Ostatnich kilka lat to kolejne przełomy w dziedzinie stosowania i obszarów wykorzystania sztucznej inteligencji. Ta technologia jest już wykorzystywana w najważniejszych produktach i usługach Google, z których codziennie korzystają miliony użytkowników. Niezależnie od tego, czy chodzi o pytania o godziny seansów filmowych, szukanie najbliższej przychodni czy wygodnej trasy do domu, nasze prace nad AI skupiają się na ułatwianiu i usprawnianiu codziennych czynności. 

Już od ponad 20 lat rozwijamy sztuczną inteligencję. Część naszych najpopularniejszych produktów i usług, na przykład Obiektyw czy Tłumacz Google, powstała w całości na bazie sztucznej inteligencji, w tym optycznego rozpoznawania znaków i systemów uczących się. Niezliczone inne produkty oraz usługi mają teraz wbudowane mechanizmy AI, dzięki czemu są znacznie lepsze i bardziej przydatne dla miliardów ludzi. 

Wiele takich usprawnień jest możliwych dzięki wynalezionej przez nas w 2017 roku architekturze Transformer. Jako twórcy – w powszechnym odbiorze – nowoczesnych modeli językowych możemy teraz budować z jej wykorzystaniem modele językowe oparte na AI (na przykład BERT, PALM, MUM i LaMDA), które potrafią wszystko: od rozwiązywania złożonych matematycznych problemów słownych, przez odpowiadanie na pytania w nowych językach, aż po objaśnianie własnego rozumowania za pomocą słów przy użyciu podpowiedzi z łańcucha myślowego. 


Oto 9 sposobów użycia AI, które obecnie pomagają zwiększać użyteczność produktów i usług Google

  • Wyszukiwarka. Gdy powstała firma Google, wyszukiwanie odbywało się przede wszystkim na komputerach w domach, salach komputerowych i bibliotekach. 25 lat później AI umożliwia szukanie informacji w nowych językach i innymi sposobami (na przykład za pomocą aparatu czy przez zanucenie melodii) – a nawet z wykorzystaniem wielu rodzajów danych jednocześnie. Dzięki multiwyszukiwaniu można teraz prowadzić wyszukiwania w aplikacji Google za pomocą obrazu i tekstu. Kiedy więc zachwyci Cię wzór tapety, możesz po prostu zrobić mu zdjęcie i dodać tekst, aby znaleźć koszulę z takim samym nadrukiem. 

  • Mapy. AI w Mapach Google analizuje dane, aby przekazywać informacje na temat bieżącego natężenia ruchu i opóźnień, co czasem pozwala uniknąć stania w korkach. Poza tym automatycznie aktualizuje na przykład godziny otwarcia różnych obiektów i ograniczenia prędkości, dzięki czemu codziennie masz dostęp do najświeższych danych dotyczących otaczającego Cię świata. 

  • Pixel. AI nieustannie wspomaga telefony Pixel w tłumaczeniu w 21 językach podczas czatów, a w trybie tłumaczenia rozmowy obsługuje 6 różnych języków. Umożliwia także działanie magicznej gumki wymazującej niepotrzebne elementy ze zdjęć. 

  • Zdjęcia. Ludzie codziennie robią mnóstwo zdjęć, ale nadmiar fotografii nie ułatwia kolekcjonowania wspomnień. W 2015 wprowadziliśmy więc AI do Zdjęć Google, aby wspomóc wyszukiwanie zdjęć według ich zawartości. Ostatnio technologia ta przydaje się też w Zdjęciach przy przywoływaniu zapomnianych ujęć (w kolekcji Wspomnienia). 

  • YouTube. YouTube wykorzystuje AI do automatycznego generowania napisów do filmów, dzięki czemu materiały stają się łatwiej dostępne dla szerokiego grona odbiorców, w tym dla osób niesłyszących oraz niedosłyszących. 

  • Asystent. Ludzie wypowiadają się jak… ludzie. Komputery długo tak nie potrafiły. Oparta na AI technologia przetwarzania języka naturalnego (NLP) opracowana na potrzeby Asystenta umożliwia zrozumienie przez komputery wypowiedzi użytkowników i zareagowanie na nie w sposób naśladujący ludzką komunikację. Pozwala to analizować treść zadawanych pytań i określać ich znaczenie. To właśnie dzięki AI Twój telefon, dom, telewizor czy samochód rozumieją, o co chodzi, gdy pytasz „OK Google, gdzie jest najbliższy wybieg dla psów?” –i szybko podpowiadają Ci trasę. 

  • Gmail. Wszyscy dobrze znamy funkcje takie jak autouzupełnianie i sprawdzanie pisowni, a obie opierają się na AI. Jeśli jednak zastanawiasz się, dlaczego w Gmailu jest mniej spamu niż w innych usługach pocztowych, to odpowiada za to ta sama technologia. Nasze filtry spamu wykorzystują AI i w każdej minucie blokują niemal 10 milionów e-maili ze spamem. Zapobiegają dostarczeniu ponad 99,9% spamu, wiadomości stanowiących próbę wyłudzenia informacji oraz złośliwego oprogramowania. 

  • Reklamy. Duże i małe firmy na całym świecie wybierają Google Ads, aby znajdować klientów i rozwijać działalność. AI jeszcze bardziej to ułatwia. Na przykład w kampaniach Performance Max reklamodawcy po prostu mówią nam o swoich celach i udostępniają komponenty kreacji, a AI automatycznie tworzy i przeprowadza bardzo skuteczną kampanię reklamową we wszystkich usługach Google z uwzględnieniem założonego budżetu. Używamy też AI do automatycznego zmieniania formatu reklam wideo w orientacji poziomej na reklamy pionowe lub kwadratowe w zależności od treści oglądanych w YouTube. 

  • Chmura. I wreszcie – tak jak podoba nam się usprawnianie działania naszych produktów i usług przez AI, z równie dużym entuzjazmem zapraszamy do korzystania z potencjału tej technologii inne firmy, aby mogły zmieniać swój sposób pracy i prowadzenia działalności. Google Cloud oferuje wbudowane mechanizmy AI w niezliczonych rozwiązaniach, które nasi klienci mogą dostosowywać do swoich potrzeb. Przykładem są DocAI do przetwarzania dokumentów, Contact Center AI do wspomagania centrów obsługi telefonicznej, Vertex Vision AI do analizy filmów i obrazów, Centrum tłumaczeń do tłumaczenia w ponad 100 językach na szeroką skalę, a także wiele innych usług. 

Z przyjemnością poświęcamy się pracy nad AI, kierując się zobowiązaniem do odpowiedzialnego rozwijania tej technologii, tak aby nasze produkty i usługi jeszcze lepiej służyły ludziom. Równie mocno inspiruje nas możliwość wykorzystania AI podczas stawiania czoła wielu poważnym wyzwaniom dzisiejszych czasów, czy będzie to kryzys klimatyczny, użycie DeepMind AI do ograniczenia zużycia energii i oszczędzania zasobów, czy ułatwianie dostępu do diagnostyki medycznej. To tylko przedsmak – mamy jeszcze mnóstwo innych pomysłów i niecierpliwie czekamy na to, co przyniesie przyszłość.