Artyści i programiści pracujący w Google Arts & Culture Lab zawsze przykładają dużą wagę do tworzenia nowych, wciągających metod poznawania sztuki, kultury i historii. Zabawa może być wspaniałym narzędziem do nauki, dlatego jeden z naszych zespołów uruchomił w 2021 r. "Play with Arts & Culture" - serię gier logicznych i ciekawostek, dzięki którym odkrywanie i poznawanie skarbów kultury z kolekcji naszych partnerów stało się wciągającą rozrywką. Dziś zapraszamy do przetestowania czterech nowych gier, które w niecodzienny sposób pozwolą uczyć się poprzez zabawę. Wystarczy wejść na stronę g.co/artgames lub nacisnąć zakładkę Play (wygląda tak - 🎮) w aplikacji Google Arts & Culture dla systemów Android i iOS .

Artyści i programiści pracujący w Google Arts & Culture Lab zawsze przykładają dużą wagę do tworzenia nowych, wciągających metod poznawania sztuki, kultury i historii. Zabawa może być wspaniałym narzędziem do nauki, dlatego jeden z naszych zespołów uruchomił w 2021 r. "Play with Arts & Culture" - serię gier logicznych i ciekawostek, dzięki którym odkrywanie i poznawanie skarbów kultury z kolekcji naszych partnerów stało się wciągającą rozrywką. Dziś zapraszamy do przetestowania czterech nowych gier, które w niecodzienny sposób pozwolą uczyć się poprzez zabawę. Wystarczy wejść na stronę g.co/artgames lub nacisnąć zakładkę Play (wygląda tak - 🎮) w aplikacji Google Arts & Culture dla systemów Android i iOS .

Dziś zapraszamy do przetestowania czterech nowych gier, które w niecodzienny sposób pozwolą uczyć się poprzez zabawę. Wystarczy wejść na stronę g.co/artgames lub nacisnąć zakładkę Play (wygląda tak - 🎮) w aplikacji Google Arts & Culture dla systemów Android i iOS .
 
Geo Artwork: sprawdźcie swoją wiedzę na temat pochodzenia dzieł sztuki



Czy potraficie umiejscowić Tadż Mahal na kuli ziemskiej? A może zgadniecie, gdzie została namalowana Mona Lisa? Takie wyzwania czekają na Was w grze Geo Artwork. Gra sprawdzi Waszą wiedzę o tym, skąd pochodzą słynne dzieła sztuki oraz gdzie znajdują się historyczne zabytki i miejsca związane z kulturą. 

3D Pottery: replikujcie naczynia z różnych epok w 3D i AR w 3D Pottery



Spróbujcie swoich sił w garncarstwie. 3D Pottery pozwoli Wam odtworzyć historyczne naczynia z całego świata. Niezależnie od tego, czy jest to starożytny aryballos czy amfora z Grecji, podejmijcie wyzwanie wyrzeźbienia, pomalowania i wypalenia swojej repliki, zdobywając punkty za dokładność wykonania naczynia. Jeśli gracie na urządzeniu z systemem Android, możecie nawet umieścić koło garncarskie w Waszym domu i spróbować stworzyć swoje naczynie przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Guess the Line: przetestujcie swoje umiejętności rysowania, gdy sztuczna inteligencja zgaduje, co rysujecie


Pochwalcie się swoimi umiejętnościami szkicowania w grze Guess the Line, w której rysujecie przedmioty opisane na kartach przed Wami, podczas gdy robot wykorzystujący uczenie maszynowe próbuje odgadnąć, co rysujecie. Dzięki wskazówkom w rodzaju "kubistyczny pies" czy "minimalistyczne drzewo" będziecie się świetnie bawić, tworząc arcydzieła w duecie ze sztuczną inteligencją. Rozwińcie kreatywność i zacznijcie rysować już teraz, aby zobaczyć, jak wiele kart uda Wam się zebrać!

Where is Hopper? Udajcie się w niezapomnianą przygodę po Europie i znajdźcie Waszego przyjaciela pingwina!



Pingwin Hopper the Rockhopper (“rockhopper” oznacza pingwina skoczkowatego) jest znany z tego, że zwiedza cały świat na platformie Google Arts & Culture. Tym razem niestety Hopper zaginął, a Waszym zadaniem będzie go odnaleźć! W grze Where is Hopper, szukając psotnego pingwina, będziecie zwiedzać europejskie miasta pełne kulturalnych skarbów. Po drodze zwiedzicie zabytki, zasmakujecie lokalnej kuchni i spotkacie interesujące postacie, a jednocześnie rozwiążecie zagadkę Gdzie jest Hopper?. A wszystko to z pomocą sztucznej inteligencji.

Wysokie wyniki - bijcie kolejne rekordy! 

Wszystkie cztery gry umożliwiają zdobywanie osiągnięć i zapisywanie najwyższych wyników. Jeśli jesteście zalogowani w Google Arts & Culture, Wasz najlepszy wynik w każdej z gier zostanie automatycznie zapisany, zsynchronizowany na wszystkich Waszych urządzeniach i wyświetlony na stronie Play, dzięki czemu zawsze będziecie go widzieć. Gdy pobijecie swój rekord, otrzymacie powiadomienie z gratulacjami, które pozwoli Wam podzielić się tym osiągnięciem ze znajomymi i zachęcić ich do konkurowania o jak najwięcej punktów. 

Mamy nadzieję, że odkrywanie sztuki i kultury poprzez naszą najnowszą kolekcję gier sprawi Wam wiele radości, a przy okazji dowiecie się czegoś ciekawego. Zacznijcie grać i już dziś zdobywajcie wysokie wyniki na stronie g.co/artgames lub w zakładce Play (wygląda tak: 🎮) w aplikacji Google Arts & Culture na systemy Android i iOS.




 

Krzysztof Komeda - uznany w Polsce i na świecie wybitny jazzman obchodziłby dzisiaj 91. urodziny. Z tej okazji na stronie głównej wyszukiwarki można zobaczyć specjalnie przygotowany doodle. 


Krzysztof Komeda (właściwie Krzysztof Trzciński) naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. W 1950 r., podczas pobytu w Krakowie, po raz pierwszy wziął udział w jam session. Już jako student Akademii Medycznej w Poznaniu nawiązał współpracę z Dixieland Band Jerzego Grzewińskiego, w latach 1952-54 grał z zespołem Melomani. Po ukończeniu studiów w 1955 r. podjął pracę w klinice laryngologicznej w Poznaniu. Tu po raz pierwszy użył pseudonimu "Komeda", gdyż chciał ukryć swoją fascynację jazzem przed współpracownikami. W 1956 r. założył Sekstet Komedy, z którym zadebiutował podczas otwarcia Oddziału Telewizji w Poznaniu i który zrewolucjonizował polską scenę muzyczną, grając nowoczesny jazz. Jego pasja do jazzu ostatecznie wygrała z medycyną i Krzysztof zakończył praktykę lekarską, wiążąc się z muzyką na dobre. 


O Krzysztofie Komedzie zrobiło się głośno, gdy w 1956 r. wygrał festiwal w Sopocie. Wzbudził ogromne zainteresowanie, które otworzyło mu drzwi do międzynarodowej kariery. To właśnie po sopockim festiwalu zaczął współpracę z mistrzami polskiego kina, którzy zdecydowali się na współpracę z nim, prosząc o tworzenie muzyki filmowej do swoich dzieł. Później tworzył również muzykę do filmów zagranicznych - w sumie jego utwory możemy usłyszeć w aż 65 produkcjach. 


Pierwszymi dużymi zagranicznymi sukcesami były występy w Skandynawii w 1960 r. Duńczycy nazywali zresztą Komedę “Chopinem świata jazzu”, co pokazuje jak pozytywny był odbiór jego utworów. Następne sukcesy w latach 60-tych Komeda święcił na festiwalach jazzowych w Pradze, Bled i Königsbergu, Bułgarii, RFN i NRD. 


Schyłek życia kompozytor spędził w Stanach Zjednoczonych. Pisał muzykę do filmów między innymi jednej z największych wytwórni filmowych na świecie - Paramount. Hollywood pokochało polskiego artystę. To z amerykańskiego okresu Komedy pochodzą ścieżki dźwiękowe do “Dziecka Rosemary” czy “Riot” Buzza Kulika. 


W swojej karierze Krzysztof Komeda współpracował z największymi reżyserami swoich czasów - Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Januszem Nasfeterem, Januszem Morgensternem, Henningiem Carlsenem. Dostrzegali go również krytycy, zarówno filmowi, jak i muzyczni - Roger Ebert czy Joachim-Ernst Berendt. Dla tego ostatniego, będącego wybitnym krytykiem i propagatorem jazzu Komeda zrealizował w 1967 r. cykl “Jazz i Poezja”. 


Pasmo sukcesów Komedy zakończył tragiczny wypadek, któremu uległ pod koniec lat 60-tych w Hollywood. Niestety stan zdrowia jazzmana znacząco się pogorszył. Po zdiagnozowaniu krwiaka mózgu, będącego skutkiem wypadku, wrócił do Warszawy. Zmarł 23 kwietnia 1969 r., niespełna tydzień przed swoimi 38. urodzinami. 


Legenda Komedy przetrwała, zapewniając mu stałe miejsce w panteonie najważniejszych polskich artystów XX wieku. Cieszymy się, że dzięki dzisiejszemu doodlowi możemy uczcić jego pamięć. 


Wszystkiego najlepszego, Mistrzu!


Informacje na temat danych, które deweloperzy mogą umieszczać: 



Staramy się, aby Google Play było bezpiecznym i zaufanym miejscem, w którym użytkownicy mogą znaleźć najnowsze aplikacje na Androida. Właśnie udostępniliśmy nową funkcję – sekcję Bezpieczeństwo danych – w której deweloperzy będą musieli umieszczać informacje na temat sposobu zbierania, udostępniania i zabezpieczania danych użytkowników w aplikacjach. 


Użytkownicy już dzisiaj będą mogli zobaczyć w Google Play nową sekcję, a deweloperzy są zobowiązani do jej uzupełnienia do 20 lipca. Wprowadzane przez deweloperów informacje na temat danych oraz wszelkich zmian dotyczących postępowania nimi będą widoczne w opcji Bezpieczeństwo danych każdej aplikacji. 


Ujednolicony obraz bezpieczeństwa aplikacji w Google Play 


Zdaniem użytkowników i deweloperów wyświetlanie informacji na temat danych zbieranych przez aplikację bez dodatkowego kontekstu nie jest wystarczające. Użytkownicy chcą wiedzieć, w jakim celu zbierane są ich dane oraz, czy są one udostępniane stronom trzecim. Ponadto ważna jest dla nich informacja na temat sposobu zabezpieczenia danych przez deweloperów po pobraniu aplikacji. 


Dlatego właśnie stworzyliśmy sekcję Bezpieczeństwo danych, w której deweloperzy mogą sprecyzować, jakie dane i w jakim celu są zbierane, a użytkownicy mogą przekonać się, czy aplikacja faktycznie potrzebuje ich danych do działania czy też ich udostępnianie jest opcjonalne.


Informacje na temat danych, które deweloperzy mogą umieszczać: 
  • czy i w jakim celu deweloper zbiera dane; 
  • czy dane są udostępniane stronom trzecim; 
  • szczegóły dotyczące sposobu zabezpieczenia aplikacji, np. czy stosowane jest szyfrowanie danych podczas przesyłania, a także informacje na temat możliwości usunięcia danych na prośbę użytkownika; 
  • czy deweloper danej aplikacji zobowiązał się do przestrzegania Zasad dotyczących tworzenia aplikacji dla dzieci i rodzin, aby lepiej chronić dzieci korzystające ze Sklepu Play; 
  • czy praktyki dotyczące bezpieczeństwa stosowane przez dewelopera są zgodne z globalnymi standardami bezpieczeństwa (a dokładniej ze standardem MASVS).



Kontrola w rękach użytkowników – przed i po pobraniu aplikacji 


Dodanie sekcji Bezpieczeństwo danych z informacjami na temat sposobu zbierania, udostępniania i zabezpieczania danych w aplikacji to tylko jeden ze sposobów, jakie wykorzystujemy, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno użytkowników Androida, jak i całego ekosystemu. 


Zadbaliśmy także o to, aby użytkownicy mogli w większym stopniu kontrolować aplikacje po ich pobraniu dzięki prostym funkcjom umożliwiającym udzielanie zezwoleń. 


Na przykład, kiedy aplikacja prosi o zezwolenie na dostęp do „Twojej lokalizacji”, użytkownik może łatwo i szybko zadecydować, czy chce zezwolić na dostęp jednorazowo, tylko w czasie korzystania z aplikacji lub przez cały czas. W przypadku takich newralgicznych uprawnień jak dostęp do aparatu, mikrofonu czy lokalizacji użytkownicy mogą sprawdzić uprawnienia każdej aplikacji w zakresie dostępu do danych w panelu ustawień prywatności Androida


Aplikacje powinny w bezpieczny sposób ułatwiać użytkownikom poznawanie świata, utrzymywanie kontaktu z bliskimi, pracę, naukę i wiele więcej. Nowa sekcja Bezpieczeństwo danych, wraz z dotychczasowymi funkcjami związanymi z bezpieczeństwem w Google Play, zapewnia użytkownikom przejrzystość i kontrolę, której potrzebują. 


Więcej informacji na temat sekcji Bezpieczeństwo danych w Google Play znajdziesz w tym przewodniku.


 



 


Pożary lasów, potężne burze i fale upałów, a także trudności w zarządzaniu zrównoważonymi łańcuchami dostaw i redukcją emisji - firmy na całym świecie są świadome, że zmiany klimatyczne to jeden z najważniejszych problemów naszej planety. Zrównoważony rozwój i zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko stały się kluczowe dla kadr kierowniczych na całym świecie. W nowym, globalnym badaniu przeprowadzonym przez instytut Harris Poll na zlecenie Google Cloud, 1491 przedstawicieli kadry kierowniczej z 16 państw podzieliło się swoimi priorytetami, wyzwaniami i możliwościami związanymi z wdrażaniem strategii zrównoważonego rozwoju.

Zrównoważony rozwój ważniejszy od priorytetów biznesowych 

Inicjatywy związane z ochroną środowiska, sprawami społecznymi i lepszym zarządzaniem okazały się najważniejszymi priorytetami dla przedsiębiorstw, na równi z dostosowaniem modeli biznesowych do dzisiejszej rzeczywistości. Blisko 10% budżetów firm przeznaczanych jest na działania związane ze zrównoważonym rozwojem. Kadra kierownicza jest gotowa rozwijać swoją działalność w sposób zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, nawet jeśli oznacza to niższe przychody w najbliższej przyszłości. 82% kadry kierowniczej w krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki oceniło swoją organizację jako “powyżej przeciętnej” w realizacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. 86% uważa z kolei, że ich starania i praca przyczyniają się do postępu w zakresie wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju.

Nie wszyscy jednak mierzą wpływ swoich działań 
 
Badanie wykazało także niepokojącą lukę pomiędzy tym, jak firmy myślą o tym, co robią dobrze, a tym, jak dokładnie są w stanie to zmierzyć. Tylko 36% respondentów i respondentek stwierdziło, że ich organizacje dysponują narzędziami pomiarowymi do ilościowego mierzenia swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, a zaledwie 17% wykorzystuje te pomiary do optymalizacji działań w oparciu o uzyskane wyniki. Bez dokładnych pomiarów trudno jest mówić o postępie - 57% respondentów i respondentek zgodziło się ze stwierdzeniem, że istnieje “hipokryzja ekologiczna” i że ich organizacja przecenia swoje wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju. W największym stopniu uważa tak kadra kierownicza z sektora usług finansowych oraz łańcucha dostaw/logistyki - jest to odpowiednio 66% i 65% badanych. Mniej więcej dwie trzecie (65%) przedstawicieli i przedstawicielek firm w Europie, krajach Bliskiego Wschodu i w Afryce ma wątpliwości, czy niektóre inicjatywy podejmowane przez ich organizacje w zakresie zrównoważonego rozwoju są autentyczne. 
 
Managerowie i managerki chcą większej transparentności 

Przedsiębiorstwa we wszystkich branżach mają trudności z określeniem, ile działań na rzecz zrównoważonego rozwoju podejmują. 65% z nich przyznaje, że chce rozwijać takie działania, ale nie wie, jak to właściwie zrobić. Najwięcej niepewności w tym obszarze ma kadra kierownicza w sektorze łańcuchów dostaw/logistyki (79%) oraz opieki zdrowotnej i biotechnologii (74%). W handlu detalicznym jest to z kolei tylko 54%. 
 
Przywództwo w zakresie zrównoważonego rozwoju zaczyna się od samej góry w organizacji. Na pytanie o to, które grupy mają największy wpływ na zrównoważony rozwój w organizacji, 53% osób badanych wskazało na członków i członkinie zarządu oraz liderów i liderki wyższego szczebla. 82% z nich zgodziło się ze stwierdzeniem "Chciałbym/-abym, aby nasz zarząd lub kierownictwo wyższego szczebla umożliwiło nam priorytetyzację zrównoważonego rozwoju". 
 
Kadra kierownicza oczekuje większej przejrzystości i możliwości przezwyciężenia kluczowych barier - 85% respondentów i respondentek badania zgadza się z tym, że jeśli liderzy i liderki w biznesie będą bardziej szczerzy w kwestii problemów, jakie napotykają w dążeniu do bardziej zrównoważonego rozwoju, osiągną znaczący postęp. 
 
Większość (82%) przedstawicieli i przedstawicielek kadry kierowniczej chciałaby mieć większą niezależność, aby nadać zrównoważonemu rozwojowi większy priorytet. 
 
Przekształcenie “optymizmu klimatycznego” w biznesową transformację 
 
75% osób badanych z krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki uważa, że zrównoważony rozwój może być motorem istotnych przemian biznesowych. Technologia i zrównoważony rozwój to dwa najważniejsze obszary, w które kadra kierownicza planuje zwiększyć inwestycje w 2022 roku. Ponadto są one postrzegane jako naczynia połączone: innowacje technologiczne to najważniejszy obszar, który zdaniem kadry zarządzającej będzie miał największy wpływ na rozwiązywanie problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Ponadto około trzech na czterech członków i członkiń kadry kierowniczej (77%) uważa, że technologia ma kluczowe znaczenie dla ich przyszłych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w zakresie transformacji działań czy raportowania.





Ponad połowa przedstawicieli i przedstawicielek kadry kierowniczej twierdzi, że jest obecnie dopiero na etapie planowania i wczesnego wdrażania zmian w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wyzwaniem jest podejmowanie pilnych działań ze strony wszystkich branż, aby zapobiec najgorszym skutkom zmian klimatycznych. 
 
W Google Cloud staramy się pomagać naszym klientom w korzystaniu z technologii chmurowej, aby osiągać cele związane ze zrównoważonym rozwojem i robić więcej dla naszej planety. Udostępniamy najczystszą chmurę w branży i dlatego zdajemy sobie sprawę, że budowanie bardziej zrównoważonej firmy nie jest łatwe. W Google zespoły ds. zrównoważonego rozwoju są obecne przy planowaniu każdego projektu, dzięki czemu możemy wspólnie pracować nad wykorzystaniem technologii chmury w celu budowania bardziej zrównoważonej przyszłości. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje dotyczące postaw kadry kierowniczej wobec zrównoważonego rozwoju, można zapoznać się z pełną wersją raportu.




Ostatnio ogłosiliśmy też inne inicjatywy mające pomóc naszym partnerom: Ostatnio podzieliliśmy się też dodatkowymi informacjami na temat naszej drogi do zerowej emisji netto ...
W 2020 roku, w ramach trzeciej dekady naszych działań na rzecz środowiska, ogłosiliśmy nasze cele, które pomogą nam zadbać o bezemisyjną przyszłość dla naszej planety. W przypadającym dziś Dniu Ziemi dzielimy się z Wami naszymi postępami – informacjami o nowych inwestycjach, dzięki którym nasi partnerzy mogą lepiej radzić sobie ze zmianą klimatu, nowościami dotyczącymi usług, które pomagają dokonywać wyborów w zgodzie ze środowiskiem, oraz aktualizacjami na temat naszej drogi do bezemisyjnej przyszłości.

Pomagamy partnerom radzić sobie ze zmianami klimatycznymi 

Aby jak najlepiej wykorzystać dane dotyczące zmiany klimatu – np. braku bezpieczeństwa żywnościowego, związku zdrowia z klimatem czy ekstremalnych zjawisk pogodowych – musimy wspólnie tworzyć rozwiązania. Cały czas zapewniamy organizacjom, decydentom, badaczom i różnym instytucjom potrzebne dane oraz dostęp do technologii i zasobów niezbędnych do radzenia sobie ze zmianami klimatycznymi. Dziś ogłosiliśmy powstanie Data Commons – naszej platformy open-source stworzonej po to, aby uporządkować publiczne dane i zapewnić do nich powszechny i ustandaryzowany dostęp każdemu. Obecnie jest ona największą bazą wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju. Platforma Data Commons obejmuje już ponad 100 źródeł danych, między innymi na temat klimatu, zdrowia, żywności, plonów, emisji i miejsc schronienia.

Ostatnio ogłosiliśmy też inne inicjatywy mające pomóc naszym partnerom:

  • Fundusz Google.org Sustainability Seed Fund w regionie Azji i Pacyfiku: nowy fundusz dysponujący środkami w wysokości 6 milionów dolarów zapewnia organizacjom w regionach odczuwających skutki zmiany klimatu dodatkowe zasoby ułatwiające prowadzenie działań związanych z jakością powietrza oraz dostępem do wody i odnawialnych źródeł energii. 
  • Zgodnie z naszymi badaniami 75% firm wierzy w to, że to technologia w największym stopniu pomoże im w osiągnięciu celów związanych ze zrównoważonym rozwojem: z naszej najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród prawie tysiąca pięciuset osób zajmujących stanowiska kierownicze w firmach z 16 krajów wynika, że zrównoważony rozwój jest priorytetem większości z nich, ale mało kto wie, od czego zacząć oraz w jaki sposób mierzyć wpływ podejmowanych działań. 
  • Pomoc w stworzeniu kalkulatora emisyjności dla firm: dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) odpowiednie badanie emisji i ich kontrolowanie jest dużym wyzwaniem. Nawiązaliśmy współpracę z mającą siedzibę w Szwecji firmą Normative, aby zapewnić fundusze i zasoby umożliwiające opracowanie bezpłatnego kalkulatora emisyjności dla firm. Jest on obecnie dostępny na stronie SME Climate Hub w ramach prowadzonej pod patronatem ONZ kampanii Race to Zero.
Pomagamy w dokonywaniu bardziej zrównoważonych wyborów 

Zwykli ludzie też szukają sposobów na zadbanie o naszą planetę. Dlatego staramy się, aby nasze usługi zapewniały dostęp do informacji i narzędzi ułatwiających dokonywanie bardziej zrównoważonych wyborów. Teraz na głównej stronie wyszukiwarki Google można sprawdzić zdjęcia satelitarne, na których widać efekty zmian klimatycznych. Zdjęcia pochodzą z trybu poklatkowego w Google Earth oraz od organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Jest to część naszych długofalowych działań mających na celu uwidocznienie wpływu katastrof klimatycznych i edukowanie społeczeństwa na temat tego, jakie działania można podejmować, aby zminimalizować konsekwencje takich wydarzeń. W październiku zeszłego roku nawiązaliśmy współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczonych, aby ułatwić użytkownikom wyszukiwarki dostęp do danych dotyczących zmiany klimatu. Do tej pory nowa funkcja była dostępna po angielsku, francusku i hiszpańsku, a dziś rozszerzyliśmy jej działanie o kolejne języki. Teraz użytkownicy języka arabskiego, chińskiego, indonezyjskiego, japońskiego, portugalskiego, tajskiego, wietnamskiego i włoskiego po wpisaniu do wyszukiwarki hasła „zmiana klimatu” zobaczą panele informacyjne i wykresy przedstawiające przyczyny i efekty zmian klimatycznych oraz informacje o działaniach, które sami mogą podjąć, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko. 

Oto jak jeszcze nasze usługi pomagają użytkownikom w dokonywaniu bardziej zrównoważonych wyborów:
  • Bardziej przyjazne środowisku opcje transportu: ponad 10 lat temu wprowadziliśmy w Mapach Google wskazówki dojazdu na rowerze. Dziś ta opcja jest dostępna w ponad 30 krajach. W samym 2021 roku dodaliśmy ponad 170 tysięcy kilometrów ścieżek i dróg rowerowych, zapewniając świadomym ekologicznie użytkownikom dostęp do bardziej zrównoważonych opcji transportu. 
  • Siła recyklingu: od wyszukiwarki do wizyty w sklepie: Recykling odgrywa kluczową rolę w ochronie przyszłości naszej planety. Stał się jednym z najpopularniejszych tematów wyszukiwania, a wspieranie ekologicznych marek jest bardzo ważne dla 82% konsumentów i konsumentek, którzy uważają zrównoważony rozwój za swój priorytet. Firmy na całym świecie starają się coraz bardziej, aby ułatwić dostęp do recyklingu lokalnym społecznościom. Aby rozwiązać ten problem, wprowadziliśmy nowy atrybut recyklingu, który sprzedawcy mogą dodawać do swoich Profili Firm - dzięki niemu można w łatwy sposób znaleźć pobliskie punkty recyklingu w wyszukiwarce i Mapach Google.*
Tworzymy bezemisyjną przyszłość Google 

Zawsze wierzyliśmy, że aby pomagać innym w walce o dobrą kondycję naszej planety, sami musimy świecić przykładem. W październiku postawiliśmy sobie za cel osiągnięcie do 2030 roku zerowej emisji netto w ramach naszych działań operacyjnych i całego łańcucha wartości – w tym produkcji sprzętu konsumenckiego. Aby to zrobić, działamy zgodnie z założeniami „prawa węglowego” (carbon law), starając się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych – niezależnie od rozwoju firmy – o ponad połowę w porównaniu do 2019 roku oraz obniżyć bezpośrednią emisję i emisję pochodzącą z łańcucha wartości (zakresy 1, 2 i 3) o 50% lub więcej.

Ostatnio podzieliliśmy się też dodatkowymi informacjami na temat naszej drogi do zerowej emisji netto: 

  • Priorytety związane z całodobowym korzystaniem z bezemisyjnych źródeł energii: jeśli chodzi o emisje związane z zasilaniem naszych centrów danych i biur, przyjęliśmy ambitny cel zupełnej rezygnacji z nieodnawialnych źródeł energii do 2030 roku. Całkowite przejście na czystą energię będzie wymagało zastosowania nowych technologii, takich jak pierwszy bateryjny system magazynowania energii na potrzeby zasilania awaryjnego zainstalowany w naszym ogromnym centrum danych zlokalizowanym w Belgii. W związku z tym, że rządy będą musiały wprowadzić regulacje przyspieszające przejście na czystą energię, w zeszłym tygodniu opublikowaliśmy harmonogram działań zawierający informacje o priorytetowych zmianach w regulacjach i nasze zobowiązanie do ich przyspieszenia. 
  • Inwestycje w usuwanie węgla i innowacje na rynku handlu uprawnieniami do emisji węgla: poza zmianami w łańcuchu wartości będziemy nadal prowadzić projekty związane z ograniczaniem emisji metanu oraz wyłapywaniem i neutralizowaniem tego gazu w atmosferze. Będziemy też inwestować w nowe firmy pracujące nad technologicznymi i naturalnymi rozwiązaniami umożliwiającymi usuwanie węgla z atmosfery. Jedną z nich jest organizacja Frontier, która otrzymała od nas wsparcie w wysokości 200 milionów dolarów. Będziemy też pomagać w umacnianiu rynków handlu uprawnieniami do emisji węgla. Wsparcie finansowe przekazane przez Google.org pomaga organizacji Gold Standard w cyfryzacji takich rynków. Przekazaliśmy też wsparcie w wysokości 2 milionów dolarów na utworzenie organizacji Voluntary Carbon Markets.
Aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatycznych, musimy działać wspólnie i szybko. Najlepszą rzeczą, jaką może zrobić Google, jest stworzenie technologii, która pomoże naszej firmie, partnerom i zwykłym ludziom podejmować działania mające zauważalne efekty. Zamierzamy kontynuować nasze wysiłki i robić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić naszą planetę.


*Ta funkcja jest już dostępna na całym świecie, ale na razie można ją wyszukiwać tylko w języku angielskim. Pozostałe języki będą dodawane w kolejnych miesiącach.




 Z okazji jutrzejszego Dnia Ziemi, postanowiliśmy przyjrzeć się trendom wyszukiwania związanym ze środowiskiem w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.* Zobaczcie, które tematy są w centrum uwagi.

 Z okazji jutrzejszego Dnia Ziemi, postanowiliśmy przyjrzeć się trendom wyszukiwania związanym ze środowiskiem w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.* Zobaczcie, które tematy są w centrum uwagi.



Poszukiwanie rozwiązań 

Ludzie chcą wiedzieć, jak podejmować pozytywne działania i szukają informacji o rozwiązaniach klimatycznych. To jeden z głównych trendów, jaki zaobserwowaliśmy analizując najszybciej zyskujące na popularności hasła, związane ze środowiskiem. 

Wyszukiwanie „rozwiązań w zakresie zielonej energii” wraz z wyszukiwaniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem, przewyższały liczebnie m.in. „kryzys klimatyczny”, „lęk ekologiczny” oraz „zanieczyszczenie plastikiem” o około 7 do 1. Sugeruje to, że internauci są już bardziej świadomi, jakie stoją przed nami ekologiczne wyzwania i chcą reagować proaktywnie – lub przynajmniej mieć wiedzę o możliwych rozwiązaniach tych problemów. 

W Irlandii, największy wzrost dotyczył wyszukiwań hasła „zrównoważona infrastruktura miejska”, w Portugalii „recykling opon”, w Rumunii „odpowiedzialna turystyka”, a w RPA były to „ekologiczne miasta”. Szwecja była najbardziej zainteresowana „zielonym przetwarzaniem”, z kolei internauci i internautki z Turcji wyszukiwali hasła „zrównoważone opakowanie”, a z Wielkiej Brytanii „recykling energii”. 

Jednak pojawiły się też obawy. Francja była najbardziej zaniepokojona „szybką modą”, podczas gdy w Niemczech był to „lęk ekologiczny”, a w Belgii „kryzys klimatyczny”.


Spójrzmy nieco głębiej 


Przejdźmy dalej. W całym regionie, pojawiło się kilka haseł związanych ze zrównoważonym rozwojem, których wzrost był bardzo wysoki (o ponad 5000%). 

Należą do nich: „zrównoważone życie” w Danii i Kenii, „zrównoważony biznes”, „zrównoważone rolnictwo” i „zrównoważony transport” na Węgrzech, „zrównoważona infrastruktura miejska” - zarówno w Irlandii, jak i we Włoszech, „zrównoważona społeczność” w Holandii oraz „konsumpcja zrównoważona” w Polsce. 

W sumie, w 20 badanych krajach, odnotowano 43 przypadki wzrostu wyszukiwanych haseł związanych ze zrównoważonym rozwojem, przy czym prym wiodą Turcja, Włochy i Irlandia.


Weganizm, recykling, energia słoneczna 


Najczęściej wyszukiwanym hasłem w tym samym przedziale czasowym* w Niemczech, na Węgrzech, w Irlandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i w Polsce był „weganizm”. Temat ten pojawił się w pierwszej dziesiątce w aż 19 z 20 krajów, które uwzględniliśmy w analizie. 

Niemal we wszystkich krajach „recykling” znalazł się w pierwszej dziesiątce, co pokazuje, że internauci i internautki poszukują informacji na temat zmniejszania ilości odpadów. Obawy w temacie gospodarowania odpadami odzwierciedla hasło „wysypisko śmieci”, które pojawiło się na liście Top 10 w 8 krajach. Trend, jakim jest gospodarka cyrkularna i nadawanie przedmiotom drugiego życia, widać w popularności haseł takich jak i „artykuły używane” lub „sklep z używanymi rzeczami” - znalazły się one wśród tych najczęściej wyszukiwanych w 15 z 20 krajów. 

„Samochód elektryczny” uplasował się w pierwszej dziesiątce w 18 spośród 20 krajów, podczas gdy hasło „energia słoneczna” zajęło drugie miejsce w Turcji, Hiszpanii, RPA, Rumunii, Portugalii, Francji i w Polsce.


Wyszukiwania w Polsce 


Poniżej prezentujemy listy najczęściej wyszukiwanych tematów, związanych ze środowiskiem w Polsce (Top10) i tych, które najszybciej zyskiwały na popularności (Trending).






Kto pyta nie błądzi 


Dodatkowo, sprawdziliśmy jakie zapytania dotyczące klimatu najczęściej wpisywaliście do wyszukiwarki w Polsce w ostatnim czasie.* Na pierwszym miejscu, znalazło się pytanie „co powoduje globalne ocieplenie?”. Internauci i internautki nie tylko dopytywali o to, jakie są przyczyny zmian klimatycznych, ale poszli o krok dalej - interesowało ich co mogą zrobić, aby je zatrzymać. Dlatego właśnie drugie miejsce w zestawieniu przypadło pytaniu „co możemy zrobić, aby zapobiec zmianom klimatu?”. 

Chęć włączenia się w walkę o ochronę naszej planety widać także po trzecim miejscu - zajęło je pytanie “jak można się przyczynić do ograniczenia zmian klimatu?”. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy świadkami ogromnych niekorzystnych przemian w przyrodzie - „jakie czynniki mają wpływ na zmianę klimatu?” to kolejne pytanie na liście. Zestawienie zamyka bardzo ciekawe zapytanie, wskazujące na chęć zgłębiania wiedzy dotyczącej konkretnych powodów katastrofy klimatycznej: „czy zużycie wody ma wpływ na globalne ocieplenie?”. 

A jakie pytania zadawali użytkownicy i użytkowniczki z innych państw? Co ciekawe, zarówno w Szwecji, jak i w Niemczech najczęściej pojawiające się pytanie dotyczyło ogólnych definicji: najpopularniejszym pytaniem w Szwecji było na przykład „co to jest zmiana klimatu?”, z kolei Niemki i Niemcy najczęściej pytali o to „czym jest globalne ocieplenie”. We Włoszech, podobnie jak w Polsce, mieszkańcy i mieszkanki chcą wziąć sprawy w swoje ręce i najczęściej pytali „co zrobić, aby przeciwdziałać globalnemu ociepleniu?”. W Danii pytano najczęściej „czym jest zielona energia?”, a internauci i internautki z Niderlandów interesowali się tym, „jakie działania mogą podjąć firmy, aby stać się bardziej zrównoważonymi?”.



Razem możemy więcej! Dzień Ziemi jest świetną okazją do tego, żebyśmy zastanowili się nad tym, co jeszcze możemy zrobić dla planety. Nasze codzienne wybory mają znaczenie. Dbajmy o Ziemię i cieszmy się jej pięknem. 


Wszystkiego najlepszego, Ziemio! 


 #InvestInOurPlanet 



Obecna sytuacja ma ogromny wpływ na młodych ludzi. Chociaż odnajdują się w cyfrowym świecie bardzo dobrze, ich perspektywy na wymarzoną pracę w wielu przypadkach uległy zmianie. Według danych Eurostatu, ponad 16% młodych Polaków w wieku 20-34 lata nie jest obecnie aktywna zawodowo, nie studiuje ani nie podnosi swoich kwalifikacji. Wśród kobiet w grupie wiekowej 25-29 lat współczynnik ten sięga prawie 30%. 

Obecna sytuacja ma ogromny wpływ na młodych ludzi. Chociaż odnajdują się w cyfrowym świecie bardzo dobrze, ich perspektywy na wymarzoną pracę w wielu przypadkach uległy zmianie. Według danych Eurostatu, ponad 16% młodych Polaków w wieku 20-34 lata nie jest obecnie aktywna zawodowo, nie studiuje ani nie podnosi swoich kwalifikacji. Wśród kobiet w grupie wiekowej 25-29 lat współczynnik ten sięga prawie 30%. 

Młodzi ludzie, często pracując w branżach szczególnie dotkniętych przez pandemię, utracili źródło dochodów lub stałość zatrudnienia. Co więcej, według badania PwC*, 49% młodych deklaruje, że przez pandemię ma gorsze perspektywy zawodowe. Przyczyną tego może być także fakt, że kierunek studiów, który wybrali, nie gwarantuje im pracy w nowym otoczeniu rynkowym. 

Kompetencje cyfrowe to umiejętności jutra 

Z drugiej strony obserwujemy, jak bardzo na rynku wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki ds. transformacji cyfrowej oraz marketingu internetowego**. Małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują wykwalifikowanych osób, które pomogą im dostosować się do nowej rzeczywistości, w której klienci i klientki coraz częściej korzystają z usług online i robią zakupy w internecie. Młodzi ludzie są w dzisiejszych czasach cyfrowymi tubylcami i mogą swoje umiejętności wykorzystać w przyszłej pracy. 

Dlatego ogłaszamy dzisiaj nowy, bezpłatny program szkoleniowy “Umiejętności Jutra”, który przygotowaliśmy we współpracy ze Szkołą Główną Handlową. W ramach programu przeszkolimy 8000 młodych osób z umiejętności niezbędnych we współczesnym cyfrowym świecie, które pozwolą im następnie podjąć pracę w zawodach związanych z marketingiem cyfrowym lub cyfrową transformacją przedsiębiorstw. Wszystkie informacje dotyczące planu i harmonogramu szkoleń, a także formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie: www.umiejetnoscijutra.pl.


Pomoc w zdobyciu potrzebnych kompetencji dla Ukraińców i Ukrainek 


Szkolenia “Umiejętności Jutra” będą zawierać także specjalnie przygotowaną bezpłatną ścieżkę dla osób przybywających do Polski z Ukrainy. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę granicę Polski przekroczyło już ponad 2,6 mln Ukraińców i Ukrainek. O naszych dotychczasowych działaniach możecie przeczytać w tym wpisie



Wiele uchodźczyń i uchodźców już rozpoczęło pracę w Polsce, jest obecnie na etapie poszukiwania pracy lub uczyni to w najbliższym czasie. Mamy świadomość, że część z nich mogła pracować wcześniej w zawodach powiązanych z marketingiem, technologiami lub pomagać ukraińskim firmom w polepszeniu ich obecności w sieci. Osoby przybywające do Polski i poszukujące pracy, zarówno te mające już doświadczenie w marketingu, jak i początkujące w tym obszarze, mogą znaleźć zatrudnienie w zawodach związanych z marketingiem internetowym, gdzie znajomość języka nie jest tak istotna, a ważniejsze są odpowiednie kwalifikacje i wiedza techniczna. 



Takie kwalifikacje i potrzebną wiedzę Ukraińcy i Ukrainki mogą zdobyć bezpłatnie online w ramach programu “Umiejętności Jutra”. Umożliwi im on podjęcie pracy w zawodach związanych z marketingiem internetowym w Polsce, a także w przyszłości może pomóc w funkcjonowaniu firmom założonym przez Ukraińców. 



Zapisy do programu w wersji ukraińskiej oraz więcej informacji znajduje się na stronie: www.ua.skillsoftomorrow.pl.



8 tygodni do kariery w marketingu internetowym 



W ciągu 8 tygodni uczestnicy szkoleń online poznają szczegółowo obszary takie jak: podstawy marketingu internetowego, wykorzystanie danych w optymalizacji biznesu, performance marketing w praktyce czy narzędzia chmurowe. Kurs zawierać będzie także moduł dotyczący etycznego oraz inkluzywnego działania i projektowania w internecie. Szkolenie swoim charakterem przypominać będzie skondensowany program studiów podyplomowych, jednak skupiony w całości na wiedzy praktycznej. Uczestnicy i uczestniczki zostaną przygotowani do pracy w firmach potrzebujących specjalistów i specjalistek od sprzedaży w internecie oraz wprowadzania narzędzi online. 



Na program Umiejętności Jutra składa się: 
  • 50 godzin materiałów szkoleniowych; 
  • ponad 20 interaktywnych webinarów; 
  • dostęp do 30 trenerów i trenerek (ekspertów i ekspertek Google, SGH oraz ekspertów rynkowych); 
  • dostęp do aktywnej społeczności uczestników i uczestniczek oraz trenerów i trenerek. 



Program jest elementem szerszej inicjatywy szkoleniowo-stażowej, realizowanej w partnerstwie z NASK, GovTech, Pełnomocnikiem ds. Polityki Młodzieżowej - Piotrem Mazurkiem, z Google oraz SGH. Absolwenci i absolwentki programu Umiejętności Jutra będą mogli liczyć na jeden z 1200 płatnych staży w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach. 



Przetarte ścieżki 



Praca z przestrzenią na realizację własnych pasji, z elastycznym grafikiem, którą można wykonywać zdalnie z każdego miejsca na świecie? Przyjrzyjcie się historiom ambasadorów i ambasadorek programu “Umiejętności Jutra”, którzy postanowili zmienić ścieżkę swojej kariery dzięki marketingowi online. Anna Białkowska rozpoczęła swoją karierę jako fotografka, co wiązało się z ukończonymi przez nią studiami z geografii oraz fotografii. W pracy w marketingu internetowym znalazła pole do wykorzystania swoich talentów: artystycznej ekspresji i strategicznego planowania w oparciu o dane. Pracowała nad pierwszymi serwisami społecznościowymi w Polsce, a teraz jako freelancerka pomaga biznesom prowadzonym przez kobiety w internecie.





“W ostatnich latach bardzo wyraźnie zmienił się model pracy - coraz częściej pracujemy hybrydowo bądź w pełni zdalnie. Mało kto wyobrażał to sobie jeszcze kilka lat temu! Chcąc elastycznie kształtować godziny pracy i często podróżować, warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje świat digitalu. Branża jest ogromna a nowe zawody powstają na naszych oczach wraz z dynamicznym rozwojem technologii cyfrowych. Swoją przygodę w świecie cyfrowym zaczynałam wiele lat temu od bezpłatnego stażu w sieci reklamowej. Powoli uczyłam się wszystkiego krok po kroku. Dzisiaj liczba materiałów, eksperckich treści czy wygodnych kursów online jest dużo, dużo większa niż, powiedzmy, 15 lat temu. Świat cyfrowy jest naprawdę niesamowitą i hiper rozwijającą się branżą. Jestem przekonana, że połączenie chociaż podstawowej wiedzy digitalowej z indywidualnymi predyspozycjami danej osoby otwiera dziś drzwi do kariery w bardzo rozwojowej branży.” 

Anna Białkowska



Łukasz Kaczyński pracował jako geodeta. Szukając nowej ścieżki zawodowej, która pozwoli mu połączyć pracę z życiem rodzinnym, odbył komercyjny kurs digital marketingu Marketing Masters prowadzony przez trenerów i trenerki Umiejętności Jutra. Bezpośrednio po kursie rozpoczął pracę jako analityk danych, w której od 2 lat rozwija karierę i odnajduje balans pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.





"W dzisiejszych czasach swobodnego i powszechnego dostępu do największej szkoły na świecie jaką jest internet, nie ma żadnego problemu w zdobyciu podstawowej, a nawet zaawansowanej wiedzy w zakresie umiejętności cyfrowych. Niezależnie czy mówimy o podstawowej obsłudze arkuszy kalkulacyjnych, pisaniu skryptów przy użyciu np. VBA czy Apps Script, zapytaniach do baz danych, czy nauce języków programowania, ogranicza nas jedynie własna chęć i determinacja. Można zdobyć wiedzę samodzielnie, przedzierając się przez ogrom materiału dostępnego w internecie, jednak efektywniej, moim zdaniem, jest przynajmniej na początku skorzystać z dobrego kursu. Wiedza i umiejętności przekazywane są na takim kursie w usystematyzowany, efektywny sposób przez fachowców co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, energii i frustracji. W moim przypadku umiejętności, których zacząłem się uczyć w trakcie kursu marketingu internetowego, pozwoliły mi w ciągu roku całkowicie się przebranżowić. Z geologa inżynierskiego stałem się analitykiem danych marketingowych.” 

Łukasz Kaczyński



Kasia Czubak studiowała lingwistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją pasję do języków połączyła z karierą w marketingu internetowym, a pierwszą pracę dostała w Zurychu, gdzie zajmowała się tworzeniem stron i komunikacją firm na międzynarodowych rynkach. Obecnie, już na wyższym stanowisku, kieruje zespołem marketingu internetowego w warszawskiej firmie zajmującej się rozwiązaniami IT. Prowadzi także swój podcast “Słowem o tańcu”.





“Umiejętności cyfrowe są przede wszystkim ważnym elementem sprawnej komunikacji z ludźmi na całym świecie. Usprawniają pracę w różnorodnych zespołach, pozwalają uniknąć powtarzalnych czynności, pracować efektywniej, a także podejmować decyzje w oparciu o rzetelne dane. W połączeniu ze znajomością języków, pozwalają zarówno na nieograniczoną wymianę doświadczeń, jak i naukę. Takie umiejętności można zdobyć biorąc udział w szkoleniach i kursach online, korzystając z darmowych demo programów oraz towarzyszących im kursów czy śledząc specjalistów z branży w mediach społecznościowych lub uczestnicząc w dyskusjach na forach. Warto też angażować się w projekty, które wymagają od nas umiejętności cyfrowych, nawet jeśli nie czujemy się z nimi pewnie. Najwięcej uczymy się w praktyce.” 

Kasia Czubak


Więcej informacji o programie możecie znaleźć na stronie www.umiejetnoscijutra.pl


* PwC, Raport „Młodzi na rynku pracy 2021” 

** McKinsey, Raport “Digital Challengers in the next normal in Central and Eastern Europe”


Wybitne solistki, Olga Pasiecznik i Agata Zubel, gwiazdy Polskiego Baletu Narodowego oraz Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Maestro Andriya Yurkevycha. Już w czwartek, 14 kwietnia, o godzinie 18:30 odbędzie się charytatywna gala pt. МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami! 

Wybitne solistki, Olga Pasiecznik i Agata Zubel, gwiazdy Polskiego Baletu Narodowego oraz Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Maestro Andriya Yurkevycha. Już w czwartek, 14 kwietnia, o godzinie 18:30 odbędzie się charytatywna gala pt. МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami! 


Transmisja na żywo na YouTube 

Muzyka ma wielką siłę, dlatego artyści narodowej sceny jednoczą się z walczącą Ukrainą językiem opery i baletu, językiem muzyki i teatru. Pragną wyrazić szacunek dla dziedzictwa kulturowego Ukrainy i przekazać wyrazy wsparcia w obliczu rosyjskiej agresji. 


Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i dostępne przez 7 kolejnych dni dla miłośników muzycznych i baletowych form sztuki, którzy nie mają możliwości uczestniczyć w gali. 


Pierwszą część koncertu wypełnią utwory znakomitych współczesnych kompozytorów ukraińskich, współpracujących z polskim środowiskiem twórczym: Lubawy Sydorenko, Zoltana Alamashiego i Aleksandra Shymko. Zabrzmią dzieła wokalno-instrumentalne w bardzo szczególny sposób odnoszące się do kultury polskiej, skomponowane do słów Czesława Miłosza i Haliny Poświatowskiej. Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi Andriy Yurkevych, a na scenie wystąpią wybitne artystki: Olga Pasiecznik i Agata Zubel oraz pianista Lech Napierała. 


Część druga będzie kolażem obrazów choreograficznych w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego. Spektakl rozpoczynają fragmenty baletu Kurt Weill w choreografii Krzysztofa Pastora, z podkładem muzycznym tytułowego kompozytora, który sam był kiedyś uciekinierem przed rodzącym się w Niemczech nazizmem. W tej części gali wystąpią: Chinara Alizade, Yuka Ebihara, Paweł Koncewoj, Diogo de Oliveira, Patryk Walczak, Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko i prawie cały zespół Polskiego Baletu Narodowego. 


Więcej informacje o gali można znaleźć na stronie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej tutaj


Jesteśmy przekonani, że gala będzie wydarzeniem, które dostarczy wiele poruszających, ale też podnoszących na duchu momentów, jakże potrzebnych w tych trudnych czasach.




Od lewej: 


Według legend Timbuktu to miasto leżące na krańcu świata, gdzie kończą się południowe połacie Sahary i zaczyna świat bogatych tradycji naukowych, cudów architektury i bogactwa twórczości artystycznej. W rzeczywistości znajduje się ono w Mali - państwie położonych w Afryce Zachodniej, miejscu wypełnionym po brzegi niezrównanym bogactwem kulturowym, wynikającym z tradycji i wpływów z całego obszaru Sahary i Sahelu, które od wieków harmonijnie się przenikają. To bogactwo przybliży Wam wystawa "Mali Magic" (Magia Mali) na Google Arts & Culture. 



Choć Mali jest powszechnie znane jako ojczyzna Mansy Musy (najbogatszego człowieka na świecie), prawdziwa magia tego państwa opiera się na kilku filarach stanowiących o jego kulturze - rękopisach, muzyce, zabytkach i sztuce współczesnej oraz jego niewiarygodnej odporności na zagrożenia środowiskowe i wpływ człowieka. Odporność ta jest możliwa dzięki determinacji mieszkańców i mieszkanek do zachowania swojego dziedzictwa. 



M jak Mali 



Opowieści o historii Mali często zwracały uwagę na ukazanie przemocy i niepokojów politycznych, jakich doświadczył naród - a mianowicie zamachu stanu w 2012 r. i następującej po nim dziesięciomiesięcznej okupacji przez dżihadystów, która doprowadziła do zniszczenia wielu mauzoleów, meczetów i pomników, spalenia starożytnych manuskryptów, a także zniszczenia wielu instrumentów. Odwoływano również festiwale, aby wyciszyć tradycje muzyczne, które określały lokalną kulturę. Ale lud malijski nie pozwolili, by jego kultura stała się ofiarą zniszczenia. Jego determinacja i poświęcenie przejawiały się na wiele sposobów - od ocalenia starożytnych manuskryptów, które rodziny chroniły przez lata przed całkowitym zniszczeniem, po współczesne ruchy artystyczne, które powstają w czasach niepokoju. Więcej o ich wysiłkach na rzecz zachowania i digitalizacji bibliotek możecie przeczytać tutaj



“Mali Magic” na Google Arts & Culture rzuca światło na te heroiczne historie o wytrwałości oraz prezentuje malijskie zabytki, manuskrypty, muzykę i sztukę współczesną w niepowtarzalnej cyfrowej kolekcji dźwięków i opowieści.



Od lewej: 
1. Okładka najnowszego albumu Fatoumaty Diawary, Maliba. Nominowana do nagrody Grammy Fatoumata Diawara, na ekskluzywnym albumie wyprodukowanym w Mali, śpiewa o dziedzictwie i nadziejach na przyszłość tego państwa. 
2. Animowana grafika malijskiego muzyka z teledysku. Obejrzyjcie teledysk, w którym współcześni muzycy z całego Mali wykonują utwór kultowego malijskiego piosenkarza Ali Farka Touré.


Od lewej: 
1. Otwarty rękopis z kaligraficznym tekstem i dekoracją. Delikatne i ozdobne tomy zawierające ważne nauki - zarówno religijne, jak i świeckie - należą do zbiorów, które rodziny przechowywały w swoich domach przez stulecia przed ewakuacją z Timbuktu. 
2. Portret Abdoulaye Konaté na tle jednego z jego dzieł sztuki, wielobarwnego gobelinu ściennego. Abdoulaye Konaté, jeden z najbardziej wpływowych artystów afrykańskiej sceny sztuki współczesnej, tworzy żywe gobeliny ścienne z malijskiej bawełny, inspirowane tradycją i kulturą afrykańską, jednocześnie podnosząc świadomość na temat palących kwestii politycznych, społecznych i środowiskowych w Mali i poza nią. 
3. Model 3D Wielkiego Meczetu w Dżenne z sylwetką osoby stojącej obok, dla pokazania skali. Model 3D największej na świecie glinianej budowli - Wielkiego Meczetu w Dżenne - sięga 20 metrów wysokości i może pomieścić do 1000 osób.



M jak manuskrypty 


Na długo przed europejskim renesansem malijskie miasto Timbuktu, które niegdyś było domem dla społeczności uczonych stanowiącej jedną czwartą całej jego populacji, było źródłem ogromnej wiedzy z zakresu moralności, polityki, astronomii, literatury, a także bardziej zaskakujących tematów, takich jak czarna magia czy porady seksualne. Praca ta została uwieczniona w tysiącach cennych manuskryptów. Te dzieła na nowo zdefiniowały nasze rozumienie historii Afryki. Dr Abdel Kader Haidara, "kozacki bibliotekarz", znany z przemycenia rękopisów z Timbuktu, gdy ich bezpieczeństwo było zagrożone, powiedział: "Mówili, że w Afryce nie ma spisanej historii. Mówi się, że cała historia Afryki jest przekazem ustnym. Mamy tu ponad 400 tysięcy manuskryptów napisanych wyłącznie rękami Afrykanów. Zobaczą to i powiedzą coś przeciwnego. To jest prawdziwy renesans". 



Wreszcie manuskrypty trafiły z rodzinnych bibliotek na scenę światową: spektakularna kolekcja 40 tysięcy zdobionych tomów i pięknie zapisanych rękopisów z Timbuktu trafiła na Google Arts & Culture, gdzie można ją oglądać online i może stanowić centrum dyskusji i wydarzeń, które odbyły się w Bamako w dniu 12 marca oraz w Bibliotece Publicznej na Brooklynie w dniu 17 marca.



Od lewej: 
1. Grafika przedstawiająca bibliotekarza w Timbuktu trzymającego rękopis. Niektóre z najważniejszych odkryć astronomicznych i astrologicznych na świecie zostały dokonane przez uczonych islamskich, na długo przed Galileuszem i jego teleskopem; niektóre z nich zostały odwzorowane w manuskryptach z Timbuktu. 
2. Stara strona manuskryptu z Timbuktu przedstawiająca diagram astrologiczny. W rękopisach z Timbuktu można znaleźć wiele zaskakujących tematów, od praw człowieka i matematyki po porady seksualne oraz czarną magię.



Od lewej: 
1. Kolorowa, pozłacana strona rękopisu z kaligraficznym tekstem i dekoracją. Rękopisy z Timbuktu słynęły z piękna wizualnego i z mądrości. Style kaligrafii obejmują zarówno szerokie cięcia zachodnioafrykańskiej tradycji Hausa, jak i zaokrąglonego północnoafrykańskiego liternictwa. Wewnątrz znajdują się piękne, wielowiekowe Korany ze złoceniami i kaligrafią.                                      2. Stos książek zawierających starożytne manuskrypty. Rękopisy były przechowywane przez wieki nie przez muzea czy instytucje, ale przez poszczególne rodziny, które przekazywały swoje biblioteki z pokolenia na pokolenie. To dzięki nim możemy dziś podziwiać pisaną spuściznę Timbuktu.                        
3. Uszkodzony rękopis leży pośród gruzów powstałych w wyniku zniszczeń spowodowanych okupacją Mali przez ekstremistów. Kruche manuskrypty, zapisane tuszem na włoskim papierze, koziej, owczej, a nawet rybiej skórze, zostały uratowane dzięki osobom, które przemyciły kartki z miasta samochodem i łodzią sprzed nosa islamskich ekstremistów.

M jak muzyka 


Od plemiennych pieśni i tańców przy akompaniamencie unikalnych tradycyjnych instrumentów (uchwyconych na wideo przez Instruments4Africa) po Festiwal na Pustyni, na którym gościli m.in. U2 i artystka Fatoumata Diawara, Mali jest miejscem przesycone rytmem dzięki powszechnej pasji do muzyki. Mówi się nawet, że rock'n roll i amerykański blues są głęboko zakorzenione w malijskich tradycjach muzycznych i mitologicznych. 



Dziś malijska scena muzyczna jest nadal silna - muzycy z całego kraju zjednoczyli się, aby nagrać piosenkę "Houwkuna", ukochany utwór kultowego malijskiego artysty, Alego Farka Touré. Nominowana do nagrody Grammy Fatoumata Diawara, dzięki swojemu nowemu mini albumowi "Maliba" ("Wielkie Mali"), wprowadziła Mali na światową scenę muzyczną. Z kolei festiwale i koncerty na żywo organizowane przez organizację Timbuktu Renaissance i Instruments4Africa podtrzymują tradycje związane z muzyką i spajają społeczność.





Od lewej: 
1. Malijska tancerka występuje podczas ceremonii w kolorowym kostiumie i masce. Tradycje muzyczne Mali, takie jak instrumenty, tańce i kostiumy używane podczas ceremonii pogrzebowej starszyzny Dogonów, są zagrożone, ponieważ kraj odchodzi od tradycyjnego stylu życia, a kultura globalna osłabia bogate tradycje leżące u podstaw tego narodu. 
2. Grupa malijskich muzyków siedzących z tradycyjnymi instrumentami. Wykonywanie muzyki na żywo jest istotną częścią tradycji Mali - podczas tradycyjnych uroczystości i imprez nie ma mowy o streamowaniu utworów.



Od lewej: 
1. Wejście na teren Festival au Désert. Malijski Festiwal na Pustyni jest słynny na światowej scenie muzycznej.Przez lata występowały na nim największe talenty kraju, a także światowej klasy goście, tacy jak U2 czy Led Zeppelin. Kiedy okupacja dżihadystów wymusiła odwołanie imprezy, odbyła się ona “na wygnaniu", ponieważ malijscy muzycy odmówili podporządkowania się ekstremistom.                            

2. Okładka albumu Alego Touré Farka. Długa historia tradycji muzycznych Mali osiągnęła szczyt w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, w których zarówno państwo, jak i osoby prywatne znacząco inwestowały w muzykę i kulturę. W rezultacie powstało pokolenie prawdziwych muzyków, takich jak słynny Ali Farka Touré. W tym okresie wyprodukowano także wiele płyt, które na stałe zapisały się w historii muzyki malijskiej. 
3. Występuje "słowiczy głos z Timbuktu" - Khaira Dharby. W czasie okupacji ekstremistycznej tradycje, które umacniały malijskie społeczności i budowały tożsamość, stały się celem ataków - zakazano muzyki i niszczono instrumenty, próbując w ten sposób uciszyć głos i ducha narodu. Jednak muzycy z Mali nadal dzielili się swoim dziedzictwem i talentem ze światem, kiedy tylko mogli i jak mogli, aby tradycja muzyczna Mali mogła przetrwać.



M jak monumenty 



Trzecią warstwę niepowtarzalnego krajobrazu kulturowego Mali stanowią meczety, mauzolea i pomniki. Budowle te nie są jedynie powtarzaniem historycznych stylów architektonicznych z błota i upamiętnieniem minionych wydarzeń. Lokalne społeczności utrzymują je od wieków przy życiu oraz podejmują wysiłki zmierzające do ich odbudowy po niedawnym zniszczeniu przez tych, którzy próbują wstrząsnąć fundamentami malijskiej kultury i tożsamości. 



Wiele czynników zagraża zabytkom Mali i całej kulturze tego państwa: niepokoje polityczne i zanik turystyki, globalizacja i zanieczyszczenie środowiska. Oglądając Wielki Meczet w Dżenne w 3D lub pierwsze w historii meczety i zabytki z Mali na Street View, widać wyraźnie, że to dziedzictwo kulturowe warte jest ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń.



Od lewej: 
1. Fasada meczetu Djinguereber z cegły mułowej. W pierwszym w historii Street View zagrożonych meczetów i mauzoleów w Mali użytkownicy mogą zwiedzić i poznać tajemnice meczetu Djinguereber: nad głównymi drzwiami podobno znajduje się ledwie czytelny napis z nazwiskiem Mansy Musy, najbogatszego człowieka w historii. 
2. Członkowie społeczności lokalnej wspinają się na Wielki Meczet w Dżenne, aby podczas festiwalu pomalować jego fasadę. Niesamowity festiwal ponownego otynkowania Wielkiego Meczetu w Dżenne jest organizowany co roku przez lokalną społeczność, która wykorzystuje tę okazję do wspólnej pracy nad zachowaniem i celebrowaniem swojego dziedzictwa. Mówi się, że mimo wyścigu o to, by ukończyć część prac przypadającą na daną dzielnicę i zdobyć pierwszą nagrodę, podczas festiwalu nigdy nie doszło do wypadku. 
3. Malijski murarz przed zrekonstruowanym grobowcem przodków. Po zniszczeniu mauzoleów i miejsc dziedzictwa przodków, które były celem ataków podczas konfliktu, UNESCO podjęło współpracę z lokalnymi murarzami w celu odbudowy i rekonstrukcji tych obiektów.


M jak modernizm


Trwałą spuściznę kreatywności i żywej kultury Mali kontynuuje nowe pokolenie współczesnych artystów w tym kraju. Malarze, rzeźbiarze i inni twórcy odzwierciedlają kolor i chaos, który dostrzegają w otaczającym ich świecie, łącząc ekspresyjną kulturę Mali z własnymi unikalnymi perspektywami, ambicjami i poszukiwaniami. 


Odnosząc się do trudności i zniszczeń, których Mali doświadczyło zarówno w najnowszej, jak i kolonialnej historii, scena artystyczna tego kraju może stanowić przestrzeń, w której przeszłość Mali może zostać zaadaptowana, a dzięki kulturze i kreatywności można także budować przyszłość. 


"W dniu, w którym przyznamy, że straciliśmy wszystko dla korzyści innych, będziemy mogli naprawdę zacząć odkrywać siebie na nowo" - mówi współczesny malijski artysta Amadou Sanogo.



Od lewej:
1. Opa Bathily na tle swoich wielobarwnych, multimedialnych obrazów. Od początku swojej kariery Amadou Opa Bathily zajmuje się "odzyskiwaniem sztuki", pracując z metalami pochodzącymi z recyklingu, aby tworzyć rzeźby. Obrazy Bathily'ego nadal są identyfikowane z tymi twardymi materiałami, które rzeźbi on na płótnie. Jego prace i materiały są zarówno elastyczne, jak i trwałe.      
2. Jedna z pół-rzeźbiarskich prac Souleymane'a Guindo na płótnie. Prace Souleymane'a Guindo, inspirowane górami, kamieniami i głazami skalistych skarp kraju Dogonów, łączą go z bogatym kulturowo obszarem środkowego Mali, gdzie ma swoje rodzinne i etniczne korzenie.


Od lewej: 
1. Ange Dakou przed jednym z utkanych przez siebie dziełem sztuki - amuletem. Współczesne prace artysty Ange Dakouo są inspirowane amuletami ochronnymi zwanymi "gris gris", które są przyczepiane do nadgarstka lub szyi dziecka po urodzeniu lub przyszywane do strojów tradycyjnych myśliwych w Afryce Zachodniej. Dakouo tworzy swoje własne plecione "gris gris", które tradycyjnie mają odstraszać złych dżinów, pecha, a nawet pociski wroga. 
2. Prace Dramane'a Toloby'ego, wykorzystujące papier maché, tkaniny i materiały porzucone. Prace Dramane'a Toloby'ego są odpowiedzialne ekologicznie i opierają się na odzyskiwaniu śmieci wyrzucanych przez ludzi na dziko. Inspiracją dla jego twórczości jest marnotrawstwo społeczeństwa konsumpcyjnego, skontrastowane z naturalnym światem tradycyjnego społeczeństwa wiejskiego, wdzięczności i ciągłej walki z niedostatkiem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie g.co/MaliMagic lub w aplikacji mobilnej Google Arts & Culture na systemy iOS i Android.