Niewiele rzeczy polepsza się w miarę używania. Twarde dyski i gramofony na pewno do nich nie należą, ale książki kucharskie w mojej rodzinie tak - zawierają niezliczone notatki na marginesach, zdecydowanie zwiększające ich przydatność i wartość w miarę upływu czasu.
Niewiele rzeczy polepsza się w miarę używania. Twarde dyski i gramofony na pewno do nich nie należą, ale książki kucharskie w mojej rodzinie tak - zawierają niezliczone notatki na marginesach, zdecydowanie zwiększające ich przydatność i wartość w miarę upływu czasu.

A co gdyby każda strona w internecie mogła być coraz lepsza wraz z rosnącą liczbą odwiedzin? Gdyby każda witryna była żywym dokumentem, z którego moglibyście dowiedzieć się więcej od tych, którzy odwiedzili ją przed Wami?

Postanowiliśmy sprawdzić tą wizję i udostępnić Wam Google Sidewiki - narzędzie umożliwiające Wam dodanie użytecznych informacji do dowolnej strony w internecie. Może jesteś specjalistą w temacie miejsc wartych odwiedzenia w Gdańsku lub doświadczonym lekarzem pragnącym podzielić się wiedzą o leczeniu chorób serca? Google Sidewiki pozwoli Ci teraz na dodanie Twojej wyjątkowej wiedzy w dowolnym miejscu internetu za pośrednictwem jasnego interfejsu użytkownika.



Tworząc Sidewiki, chcieliśmy się upewnić, że najtrafniejsze wpisy na temat danej strony pojawią się na górze listy. Pracowaliśmy ciężko od samego początku by stworzyć odpowiedni system porządkowania i wyświetlania komentarzy. Zamiast wyświetlać najnowsze wpisy, Sidewiki porządkuje je według algorytmu promujące najużyteczniejsze wpisy wysokiej jakości. Algorytm ten bierze pod uwagę komentarze innych użytkowników, poprzednie wpisy tego samego autora i wiele innych sygnałów opracowanych na potrzeby nowego narzędzia.

Za prostą fasadą kryje się jeszcze więcej ciekawostek - nasza technologia pokaże Wasze wpisy na temat aktualnej strony obok stron zawierających ten sam fragment tekstu. Wpis dotyczący fragmentu tekstu Andrzeja Sapkowskiego pojawi się przykładowo na wszystkich stronach zawierających ten sam cytat. Do obiegu wprowadzamy również wszytkie odpowiednie wpisy z blogów i innych źródeł omawiających zawartość konkretnej witryny, co pozwoli Wam na znalezienie tych informacji o wiele łatwiej - tuż obok strony, której dotyczą.

Aktualna wersja Google Sidewiki jest częścią Google Toolbar (dla Firefoksa i Internet Explorera), ale pracujemy nad udostępnieniem jej w Google Chrome i innych przeglądarkach. Wraz z Sidewiki pojawia się pierwsza wersja naszego API, pozwalająca programistom pracować nad wykorzystaniem danych stworzonych w Sidewiki.

Testowaliśmy nasze nowe narzędzie wraz z ekspertami i organizacjami medialnymi, którzy pozytywnie ocenili jego działanie. Mamy nadzieję, że na własną rękę wypróbujecie jak ono działa i dacie nam znać - pamiętajcie, że możecie do nas dołączyć na Twitterze.

Jeśli po tym wprowadzeniu jesteście gotowi na wyruszenie w sieć z Google Sidewiki u boku, odwiedźcie google.com/sidewiki by pobrać Google Toolbar z Sidewiki i dołączyć do użytkowników wzbogacających internet swoimi wpisami.

Jak zapewne pamiętacie, na 10. urodziny Google w ogłosiliśmy rozpoczęcie Projektu 10^100, apelu do wszystkich zainteresowanych o nadsyłanie pomysłów na ulepszenie świata, połączonego z inwestycją 10 milionów dolarów z naszej strony w najlepsze propozycje.
Jak zapewne pamiętacie, na 10. urodziny Google w ogłosiliśmy rozpoczęcie Projektu 10^100, apelu do wszystkich zainteresowanych o nadsyłanie pomysłów na ulepszenie świata, połączonego z inwestycją 10 milionów dolarów z naszej strony w najlepsze propozycje.

Mieliśmy nadzieję na zainspirowanie ludzi dokoła świata i danie im szansy na zrealizowanie ich najciekawszych idei. Wasz odzew nas pozytywnie zaskoczył - otrzymaliśmy ponad 150 tysięcy pomysłów (około 10^5,2), w ponad 25 językach. Ponad trzy tysiące pracowników Google z wszystkich naszych biur przejrzało wszystkie zgłoszenia - ten proces potrwał o wiele dłużej niż się spodziewaliśmy - dziękujemy za cierpliwość!

Niektóre pomysły dotyczyły szeroko pojętych możliwości inwestycji, inne skupiały się na określonych technologiach lub rozwiązaniach, wiele z nich miało wspólne elementy. Postanowiliśmy więc zmienić oryginalny plan i nie publikować pojedynczych pomysłów. Podzieliliśmy wszystkie sugestie na 16 oddzielnych kategorii, według problemów które proponowały rozwiązać - od uczynienia rządów bardziej przejrzystymi po wprowadzanie większych innowacji w dziedzinie transportu publicznego. Każda z kategorii zawiera różne sugestie, z których chcielibyśmy rozważyć najrozsądniejsze, ale nie obędzie się to bez Waszej pomocy.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni będziemy zbierali Wasze głosy. Wyniki głosowania przekażemy panelowi specjalistów, który wybierze pięć najlepszych pomysłów. Zostaną one nagrodzone grantem i zaprezentowane przez nas w celu znalezienia osób lub organizacji zainteresowanych ich praktyczną implementacją.

Ten projekt okazał się dla nas nie lada wyzwaniem. Chociaż trwał dłużej niż planowaliśmy, jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych wyników. Zdecydowaliśmy się na podążenie tradycyjną metodą Google: "wczesny start i częste iteracje". Przejrzenie tak wielu interesujących propozycji i ogarnięcie ogromu całego przedsięwzięcia sprawiło nam wiele przyjemności. Jesteśmy bardzo dumni z możliwości zaprezentowania Wam 16 idei i wysłuchania Waszej opinii na ich temat. Głosowanie uważamy za otwarte!

Większość z Was korzysta już wyłącznie z nowego interfejsu. Dlatego chcielibyśmy przekazać Wam garść przydatnych wskazówek, które pozwolą Wam w pełni wykorzystać jego potencjał i możliwości.

Szybki dostęp do kluczowych informacji
Większość z Was korzysta już wyłącznie z nowego interfejsu. Dlatego chcielibyśmy przekazać Wam garść przydatnych wskazówek, które pozwolą Wam w pełni wykorzystać jego potencjał i możliwości.

Szybki dostęp do kluczowych informacji

Na karcie Słowa kluczowe znajdują się narzędzia, które pomogą Wam skoncentrować się na strategicznych elementach konta.

Po pierwsze, możecie dostosować kolumny, aby zawierały tylko przydatne parametry w najwygodniejszej dla Was kolejności. Następnie możecie skorzystać z filtrów, aby skupić się na słowach kluczowych, które spełniają określone kryteria. Możecie np. wyświetlić jedynie słowa kluczowe, które mają niski współczynnik konwersji. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem w Centrum pomocy, w którym przedstawiamy pomysły na wykorzystanie tej nowej funkcji .

Dlaczego nie zlecić programowi AdWords wykonywania części Waszej pracy? Korzystając z alertów niestandardowych, możecie wskazać, które zmiany w koncie są dla Was najważniejsze. Dzięki temu będziecie otrzymywać na swoje konto i pocztą e-mail alerty dotyczące określonych modyfikacji. Na przykład, używając filtrów, możecie zidentyfikować słowa kluczowe przynoszące najwięcej konwersji. Możecie utworzyć alert, który będzie sygnalizował spadek współczynnika konwersji dla tych słów kluczowych w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Jeżeli wykorzystujecie w swojej pracy konto Moje Centrum Klienta pamiętajcie, że obecnie trzeba się zalogować bezpośrednio do podrzędnego konta AdWords, aby skonfigurować alerty niestandardowe.

Zmiana wielu rzeczy jednocześnie

Po zidentyfikowaniu strategicznych obszarów konta, za pomocą nowego interfejsu możecie z łatwością wprowadzać zbiorcze zmiany w słowach kluczowych. Na początek możecie zaznaczyć wiele słów kluczowych jednocześnie i kliknąć przycisk Edycja, aby otworzyć wszystkie pola do edycji. Aby oszczędzić czas, możecie wykonywać te wszystkie czynności za pomocą skrótów klawiaturowych: słowa kluczowe zaznaczcie klawiszem X, do przesuwania wierszy w górę i w dół użyjcie klawiszy J i K. Naciśnięcie klawisza E spowoduje natomiast przejście do trybu edycji. Aby wybrać ciągłą listę słów kluczowych, należy zaznaczyć pierwsze słowo kluczowe i, trzymając naciśnięty klawisz Shift, zaznaczyć ostatnie słowo kluczowe, które ma zostać poddane edycji.

W trybie edycji możecie wstrzymywać słowa kluczowe, modyfikować maksymalną stawkę CPC, zmieniać docelowy adres URL i typ dopasowania. Możecie też kopiować stawki i docelowe adresy URL do wszystkich wierszy. Ostatnio dodaliśmy również opcję zwiększania wszystkich obowiązujących stawek za słowa kluczowe do stawki CPC za pierwszą stronę. W tym celu wystarczy kliknąć w trybie edycji przycisk Wyrównaj wszystkie CPC do stawki za pierwszą stronę.


Możecie również skorzystać z edycji w arkuszu kalkulacyjnym w celu szybkiego wprowadzania zbiorczych zmian bezpośrednio w koncie. Ta opcja pozwala pracować ze słowami kluczowymi w sposób analogiczny do używania arkusza kalkulacyjnego. Możecie stosować formuły, kopiować i wklejać, a nawet wyszukiwać i zastępować ciągi tekstowe. Aby uzyskać dostęp do edycji w arkuszu, kliknijcie kolejno przyciski Więcej działań oraz Edytuj w arkuszu kalkulacyjnym. Należy pamiętać, że edycję arkusza kalkulacyjnego można przeprowadzać wyłącznie w obrębie grupy reklam. Przygotowaliśmy krótkie wideo, w którym pokazujemy, jak w praktyce wygląda korzystanie z tej funkcji.



Jak żonglować słowami kluczowymi?

Jak wiecie, utrzymywanie właściwej struktury konta jest jednym z kluczowych elementów sukcesu kampanii AdWords. Dlatego od czasu do czasu warto przenieść niektóre elementy w inne miejsca w celu tworzenia bardziej dopracowanych, trafniejszych zestawów reklam i słów kluczowych. Do tego właśnie służy funkcja kopiowania. Podobnie jak opcja edycji w arkuszu kalkulacyjnym, jest ona dostępna po kliknięciu w rozwijalne menu Więcej działań. Słowa kluczowe możecie kopiować między grupami reklam i kampaniami. Przy kopiowaniu słów kluczowych możecie także skorzystać z opcji kopiowania stawki i docelowego adresu URL.

Mamy nadzieję, że przedstawione wskazówki pomogą Wam jeszcze efektywniej zarządzać słowami kluczowymi!

W marcu zeszłego roku udostępniliśmy pełną wersję serwisu Mapy Google w Polsce. Poza wyszukiwaniem na mapie adresów i tras dojazdów, jedną z często używanych przez Was funkcji jest wyszukiwanie firm.
W marcu zeszłego roku udostępniliśmy pełną wersję serwisu Mapy Google w Polsce. Poza wyszukiwaniem na mapie adresów i tras dojazdów, jedną z często używanych przez Was funkcji jest wyszukiwanie firm.

Nasze wykazy zawierają informacje pochodzące z naszych wyników wyszukiwania w internecie, otrzymane bezpośrednio od właścicieli lokalnych firm oraz uzyskane z innych źródeł, takich jak publiczne katalogi firm. Właściciele firm mogą uzupełnić dane wyświetlane w naszym serwisie o dodatkowe informacje, takie jak godziny otwarcia, zakres usług, zdjęcia, filmy i inne poprzez zarejestrowanie firmy w Centrum Firm Lokalnych.

Aby ułatwić Wam proces rejestracji firmy i towarzyszyć Waszym pierwszym krokom po Centrum Firm Lokalnych, stworzyliśmy krótkie video instruktażowe, wyjaśniające w jaki sposób można szybko wprowadzić dane o firmie do Map Google.

Jeśli nie korzystaliście jeszcze z Centrum Firm Lokalnych, a chcielibyście zamieścić Waszą firmę w Mapach Google, bądź też uzupełnić informacje, które już są wyświetlane w naszym serwisie, - ten film jest właśnie dla Was!



Kluczem do powodzenia w prowadzeniu kampanii AdWords jest szczegółowe monitorowanie skuteczności konta. Centrum raportów AdWords umożliwia proste tworzenie dostosowanych raportów ułatwiających śledzenie kampanii AdWords oraz zarządzanie nimi. Dodatkowo ułatwiają korzystanie z nich wygodne opcje harmonogramu i poczty e-mail.
Kluczem do powodzenia w prowadzeniu kampanii AdWords jest szczegółowe monitorowanie skuteczności konta. Centrum raportów AdWords umożliwia proste tworzenie dostosowanych raportów ułatwiających śledzenie kampanii AdWords oraz zarządzanie nimi. Dodatkowo ułatwiają korzystanie z nich wygodne opcje harmonogramu i poczty e-mail.

Raporty dotyczące podsumowania skuteczności

Czy Wasze kampanie AdWords działają prawidłowo? Pierwsza grupa raportów, które chcemy przedstawić, służy do ogólnej oceny skuteczności konta AdWords. Dostępne są trzy poziomy szczegółowości: konto, kampania i grupa reklam. W Centrum raportów można także wyświetlić te dane na karcie „Kampanie”, wybierając żądane kampanie oraz poziom. Raporty dotyczące skuteczności mają szereg zastosowań:

Śledzenie skuteczności konta i monitorowanie głównych danych, takich jak współczynniki klikalności (CTR), koszt kliknięcia, cena konwersji lub pozycje wyświetlania. W razie zauważenia odchyleń można wyświetlić dodatkowe dane, aby sprawdzić ich przyczynę i podjąć odpowiednie kroki. Wskazówka: w nowym interfejsie AdWords można ustawić dostosowane alerty dotyczące dowolnych danych głównych. Dzięki temu otrzymacie powiadomienie e-mail, gdy określona wartość zmieni się powyżej lub poniżej określonego poziomu. Funkcja alertów jest dostępna w sekcji „Więcej działań” na kartach „Kampanie” i „Grupy reklam”.


Raporty dotyczące skuteczności konta i kampanii oferują dodatkowe dane. Udział w wyświetleniach jest wartością procentową określającą udział trafnych zapytań, w których została wyświetlona Wasza reklama. Dane dotyczące nieprawidłowych kliknięć pokazują liczbę kliknięć zidentyfikowanych przez nasz system jako nieprawidłowe i nieuwzględnionych w opłatach AdWords.


Raporty dotyczące informacji o użytkownikach

Czy użytkownicy, na których kierowane są Wasze działania marketingowe, na pewno są tymi, na których Wam zależy? Skąd pochodzą? Czy wiecie, że AdWords może dać Wam więcej informacji na temat grupy wiekowej oraz płci użytkowników klikających Państwa reklamy? Dzięki informacjom na temat potencjalnych klientów można nie tylko lepiej zoptymalizować kampanię AdWords, ale także podejmować lepsze decyzje dotyczące ogólnej strategii marketingu i sprzedaży.

– Raport dotyczący skuteczności kryterium położenia geograficznego pokazuje, skąd pochodzą użytkownicy wyszukujący Wasze słowa kluczowe i klikający reklamy z dokładnością do obszarów miejskich i miejscowości (punkt 3. Ustawienia zaawansowane > Dodaj lub usuń kolumny). Uzyskane w ten sposób dane pomagają dostosowywać reklamy do określonych obszarów, na których cieszą się one szczególną popularnością, oraz wykluczać mniej istotne obszary. Wasze produkty i usługi mogą także wywołać znaczne zainteresowanie poza obszarem, na który w danej chwili kierowana jest kampania, pozwalając rozszerzyć zakres działalności. Wskazówka: tak jak w przypadku wszystkich danych AdWords, dane dotyczące skuteczności geograficznej stają się jeszcze bardziej przydatne w połączeniu z danymi śledzenia konwersji.

Raport dotyczący skuteczności demograficznej określa zależności między kategoriami użytkowników a reakcją na Państwa reklamy. Należy pamiętać, że dane demograficzne dotyczące wieku i płci są dostępne tylko w przypadku wyświetleń i kliknięć w witrynach sieci społecznościowych będących częścią sieci partnerskiej Google, takich jak MySpace.com czy Friendster.com. Raport ten jest więc dostępny tylko wtedy, jeśli Wasze reklamy są wyświetlane w tego typu witrynach sieci partnerskiej. Może jednak dostarczyć wartościowych danych dotyczących charakterystyki demograficznej Waszych klientów. Wskazówka: warto używać tych raportów w połączeniu z funkcją określania stawek według grupy demograficznej, aby zwiększać stawki w wartościowych segmentach demograficznych lub wykluczać mało wartościowe grupy generujące duży ruch.

Czy tytuł posta mógłby Was opisywać? Prowadzicie kampanie AdWords, ale zdajecie sobie sprawę, że program oferuje wiele możliwości, których nie mieliście jeszcze okazji lub czasu poznać? Pragniecie nieustannie optymalizować swoje kampanie, ale nie wiecie od czego zacząć? Gdyby tylko mieć nadludzkie zdolności do analizowania wszystkiego jednocześnie ...
Czy tytuł posta mógłby Was opisywać? Prowadzicie kampanie AdWords, ale zdajecie sobie sprawę, że program oferuje wiele możliwości, których nie mieliście jeszcze okazji lub czasu poznać? Pragniecie nieustannie optymalizować swoje kampanie, ale nie wiecie od czego zacząć? Gdyby tylko mieć nadludzkie zdolności do analizowania wszystkiego jednocześnie!

Chociaż nie możemy obdarzyć Was nadludzkimi mocami, przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po programie AdWords. Zapoznajcie się z nim, aby zaoszczędzić czas pracując z nowym interfejsem AdWords i zdobyć przydatne informacje dotyczące narzędzi i funkcji programu. W jednej przejrzystej broszurze zawarliśmy wszystkie niezbędne informacje. Pobierzcie przewodnik tutaj i zróbcie pierwszy krok w kierunku stania się specem od AdWords. Niech moc będzie z Wami!


Migawka konta, zintegrowane raporty i Centrum raportów – statystyki, wykresy i raporty są najważniejszymi elementami konta AdWords. Jednak przy dużej liczbie dostępnych danych czasami nie jest łatwo znaleźć to, czego naprawdę szukamy. W tej serii chcemy zaprezentować różne typy raportów AdWords i pokazać, jak korzystać z nich w celu optymalizacji. Dzisiaj chcemy przedstawić miejsca, w których dostępne s ...
Migawka konta, zintegrowane raporty i Centrum raportów – statystyki, wykresy i raporty są najważniejszymi elementami konta AdWords. Jednak przy dużej liczbie dostępnych danych czasami nie jest łatwo znaleźć to, czego naprawdę szukamy. W tej serii chcemy zaprezentować różne typy raportów AdWords i pokazać, jak korzystać z nich w celu optymalizacji. Dzisiaj chcemy przedstawić miejsca, w których dostępne są raporty AdWords oraz omówić ich przydatność do poszczególnych zadań. W kolejnym tygodniu wyjaśnimy, które typy raportów pozwalają szybko ocenić skuteczność konta i zdobyć dodatkowe informacje na temat użytkowników klikających Państwa reklamy. W trzeciej części serii zajmiemy się zastosowaniem raportów do optymalizacji konta.

Migawka konta

Migawka konta na karcie „Strona główna” konta AdWords jest miejscem, w którym można najszybciej uzyskać podstawowe informacje na temat skuteczności konta. Oferuje ona łatwy dostęp do głównych danych konta i pozwala porównać skuteczność kampanii z wykorzystaniem dwóch okresów i typów danych. Dla ułatwienia obsługi w tej sekcji dostępne są tylko funkcje na poziomie podstawowym. Aby uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych danych i indywidualnych ustawień raportów, należy przejść do raportów w sekcji zarządzania kampanią lub do Centrum raportów.


Raporty bezpośrednie w nowym interfejsie

Jedną z najważniejszych funkcji nowego interfejsu są wykresy skuteczności dostępne w każdej sekcji, ilustrujące dynamikę maksymalnie dwóch typów danych w wybranym zakresie czasu. Chcemy w ten sposób zintegrować część danych z interfejsem użytkownika i ułatwić obsługę konta poprzez dostęp do potrzebnych informacji podczas zarządzania kampaniami. Dane dotyczące skuteczności i opcje dostosowywania znajdują się zatem w jednym miejscu, dzięki czemu nie trzeba ciągle przechodzić między sekcją raportów a sekcją zarządzania kampaniami konta AdWords.

Aby jeszcze bardziej zintegrować opcje śledzenia i zarządzania, niektóre z dostępnych raportów są interaktywne. Można więc teraz nie tylko wyświetlać wyszukiwane hasła lub miejsca docelowe, w których mogą być wyświetlane reklamy, ale także dodawać je do kampanii, jeśli okażą się skuteczne, albo wykluczać je, jeśli nie przyniosą zadowalających wyników.


W zintegrowanych raportach można też ustawiać własne filtry, w tym filtry aktywne lub indywidualne ustawienia kolumn, a także pobierać statystyki konta w celu ich analizowania w trybie offline lub przekazywania innym osobom.

Centrum raportów

Centrum raportów pozwala systematycznie sprawdzać wszystkie statystyki konta. Dostępnych jest dwanaście różnych typów raportów, które można także dostosowywać do własnych potrzeb. W Centrum raportów dostępne są szczegółowe raporty i zaawansowane funkcje raportowania, takie jak możliwość zapisu ustawień raportów do przyszłego użytku, generowanie raportów w regularnych odstępach czasu lub eksport danych do analizy offline lub udostępniania.

– W sekcji Ustawienia można ustawić wybrany zakres czasu podobnie jak w interfejsie zarządzania kontem. Raporty dotyczące zmian mogą być generowane w podsumowaniu miesięcznym, tygodniowym, dziennym, a niektóre nawet godzinnym. Można także określić kampanie i grupy reklam, które mają być monitorowane.


– Aby sprawdzić, jakie opcjonalne informacje są dostępne w każdym typie raportu (np. nieprawidłowe kliknięcia w kampanii czy raporty dotyczące przeglądu konta), należy przejść do ustawień zaawansowanych. Jeśli stosowane jest śledzenie konwersji, można także umieścić w raporcie statystyki śledzenia konwersji. Wskazówka: w raportach należy umieszczać tylko te statystyki, które są rzeczywiście potrzebne. W ten sposób będzie on bardziej czytelny. Aby uzyskać jeszcze dokładniejsze dane, można także użyć funkcji Przefiltruj wyniki.


– Szablony, Harmonogramy i Ustawienia e-mail oferują różne opcje zapisu ustawień raportów, generowania utworzonych raportów w regularnych odstępach, wysyłania ich pocztą e-mail i eksportu do kilku standardowych formatów, takich jak csv lub html, do celów udostępniania.


W dzisiejszym wydaniu Czwartków z nowym interfejsem zajmiemy się niektórymi z najczęściej zadawanych przez Was pytań.

Jak usuwać słowa kluczowe?
Aby usunąć słowo kluczowe, wystarczy zaznaczyć pole wyboru obok danego słowa i kliknąć menu ...
W dzisiejszym wydaniu Czwartków z nowym interfejsem zajmiemy się niektórymi z najczęściej zadawanych przez Was pytań.

Jak usuwać słowa kluczowe?
Aby usunąć słowo kluczowe, wystarczy zaznaczyć pole wyboru obok danego słowa i kliknąć menu Zmień stan u góry tabeli. W tym miejscu dostępna będzie opcja usuwania.


Moja reklama oczekuje na sprawdzenie. Co to znaczy?
Reklama oczekująca na sprawdzenie może być wyświetlana na stronach wyszukiwania Google, ale do czasu sprawdzenia i zatwierdzenia nie będzie widoczna na stronach naszych partnerów wyszukiwania ani w miejscach docelowych w sieci partnerskiej. Wszystkie nowo przesłane reklamy, a także zmiany w istniejących reklamach, są automatycznie przesyłane do sprawdzenia. (Reklamy są sprawdzane według kolejności ich przesyłania).

W poprzednim interfejsie reklamy były sprawdzane w taki sam sposób, z tą różnicą, że ta informacja nie była widoczna w Waszym koncie. W nowym interfejsie zdecydowaliśmy się wyświetlać więcej szczegółów dotyczących stanu zatwierdzenia, abyście mogli się lepiej orientować, gdzie Wasze reklamy mogą być wyświetlane.

Gdzie znaleźć funkcję edycji arkusza kalkulacyjnego?
Edycja arkusza kalkulacyjnego jest dostępna wyłącznie na poziomie grupy reklam. Aby uruchomić tryb arkusza kalkulacyjnego, kliknijcie kartę Słowa kluczowe w dowolnej grupie reklam, a następnie wybierzcie opcję Edycja arkusza kalkulacyjnego w menu Więcej działań.

Jaka jest różnica między konwersjami 1/kliknięcie i wiele/kliknięcie?
Dane nazywane w poprzednim interfejsie AdWords konwersjami noszą teraz nazwę konwersji 1/kliknięcie. Jest to liczba niepowtarzalnych kliknięć reklam prowadzących do konwersji. Na przykład, jeżeli przedmiotem pomiaru jest sprzedaż, a efektem jednego kliknięcia są trzy różne transakcje, liczona jest tylko jedna konwersja 1/kliknięcie.

Wszystkie konwersje, które wystąpią po kliknięciu reklamy, liczone są natomiast w przypadku konwersji wiele/kliknięcie. Tak więc w powyższym przykładzie, gdzie po pierwszym kliknięciu wystąpiły trzy różne transakcje, liczone są trzy konwersje wiele/kliknięcie.

Więcej informacji na temat różnicy między konwersjami 1/kliknięcie i wiele/kliknięcie znajdziecie tutaj.

Jak wyświetlić docelowe adresy URL słów kluczowych?
Docelowe adresy URL słów kluczowych można łatwo wyświetlić odpowiednio dostosowując kolumny. Na karcie Słowa kluczowe kliknijcie opcję Filtr i widoki, a następnie wybierzcie polecenie Dostosuj kolumny. Można tam dodać kolumnę Docelowy adres URL, a także inne kolumny danych dotyczące słów kluczowych.


Gdzie znajdują się ustawienia harmonogramu wyświetlania reklam, ograniczenia liczby wyświetleń, rotacji reklam itd?
W karcie Ustawienia znajduje się kilka sekcji oznaczonych jako Zaawansowane. Przykładowo pod wybranym rodzajem stawki i budżetu znajduje się zaawansowana sekcja preferencji pozycji oraz metody wyświetlania. Na samym dole strony znajdują się z kolei dodatkowe ustawienia zaawansowane, takie jak harmonogram wyświetlania reklam, ustawienia rotacji reklam oraz ograniczenie liczby wyświetleń. Taka organizacja strony powinna ułatwić Wam dostęp do podstawowych ustawień kampanii, nie ograniczając dostępu do konfiguracji bardziej zaawansowanych.

W naszych wcześniejszych postach na temat sieci partnerskiej Google omówiliśmy szereg czynności, jakie mogą wykonywać Wasi potencjalni klienci w internecie. Pokazaliśmy Wam również jak do nich dotrzeć przy wykorzystaniu naszej technologii kierowania kontekstowego.
W naszych wcześniejszych postach na temat sieci partnerskiej Google omówiliśmy szereg czynności, jakie mogą wykonywać Wasi potencjalni klienci w internecie. Pokazaliśmy Wam również jak do nich dotrzeć przy wykorzystaniu naszej technologii kierowania kontekstowego.

Dzisiaj przyjrzymy się kilku prostym zabiegom, które sprawią, że Wasze reklamy będą wyświetlane tylko w najbardziej trafnych witrynach z punktu widzenia oferowanych przez Was produktów lub usług.

Krok 1: Zagwarantowanie, że reklamy będą wyświetlane w trafnych witrynach
Krok 2: Zbudowanie skutecznej kampanii
Krok 3: Monitorowanie skuteczności
Krok 4: Określenie obszaru docelowego reklamy

Krok 1: Zagwarantowanie, że reklamy będą wyświetlane w trafnych witrynach

Aby reklamy były wyświetlane w trafnych witrynach, włączcie opcję sieci partnerskiej w kampaniach. W tym celu:
  1. Zalogujcie się na konto AdWords na stronie http://adwords.google.pl.
  2. Kliknijcie w nazwę kampanii, którą chcecie dostosować.
  3. Na karcie „Ustawienia” odszukajcie sekcję „Sieci i urządzenia” i kliknijcie w link „Edycja”.
  4. Włączcie opcję wyświetlania reklam w sieci.
  5. Po zaznaczeniu odpowiednich elementów kliknijcie w przycisk „Zapisz”.
Krok 2: Zbudowanie skutecznej kampanii

Tak jak w przypadku sieci wyszukiwania, skuteczność reklam w sieci partnerskiej jest ściśle powiązana z treścią i strukturą kampanii.

Dla każdego produktu lub usługi stwórzcie oddzielną grupę reklamową i dopasujcie do niej słowa kluczowe oraz teksty reklamowe. Zapewni to, że Wasze reklamy będą wyświetlane na trafnych stronach. Tworząc konkretne, tematyczne grupy reklam, uzyskacie najlepszą skuteczność zarówno w sieci wyszukiwania, jak i w sieci partnerskiej.

Krok 3: Monitorowanie skuteczności

Po włączeniu opcji wyświetlania kampanii w sieci partnerskiej, Google kontekstowo dopasuje reklamy do trafnych witryn. Na koncie AdWords możecie monitorować skuteczność tych „automatycznych miejsc docelowych”. W tym celu:
  1. Wybierzcie kartę „Sieci” w danej kampanii.
  2. Kliknijcie opcję „pokaż szczegóły” obok pozycji automatycznych miejsc docelowych.
Za pomocą tego widoku możecie porównać skuteczność reklam w różnych witrynach, w których są one wyświetlane. Podane parametry obejmują kliknięcia, wyświetlenia, koszt oraz konwersje/sprzedaż wygenerowane podczas wyświetlania reklam w poszczególnych witrynach.


Krok 4: Określenie obszaru docelowego budżetu reklamowego

Możecie również wybrać poszczególne witryny o dużej skuteczności i na nich skoncentrować swój budżet, dodając je jako wybrane miejsca docelowe. W tym celu:
  1. Wybierzcie kartę „Sieci” w kampanii.
  2. Kliknijcie opcję „pokaż szczegóły” obok pozycji „automatyczne miejsca docelowe”.
  3. Wybierzcie witryny, którymi chcecie oddzielnie zarządzać.
  4. Kliknijcie opcję „Wybierz miejsce docelowe i stawkę”.
Podobnie możecie zmniejszyć stawki w określonych witrynach, a nawet całkowicie je wykluczyć, jeśli Waszym zdaniem przyczyni się to do ogólnej poprawy skuteczności Waszej działalności reklamowej.


Zastosowanie tych prostych zabiegów pomoże Wam uzyskać pożądaną widoczność i wyniki w sieci partnerskiej Google.

Więcej informacji na temat reklamy w sieci partnerskiej możecie znaleźć tutaj.

Potencjalny klient decyduje się odwiedzić Twoją witrynę wyłącznie na podstawie treści reklamy wyświetlanej w wynikach wyszukiwania. Tekst reklamy ma zatem kluczowy wpływ na skuteczność kampanii AdWords.

W filmie poniżej prezentujemy sprawdzone metody tworzenia skutecznych tekstów reklamowych. Zamieściliśmy tam pomysły, które warto wypróbować podczas tworzenia reklam. Pomogą one wyróżnić firmę na tle konkurencji i przyciągnąć do witryny jeszcze większą liczbę użytkowników ...
Potencjalny klient decyduje się odwiedzić Twoją witrynę wyłącznie na podstawie treści reklamy wyświetlanej w wynikach wyszukiwania. Tekst reklamy ma zatem kluczowy wpływ na skuteczność kampanii AdWords.

W filmie poniżej prezentujemy sprawdzone metody tworzenia skutecznych tekstów reklamowych. Zamieściliśmy tam pomysły, które warto wypróbować podczas tworzenia reklam. Pomogą one wyróżnić firmę na tle konkurencji i przyciągnąć do witryny jeszcze większą liczbę użytkowników!



Szukając sposobów na poprawę skuteczności reklam AdWords, warto wypróbować powyższe wskazówki.

Obejrzyj film, a następnie zaloguj się na konto i zmień istniejące reklamy, tak aby były jeszcze atrakcyjniejsze dla potencjalnych klientów!

Właśnie zakończyliśmy ocenianie aplikacji do piątej edycji Google Summer of Code, naszej najważniejszej inicjatywy mającej na celu zainteresowanie studentów rozwojem otwartego oprogramowania. W ramach programu oferujemy studentom stypendia, dzięki którym mogą w przez trzy miesiące pracować nad rozwojem różnych projektów.
Właśnie zakończyliśmy ocenianie aplikacji do piątej edycji Google Summer of Code, naszej najważniejszej inicjatywy mającej na celu zainteresowanie studentów rozwojem otwartego oprogramowania. W ramach programu oferujemy studentom stypendia, dzięki którym mogą w przez trzy miesiące pracować nad rozwojem różnych projektów.

Wybrani studenci pracują razem z mentorami związanymi z projektami biorącymi udział w programie, zdobywając doświadczenie w rzeczywistym rozwoju oprogramowania oraz rozwijając swoje zainteresowania.

Od 2005 roku w programie udział wzięło prawie 2500 studentów i 2500 mentorów z 98 krajów. Ten rok nie jest wyjątkiem - wyniki są imponujące. Prawie 2000 mentorów z 64 krajów przystąpiło wraz z 1000 studentów z 69 krajów do prac nad rozwojem 150 darmowych, otwartych programów. Trzy miesiące i setki tysięcy linii kodu później, 85 procent z 1000 studentów biorących udział w programie pozytywnie przeszło przez końcowe oceny. Dokładne statystyki inicjatywy wraz ze szczegółowymi raportami będą udostępniane w nadchodzących tygodniach na Blogu Google Open Source.

W tym roku szczególnie interesujący jest udział trzydziestu dziewięciu studentów z Polski. Pracowali oni nad tak różnorodnymi projektami jak tworzenie lepszych narzędzi monitorujących aplikacje webowe czy też efektywne manipulowanie obrazami i ich edycja. W 2009 roku w programie udział wzięło również 24 mentorów z Polski. W sumie w całej pięcioletniej historii w Google Summer of Code uczestniczyło 65 mentorów i 160 studentów z naszego kraju.

Gratulujemy wszystkim studentom ich osiągnięć tego lata. Mamy nadzieję, że wasze zaangażowanie, linie kodu, które piszecie czy też dokumentacja, w której tworzeniu uczestniczycie, będą pomagać w rozwoju otwartego oprogramowania długo po tym, jak pożegnamy tegoroczne lato. Dziękujemy również społeczności mentorów, bez których czasu, umiejętności i zaangażowania ten program nie byłby mozliwy.

Więcej informacji na temat programu dostępne jest na stronie http://code.google.com/soc/.

Kilka tygodni temu udostępniliśmy rozszerzenia reklam – nowy sposób wyświetlania reklam lokalnych w programie AdWords. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam ten temat oraz przedstawić sprawdzone metody ich konfiguracji w koncie.

Na początek warto wiedzieć, że są dwa sposoby konfiguracji rozszerzeń: na poziomie kampanii oraz reklamy.
Kilka tygodni temu udostępniliśmy rozszerzenia reklam – nowy sposób wyświetlania reklam lokalnych w programie AdWords. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam ten temat oraz przedstawić sprawdzone metody ich konfiguracji w koncie.

Na początek warto wiedzieć, że są dwa sposoby konfiguracji rozszerzeń: na poziomie kampanii oraz reklamy.

Konfiguracja rozszerzeń na poziomie kampanii oznacza, że Google dynamicznie dopasuje reklamy tekstowe kampanii do najbardziej trafnego adresu w koncie na podstawie takich informacji, jak lokalizacja użytkownika, czy wyszukiwane przez niego hasła. Pamiętajcie, że adres zostanie wyświetlony tylko w przypadku, gdy odpowiada lokalizacji użytkownika lub wyszukiwanym hasłom. Aby zilustrować korzyści płynące z zastosowania rozszerzeń na poziomie kampanii użyjemy fikcyjnej sieci kawiarni o nazwie ”Mała czarna”, której właścicielem jest Tomek.

Dodajcie rozszerzenia na poziomie kampanii, jeżeli chcecie…
  • Używać tego samego tekstu reklamy w wielu lokalizacjach firmy. Przykład: we wszystkich kawiarniach ”Mała czarna” obowiązuje promocja „przy zakupie jednej kawy, drugą otrzymasz gratis”. Tomek może utworzyć jedną reklamę i włączyć rozszerzenia na poziomie kampanii, ponieważ tekst reklamy w przypadku tej promocji odnosi się do wszystkich lokalizacji.
  • Kierować reklamy dla wszystkich lokalizacji na tę samą stronę docelową. Przykład: wszystkie kawiarnie ”Mała czarna” mają w ofercie takie same napoje w tych samych cenach, więc mają jedną stronę internetową dla użytkowników online, niezależnie od ich lokalizacji.
  • Szybko tworzyć i edytować wiele reklam. Przykład: we wszystkich kawiarniach ”Mała czarna” jest wprowadzana promocja „Wtorki z latte za 3 PLN”. Jeżeli Tomek utworzy dla tej promocji nową kampanię i skonfiguruje rozszerzenia na poziomie kampanii, wystarczy, że utworzy tylko jedną reklamę, która będzie wyświetlana w przypadku wszystkich adresów powiązanych z tą kampanią.
Jeżeli uważacie, że takie ustawienia pasują do Waszych kampanii, tutaj możecie uzyskać więcej informacji na temat konfiguracji rozszerzeń na poziomie kampanii.

Rozszerzenia na poziomie reklamy zastępują ustawienia rozszerzeń na poziomie kampanii. Korzystając z rozszerzeń na poziomie reklamy, wybieracie jeden adres dla konkretnej reklamy.

Utwórzcie rozszerzenia na poziomie reklamy, jeżeli chcecie…
  • Powiązać pojedynczy adres z konkretnym przekazem marketingowym. Przykład: Tomek chce wypróbować promocję w jednej lokalizacji, zanim wprowadzi ją we wszystkich kawiarniach. Planuje wprowadzić promocję „Lubię poniedziałki” – darmowy rogalik do każdej zamówionej kawy. Utworzył reklamę dla tej promocji i chce ją wyświetlić tylko w odniesieniu do tej lokalizacji, w której promocja obowiązuje. Nie chce, żeby program AdWords dopasowywał reklamę do jego innych adresów, więc zastępuje ustawienie kampanii rozszerzeniem na poziomie reklamy.
  • Kierować każdą reklamę na inną stronę docelową. W celu popularyzacji promocji „Lubię poniedziałki” Tomek utworzył również w swojej witrynie osobną stronę docelową. Chce kierować większość swoich użytkowników na stronę główną za pomocą swoich regularnych kampanii, za wyjątkiem odbiorców reklamy „Lubię poniedziałki”, którzy mają być przekierowani na specjalną stronę dotyczącą promocji.
Jeżeli rozszerzenia na poziomie reklam są dla Was korzystniejsze, dowiedzcie się więcej na ich temat tutaj. Pamiętajcie, że w swoim koncie możecie łączyć rozszerzenia na poziomie kampanii oraz reklamy.

Jak dodać adresy?

Podczas konfiguracji rozszerzeń warto wiedzieć, że są dwa sposoby wprowadzania adresów: można skorzystać z Centrum firm lokalnych lub wprowadzić adresy ręcznie w AdWords.

Jeżeli jesteście właścicielami firmy, powinniście dodać adres za pośrednictwem Centrum firm lokalnych. Centrum firm lokalnych to bezpłatne narzędzie, za pomocą którego można zarządzać wpisami o firmie. Adresy wprowadzone tutaj ręcznie lub przesłane zbiorczo wpłyną na sposób wyświetlania bezpłatnych informacji o firmie i reklam w witrynie Google.pl i w Mapach Google. Jeżeli planujecie korzystać z Centrum firm lokalnych, tutaj możecie uzyskać więcej informacji na temat jego współpracy z rozszerzeniami.

Jeżeli natomiast nie jesteście właścicielami firm w lokalizacjach podanych w reklamach, możecie wprowadzić odpowiednie adresy do AdWords ręcznie. Przykładem takiej firmy może być firma dostarczająca bezprzewodowy internet w kawiarniach Tomka. Nie jest ona właścicielem lokalizacji kawiarni ”Mała czarna”, ale może reklamować swoje usługi Wi-Fi dostępne w tych kawiarniach.

Niezależnie od wybranej metody, adresy można dodawać w tym samym miejscu w AdWords – w sekcji Odbiorcy, na karcie Ustawienia.


Więcej informacji na temat rozszerzeń lokalizacji można znaleźć w sekcji omawiającej rozszerzenia w Centrum pomocy.

Słowa kluczowe są podstawą kampanii Google AdWords. Większość kampanii jest kierowana właśnie na słowa kluczowe, mimo iż dostępne są inne opcje wyświetlania reklam. Przyjrzyjmy się zatem tym filarom kampanii AdWords.
Słowa kluczowe są podstawą kampanii Google AdWords. Większość kampanii jest kierowana właśnie na słowa kluczowe, mimo iż dostępne są inne opcje wyświetlania reklam. Przyjrzyjmy się zatem tym filarom kampanii AdWords.

Słowa kluczowe? Czym one są?

W przypadku wyświetlania reklam w programie AdWords hasła wyszukiwane przez użytkowników oraz słowa kluczowe w kampanii AdWords stanowią dwie strony tej samej monety. Słowa kluczowe są hasłami wybieranymi przez reklamodawcę jako elementy powodujące wyświetlanie reklamy. Jeśli wszystkie wymagania są spełnione (odpowiednia wysokość budżetu, dobry Wynik Jakości i wystarczająca maksymalna stawka za kliknięcie CPC), reklama jest wyświetlana, gdy jedno ze słów kluczowych na koncie pasuje do hasła wyszukanego przez użytkownika.


Jak działają słowa kluczowe?

Mechanizm funkcjonowania slów kluczowych najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie witryny google.pl. Kiedy użytkownik przeprowadza wyszukiwanie w witrynie www.google.pl, wpisuje wyszukiwane hasło. Następnie Google wyświetla wybór linków do witryn, których treść jest powiązana z wyszukiwanym hasłem. Jednocześnie Google wyświetla reklamy AdWords (po prawej stronie lub nad bezpłatnymi wynikami wyszukiwania), z kont, które zawierają wyszukiwane hasło lub jego część na liście słów kluczowych. Na przykład jeśli użytkownik szuka frazy „rower”, sprzedawca rowerów może dodać do listy słów kluczowych hasło „rower”, aby jego reklama była wyświetlana w odpowiednich wynikach wyszukiwania.

Można także określić stopień dopasowania słów kluczowych i zapytań za pomocą odpowiednich znaków interpunkcyjnych. Służą do tego różne opcje słów kluczowych dostępne w programie AdWords:


Dopasowanie przybliżone

Dopasowanie przybliżone pozwala wyświetlać reklamę w wynikach wyszukiwania haseł zawierających dane słowo kluczowe oraz podobnych do niego wyrażeń i trafnych odmian (dopasowanie rozszerzone). W przypadku słów kluczowych zawierających więcej niż jedno słowo kolejność słów względem zapytania nie ma znaczenia i reklama może być wyświetlana również w wynikach wyszukiwania częściowych dopasowań.

Na przykład słowo kluczowe sklep rowerowy (bez znaków interpunkcyjnych) spowoduje wyświetlenie reklamy w wynikach wyszukiwania haseł „sklep rowerowy online”, „online sklep rowerowy” i „sklep rowery wyścigowe”.

Słowo kluczowe może być rozszerzone, tak aby reklama była wyświetlana w wynikach wyszukiwania zapytań „sklep z rowerami” lub „rowery sklep”.

Kiedy należy stosować dopasowanie przybliżone?

Dopasowanie przybliżone jest domyślną opcją słowa kluczowego w programie AdWords, ponieważ gwarantuje maksymalną widoczność reklam w trafnych wynikach wyszukiwania.

Warto zauważyć, że reklama może być wyświetlana w wynikach wyszukiwania haseł zawierających znaki towarowe konkurencji. W takim przypadku należy dodać te wyszukiwane hasła do listy wykluczających słów kluczowych.

Dopasowanie do wyrażenia

Dopasowanie do wyrażenia umożliwia wyświetlanie reklamy w wynikach wyszukiwania dokładnie danego wyrażenia. Aby reklama była wyświetlana, wyszukiwane hasło musi zawierać wszystkie elementy słowa kluczowego w odpowiedniej kolejności. Może też zawierać dodatkowe słowa przed lub po.

Na przykład słowo kluczowe "sklep rowerowy" (słowo lub wyrażenie ujęte w cudzysłów) spowoduje wyświetlenie reklamy w wynikach wyszukiwania haseł „międzynarodowy sklep rowerowy” lub „sklep rowerowy online”.
Reklama nie będzie natomiast wyświetlana w wynikach wyszukiwania haseł „sklep części rowerowe” lub „sklep z rowerami”.

Kiedy należy stosować dopasowanie do wyrażenia?

Wtedy, gdy kolejność słów ma znaczenie przy określaniu trafności zapytania względem oferowanego produktu. Dla przykładu sprzedawca rowerów oferujący rowery turystyczne, który nie organizuje turystyki rowerowej, powinien użyć słowa kluczowego „rowery turystyczne”, aby zapobiec wyświetlaniu swojej reklamy w wynikach wyszukiwania haseł typu „turystyka rowerowa”.

Dopasowanie do wyrażenia blokuje również dopasowania rozszerzone, zatem system nie wyświetli reklam dla trafnych odmian danego słowa kluczowego.

Dopasowanie ścisłe

Dopasowanie ścisłe umożliwia wyświetlanie reklamy w wynikach wyszukiwania zawierających tylko dane wyrażenie. Wyszukiwane hasło nie może zawierać żadnych innych słów ani nie może mieć zmienionego szyku wyrazów. Na przykład słowo kluczowe [sklep rowerowy] (słowo lub wyrażenie ujęte w nawias kwadratowy) będzie powodowało wyświetlanie reklamy tylko w wynikach wyszukiwania hasła „sklep rowerowy”. Reklama nie będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania haseł „sklep rowerowy online”, sklep części rowerowe” ani „sklep z rowerami”.

Kiedy należy stosować dopasowanie ścisłe?

Dopasowanie ścisłe również blokuje wyświetlanie reklam na dopasowania rozszerzone. Można je zatem zastosować, gdy używacie ogólnych słów kluczowych, aby dotrzeć do maksymalnej liczby odbiorców, ale jednocześnie chcecie zablokować wyświetlenia w wynikach wyszukiwania nietrafnych kombinacji. Dla przykładu sprzedawca rowerów, który oferuje rowery, ale nie sprzedaje części do nich, może zablokować wyświetlanie swojej reklamy w wynikach wyszukiwania takich haseł, jak „bagażniki rowerowe” lub „zamki do rowerów”, używając słowa kluczowego [rower] zamiast rower.

Opcja ta jest dobra również wtedy, gdy chcecie wyświetlać reklamy tylko w wynikach wyszukiwania haseł znajdujących się na liście słów kluczowych. Jeśli na przykład sklep rowerowy oferuje tylko wybrane zestawy Shimano, można użyć słów kluczowych z dopasowaniem ścisłym, takich jak [shimano deore 530] lub [st m530], aby zablokować wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania haseł wykraczających poza zakres oferty.

Czy można także określić hasła, dla których reklamy nie będą wyświetlane?

Aby zablokować wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania haseł, które nie są związane z ofertą firmy, sugerujemy stosowanie wykluczających słów kluczowych. Dzięki nim reklama nie będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania zawierających określone hasła.
Dla przykładu, jeśli sprzedawca rowerów oferujący nowe rowery nie chce, aby jego reklama była wyświetlana w wynikach wyszukiwania haseł dotyczących rowerów używanych, może użyć słowa kluczowego „sklep rowerowy” i wykluczającego słowa kluczowego „-używane”.

Wykluczające słowa kluczowe są podstawowym elementem skutecznej kampanii, ponieważ blokują wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania nietrafnych zapytań, podnosząc CTR i obniżając CPC . Zasady funkcjonowania wykluczających słów kluczowych wyjaśnimy szczegółowo w osobnym poście.


Gdzie mogę uzyskać więcej informacji?

Więcej informacji znajduje się w Centrum Pomocy AdWords w sekcji Opcje dopasowania słów kluczowych.