Ukraine is Here to nowa kolekcja na Google Arts & Culture, która pozwala zapoznać się z bogatą kulturą i tradycjami tego kraju. Prezentacja będąca emanacją niezłomnego ducha Ukrainy powstała we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 10 innymi partnerami, w tym Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy, Narodowym Centrum Kultury Ludowej „Muzeum Iwana Honczara” oraz Muzeum Teatru, Muzyki i Kina Ukrainy. 

Współpracę z instytucjami kulturalnymi w Ukrainie rozpoczęliśmy 5 lat temu, chcąc popularyzować kulturę mojej ojczyzny z wykorzystaniem technologii. A dzisiaj – dzięki lokalnym partnerom i po pokonaniu licznych trudności – możemy zaprezentować całemu światu jeszcze więcej skarbów, historii i artystów Ukrainy. Ta wyjątkowa kolekcja stanowi autentyczną, interaktywną opowieść o ukraińskiej kulturze, sztuce, architekturze i przyrodzie, przekazywaną za pomocą muzyki, filmów, zdjęć Street View wykonanych przed wojną, modeli 3D oraz wirtualnych galerii, które pierwszy raz zgromadzono w jednym miejscu.

Cuda architektury


Odkryjcie słynne i mniej znane klejnoty stolicy kraju – Kijowa – na przykład unikatowy Dom z Chimerami w stylu art nouveau czy obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO. To między innymi słynne drewniane kościoły oraz rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji w północno-zachodniej części Czerniowców, która zajmuje ponad 12 hektarów. 


Zapierające dech w piersiach cuda natury


Słoneczniki (soniasznyki) uprawia się w Ukrainie od połowy XVIII wieku, a ich obfitość na terenach wiejskich sprawiła, że stały się nieoficjalnym symbolem narodowym. Ale Ukraina ma do zaoferowania o wiele więcej naturalnego piękna. Ponad 600 000 kilometrów kwadratowych kraju pokrywają wspaniałe parki narodowe i rezerwaty przyrody. Zapraszamy do podziwiania widoków z lotu ptaka we wschodniej części Karpat: Skał Dowbusza, szczytu Makowicy i Użańskiego Parku Narodowego. Rosną tu największe i najstarsze dęby w Ukrainie, jak również pradawne lasy bukowe będące pod ochroną UNESCO.

Obiekty historyczne w 3D


Kolejnym ważnym celem tego projektu jest utrwalenie wizerunku obiektów architektonicznych. We współpracy z niewielkim ukraińskim zespołem ekspertów Skeiron prezentujemy na Google Arts & Culture i w wyszukiwarce Google ponad 40 takich modeli 3D. Obiekty kultury objęte projektem to między innymi katedra św. Zofii, zamek Palanka i Opera Narodowa Ukrainy. Część materiałów powstałych w wyniku prac digitalizacyjnych prowadzonych przez Skeiron okazała się po wybuchu wojny ostatnim zapisem wyglądu zniszczonego nagle zabytku. Tak było z charkowską dzwonnicą cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej. Warto też dowiedzieć się, jak lokalne zespoły i pracownia BalbekBureau opracowywała projekty specjalnych schronów, w których można przechować również zabytki.


Wirtualne wystawy 

Rozpocznijcie wycieczkę i zobaczcie najsłynniejsze dzieła ukraińskich artystów prezentowane na 6 wirtualnych ekspozycjach poświęconych bogatemu dziedzictwu Ukrainy. Zobaczycie tu między innymi obraz Tymofija Bojczuka Wokół jabłoni łączący tradycje bizantyjskie, ukraiński folklor i nowoczesny styl. Pospacerujcie po galeriach i obejrzyjcie portrety, przedstawienia naszych futrzanych i pierzastych przyjaciół w sztuce klasycznej i tradycyjnej, prace awangardowe, a także obrazy pięknych obiektów architektury i krajobrazów Ukrainy. Podziwiajcie sztukę Oleksandry Ekster, Sonii Delaunay i Wiktora Palmowa. Gdy spojrzycie z bliska, odkryjecie na każdym z dzieł zdumiewające bogactwo szczegółów i dowiecie się więcej na jego temat. Można także zobaczyć, jak niektóre prace wyglądają w rzeczywistych rozmiarach – w Waszym własnym pokoju. Wystarczy skorzystać z aplikacji Google Arts & Culture, która używa technologii rzeczywistości rozszerzonej. 


Odwieczne tradycje 

Odkryjcie ukraińskie obrzędy ludowe obchodzone w różnych porach roku i tradycje świętowania ściśle powiązane z rolniczym trybem życia oraz słowiańskimi wierzeniami pogańskimi. Weźcie udział w zabawach podczas święta Kupały lub w obrzędzie wodzenia kusta (po ukraińsku Wodinnja Kusta). Spróbujcie przygotować zupę wilkowską – danie rybne pochodzące z kuchni besarabskiej, zobaczcie, jak zrobić ukraińską pisankę – jajko wielkanocne przyozdobione tradycyjnymi symbolami za pomocą wosku i farby, albo posłuchaciej występów muzycznych.





Współczesne rzemiosło


Jeśli zastanawiacie się, kto dba, aby te wszystkie tradycje nie odeszły w niepamięć, poznajcie ludzi, którzy się tym zajmują. Wyjątkowe połączenie myślenia projektowego, pogłębionych badań etnograficznych oraz artyzmu rodzi produkty doskonale odpowiadające współczesnym potrzebom. To między innymi pochodzące z Karpat płaszcze, popularne w Ukrainie zimą.


    



Ukraińskie dziedzictwo dzisiaj i jutro


Ta inicjatywa pozwala odkrywać bogatą historię, niezwykłe miejsca i wspaniałą przyrodę naszego pięknego kraju – w tym jego urokliwą stolicę, Kijów, która istnieje już od ponad 1500 lat. Z dumą wprowadzamy tę kolekcję, zamierzając nadal wzbogacać ją o nowe elementy wraz z naszymi partnerami. Więcej informacji znajdziecie na stronie goo.gle/ukraine i w aplikacji mobilnej Google Arts & Culture na iOS oraz Androida.


Ostatnich kilka lat to kolejne przełomy w dziedzinie stosowania i obszarów wykorzystania sztucznej inteligencji. Ta technologia jest już wykorzystywana w najważniejszych produktach i usługach Google, z których codziennie korzystają miliony użytkowników. Niezależnie od tego, czy chodzi o pytania o godziny seansów filmowych, szukanie najbliższej przychodni czy wygodnej trasy do domu, nasze prace nad AI skupiają się na ułatwianiu i usprawnianiu codziennych czynności. 


Ostatnich kilka lat to kolejne przełomy w dziedzinie stosowania i obszarów wykorzystania sztucznej inteligencji. Ta technologia jest już wykorzystywana w najważniejszych produktach i usługach Google, z których codziennie korzystają miliony użytkowników. Niezależnie od tego, czy chodzi o pytania o godziny seansów filmowych, szukanie najbliższej przychodni czy wygodnej trasy do domu, nasze prace nad AI skupiają się na ułatwianiu i usprawnianiu codziennych czynności. 

Już od ponad 20 lat rozwijamy sztuczną inteligencję. Część naszych najpopularniejszych produktów i usług, na przykład Obiektyw czy Tłumacz Google, powstała w całości na bazie sztucznej inteligencji, w tym optycznego rozpoznawania znaków i systemów uczących się. Niezliczone inne produkty oraz usługi mają teraz wbudowane mechanizmy AI, dzięki czemu są znacznie lepsze i bardziej przydatne dla miliardów ludzi. 

Wiele takich usprawnień jest możliwych dzięki wynalezionej przez nas w 2017 roku architekturze Transformer. Jako twórcy – w powszechnym odbiorze – nowoczesnych modeli językowych możemy teraz budować z jej wykorzystaniem modele językowe oparte na AI (na przykład BERT, PALM, MUM i LaMDA), które potrafią wszystko: od rozwiązywania złożonych matematycznych problemów słownych, przez odpowiadanie na pytania w nowych językach, aż po objaśnianie własnego rozumowania za pomocą słów przy użyciu podpowiedzi z łańcucha myślowego. 


Oto 9 sposobów użycia AI, które obecnie pomagają zwiększać użyteczność produktów i usług Google

  • Wyszukiwarka. Gdy powstała firma Google, wyszukiwanie odbywało się przede wszystkim na komputerach w domach, salach komputerowych i bibliotekach. 25 lat później AI umożliwia szukanie informacji w nowych językach i innymi sposobami (na przykład za pomocą aparatu czy przez zanucenie melodii) – a nawet z wykorzystaniem wielu rodzajów danych jednocześnie. Dzięki multiwyszukiwaniu można teraz prowadzić wyszukiwania w aplikacji Google za pomocą obrazu i tekstu. Kiedy więc zachwyci Cię wzór tapety, możesz po prostu zrobić mu zdjęcie i dodać tekst, aby znaleźć koszulę z takim samym nadrukiem. 

  • Mapy. AI w Mapach Google analizuje dane, aby przekazywać informacje na temat bieżącego natężenia ruchu i opóźnień, co czasem pozwala uniknąć stania w korkach. Poza tym automatycznie aktualizuje na przykład godziny otwarcia różnych obiektów i ograniczenia prędkości, dzięki czemu codziennie masz dostęp do najświeższych danych dotyczących otaczającego Cię świata. 

  • Pixel. AI nieustannie wspomaga telefony Pixel w tłumaczeniu w 21 językach podczas czatów, a w trybie tłumaczenia rozmowy obsługuje 6 różnych języków. Umożliwia także działanie magicznej gumki wymazującej niepotrzebne elementy ze zdjęć. 

  • Zdjęcia. Ludzie codziennie robią mnóstwo zdjęć, ale nadmiar fotografii nie ułatwia kolekcjonowania wspomnień. W 2015 wprowadziliśmy więc AI do Zdjęć Google, aby wspomóc wyszukiwanie zdjęć według ich zawartości. Ostatnio technologia ta przydaje się też w Zdjęciach przy przywoływaniu zapomnianych ujęć (w kolekcji Wspomnienia). 

  • YouTube. YouTube wykorzystuje AI do automatycznego generowania napisów do filmów, dzięki czemu materiały stają się łatwiej dostępne dla szerokiego grona odbiorców, w tym dla osób niesłyszących oraz niedosłyszących. 

  • Asystent. Ludzie wypowiadają się jak… ludzie. Komputery długo tak nie potrafiły. Oparta na AI technologia przetwarzania języka naturalnego (NLP) opracowana na potrzeby Asystenta umożliwia zrozumienie przez komputery wypowiedzi użytkowników i zareagowanie na nie w sposób naśladujący ludzką komunikację. Pozwala to analizować treść zadawanych pytań i określać ich znaczenie. To właśnie dzięki AI Twój telefon, dom, telewizor czy samochód rozumieją, o co chodzi, gdy pytasz „OK Google, gdzie jest najbliższy wybieg dla psów?” –i szybko podpowiadają Ci trasę. 

  • Gmail. Wszyscy dobrze znamy funkcje takie jak autouzupełnianie i sprawdzanie pisowni, a obie opierają się na AI. Jeśli jednak zastanawiasz się, dlaczego w Gmailu jest mniej spamu niż w innych usługach pocztowych, to odpowiada za to ta sama technologia. Nasze filtry spamu wykorzystują AI i w każdej minucie blokują niemal 10 milionów e-maili ze spamem. Zapobiegają dostarczeniu ponad 99,9% spamu, wiadomości stanowiących próbę wyłudzenia informacji oraz złośliwego oprogramowania. 

  • Reklamy. Duże i małe firmy na całym świecie wybierają Google Ads, aby znajdować klientów i rozwijać działalność. AI jeszcze bardziej to ułatwia. Na przykład w kampaniach Performance Max reklamodawcy po prostu mówią nam o swoich celach i udostępniają komponenty kreacji, a AI automatycznie tworzy i przeprowadza bardzo skuteczną kampanię reklamową we wszystkich usługach Google z uwzględnieniem założonego budżetu. Używamy też AI do automatycznego zmieniania formatu reklam wideo w orientacji poziomej na reklamy pionowe lub kwadratowe w zależności od treści oglądanych w YouTube. 

  • Chmura. I wreszcie – tak jak podoba nam się usprawnianie działania naszych produktów i usług przez AI, z równie dużym entuzjazmem zapraszamy do korzystania z potencjału tej technologii inne firmy, aby mogły zmieniać swój sposób pracy i prowadzenia działalności. Google Cloud oferuje wbudowane mechanizmy AI w niezliczonych rozwiązaniach, które nasi klienci mogą dostosowywać do swoich potrzeb. Przykładem są DocAI do przetwarzania dokumentów, Contact Center AI do wspomagania centrów obsługi telefonicznej, Vertex Vision AI do analizy filmów i obrazów, Centrum tłumaczeń do tłumaczenia w ponad 100 językach na szeroką skalę, a także wiele innych usług. 

Z przyjemnością poświęcamy się pracy nad AI, kierując się zobowiązaniem do odpowiedzialnego rozwijania tej technologii, tak aby nasze produkty i usługi jeszcze lepiej służyły ludziom. Równie mocno inspiruje nas możliwość wykorzystania AI podczas stawiania czoła wielu poważnym wyzwaniom dzisiejszych czasów, czy będzie to kryzys klimatyczny, użycie DeepMind AI do ograniczenia zużycia energii i oszczędzania zasobów, czy ułatwianie dostępu do diagnostyki medycznej. To tylko przedsmak – mamy jeszcze mnóstwo innych pomysłów i niecierpliwie czekamy na to, co przyniesie przyszłość.





Kasia Gandor to jedna z najpopularniejszych w Polsce twórczyń zajmująca się popularyzacją nauki. Na swoim kanale Kasia Gandor tłumaczy zagadnienia związane z biotechnologią, medycyną, a także z kwestiami społecznymi, środowiskiem i zmianami klimatu. Swój kanał stworzyła z potrzeby dzielenia się z innymi, tym co naprawdę ją interesuje.


Kasia jest gościnią drugiego odcinka podcastu ,,My YouTube Story” i jak sama mówi decyzja o tym, żeby założyć kanał, odmieniła jej życie... Od 2017 roku jej ścieżkę zawodową wyznacza tworzenie treści, które stało się równocześnie pracą i pasją - a pojawiło się zupełnie niespodziewanie. Tak jak naukowcy wykorzystują eksperymenty, by potwierdzać i zdobywać nową wiedzę, tak Kasia postanowiła sprawdzić, ile prawdy jest w twierdzeniu, że przyszłością internetu jest wideo. Od tego czasu na jej kanale pojawiły się dziesiątki filmów, w których przybliża i popularyzuje wiedzę na temat środowiska, technologii, zdrowia i zrównoważonego rozwoju. Jak sama przyznaje, na początku nie było łatwo: ,,Nie wiedziałam, jak zwizualizować dane, nie umiałam robić grafik, więc zaczęłam rysować ludziki i kolorować je kredkami (...) Co podpowiada osobom, które myślą o założeniu swojego kanału? Nie ma co się przejmować technikaliami. Po prostu odpal telefon, nawet w trybie selfie. Najważniejsza jest historia, nie jakieś bajery wizualne. Liczy się to, czy jesteś w stanie być dobrym narratorem lub narratorką i zaciekawić tym, co masz do powiedzenia." Kasia Gandor na swoim kanale zamieszcza filmy, w których codzienność i powszechne problemy spotykają się z naukowym wyjaśnieniem. Poszukuje odpowiedzi nie tylko na tak ważne pytania jak: dlaczego wciąż nie mamy leku na raka, czy jesteśmy gotowi na kryzys gospodarczy, jakich zmian systemowych potrzebuje klimat oraz jak będzie wyglądać przyszłość ze sztuczną inteligencją w roli głównej. Jeżeli kiedyś zastanawialiście się, dlaczego damskie kieszenie są tak małe, zapachy przywołują wspomnienia, i jak zrobić idealne selfie, na kanale Kasi znajdziecie odpowiedź. Co ważne, niektóre z publikowanych filmów okazują się przyczynkiem do szerszej dyskusji: ,,Mam wrażenie, że te filmy (np. o transporcie zbiorowym) nieraz stają się trochę takim impulsem. Pojawiają się, a potem po tygodniu widzę ten temat na innym portalu, ludzie tagują mnie w dyskusjach, widzę że one się dzieją i to mnie bardzo cieszy. Wydaje mi się, że są takie debaty polityczne, które jako społeczeństwo musimy odbyć i umówić się, jak chcemy, by świat wokół nas wyglądał. To cenne, by ta debata była zakorzeniona w jakichś danych, informacjach i faktach. Jeżeli mogę nam ich dostarczyć, żeby to było rzetelne i uczciwe, a ludzie mogli z tego czerpać, by wyrobić swoją opinię, to jestem absolutnie zachwycona takim układem." W drugim odcinku ,,My YouTube Story” Kasia Gandor opowiada również o tym, czego nauczyła ją działalność na YouTube oraz jak podchodzi do komentarzy na swój temat - również tych negatywnych: ,,YouTube jest dla mnie skarbnicą wiedzy na temat społecznych mechanizmów: jak ludzie reagują, kto się najczęściej udziela, jakie są to typy osobowości (...). Doszłam do wniosku, że nie mam potrzeby czytania wszystkich komentarzy i dowiadywania się opinii każdego człowieka na mój temat. Mam zaufaną osobę, która ze mną pracuje, przechodzi przez te komentarze i wraca do mnie z feedbackiem o generalnym odbiorze danego filmu - na co ludzie zwracają uwagę, co im się podoba, a co nie. W takiej formie ta krytyka jest dla mnie konstruktywna i mogę z niej coś wyciągnąć."
W rozmowie z Gabrielą Darmetko, dziennikarką radiową i podcasterką, Kasia zdradza również, z jakich mediów korzysta na co dzień w internecie, wyjaśnia dlaczego nie ogląda już newsów oraz prezentuje swoje umiejętności w imitowaniu dźwięków pewnego sympatycznego zwierzęcia. Podcast “My YouTube Story” dostępny jest na stronie myyoutubestory.podigee.io, możecie go również słuchać i oglądać na wszystkich popularnych platformach podcastowych, takich jak Google Podcasty, Spotify, Apple Podcast, Deezer, i oczywiście także na YouTube. Odcinki pojawiają się raz na miesiąc. Posłuchajcie i zasubskrybujcie, żeby nie przegapić kolejnego odcinka!





Potencjał AI w zakresie rozwiązywania kluczowych problemów, w tym także wyzwań stojącym przed społeczeństwem, nieustannie rośnie. Obecnie AI pomaga krajom i społecznościom zmagającym się z chorobami i klęskami żywiołowymi oraz stwarza nowe możliwości dla grup w przeszłości zaniedbywanych. 


Oto siedem zastosowań, dzięki którym sztuczna inteligencja już czyni świat lepszym:



1. Prognozowanie powodzi i pomoc ludziom w zachowaniu bezpieczeństwa dzięki systemom wczesnego ostrzegania 

W zeszłym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała raport, zgodnie z którym połowa świata nie dysponuje odpowiednimi systemami wczesnego ostrzegania przed katastrofami takimi jak powodzie i pożary. Badania pokazują jednak, że liczba osób dotkniętych kryzysami związanymi z klimatem i powodowanymi przez nie szkodami nieprzerwanie rośnie. W związku z tym potrzebujemy technologii, która pomoże ludziom zachować bezpieczeństwo, a rządom odpowiednio się przygotować, a co za tym idzie ratować ludzkie życie. 

Nasz program do prognozowania powodzi obejmuje dziesiątki krajów. Pokazuje prognozy w wyszukiwarce i Mapach Google oraz wysyła alerty na urządzenia mobilne, aby powiadomić osoby znajdujące się w niebezpieczeństwie. A nasz serwis FloodHub zawiera szczegółowe mapy zalań, dzięki czemu ludzie mogą zobaczyć, co dokładnie może się zdarzyć w ich lokalizacji.





2. Wykrywanie granic pożarów lasów w czasie rzeczywistym, aby pomóc w ich gaszeniu 

Na podstawie zdjęć satelitarnych tworzymy modele AI, które potrafią wykrywać granice pożarów w czasie rzeczywistym, a ich lokalizację pokazujemy w wyszukiwarce i Mapach Google. W ubiegłym roku zastosowaliśmy nasze modele do ponad 30 pożarów lasów w USA i Kanadzie, co ułatwiło informowanie lokalnych mieszkańców i strażaków. Obecnie rozszerzyliśmy naszą działalność na Meksyk i część Australii. Caption: Nasze modele AI pomagają w wyświetlaniu map granic pożarów lasów w naszych produktach. 



3. Monitorowanie zdrowia prenatalnego

Globalne wskaźniki śmiertelności okołoporodowej są bardzo wysokie – w 2017 r. około 295 tysięcy kobiet zmarło w trakcie ciąży i porodu oraz niedługo po nich, w większości z przyczyn, które można było leczyć lub którym można było zapobiec dzięki odpowiedniej opiece zdrowotnej. Jednym z przykładów są ultradźwięki, które stały się w wielu miejscach rutynową częścią opieki prenatalnej, ale nadal są trudno dostępne w uboższych regionach, częściowo z powodu braku odpowiednio wyszkolonych pracowników służby zdrowia. Współpracujemy z Northwestern Medicine w celu opracowania i przetestowania modeli AI, które umożliwią wyszkolonym w podstawowym zakresie operatorom USG w uboższych regionach dokładną identyfikację potencjalnych problemów i zagrożeń, takich jak ułożenie płodu. 



4. Zwalczanie plag szkodników w uprawach 

Plagi szkodników w uprawach bawełny i żywności mogą mieć katastrofalne konsekwencje dla rolników i osób, które polegają na ich zbiorach. Współpracujemy z InstaDeep i Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, aby lepiej wykrywać ogniska szarańczy w Afryce, co umożliwia wdrożenie odpowiednich środków kontroli. Wsparliśmy również Wadhwani AI w Indiach, aby stworzyć aplikację opartą na sztucznej inteligencji, która pomaga identyfikować i eliminować plagi szkodników – zapewnia to redukcję oprysków pestycydami o 20% i wzrost zysku rolników o 26%. 



5. Pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami populacji i działaniami humanitarnym dzięki budynkom 

Open Buildings to ogólnodostępny zbiór danych wykorzystujący sztuczną inteligencję do interpretacji zdjęć satelitarnych, zaprojektowany w celu określenia lokalizacji i geometrii budynków. Informacje te przydają się w wielu ważnych zastosowaniach, od szacowania liczby ludności, planowania miejskiego i działań humanitarnych, aż po nauki o środowisku i klimacie. Projekt, dostępny w Afryce, Bangladeszu, Indonezji, Laosie, Nepalu, Filipinach, Singapurze, Sri Lance, Tajlandii i Wietnamie, pozwala rządom i organizacjom pomocowym lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców, zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach kryzysowych.



6. Wykrywanie wariantów genetycznych powodujących choroby 

Dzięki współpracy z PacBio naukowcy wykorzystują naszą technologię uczenia głębokiego DeepConsensus do szybkiego i dokładnego identyfikowania wariantów genetycznych, które powodują choroby. Pomoże to naukowcom odkrywać poważne schorzenia genetyczne, takie jak podwyższone ryzyko raka piersi lub tętniczego nadciśnienia płucnego. 



7. Pomoc osobom z niestandardową mową w nawiązywaniu kontaktu i byciu zrozumianym 

Miliony ludzi mają trudności z byciem zrozumianym, gdy mówią. Project Relate, aplikacja na Androida oparta na badaniach nad sztuczną inteligencją, pomaga osobom z niestandardową mową łatwiej komunikować się z innymi. Może transkrybować mowę na tekst, powtarzać wypowiedziane słowa przy użyciu syntetycznego głosu, a także komunikować się bezpośrednio z Asystentem Google osoby mówiącej w celu wykonania różnych zadań, od odtworzenia piosenki po włączenie światła.


 


 

Od redaktora: dzisiaj opublikowaliśmy tekst pokazujący nasz punkt widzenia w odniesieniu do użyteczności oraz potencjału transformacyjnego AI. Zaznaczyliśmy, jak ważne jest dla nas uczciwe i odpowiedzialne podejście zarówno do rozwijania tej technologii, jak i dostarczania jej użytkownikom oraz społeczeństwu.

AI – technologia opisywana czasem jako nauka o nadawaniu przedmiotom cech inteligencji – napędza wszystkie najważniejsze produkty i usługi Google: wyszukiwarkę, Zdjęcia Google, Mapy Google, Google Workspace, Tłumacza Google i wiele innych, a także nowe pomysły, nad którymi pracujemy. Z radością obserwujemy, jak potencjał drzemiący w AI zwiększa użyteczność oraz transformacyjny charakter naszych produktów i usług.

Zapraszamy do lektury tekstu, który stanowi pewien zarys zagadnienia, a także do wizyty na stronie ai.google, gdzie można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.




W dziedzinie prac nad AI nastały ekscytujące czasy. Podejście do rozwijania i wykorzystywania potencjału tej technologii, jakie prezentujemy, opiera się na naszej podstawowej misji: porządkowaniu informacji z całego świata oraz udostępnianiu ich do ogólnego użytku. Kształtuje je też zobowiązanie do poprawiania jakości życia jak największej liczby ludzi. Uważamy, że obecnie – bardziej niż kiedykolwiek – AI może się mocno przyczynić do realizacji tej misji i zobowiązania.

Naszym zdaniem AI jest technologią o charakterze fundamentalnym i transformacyjnym, która przyniesie ludziom oraz społeczeństwu wiele fascynujących i funkcjonalnych korzyści, ponieważ może asystować, wspomagać, dawać siłę i inspirować niemal w każdym obszarze ludzkich przedsięwzięć. Może pomóc w stawianiu czoła najtrudniejszym wyzwaniom i w wykorzystywaniu szans, od codziennych po najśmielsze i najbardziej niezwykłe.

Jako firma z sektora informatyki i przetwarzania informacji chcemy stać w pierwszej linii przy przesuwaniu granic AI, przecierając szlaki i prowadząc pionierskie badania nad zwiększaniem możliwości i użyteczności tej technologii. Dzięki pracom badawczo-rozwojowym wprowadzamy na rynek rozwiązania oparte na przełomowych innowacjach, które wspomagają ludzi i społeczeństwa na całym świecie. To infrastruktura, narzędzia, produkty i usługi, ale też możliwości rozwijania potencjału oraz nawiązywania współpracy – z korzyścią dla wszystkich. Opracowujemy również innowacje, które pozwolą na dokonywanie odkryć naukowych i stawianie czoła największym wyzwaniom oraz możliwościom, przed jakimi stoi ludzkość. Wiele z naszych nowatorskich pomysłów już służy użytkownikom (w niektórych przypadkach chodzi o miliardy ludzi), społecznościom, firmom i organizacjom, a szerzej – społeczeństwu. Takich innowacji będzie jeszcze wiele. 

Jednocześnie rozumiemy, że AI, jako technologia wciąż w fazie rozwoju, niesie ze sobą różne, nieustannie zmieniające się zawiłości i zagrożenia. W pracach nad AI oraz podczas korzystania z tej technologii musimy brać to pod uwagę. Dlatego jako firma uważamy odpowiedzialność przy rozwijaniu AI za imperatyw. Chcemy przewodzić tym działaniom i wyznaczać standardy tworzenia użytecznych, dobroczynnych zastosowań, przykładania wymogów etycznych opartych na ogólnoludzkich wartościach i wykształcania odpowiedniego podejścia na podstawie wniosków wyciąganych z badań, doświadczeń oraz opinii użytkowników i całej społeczności. 

Wierzymy również, że właściwa postawa wobec AI, a dla nas jest to opracowywanie innowacji i dostarczanie łatwo dostępnych, pożytecznych rozwiązań ludziom i społecznościom, musi opierać się na wspólnym wysiłku, angażującym i nas, i inne podmioty, na przykład badaczy, deweloperów, użytkowników (zarówno indywidualnych, jak i firmy oraz organizacje), administrację państwową i obywateli. Jeśli AI ma rozwijać swój potencjał z korzyścią dla ludzi i społeczeństw, kluczowe znaczenie ma wspólne zdobycie zaufania społecznego. Jako firma wyrażamy chęć podjęcia współpracy na rzecz właściwego podejścia do AI. 

Jesteśmy przekonani, że innowacje oparte na AI, które opracowujemy i dostarczamy, skupiając się na uczciwości i odpowiedzialności, są użyteczne i atrakcyjne oraz mają potencjał, aby wspierać ludzi na całym świecie i poprawiać jakość ich życia. Tym się kierujemy. Z niecierpliwością oczekujemy też na to, co przyniesie rok 2023 i następne lata, kiedy będziemy gotowi podzielić się kolejnymi nowatorskimi rozwiązaniami.

 


Choć to dopiero początek 2023 roku, już wiadomo, że sztuczna inteligencja odgrywa coraz bardziej kluczową rolę dla ludzkości. Polegamy na niej w wielu dziedzinach – od wykrywania chorób po przewidywanie klęsk żywiołowych. Dla Google też stanowi niezrównane narzędzie. Wraz z jej rozwojem udoskonalamy wyszukiwania, zdjęcia i tłumaczenia w czasie rzeczywistym na jeszcze więcej języków. 

 


Choć to dopiero początek 2023 roku, już wiadomo, że sztuczna inteligencja odgrywa coraz bardziej kluczową rolę dla ludzkości. Polegamy na niej w wielu dziedzinach – od wykrywania chorób po przewidywanie klęsk żywiołowych. Dla Google też stanowi niezrównane narzędzie. Wraz z jej rozwojem udoskonalamy wyszukiwania, zdjęcia i tłumaczenia w czasie rzeczywistym na jeszcze więcej języków. 

Zalety sztucznej inteligencji czynią z niej potężną i pomocną nową technologię, którą stosujemy we wszystkich usługach Google. Musimy z niej korzystać rozważnie i odpowiedzialnie. Taka myśl przyświecała nam w 2018 roku, kiedy jako jedna z pierwszych firm stworzyliśmy zasady korzystania ze sztucznej inteligencji i wytyczne, opisujące w jakich przypadkach z niej nie skorzystamy. Zasady korzystania ze sztucznej inteligencji to kodeks, którego przestrzegamy, podejmując decyzje dotyczące badań, projektowania usług i rozwoju. Pamiętamy o nich również wtedy, gdy musimy zmierzyć się z mnóstwem wyzwań – zarówno projektowych, inżynieryjnych, jak i operacyjnych – podczas wdrażania nowych technologii.

Stworzenie zasad to jedno. Trzeba je jeszcze stosować. W opublikowanym ostatnio raporcie będącym czwartą, coroczną aktualizacją zasad korzystania ze sztucznej inteligencji przedstawiamy pełny przegląd tego, jak wdrażamy te zasady w życie. Te raporty zawierają nasze zobowiązanie odpowiedzialnego wykorzystania nowoczesnych technologii takich jak sztuczna inteligencja. Aby te reguły miały zastosowanie, muszą podlegać również sformalizowanemu nadzorowi oraz rygorystycznym testom i kontrolom w zakresie spełniania zasad etycznych. 

Bez solidnego nadzoru wdrożenie zasad podczas tworzenia nowoczesnych technologii nie będzie możliwe. Sztuczna inteligencja to wciąż raczkująca dziedzina i wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, nawet takimi, z których jeszcze nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego tak ważne jest, aby zostały wprowadzone procesy pozwalające identyfikować i niwelować ryzyka wynikające z użycia SI w usługach i produktach, zanim te zostaną udostępnione do użytku. 

W naszym raporcie prezentujemy, jak poradziliśmy sobie z tymi kwestiami w 2022 roku. Zaobserwowaliśmy, że wdrożenie zasad w naszych działaniach zaowocowało stworzeniem rozwiązań, które jeszcze lepiej służą ludziom w codziennym życiu. Taka jest moc tworzenia sztucznej inteligencji w sposób sprawiedliwy, bezpieczny, z zachowaniem prywatności i wzięciem pełnej odpowiedzialności za jej stosowanie. Po prostu usługi rozwijane do właściwych celów, odpowiedzialnie i etycznie bronią się same. 

W 2023 roku musimy bezzwłocznie zająć się identyfikowaniem i minimalizowaniem ryzyk płynących z korzystania ze sztucznej inteligencji. Odgrywa ona coraz istotniejszą rolę w naszym społeczeństwie i gospodarce, dlatego należy wdrażać odpowiedzialne praktyki i angażować w ten proces organy regulujące, obywateli i społeczności. Wspólnie zrozumiemy, jakie zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z SI, jak możemy je rozwiązywać, oraz jak czerpać z niej coraz więcej korzyści. 

Rozwój i wdrażanie sztucznej inteligencji przyniesie ludziom najwięcej zysków, tylko jeśli osoby nad nią pracujące stworzą procesy jej wykorzystania zgodne z zasadami etycznymi, udostępnią te procesy innym i same będą działały zgodnie z nimi. W naszym raporcie znajdują się między innymi trzy filary zarządzania zgodnie z zasadami korzystania ze sztucznej inteligencji, dzięki którym zespoły badawcze, operacyjne i produktowe łatwiej stworzą własne, ustrukturyzowane reguły. 


Trzy filary kontroli zgodne z zasadami korzystania ze sztucznej inteligencji 


Google zobowiązuje się w pełni przestrzegać zasad korzystania ze sztucznej inteligencji, które stworzono na podstawie trzech filarów: 

  1. Zasady korzystania ze sztucznej inteligencji to nasz kodeks etyczny – służą nam podczas tworzenia reguł korzystania z usług. W raporcie opisujemy, jakie usługi wprowadzone w 2022 roku są zgodne z tymi zasadami. Przedstawiamy też szczegółowo 3 kontrowersyjne sytuacje: musieliśmy podjąć decyzje, czy wprowadzać usługę do użytku, czy nie oraz jak rozwiązać dylematy dotyczące odpowiedzialnego, na przykład sprawiedliwego, używania SI w kilku usługach naraz. 

  2. Edukację i zapewnienie odpowiednich zasobów na temat SI realizujemy, oferując szkolenia z zakresu etyki i specjalne narzędzia, za pomocą których można sprawdzać, oceniać i kontrolować przestrzeganie zasad we wszystkich produktach i usługach Google. Po raz pierwszy zdradzamy też szczegóły dotyczące nowego narzędzia dostępnego w Google. Służy ono do badania produktów pod kątem odpowiedzialnej dojrzałości sztucznej inteligencji. W raporcie są też między innymi aktualizacje na temat technicznych rozwiązań kwestii przejrzystości danych i sprawiedliwości. 

  3. Struktury i procesy to nic innego jak rozwiązania umożliwiające ocenę ryzyka, sprawdzanie pod kątem zachowania zasad etycznych i odpowiedzialność osób decyzyjnych. W raporcie omawiamy, jak dokładnie identyfikujemy i oceniamy ryzyko, wdrażając zasady korzystania ze sztucznej inteligencji. Rzucamy też światło na sposób, w jaki kontrolujemy nowe zastosowania sztucznej inteligencji – służy to na przykład określeniu i ocenie tych zastosowań, z których zrezygnujemy. 


W 2023 roku Google będzie świętować 25. rocznicę powstania. To wspaniała okazja, aby życzyć sobie kolejnych co najmniej 25 lat istnienia i wprowadzać następne innowacje z myślą o formalnym zastosowaniu zasad korzystania ze sztucznej inteligencji w każdym aspekcie naszej działalności. Nasza misja pozostaje bez zmian: chcemy uporządkować światowe zasoby informacji tak, aby stały się powszechnie dostępne i użyteczne dla każdego. Sztuczna inteligencja to kolejne narzędzie do realizacji tego celu.