150 witryn w Ukrainie, w tym wiele organizacji informacyjnych, korzysta z tej usługi, o czym poinformowaliśmy przedstawicieli rządu Ukrainy. Zachęcamy wszystkie organizacje, które spełniają wymagania, do zarejestrowania się w Projekcie Shield, aby nasze systemy mogły pomóc w blokowaniu tych ataków i utrzymaniu witryn online.
- Inwazja na Ukrainę szybko pogłębia kryzys humanitarny. Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) już ponad 1,2 miliona osób z Ukrainy uciekło ze swoich domów, a ONZ ostrzega, że w najbliższych tygodniach i miesiącach liczba ta może wzrosnąć do 5 milionów. Połowa uchodźców i uchodźczyń, którzy uciekli do tej pory, znalazła tymczasowe schronienie w Polsce. Dziś zwiększamy nasze wsparcie do 25 milionów dolarów, przeznaczając dodatkowe 10 milionów dolarów na pomoc organizacjom niosącym zarówno natychmiastową pomoc humanitarną, jak i długoterminowe wsparcie dla uchodźców i uchodźczyń w Polsce.
- Alarmy i syreny przeciwlotnicze w Ukrainie to tragiczna codzienność. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby pomóc ludziom otrzymywać te kluczowe sygnały alarmowe na jak najwięcej sposobów. Zwracamy uwagę użytkownikom Google Play w Ukrainie na aplikację Повітряна тривога (Ukraiński Alarm). Została ona stworzona przez ukraińskich programistów we współpracy z ukraińskim rządem, aby zapewnić ludziom lepsze ostrzeżenia o nalotach.
- Aby pomóc organizacjom zaangażowanym w niesienie pomocy humanitarnej, takiej jak dostawy materiałów medycznych, pomoc żywnościowa oraz wsparcie i pomoc uchodźcom i uchodźczyniom, udostępniamy organizacjom, które spełniają wymagania, bezpłatne usługi w ramach kredytów Google Cloud.
- Aby pomóc ludziom w kontaktach z przyjaciółmi i rodziną w czasie pilnych potrzeb, znosimy opłaty za połączenia międzynarodowe z Ukrainy oraz ze Stanów Zjednoczonych do Ukrainy w Google Fi, a także zwalniamy z opłat za połączenia z Ukrainą osoby korzystające z usługi Google Voice. Nieustannie monitorujemy sytuację i zmieniające się regulacje rządowe – w tym sankcje – w tym regionie. Pozostajemy w stałym kontakcie z władzami w Europie i na świecie, dzięki czemu możemy pracować nad szybkim wdrażaniem ich decyzji, w tym nad ograniczeniem obecności rosyjskich mediów finansowanych przez państwo na naszych platformach.
Kent Walker, Prezes Google ds. międzynarodowych
Rosyjska inwazja na Ukrainę jest zarówno tragedią, jak i katastrofą humanitarną. Odpowiedź społeczności międzynarodowej na tę wojnę przynosi coraz to nowe środki, a rządy nakładają nowe sankcje i restrykcje.


Wzmacniamy nasze zaangażowanie w Polsce - inwestycja w rozwój siedziby w Warszawie i kolejne wsparcie dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy
Minęło ponad 15 lat od kiedy otworzyliśmy nasze pierwsze biuro w Polsce. Wówczas składał się na nie jeden pokój, który mógł pomieścić zaledwie trzy osoby. Od tego czasu inwestowaliśmy tak dynamicznie, jak dynamicznie rozwijał się potencjał polskiej gospodarki. Teraz zatrudniamy w Polsce ponad 1000 osób. Tylko w ubiegłym roku dołączyło do nas 350 Googlerów, otworzyliśmy nasze nowe biuro w Warszawie i uruchomiliśmy region Google Cloud - pierwszą taką inwestycję nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Read MoreMinęło ponad 15 lat od kiedy otworzyliśmy nasze pierwsze biuro w Polsce. Wówczas składał się na nie jeden pokój, który mógł pomieścić zaledwie trzy osoby. Od tego czasu inwestowaliśmy tak dynamicznie, jak dynamicznie rozwijał się potencjał polskiej gospodarki. Teraz zatrudniamy w Polsce ponad 1000 osób. Tylko w ubiegłym roku dołączyło do nas 350 Googlerów, otworzyliśmy nasze nowe biuro w Warszawie i uruchomiliśmy region Google Cloud - pierwszą taką inwestycję nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Dziś wzmacniamy nasze zaangażowanie w Polsce, inwestując blisko 2,7 miliarda złotych w zakup i dalszy rozwój kompleksu biurowego The Warsaw HUB, w samym sercu stolicy. Już w zeszłym roku ulokowaliśmy i otworzyliśmy w tym budynku nasze nowe biuro - tworząc miejsce pracy zespołów odpowiadających za rozwój najbardziej zaawansowanych rozwiązań Google Cloud, z których korzystają nasi klienci na całym świecie. Już teraz jest to największe biuro rozwijające technologie chmury obliczeniowej Google w Europie. Wraz z tą nową inwestycją, w naszych warszawskich biurach będziemy mogli zapewnić przestrzeń do pracy dla 2500 pracowników, z potencjałem na dalszy jej rozwój w miarę potrzeb. Stanowi ona też symbol naszego długoterminowego przekonania o potencjale, jaki Polska i cały region mają jako atrakcyjne miejsce dla najbardziej utalentowanych specjalistów i specjalistek, tworząc doskonałe środowisko do rozwoju przełomowych technologii.
Nasze działania w Polsce nie ograniczają się tylko do wspierania rozwoju gospodarki cyfrowej. Obecnie koncentrujemy się przede wszystkim na pomaganiu tym, którzy potrzebują tego najbardziej. W ubiegłym tygodniu ogłosiliśmy, że Google przeznaczy blisko 40 milionów złotych lokalnym organizacjom, które pomagają osobom uciekającym do Polski przed wojną w Ukrainie. Środki zostaną przeznaczone na bezpośrednią pomoc humanitarną i wsparcie dla uchodźców w pierwszych tygodniach po ich przyjeździe, a także na realizację ich długoterminowych potrzeb. Będziemy również wykorzystywać zasoby i przestrzenie Google by wesprzeć tych dotkniętych przez wojnę - w naszym Campusie Google for Startups na warszawskiej Pradze utworzymy centrum, gdzie lokalne organizacje pozarządowe będą świadczyć pomoc prawną i psychologiczną dla uchodźców. W miarę jak ich potrzeby będą się zmieniać, będziemy szukać kolejnych sposobów, w jakich możemy najskuteczniej pomagać.
Wspieranie cyfrowego rozwoju Polski
Na przestrzeni lat obserwowaliśmy w Polsce, jak technologia może pomóc ludziom w przetrwaniu trudnych czasów, ale także wesprzeć ich w zbudowaniu przyszłości swojej firmy lub ich własnej kariery zawodowej. Będziemy kontynuować inwestycje nie tylko w infrastrukturę, ale także w talent i wiedzę. Jesteśmy przekonani, że Google może dalej wspierać polską gospodarkę w wykorzystaniu jej przewag i siły technologii do tworzenia podstaw przyszłego wzrostu gospodarczego. Tak jak przez ostatnie 15 lat, tak dalej będziemy pracować razem z firmami, szkołami wyższymi, sektorem publicznym i organizacjami pozarządowymi w Polsce. Chcemy, by nasze ciągłe inwestycje sprawiały, by ludzie mogli odnosić korzyści z tego, co oferuje im technologia.
Elastyczna przyszłość miejsca pracy
Wierzymy również, że przyszłość pracy w tej nowej, cyfrowej gospodarce musi być elastyczna. Podczas gdy większość naszych pracowników w Polsce chce pracować z biura w pewnym wymiarze, chcą oni zachować elastyczność w decydowaniu się na pracę z domu kilka razy w tygodniu. Niektórzy w naszych zespołach podejmą decyzję, by w ogóle nie pracować z biura. Nasze przyszłe przestrzenie biurowe w Polsce będą zapewniały miejsce dla wszystkich, niezależnie od tego, jaki model pracy wybiorą. Chcemy tworzyć jak najlepsze środowisko pracy dla tych wszystkich utalentowanych osób, które dołączą do naszego warszawskiego zespołu w niedalekiej przyszłości.


Pomoc dla polskich organizacji działających na rzecz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy
Trwająca w Ukrainie wojna zmusiła setki tysięcy Ukraińców i Ukrainek do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia w Polsce. W najbliższych dniach i tygodniach będą oni potrzebowali wsparcia nie tylko w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, ale też dostosowania się do nowej, trudnej i niepewnej sytuacji. Dlatego poprzez nasz dział charytatywny Google.org przeznaczamy w Polsce 10 milionów dolarów (blisko 40 milionów złotych) na wsparcie zarówno bieżących działań humanitarnych, jak i na pomoc uchodźcom i uchodźczyniom w ich pierwszych tygodniach pobytu w naszym kraju, a także na działania wspierające ich długofalowe potrzeby.
Read MoreTrwająca w Ukrainie wojna zmusiła setki tysięcy Ukraińców i Ukrainek do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia w Polsce. W najbliższych dniach i tygodniach będą oni potrzebowali wsparcia nie tylko w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, ale też dostosowania się do nowej, trudnej i niepewnej sytuacji. Dlatego poprzez nasz dział charytatywny Google.org przeznaczamy w Polsce 10 milionów dolarów (blisko 40 milionów złotych) na wsparcie zarówno bieżących działań humanitarnych, jak i na pomoc uchodźcom i uchodźczyniom w ich pierwszych tygodniach pobytu w naszym kraju, a także na działania wspierające ich długofalowe potrzeby.
Aby wspomóc trwające właśnie wysiłki na rzecz pomocy uchodźcom przybywającym do Polski, w ramach naszego zaangażowania w szerokie działania humanitarne dla Ukrainy, Google.org oraz nasi pracownicy i pracowniczki przekazują 2,6 miliona dolarów (ponad 10 milionów złotych) fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) – organizacji oferującej natychmiastową, bezpośrednią pomoc oraz wsparcie w ewakuacji ze stref objętych konfliktem, zapewniając transport do i z obszarów przygranicznych, a także zakwaterowanie oraz środki niezbędne do życia. Fundusze pochodzą bezpośrednio z darowizn pracowników Google, podwojonych przez Google.org, a wysokość wsparcia dalej będzie rosnąć, wraz z przekazywaniem kolejnych darowizn w przyszłości.

