Jednym ze znaków powrotu do standardowych sposobów pracy jest to, że wielu naszych klientów planuje powrót pracowników i pracowniczek do swoich biur. Pytają oni, w jaki sposób praca hybrydowa może odbywać się na równych zasadach i być wydajna dla wszystkich. W Google również rozpoczynamy przejście do modelu hybrydowego od początku kwietnia - widzimy potencjał w nowych sposobach współpracy i modelach hybrydowych, które mogą stać się nową normą. Dobrze zaprojektowany model pracy hybrydowej daje elastyczność w efektywnej i bliskiej współpracy z dowolnego miejsca i w przemyślany sposób.
Google Workspace ogłasza nowe funkcje, które pozwalają zespołom być w jeszcze lepszym kontakcie ze sobą i utrzymywać zaangażowanie pracowników, niezależnie od tego czy pracują w domu, biurze czy w jakimkolwiek innym miejscu.
Zintegrowane i bezpieczne spotkania hybrydowe
W większości firm, które pracują teraz w modelu hybrydowym, spotkania zazwyczaj odbywają się w trybie łączonym: z osobami uczestniczącymi zdalnie i stacjonarnie w biurze. To ważne, aby każde takie spotkanie było wygodne i produktywne dla wszystkich. Dlatego stale wprowadzamy ulepszenia do Google Meet, aby zapewnić bezpieczeństwo i zintegrowaną formułę wszystkich spotkań wideo, niezależnie od miejsca i wykorzystywanego urządzenia.
W nadchodzącym miesiącu wprowadzimy możliwość korzystania z reakcji w trakcie spotkania, dzięki czemu uczestnicy będą mogli wyrazić swoje emocje i udzielić natychmiastowej informacji zwrotnej przy pomocy emotikonów (takich jak 👍 ❤️ 😆). Możliwość zamieszczania reakcji pojawi się na kafelku wideo uczestnika lub obok jego nazwiska, jeśli kafelek wideo nie będzie widoczny.
|
Reakcje poprzez emotikony w trakcie spotkań |
W przypadku spotkań hybrydowych możliwość widzenia i słyszenia siebie nawzajem podczas pracy jest kluczowa. W nadchodzących tygodniach wprowadzimy spotkania w Google Meet bezpośrednio do Dokumentów, Arkuszy i Prezentacji. Użytkownicy będą mogli szybko rozpocząć spotkanie i przenieść je do swojego dokumentu, arkusza lub prezentacji, a następnie zaprezentować ich zawartość uczestnikom spotkania. Dzięki temu wszyscy mogą współpracować w czasie rzeczywistym, prowadząc jednocześnie rozmowę - wszystko w tej samej karcie.
|
Wspólna praca nad treścią podczas rozmowy
|
Ponadto, aby ułatwić pracę osobom prowadzącym spotkania i tym, które rozmawiając równocześnie przeglądają różne karty i okna, wprowadzamy funkcję obraz w obrazie do Meet w przeglądarce Chrome. W przyszłym miesiącu będzie można zobaczyć do czterech kafelków wideo w “pływającym” oknie, które będzie widoczne także w innych aplikacjach podczas udostępniania treści lub wysyłania wiadomości w Gmailu. Kliknięcie w takie okno spowoduje szybkie przejście do pełnej rozmowy w Meet.
|
Obraz w obrazie na wszystkich kartach i w różnych oknach
|
Dzięki wprowadzonemu ostatnio w Meet trybowi towarzyszącemu, można w łatwy sposób utrzymać zaangażowanie na spotkaniach w salach konferencyjnych. Aby takie spotkania były jeszcze wygodniejsze, rozpoczęliśmy wprowadzanie automatycznej redukcji szumów na wszystkich urządzeniach Google Meet, w tym od Logitech, Acer i Asus (sprzęt Google Meet Series One wykorzystuje technologię TrueVoice do tłumienia szumów i poprawy jakości mowy). Pomoże to usunąć szumy i dźwięki z otoczenia takie jak stukanie w klawiaturę czy odgłosy zza okna. W nadchodzących miesiącach osoby znajdujące się w salach konferencyjnych będą mogły dodawać swoje kafelki wideo z trybu towarzyszącego i kamery laptopa, dzięki czemu inni uczestnicy będą mogli łatwiej zobaczyć ich mimikę i gesty.
|
Kafelek wideo w trybie towarzyszącym |
Zwiększamy również możliwości organizowania bardziej angażujących transmisji na żywo. Obecnie użytkownicy Google Meet mogą prowadzić spotkania z maksymalnie 500 aktywnymi uczestnikami i transmitować je na żywo do 100 tysięcy osób w zaufanych domenach Google Workspace. Jeszcze w tym roku umożliwimy gospodarzom spotkań możliwość dotarcia do szerszej publiczności poprzez transmisję na żywo za pośrednictwem innych platform poprzez streaming spotkań bezpośrednio do YouTube z zakładki Meet. Nasza integracja z YouTube pozwoli na uwierzytelnianie z użyciem konta Google, co uprości proces transmisji na żywo. Dodatkowo, jeszcze w tym roku, uczestnicy transmisji na żywo będą mogli brać udział w sesjach Q&A oraz ankietach, tak jak mogą to dziś robić użytkownicy Meet.
|
Dotarcie do większej liczby odbiorców dzięki transmisji na żywo na YouTube |
Aby zapewnić ochronę i prywatność najbardziej poufnym informacjom, w maju wprowadzimy opcjonalne szyfrowanie po stronie klienta w usłudze Google Meet (obecnie w wersji beta). Ta funkcja oferuje klientom bezpośrednią kontrolę nad kluczami szyfrowania i dostawcą tożsamości używanym do uzyskiwania dostępu do tych kluczy. A jeszcze w tym roku wprowadzimy opcjonalne szyfrowanie end-to-end dla wszystkich spotkań.
Wszystkie te nowe funkcje poprawiają bezpieczeństwo, dzięki czemu współpraca w modelu hybrydowym może bezpiecznie odbywać się na masową skalę.
Współpraca w dowolnym czasie - dla zespołów małych i dużych
Choć spotkania na żywo mogą być doskonałym sposobem współpracy i podejmowania przez zespół decyzji w tym samym czasie, większa część komunikacji i wymiany informacji nie musi odbywać się synchronicznie. Jak sprawić, aby zespoły były na bieżąco z aktualnymi informacjami w odpowiednim czasie, bez konieczności organizowania spotkań, które były codziennością wielu osób w czasie pandemii?
“Spaces” w Google Workspace oferuje zintegrowane, skuteczne rozwiązanie do współpracy asynchronicznej, w którym zespoły mogą dzielić się pomysłami i wiedzą, omawiać tematy, współpracować nad dokumentami i zarządzać zadaniami w jednym miejscu.
Usprawniamy sposób wyświetlania wątków w “Spaces” wprowadzając wątki liniowe (inline threading). Dzięki temu uczestniczący w rozmowach będą mogli odpowiadać na konkretne komentarze i tworzyć wątki poboczne, zachowując przy tym porządek i kontekstowość całego dialogu. Każda osoba w zespole może łatwo przeglądać konwersacje i śledzić ważne dla niej tematy w czasie, który jej najbardziej odpowiada.
|
Nowe wątki liniowe w Spaces pozwalają uporządkować wiadomości
|
Aby ułatwiać współpracę i zwiększać przejrzystość komunikacji, w zeszłym tygodniu umożliwiliśmy użytkownikom zapraszanie innych osób do dołączenia do “Spaces” za pośrednictwem udostępnionego linku. W tym roku umożliwimy także użytkownikom wyszukiwanie i dołączanie do “Spaces” w całej organizacji. Usprawniamy również wyszukiwanie, by można było łatwo odnaleźć najważniejsze pliki i rozmowy i wprowadzimy filtry do wyników wyszukiwania w Czacie.
Aby ze “Spaces” mogły korzystać wszystkie organizacje, zwiększamy limit wielkości zespołów do 8 tysięcy, a następnie, do końca tego roku, powiększymy go do 25 tysięcy. Usprawni to dzielenie się wiedzą i współpracę w większych organizacjach oraz umożliwi wykorzystywanie tych funkcji np. do przekazywania ogłoszeń dotyczących zespołów, całych działów i organizacji.
Silne kultury pracy w zespołach są budowane na bazie zaufania i bezpieczeństwa. Dlatego też dodajemy funkcje, które usprawniają moderowanie treści, a także umożliwiają wyznaczanie managerów i wprowadzanie wytycznych dla poszczególnych przestrzeni w “Spaces” oraz dodadzą nowe możliwości administratorom w zakresie ich usuwania.
Korzyści pracy hybrydowej
Ponieważ praca wciąż ewoluuje, Google Workspace będzie rozwijać się tak, aby pomagać zespołom pozostawać w lepszym kontakcie, tworzyć i współpracować, niezależnie od tego, gdzie i jak pracują. Łącząc innowacje Google Workspace w zakresie komunikacji głosowej, spotkań wideo i przestrzeni do współpracy, które wspierają pracę hybrydową, każda organizacja może usprawnić swoją pracę, lepiej zarządzać kosztami i zmniejszać ryzyko zagrożeń bezpieczeństwa związanych z utrzymywaniem wielu platform. Dzięki jednolitemu podejściu do komunikacji i współpracy można zbudować zrównoważony hybrydowy model zarządzania organizacją, który daje pracownikom satysfakcję z pracy w dowolnym miejscu.
Adam Malczak,
Corporate Communications Manager, Poland