Wsparcie dla kolejnego pokolenia europejskich dziennikarzy i dziennikarek
22 marca 2023
Brak możliwości zdobycia praktycznego doświadczenia w newsroomach jest jedną z największych barier, przed którymi stoją nowi absolwenci w konkurencyjnym świecie dziennikarstwa.
Jednocześnie jak donosi Instytut Reutersa, wydawcy w Europie zdali sobie sprawę, że aby efektywnie opisywać wydarzenia w swoich krajach, grona reporterów, redaktorów i decydentów w redakcjach powinny reprezentować przekrój całego społeczeństwa.
Dziś ogłaszamy kolejną, piątą z rzędu edycję programu GNI Student Fellowship, prowadzonego przez Europejskie Centrum Dziennikarstwa i Google News Initiative, którego celem jest łączenie młodych dziennikarzy i dziennikarek z wiodącymi newsroomami. Studenci mogą ubiegać się o 20 stanowisk w organizacjach informacyjnych z całej Europy, którym zależy na przyciągnięciu nowych talentów.
W ciągu ostatnich pięciu lat Europejskie Centrum Dziennikarstwa organizowało ten jeden z największych w Europie programów stypendialnych dla początkujących dziennikarzy, w ramach którego ponad 140 studentów i studentek znalazło zatrudnienie w redakcjach informacyjnych w ponad 14 państwach. Stypendium studenckie okazało się sukcesem zarówno dla wydawców, jak i studentów: około 35% wszystkich stypendystów i stypendystek otrzymało oferty pracy w organizacjach goszczących lub za pośrednictwem ich sieci.
Badania dowodzą, że różnorodność w zespole w newsroomie pomaga we wszystkich aspektach dziennikarstwa, od wyboru tematu do przedstawienia po rentowność całego biznesu. Odnoszące największe sukcesy newsroomy, które odwiedziłem w ramach Google News Lab, były jednocześnie najbardziej zróżnicowane. Właśnie dlatego w tym roku Europejskie Centrum Dziennikarstwa skupia się na dotarciu do różnorodnej puli talentów - kandydatów do stypendium i współpracuje z pięcioma regionalnymi organizacjami i ekspertami zajmującymi się opracowywaniem wytycznych dotyczących inkluzywnych procesów rekrutacyjnych, w tym z brytyjską Krajową Radą Szkolenia Dziennikarstwa, hiszpańską PorCausa i holenderską Women Inc. Organizacje te będą wspierać rozmowy kwalifikacyjne i ocenę opartą na wynikach konkretnych zadań, aby ułatwić wydawcom dokonanie ostatecznych wyborów. Google nie będzie miał żadnej roli w selekcji.
Według Martina Stabe’a, redaktora Financial Times zarządzającego zespołem dziennikarzy danych, designerów i programistów, jednym z powodów sukcesu tego programu stypendialnego jest to, że przyciąga on kandydatów i kandydatki o różnych zainteresowaniach, pozwalając wydawcom znaleźć osoby o unikalnych perspektywach i umiejętnościach.
- To stypendium jest jedynym powszechnie uznawanym, konkurencyjnym stażem dostępnym na początku kariery dziennikarskiej, na styku dziennikarstwa i technologii, dlatego jest nieocenione w identyfikacji nowych talentów, zwłaszcza że przyciąga tak wielu kandydatów i kandydatek z różnych dyscyplin akademickich, nie tylko dziennikarstwa - dodaje Stabe.
Według Zuzanny Kuffel, stypendystki z 2022 roku, która odbyła staż w Wysokich Obcasach w Polsce, stypendium pozwoliło jej na zdobycie wyjątkowego doświadczenia pracy w zespole w newsroomie.
- Stypendium właściwie przerosło moje oczekiwania - mówi Kuffel. - Wielu redaktorów pracujących w magazynie bardzo ciepło mnie przyjęło, poświęciło mi sporo uwagi i obdarzyło zaufaniem. Naprawdę poczułam się częścią zespołu i bardzo się rozwinęłam. Moja praca dotarła również do dużej grupy odbiorców, większej niż się spodziewałam.
Wnioski o stypendium studenckie GNI 2023 można składać do 21 kwietnia. Więcej szczegółów na temat aplikacji do programu znajduje się na stronie internetowej programu.