Google for Startups uruchamia akcelerator dla startupów związanych z medycyną i zdrowiem


Poznajcie historię Kanału Bydgoskiego: nowa wystawa i partner na Google Arts & Culture
Kanał Bydgoski - ten niezwykły cud techniki XVIII wieku. Od dzisiaj możecie poznać jego dzieje dzięki wystawie stworzonej przez naszego nowego partnera na Google Arts & Culture - Muzeum Kanału Bydgoskiego.
Read MoreKanał Bydgoski - ten niezwykły cud techniki XVIII wieku. Od dzisiaj możecie poznać jego dzieje dzięki wystawie stworzonej przez naszego nowego partnera na Google Arts & Culture - Muzeum Kanału Bydgoskiego.
W ramach kolekcji „Kanał Bydgoski. Historia i rola” prezentowanych jest kilkadziesiąt obiektów muzealnych, w tym pocztówki, fotografie, mapy i grafiki. Zgromadzone materiały ukazują historię i rolę Kanału Bydgoskiego od jego powstania w 1774 roku do początku XX wieku, kiedy nastąpił rozkwit życia towarzyskiego na plantach nad kanałem.
Zwolennikami tego przedsięwzięcia byli między innymi: król Prus Fryderyk Wielki, Ewald Friedrich Hertzberg, Herman Jawein i Franz von Brenkenhoff. Według różnych szacunków, do prac sprowadzono od 8 do 10 tysięcy osadników, z których co czwarty nie wrócił nigdy do domu.
W połowie XIX wieku planty nad Kanałem stały się wizytówką miasta, a zarazem terenem wypoczynkowo-rozrywkowym. W tym czasie zaczęły powstawać w parku pierwsze restauracje i sale taneczne, organizowano wszelkiego rodzaju atrakcje, takie jak potańcówki – szczególne miejsce zajmowały zabawy na deskach, plenery malarskie i fotograficzne, wystawy, teatry letnie, czy też w czasie zimy – lodowiska.
Wystawa jest prologiem do uroczystości otwarcia nowej siedziby Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, która odbędzie się 19 czerwca.
Elżbieta Różalska, Communications Manager, Google Polska

Google Workspace dla każdego
![]() |
Planowanie zjazdu rodzinnego w funkcji Spaces |
![]() |
Łatwe ustawianie i udostępnianie spotkań w Kalendarzu |
![]() |
Planowanie zjazdu rodzinnego w funkcji Spaces |
![]() |
Łatwe ustawianie i udostępnianie spotkań w Kalendarzu |
Aparna Pappu, Wiceprezeska ds. inżynierii, Google Workspace


Światowy Dzień Roweru: przejażdżka z Mapami Google
Już jutro obchodzimy Światowy Dzień Roweru. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się trendom związanym z jednośladami. Co pokazały nam dane z Map Google?
Read MoreJuż jutro obchodzimy Światowy Dzień Roweru. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się trendom związanym z jednośladami. Co pokazały nam dane z Map Google?
- Na całym świecie ludzie wybierają trasy, które są średnio o prawie 10% dłuższe niż w 2020 r. W miastach, takich jak Londyn i San Francisco, ludzie używają Map Google do znajdowania tras rowerowych dłuższych odpowiednio o 10% i 15% (w porównaniu z latem 2019 roku). W Irlandii wybierane trasy stały się średnio o 50% dłuższe niż jeszcze rok temu. Z kolei wśród cyklistów z Polski odnotowaliśmy wzrost o 16%.
- Wyszukiwania związane z rowerami nadal zyskują na popularności na całym świecie. W Hiszpanii zapytania dotyczące sklepów rowerowych na Mapach wzrosły o ponad 600% w porównaniu z końcem kwietnia 2020 roku! W Polsce zanotowaliśmy wzrost o 17%.
- Okazuje się, że Polska zajechała całkiem wysoko. Uplasowaliśmy się na 9. miejscu na globalnej liście państw najczęściej korzystających z tras rowerowych (i na 6. w regionie EMEA). Największe zainteresowanie odnotowaliśmy w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Niderlandach, Japonii oraz Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Brazylii i we Włoszech. Za Polską znalazła się Hiszpania.
- Najpopularniejsze miasta na świecie pod względem wykorzystania tras rowerowych to Tokio, Amsterdam, Londyn, Paryż i Monachium. Warszawa zajęła wysokie 16. miejsce (11. w regionie). Do zestawienia trafił również Kraków (54. na świecie i 30. miejsce w regionie), Katowice (59. na świecie i 34. w regionie) oraz Poznań (66. na świecie i 36. w regionie). Do wyznaczania tras rowerowych używaliśmy Map o 13% częściej niż rok temu.
- Udostępnijcie swoją bieżącą lokalizację: jeśli jesteście z grupą rowerzystów, możecie udostępnić swoją lokalizację na Mapach. Jeździjcie we własnym tempie i pozostawajcie w kontakcie z grupą.
- Nigdy więcej nie szukajcie swojego roweru: zapisywanie miejsca zaparkowania nie dotyczy tylko samochodów. Po prostu kliknijcie niebieski punkt oznaczający Waszą lokalizację i wybierzcie opcję Zapisz jako miejsce parkowania.
- Dodajcie kilka miejsc i przystanków: zaplanujcie piknik, sesję zdjęciową czy chwilę wytchnienia. W trybie nawigacji dotknijcie trzech kropek w prawym górnym rogu aplikacji, a następnie kliknijcie Dodaj przystanek.
- #LocalLove: jeżeli na Waszej trasie spotkacie piękne miejsce lub restaurację z pysznym jedzeniem, pamiętajcie, że możecie pomóc zarówno innym użytkownikom Map, jak i lokalnym przedsiębiorcom. Wystarczy przekazać następnym pasjonatom drogi cenne wskazówki - zostawcie recenzje i zdjęcia miejsc, które sprawiły, że Wasza wizyta była niezapomniana. Sprawdźcie, czy godziny otwarcia się zgadzają, czy dane miejsce posiada parking, jakie metody płatności są obsługiwane, a w razie potrzeby zaktualizujcie informacje na Mapach.


Bezpieczeństwo dzieci w internecie - poznajcie sposoby Rady Rodziców Asów Internetu
Od niemal 3 lat wspólnie z Fundacją Szkoła z Klasą podpowiadamy, jak wykorzystać możliwości internetu do nauki, rozwoju i zabawy. Wierzymy, że w świecie wirtualnym - tak samo jak w realnym - obowiązują te same wartości: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Na tych pięciu zasadach opiera się nasz program edukacyjny Asy Internetu, który pomaga dzieciom w świadomym i bezpiecznym odkrywaniu internetu, a ich rodzicom i nauczycielom podpowiada, jak o sieci rozmawiać z najmłodszymi.
Read MoreOd niemal 3 lat wspólnie z Fundacją Szkoła z Klasą podpowiadamy, jak wykorzystać możliwości internetu do nauki, rozwoju i zabawy. Wierzymy, że w świecie wirtualnym - tak samo jak w realnym - obowiązują te same wartości: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Na tych pięciu zasadach opiera się nasz program edukacyjny Asy Internetu, który pomaga dzieciom w świadomym i bezpiecznym odkrywaniu internetu, a ich rodzicom i nauczycielom podpowiada, jak o sieci rozmawiać z najmłodszymi.
W ramach programu przygotowaliśmy Interlandię - pełną przygód i wyzwań grę dla dzieci, która uczy, jak poradzić sobie z hakerem, wyłudzaczem danych czy hejterem. W ten sposób przygotowuje młodych użytkowników do bezpiecznego i odpowiedzialnego eksplorowania sieci. Z kolei z myślą o nauczycielach opracowaliśmy kilkadziesiąt scenariuszy interaktywnych lekcji, które można wykorzystać zarówno podczas nauki stacjonarnej, jak i edukacji zdalnej.
Rodzice rozmawiają
Powołaliśmy również do życia Radę Rodziców Asów
Internetu i od 2 lat współpracujemy ze znanymi rodzicami, którzy sami tworzą
treści w sieci. To oni pomagają nam inspirować innych opiekunów i podpowiadają
im, jak mogą rozmawiać ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w internecie. W
cyklu webinarów
rozmawiali z psychologami, pedagogami i ekspertami od cyberbezpieczeństwa, a
podczas
transmisji na żywo
opowiadali o każdej z 5 wartości Asów Internetu i o tym, w jaki sposób
przekazują je swoim dzieciom.
Kolejnej porcji inspiracji i wiedzy
dostarczą rozmowy Rady Rodziców Asów Internetu z młodą twórczynią internetową,
youtuberką i tiktokerką:
Natalią Sisik.
Co zrobić, by dzieci były bezpieczne i postępowały rozsądnie w internecie? Rozmowa z Rafałem Cieszyńskim, tatą Zosi i Antka.
Poczucie bezpieczeństwa to uniwersalny prezent - udanego Dnia Dziecka dla wszystkich dzieci i ich rodziców!


Prasa i internet: rozmawiajmy o faktach

