Street View to nie tylko zdjęcia ulic wykonywane z samochodu Google, ale również wirtualne przechadzki po wnętrzach. Mogliście się o tym przekonać m.in. w ubiegłym roku, gdy na Mapach Google pojawiły się warszawskie dworce, stacje metra, galerie handlowe i sale Uniwersytetu Warszawskiego. Za pomocą funkcji Street View od dawna można również wirtualnie zwiedzać polskie muzea takie jak Polin czy Muzeum Narodowe. Dziś Google dodaje do puli miejsc, po których można odbyć wirtualny spacer, kolejne 14 obiektów położonych w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie.

Miejska zieleń
Spacer po zielonym parku nie musi być przyjemnością zarezerwowaną na wiosnę i lato. Od teraz możecie w każdych warunkach przejść się alejkami warszawskiego Pola Mokotowskiego oraz dwóch wrocławskich parków: Staromiejskiego i tego na Wyspie Słodowej. Dzięki temu można na przykład z wyprzedzeniem wybrać miejsce na piknik albo zorientować się, którędy biegnie ścieżka rowerowa.



Dla studentów i nie tylko
Na Mapach Google znalazły się także fotografie wnętrz dwóch krakowskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Użytkownicy Map Google mogą nie tylko przejść się po uczelnianych korytarzach, ale również zajrzeć do niektórych uniwersyteckich auli. W przypadku najstarszego polskiego uniwersytetu może być to także podróż w głąb historii, która zainteresuje nie tylko przyszłych studentów:


Na zakupy
Do listy centrów handlowych, po których możecie się przespacerować za pomocą Street View, dołącza aż 6 nowych obiektów z całej Polski. To położona w starym kompleksie fabrycznym łódzka Manufaktura, poznańskie centrum handlu i sztuki Stary Browar, dwie galerie zintegrowane z dworcami kolejowymi – Galeria Krakowska oraz Wroclavia – a także warszawska Arkadia i Galeria Mokotów.


Sztuka, sport i podróże
Parki, uczelnie i centra handlowe to niejedyne nowe punkty na Mapach Google. Od dziś fani sztuki mogą również odwiedzić Teatr Komedia we Wrocławiu, by przejść się po foyer i zajrzeć na scenę. Ci z was, którzy wolą sport, mają możliwość obejrzenia stadionu Legii na warszawskim Powiślu. Co więcej, do dostępnego już na Mapach Google warszawskiego Dworca Centralnego dołączył kolejny ważny polski węzeł komunikacyjny, czyli Kraków Główny.


Street View – jak to się robi?
Zespół Street View używa do fotografowania wnętrz niewielkiego, pchanego przez człowieka wózka zwanego Trolleyem. Trolley wyposażony jest w panoramiczny aparat wykonujący zdjęcia 360 stopni, lasery odczytujące odległości od ścian, czujniki ruchu, dysk twardy oraz komputer potrzebny do obsługi systemu. Z kolei w wąskich, ciasnych miejscach i wszędzie tam, gdzie można dotrzeć tylko pieszo, do robienia zdjęć Street View używany jest poręczny plecak – Trekker. Ważący ok. 20 kg Trekker posiada 15 soczewek, z których każda jest skierowana w innym kierunku, co pozwala wykonywać panoramy 360 stopni.

Aby obejrzeć zdjęcia Street View, wystarczy wejść na Mapy Google i w obrębie konkretnego miejsca przybliżyć je do maksymalnego poziomu. Można też przeciągnąć ikonkę pomarańczowego ludzika (Pegmana) na Mapy Google. Miejsca z niebieskim obrysem zostały sfotografowane w ramach Street View. Funkcja Street View jest także dostępna w mobilnej aplikacji Mapy Google – użytkownik musi przytrzymać palec na mapie w miejscu, które chce obejrzeć, a potem dotknąć miniatury zdjęcia w lewym dolnym roku ekranu.