Podczas naszej pracy z europejskimi decydentami i partnerami w ciągu ostatniego roku, bezpieczeństwo cybernetyczne było niemalże stałym tematem rozmów. I nie działo się tak bez powodu. 

Na całym kontynencie zagrożenia cybernetyczne stały się bardziej kosztowne i agresywne, a trend ten dodatkowo nasilił się w wyniku pierwszej od dziesięcioleci wojny na tak dużą skalę w Europie. Wspierane przez Federację Rosyjską cyberataki na użytkowników w państwach członkowskich NATO wzrosły czterokrotnie w 2022 roku, jak wynika z raportu ("Fog of War"), który opublikowaliśmy podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w zeszłym miesiącu. 

Europejscy przywódcy chcą sprostać tej wyjątkowej sytuacji, stawiając bezpieczeństwo cybernetyczne w centrum cyfrowej transformacji regionu. W Google zobowiązaliśmy się do udzielenia pełnego wsparcia państwom członkowskim Unii Europejskiej. Nasze systemy są atakowane każdego dnia, a mimo to zapewniamy bezpieczeństwo większej liczbie osób niż ktokolwiek inny na świecie. Kluczem do tego sukcesu jest nasze zrozumienie, że dobre zabezpieczenia są wynikiem współpracy. 

Dlatego dziś z dumą ogłaszamy startupy wybrane do udziału w programie Google for Startups Growth Academy: Cybersecurity.



15 startupów, wybranych spośród ponad 120 zgłoszeń, pochodzi z ośmiu europejskich państw, a ich istotny wkład jest już widoczny nie tylko w regionie, ale i poza nim: od zabezpieczania aplikacji zdrowotnych, przez obronę edukatorów, po ochronę łańcucha dostaw czystej wody. Pomożemy im rozwinąć ich działalność, udostępniając najlepsze narzędzia, praktyki i kontakty Google:

  • Alice Biometrics (Hiszpania): galicyjski startup nagrodzony za oprogramowanie do weryfikacji tożsamości, zbudowane na autorskim silniku AI. 
  • Astran (Francja): paryskie rozwiązanie Confidential Data Cloud, które umożliwia firmom odblokowanie adopcji chmury bez kluczy szyfrujących. 
  • BlackDice (Wielka Brytania/Hiszpania): firma z korzeniami w Leeds i Maladze, która pomaga operatorom telco chronić swoich abonentów przed cyberatakami, wykorzystując uczenie maszynowe i technologie predykcyjne do identyfikacji wzorców. 
  • Build38 (Niemcy/Hiszpania): firma z Monachium i Barcelony, która dostarcza rozwiązania do ochrony aplikacji mobilnych, łącząc AI i najsilniejszą technologię ochrony aplikacji za pomocą application shielding. Obsługuje klientów od sektora finansowego przez transport publiczny po opiekę zdrowotną. 
  • CrowdSec (Francja): firma z Paryża zajmująca się badaniem zagrożeń. Oferuje partycypacyjną ochronę behawioralną przed złośliwymi adresami IP. 
  • Cryptr (Francja): firma z siedzibą w Lille, oferująca platformę uwierzytelniania typu plug-and-play, umożliwiającą oprogramowaniu zarządzanie wszystkimi strategiami uwierzytelniania, takimi jak single sign-on, za pomocą zaledwie kilku linii kodu. 
  • eID Easy (Estonia): marketplace integrujący dostawców API dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego łączących platformy obiegu dokumentów z ogólnoświatowymi organami certyfikacji za pomocą jednej integracji i umowy. 
  • Elemendar (Wielka Brytania): firma z siedzibą w Londynie budująca AI, która odczytuje raporty o zagrożeniach cybernetycznych sporządzane przez ludzi i przekształca je w ustrukturyzowane informacje zgodne ze standardami branżowymi. 
  • GoodAccess (Czechy): globalna platforma cyberbezpieczeństwa sprawdzająca się w erze pracy zdalnej. Przynosi światu najprostszy sposób na wdrożenie Zero Trust Network Access. 
  • Nymiz (Hiszpania): startup z Bilbao oferujący oprogramowanie do anonimizacji danych osobowych, oparte na AI i pozwalające ,,chronić swoje dane, jednocześnie odblokowując ich wartość". 
  • Passbolt (Luksemburg): firma obsługująca 15 tys. organizacji na całym świecie, w tym firmy F500, przemysł obronny, uniwersytety, budująca open-source'owy, korporacyjny menedżer haseł. 
  • Risk Ledger (Wielka Brytania): londyński dostawca oprogramowania do monitorowania bezpieczeństwa łańcucha dostaw, którego celem jest poprawa ,,dojrzałości bezpieczeństwa" globalnego ekosystemu łańcucha dostaw. 
  • Secfense (Polska): krakowski startup, ułatwiający adopcję MFA w dużych organizacjach dzięki integracji bez kodu, która zajmuje minuty zamiast tygodni lub miesięcy. 
  • Secjur (Niemcy): dostawca narzędzi zgodności opartych na AI z siedzibą w Hamburgu. Ma na celu wprowadzenie zgodności, ochrony danych, bezpieczeństwa informacji i whistleblowing ,,w trybie autopilota". 
  • Sentryc (Niemcy): dostawca oprogramowania do ochrony marki z siedzibą w Berlinie, który działa w celu monitorowania i ,,powstrzymania piractwa produktów w Internecie".



Oprócz trzech miesięcy praktycznych warsztatów i wsparcia programowania, uczestnicy będą mieli dostęp do sesji mentorskich z ekspertami Google, w tym z byłymi startupami VirusTotal (przejętym w 2012 roku) i Mandiant (2022). Będą też mogli nawiązać kontakty z innymi przedsiębiorcami z branży cyberbezpieczeństwa podczas tegorocznych spotkań w Europie. 


Ochrona małych firm i pobudzanie wzrostu 


Zaangażowanie startupów w europejską obronę przed atakami to nie tylko dobra strategia; coraz częściej jest to kwestia pilna. 


Aż 92% małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w regionie przyznaje, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest dla nich ważne, ale tylko 16% czuje się bardzo dobrze przygotowanymi na atak. Tak wynika z nowego badania, które opublikowaliśmy we współpracy z firmą Kantar - ,,Europe’s SMEs in the Digital Decade 2030" - w którym stwierdzono również, że atakujący nieprzygotowane firmy mogą uzyskać więcej danych w krótszym czasie niż kiedykolwiek wcześniej, wykorzystując nawet najmniejsze luki w zabezpieczeniach cybernetycznych. 



W ramach naszych programów Grow with Google opracowaliśmy szkolenia, których celem jest pomoc właścicielom MŚP we wzmocnieniu ich umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dzięki nim uzyskają informacje dotyczące podstawowych zagrożeń cybernetycznych, szkoleń pracowników, zabezpieczania urządzeń, sieci, systemów i oprogramowania pracowników oraz tworzenia bezpiecznych doświadczeń dla klientów online. Udostępniliśmy te treści w języku angielskim i będziemy je stopniowo udostępniać w całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w 18 dodatkowych językach. 


Wykorzystanie ,,otwartego bezpieczeństwa" w Europie 


To tylko nasze najnowsze inicjatywy europejskie, w których wykorzystujemy to, co nazwaliśmy ,,otwartym bezpieczeństwem": podejście, które uznaje potrzebę odejścia od silosów i przyjęcia ekosystemu innowacji, w którym eksperci ds. bezpieczeństwa mogą szybko dzielić się zagrożeniami, rozwijać najlepsze praktyki i przyjmować nowe technologie. 


Nasz prezes ds. globalnych, Kent Walker, opowiedział się za ,,otwartym bezpieczeństwem" w Europie w październiku ubiegłego roku, argumentując, że kiedy współpracujemy, pobudzamy innowacje i rozwijamy najlepsze praktyki, a te przynoszą korzyści wszystkim. Wspieranie unijnego ekosystemu bezpieczeństwa cybernetycznego jest sposobem, aby tak się stało.


Budowanie dla przyszłości


Ogłoszeni dziś uczestnicy programu są szczególnie dobrze przygotowani do skorzystania z tej możliwości. Częściowo dlatego, że tak wielu z nich wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pomóc w osiągnięciu lepszych wyników w zakresie bezpieczeństwa na skalę globalną. Ciągły rozwój jest kluczowym czynnikiem pozwalającym wyprzedać zagrożenia. 


Startupy będą mogły uczyć się od ekspertów w Centrum Inżynierii Bezpieczeństwa Google (GSEC) w Maladze - inwestycji na hiszpańskim Costa del Sol, przełomowej w globalnych badaniach nad cyberbezpieczeństwem i złośliwym oprogramowaniem. Po otwarciu (które nastąpi jeszcze w tym roku) GSEC Malaga dołączy do naszych centrów inżynierii prywatności i bezpieczeństwa (GSEC Monachium) oraz odpowiedzialności za treści (GSEC Dublin) jako najnowszy europejski hub będący częścią globalnych wysiłków Google na rzecz budowania bezpieczniejszej sieci. 



Bardziej niż kiedykolwiek koncentrujemy się na ochronie użytkowników, firm i instytucji publicznych, dzieląc się naszą wiedzą, oferując społeczeństwom narzędzia do radzenia sobie z ciągle zmieniającymi się zagrożeniami cybernetycznymi i nieustannie pracując nad rozwojem najbardziej zaawansowanych technologii w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego, aby budować bezpieczniejszy świat dla wszystkich.