Czy wiecie, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba materiałów wideo na YouTube wysyłanych z telefonów komórkowych wzrosła o 1700%...

Niewątpliwie wiąże się z popularyzacją multimedialnych telefonów komórkowych. Ciekawostką jest fakt, że jedynie w zeszły piątek, kiedy na rynku w USA pojawił się nowy model iPhone 3GS liczba filmów wysyłanych na YouTube wzrosła o 400 % dziennie.
Czy wiecie, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba materiałów wideo na YouTube wysyłanych z telefonów komórkowych wzrosła o 1700%...

Niewątpliwie wiąże się z popularyzacją multimedialnych telefonów komórkowych. Ciekawostką jest fakt, że jedynie w zeszły piątek, kiedy na rynku w USA pojawił się nowy model iPhone 3GS liczba filmów wysyłanych na YouTube wzrosła o 400 % dziennie.

Dzięki YouTube publikacja filmów jest bardzo łatwa i wygodna. W ciągu zaledwie kilku minut nagrany samodzielnie film można udostępnić za pomocą YouTube i przesłać do znajomych.

Poniżej przykładowe filmy nagrane telefonem komórkowym:
Więcej informacji o tym jak umieścić materiały wideo na YouTube przy pomocy telefonu znajdziecie na stronie http://www.youtube.com/mobile.


W poprzednich wpisach na naszym blogu została już przedstawiona Sieć partnerska a w szczególności zagadnienia reklamy kontekstowej oraz reklamy kierowanej na konkretne miejsca docelowe. Pisaliśmy również o kontrolowaniu kosztów jak i o możliwości korzystania z różnych formatów reklam w sieci partnerskiej Google. Teraz przyszedł czas, aby omówić temat mierzenia skuteczności reklam zamieszczanych w Sieci Partnerskiej Google.


Śledzenie Konwersji – mierzenie skuteczności reklam w Sieci partnerskiej na podstawie konwersji

Szukacie szybkiego i skutecznego sposobu, aby obserwować skuteczność reklamy w Sieci partnerskiej Google? Warto zapoznać się z darmowym narzędziem śledzenia konwersji dostępnym na koncie AdWords, które umożliwia monitorowanie codziennego zachowania użytkowników klikających w Waszą reklamę. Jak to się dzieje? Otóż po zainstalowaniu kodu konwersji na stronie internetowej, reklamowanej w programie AdWords możemy obserwować kiedy kliknięcie w reklamę jest wartościowe, czyli kiedy po kliknięciu w reklamę użytkownik dokona zakupu, zarejestruje się do serwisu lub wypełni formularz kontaktowy. Śledzenie konwersji jest dostępne zarówno dla kampanii kierowanych na wyszukiwarkę jak i dla kampanii kierowanych na Sieć partnerską.

Optymalizator konwersji – czyli określanie preferowanej ceny za konwersję

Jeśli zainstalowaliście już śledzenie konwersji na koncie AdWords warto pomyśleć o kolejnym kroku, który pozwoli Wam jeszcze dokładniej mierzyć skuteczność poszczególnych kampanii. Optymalizator konwersji jest bezpłatną funkcją systemu AdWords, która umożliwia ustalanie preferowanego kosztu za każdą konwersję (tzw. CPA). Dzięki automatycznemu dostosowywaniu stawek nasz system sprawia, że każda konwersja kosztuje tyle ile chce reklamodawca.

Optymalizator konwersji wyświetla reklamę na tych stronach w Sieci partnerskiej, które na podstawie zebranych danych zostały określone, jako wartościowe dla danej reklamy i podobnych reklam z danej kategorii. Przykładowo, jeśli Twoja reklama osiąga dużą ilość konwersji na stronie A, wówczas optymalizator konwersji będzie automatycznie zwiększał Max CPC aby zagwarantować wyświetlanie się reklamy na tej stronie. Z drugiej strony, jeśli reklama nie będzie generowała dużej ilości konwersji na stronie B, wtedy nasz system będzie automatycznie obniżać stawkę CPC tak, aby zredukować mało wartościowe kliknięcia. Podsumowując widzimy, że optymalizator konwersji będzie korzystnie lokować budżet bez potrzeby ciągłej kontroli ze strony reklamodawcy.

Raport skuteczności miejsc docelowych – czyli, które strony działają najlepiej

Dzięki śledzeniu konwersji możemy obserwować ilość pożądanych akcji, jakie chcemy, aby użytkownik wykonał na naszej stronie. Następnie za pomocą optymalizatora konwersji możemy określić preferowaną cenę, jaką chcemy płacić za każdą konwersję. W tym miejscu powstaje pytanie, jak zatem zidentyfikować strony, które przynoszą największą ilość konwersji a tym samym są najbardziej skuteczne?

Aby móc analizować skuteczność reklamy w Sieci partnerskiej z pomocą przychodzi nam Raport skuteczności miejsc docelowych dostępny na koncie AdWords. Raport ten pokazuje dokładne statystyki dla każdej ze stron, na której pojawiła się reklama z kampanii kierowanych kontekstowo. Raport skuteczności miejsc docelowych w połączeniu ze śledzeniem konwersji staje się ważnym narzędziem, które pomaga zidentyfikować konkretne strony istotne dla całej kampanii zapewniające odpowiedni zwrot z inwestycji.

Po przeanalizowaniu raportu mamy konkretne dane wskazujące nam, które strony z kampanii kierowanych kontekstowo są najbardziej skuteczne dla reklamowanego produktu. Po wyselekcjonowaniu takich stron warto stworzyć nową kampanię kierowaną na konkretne miejsca docelowe oraz ustalić dla nich osobne stawki. Dzięki temu mamy pewność, że reklama będzie wyświetlana na wybranych stronach a jednocześnie możemy określać osobne stawki dla poszczególnych witryn. Dzięki raportowi możemy również wyselekcjonować strony, które obniżają skuteczność kampanii oraz wykluczyć je tak, aby reklama się na nich nie pokazywała.

Więcej informacji na temat Sieci partnerskiej

Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o Sieci partnerskiej Google zapraszamy na naszą stronę w pełni poświęcona temu zagadnieniu. Znajdują się tam prezentacje multimedialne omawiające najważniejsze zagadnienia z zakresu Sieci partnerskiej.

Od dzisiaj w programie Google Earth mieszkańcy Warszawy mogą zobaczyć swoje miasto w wersji 3D. W najnowszej aktualizacji naszego "wirtualnego globusa" wystarczy zaznaczyć zakładkę "Budynki 3D" w bocznym panelu nawigacyjnym aby uruchomić warstwę trójwymiarowych budynków Warszawy.
Od dzisiaj w programie Google Earth mieszkańcy Warszawy mogą zobaczyć swoje miasto w wersji 3D. W najnowszej aktualizacji naszego "wirtualnego globusa" wystarczy zaznaczyć zakładkę "Budynki 3D" w bocznym panelu nawigacyjnym aby uruchomić warstwę trójwymiarowych budynków Warszawy.


Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, dla którego uruchomiliśmy taką warstwę i mamy nadzieję, że już wkrótce kolejne miasta będą modelowały swoje budynki w 3D. Ale przede wszystkim mamy nadzieję, że Wy również w tym pomożecie. Każdy z Was może stworzyć budynek w 3D w naszym programie graficznym Google SketchUp i przy spełnieniu określonych warunków i wgraniu takiego budynku do Galerii Google 3D, trójwymiarowy model będzie dostępny dla milionów użytkowników Google Earth na całym świecie.

Warszawa dołączyła do międzynarodowego towarzystwa miast, które już mają swoje modele 3D. Zachęcamy Was do oglądania modeli ze Stanów Zjednoczonych (np. San Francisco czy Nowy Jork), Europy (Monachium, Zurich) czy też Azji (Tokio).

San Francisco

Monachium

Tokio

Aby zainstalować Google Earth, należy ściągnąć program ze strony http://earth.google.com/intl/pl/ i postępować zgodnie ze wskazówkami.

Jednym z głównych celów wprowadzenia nowego interfejsu było umożliwienie Wam efektywniejszego zarządzania kampaniami. Chcieliśmy także udostępnić pewne udogodnienia znane z innych produktów Google, takie jak skróty klawiaturowe. Podobnie jak w usłudze Gmail, możecie teraz szybko poruszać się po koncie AdWords bez konieczności używania myszy. Poniżej zamieściliśmy skróty klawiaturowe, które są do Waszej dyspozycji w nowym interfejsie ...
Jednym z głównych celów wprowadzenia nowego interfejsu było umożliwienie Wam efektywniejszego zarządzania kampaniami. Chcieliśmy także udostępnić pewne udogodnienia znane z innych produktów Google, takie jak skróty klawiaturowe. Podobnie jak w usłudze Gmail, możecie teraz szybko poruszać się po koncie AdWords bez konieczności używania myszy. Poniżej zamieściliśmy skróty klawiaturowe, które są do Waszej dyspozycji w nowym interfejsie:

Ogólna nawigacja
g, a następnie o: przejdź do wszystkich kampanii online,
g, a następnie c: przejdź do karty Kampanie,
g, a następnie r: przejdź do karty Grupy reklam,
g, a następnie k: przejdź do karty Słowa kluczowe,
g, a następnie n: przejdź do karty Sieci,
g, a następnie a: przejdź do karty Reklamy,
g, a następnie s: przejdź do karty Ustawienia.

Nawigacja i działania w tabeli
j/k: następny/poprzedni wiersz w podstawowej tabeli danych,
x: wybierz bieżący wiersz (wciśnij Shift + x, aby wybrać wiele wierszy),
e: edytuj,
p: wstrzymaj,
n: włącz,
d: usuń,
l: pobierz.

Edytowanie grup reklam i słów kluczowych
e: edytuj wybrane wiersze,
Ctrl + strzałki: poruszaj się między polami edycji,
Ctrl + s: zapisz zmiany,
Esc: anuluj tryb edycji.

Jeśli zapomnicie jakiegoś skrótu, możecie go znaleźć w dowolnym momencie w widgecie pomocy znajdującym się u dołu po lewej stronie konta.


Z pewnością dotarły już do Was informacje o tym, że jesteśmy w trakcie testowania nowego interfejsu AdWords. Wielu z Was zaczęło już z niego korzystać i dlatego chcemy trochę Wam go przybliżyć. Rozpoczynamy więc cykl „Czwartki z nowym interfejsem!”
Z pewnością dotarły już do Was informacje o tym, że jesteśmy w trakcie testowania nowego interfejsu AdWords. Wielu z Was zaczęło już z niego korzystać i dlatego chcemy trochę Wam go przybliżyć. Rozpoczynamy więc cykl „Czwartki z nowym interfejsem!”

Każdego tygodnia będziemy skupiać się na jakimś innym aspekcie nowego interfejsu, szczegółowo omówimy niektóre nowe funkcje, wprowadzane aktualizacje oraz podzielimy się z Wami przydatnymi wskazówkami. Pierwszy post z serii zamieścimy już jutro.

Google niedługo będzie obchodził drugie dziesiąte urodziny. Pod koniec sierpnia Blogger oficjalnie skończy 10 lat. Bloggerowe urodziny zbliżają się wielkimi krokami, a my pomyśleliśmy, że warto podzielić się kilkoma ciekawostkami ...
Google niedługo będzie obchodził drugie dziesiąte urodziny. Pod koniec sierpnia Blogger oficjalnie skończy 10 lat. Bloggerowe urodziny zbliżają się wielkimi krokami, a my pomyśleliśmy, że warto podzielić się kilkoma ciekawostkami:
  • w każdej minucie na Bloggerze publikowanych jest 270 000 słów,
  • prawie dwie trzecie ruchu na Bloggerze pochodzi spoza Ameryki Północnej (który kraj jest najbardziej aktywny tuż za USA? Brazylia, a następnie Turcja, Hiszpania, Kanada i Wielka Brytania),
  • jaki jest najpopularniejszy sport wśród naszych blogerów? Piłka nożna, prawie czterokrotnie bardziej popularny niż baseball.
Cieszymy się z okrągłej rocznicy, jednak chcemy, żeby uwaga skupiona była na Was–użytkownikach i niesamowitych historiach, które miliony blogerów na świecie dokumentują na Bloggerze. W końcu to blogi są jednym z kamieni węgielnych internetu, ciągle uaktualniane nie tylko wiadomościami i osobistymi historiami, ale każdym typem informacji, jaki można sobie wyobrazić. Tylko w tym tygodniu student z Iranu rozpoczął relacjonowanie minuta po minucie przebiegu wydarzeń w swoim kraju, pewna Brytyjka zamieszcza za pomocą telefonu satelitarnego nocne wpisy z samotnej wyprawy kajakiem z Hawajów do Australii, amerykański student relacjonuje bieg z plecakiem z Amsterdamu do Aten, a Liska dodała świeży przepis kulinarny. W sieci są dosłownie miliony nowych wpisów.

Jaka jest twoja historia? Czy twój blog pomógł ci znaleźć pracę lub nauczyć się języka obcego? Umożliwił kontakt z fanami albo rozwijanie nietypowych zdolności? Pomógł zwalczyć chorobę? Przekształcił hobby w pracę? Czytamy tyle wpisów na blogach, ile tylko jesteśmy w stanie i często to, na co trafiamy, jest niesamowite. Ale chcemy wiedzieć więcej, chcemy usłyszeć od was, jak Blogger zmienił Wasze życie.

Zrób to, co robisz najlepiej - opowiedz swoją historię. Napisz posta, a następnie daj nam znać o nim wypełniając ten formularz. Za parę tygodni podzielimy się z Wami naszymi ulubionymi historiami.

Milionom osób, które korzystają z Bloggera, żeby opowiedzieć swoją historię, dziękujemy. Dla tych z Was, którzy chcą dołączyć do naszej społeczności, stworzenie własnego bloga jest bardzo proste: wystarczy odwiedzić blogger.com. Nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć, co przyniesie kolejne dziesięć lat!


Wybierz słowa kluczowe dla różnych krajów i języków
  • Wprowadź właściwe ustawienia kraju i języka w narzędziach takich jak Narzędzie prognozy liczby odwiedzin oraz Narzędzie propozycji słów kluczowych. Pomoże to w dostosowaniu propozycji słów kluczowych do określonych odbiorców.
  • Jeśli reklamujesz się w języku, którym nie mówisz biegle, skorzystaj z usług tłumaczeniowych lub bezpłatnego tłumacza online, takiego jak Tłumacz Google, aby zrozumieć słowa kluczowe i tekst reklamy napisanej w języku obcym.
W dzisiejszym poście pokażemy Wam jak przygotować kampanię AdWords do kierowania na wybrany kraj lub region. Kampanie zlokalizowane i poprawnie monitorowane będą prawdopodobnie miały większą skuteczność niż kampanie, które zostały tylko przetłumaczone na język kraju reklamodawcy.

Wybierz słowa kluczowe dla różnych krajów i języków
  • Wprowadź właściwe ustawienia kraju i języka w narzędziach takich jak Narzędzie prognozy liczby odwiedzin oraz Narzędzie propozycji słów kluczowych. Pomoże to w dostosowaniu propozycji słów kluczowych do określonych odbiorców.
  • Jeśli reklamujesz się w języku, którym nie mówisz biegle, skorzystaj z usług tłumaczeniowych lub bezpłatnego tłumacza online, takiego jak Tłumacz Google, aby zrozumieć słowa kluczowe i tekst reklamy napisanej w języku obcym.
Zoptymalizuj swoje słowa kluczowe na podstawie kraju i języka
  • Użyj statystyk z konta, aby sprawdzić, które reklamy i słowa kluczowe sprawdzają się najlepiej w danym kraju.
  • Korzystaj z funkcji nowego interfejsu Zobacz wyszukiwane hasła , która wyświetla informacje o konwersji dla zapytań,na które wyświetliły się reklamy:
    - Dodaj wykluczające słowa kluczowe, aby nie wyświetlać reklam na zapytania o niskim współczynniku klikalności (CTR) lub koszcie pozyskania (CPA).
    - Dodaj odmiany słów kluczowych, które były skuteczne pod względem wybranych przez Ciebie danych.
    - Jeśli niektóre słowa kluczowe nadal mają niską skuteczność, możesz je usunąć.

Dostosuj teksty reklam do kraju i języka
  • Używając cen w tekście reklamy, upewnij się, że lokalna waluta jest prawidłowa.
  • Wymieniaj tylko te oferty specjalne, które są dostępne w kraju docelowym, np. bezpłatna dostawa.
  • Weź pod uwagę lokalne święta w różnych językach i utwórz oddzielne grupy reklam dla ofert specjalnych. Jeśli na przykład prowadzisz sprzedaż detaliczną i wysyłasz swoje produkty do USA, warto uruchomić kampanię i zadbać o jej atrakcyjność w okolicach Święta Dziękczynienia, ponieważ następnego dnia wiele sklepów w Ameryce wprowadza wyprzedaże.
Dostosuj ustawienia kierowania
  • Upewnij się, że ustawienia kierowania na język i lokalizację są zgodne. Przykładowo kierowanie francuskich reklam i słów kluczowych na użytkowników w Portugalii może nie być skuteczne.
  • Rozważ kierowanie reklam na dodatkowe kraje, w których mówi się w tym samym języku, w celu uzyskania dodatkowego ruchu.
  • Jeśli używasz harmonogramu reklam, upewnij się, że zostały uwzględnione lokalne strefy czasowe i święta.
Dostosuj swoją witrynę
  • Wszystkie sekcje Twojej witryny, w tym strony zawierające szczegółowe informacje na temat produktów i usług oraz linki, powinny być w całości przetłumaczone. Informacje o obsłudze klienta (numery telefonów, adresy e-mail itp.) również powinny być dostosowane do kraju i języka.
  • Używaj raportów niestandardowych usługi Google Analytics, aby zobaczyć, jakie dokładnie działania wykonywali użytkownicy z danego kraju i zidentyfikować przyczyny niskiego współczynnika konwersji.
  • Śledź swoje kampanie i rozważ kierowanie reklam na dodatkowe kraje lub języki
  • Generuj niestandardowe raporty w usłudze Google Analytics, aby ocenić skuteczność kampanii dla krajów i języków, na które kierujesz reklamy.
  • Jeśli zauważysz ruch na witrynie z kraju, który nie jest obsługiwany przez żadną kampanię językową, być może warto przetłumaczyć witrynę i kampanie na język tego kraju i kierować na niego swoje reklamy.
Więcej informacji na temat kierowania reklam na różne języki i kraje znajduje się w Centrum Pomocy AdWords.

Jakiś czas temu kolega z branży zaczął mnie wypytywać na temat katalogów i opinii Google na ich temat. Jego pytania dotyczyły linkowania zewnętrznego, struktury dokumentów, pomysłów jak zadbać o jakość treści i jak generalnie Google traktuje katalogi. Po ...
Jakiś czas temu kolega z branży zaczął mnie wypytywać na temat katalogów i opinii Google na ich temat. Jego pytania dotyczyły linkowania zewnętrznego, struktury dokumentów, pomysłów jak zadbać o jakość treści i jak generalnie Google traktuje katalogi. Po rozmowie na ten temat z innymi webmasterami doszedłem do wniosku, że dobrze by było wyjaśnić parę kwestii.

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że katalogi są przez niektórych webmasterów postrzegane jako witryny niskiej jakości. Osobiście uważam, że również w polskim indeksie Google są dobre, moderowane katalogi, wzbogacające Internet o treści cenne dla użytkowników. Faktycznie, część katalogów została automatycznie ustawiona pod tanie zaplecze SEO lub w celu powiększenia liczby dokumentów witryn ubogich w oryginalną treść. O takich katalogach pisałem już na blogu Google dla webmasterów. Dzisiaj chciałbym podzielić się kilkoma pomysłami jak budować i utrzymywać katalogi wysokiej jakości:

Wybierz konkretny temat: Postaraj się zbierać informacje na jeden temat, najlepiej taki, który Ciebie i internautów interesuje. Im bardziej ogólne są wpisy do katalogów, tym trudniej o zachowanie wysokiej jakości wpisów.

Zadbaj o przejrzystą strukturę z kategoriami oraz wpisami odnoszącymi się do tematyki witryny: z naszych obserwacji wynika, że Internauci doceniają źródła informacji opisujące całokształt tematu.

Dbaj o o jakość dodając oryginalne i dobrze zredagowane opisy: Redagowanie wpisów jest bardzo ważne. Kontroluj wpisy dodane przez użytkowników do Twojego katalogu i upewnij się, że są one zgodne z jego tematem. Powierzchowna kontrola nowych wpisów lub jej brak może prowadzić do spadku jakości katalogu. To samo odnosi się do katalogów emitujących linki do podejrzanych witryn. Najlepiej jest za każdym razem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jako Internauta byłoby się zainteresowanym tym wpisem.

Zastanów się, jak wzbogacić treść: Witryna z katalogiem nie musi się składać wyłącznie z katalogu. Można przecież wzbogacić ją o własne treści, tematyczny blog lub forum, na którym Internauci o podobnych zainteresowaniach będą mogli dyskutować. Chciałbym dodać jednak, że kopiowanie dowolnych treści, przykładowo z jakościowych witryn takich jak Wikipedia lub pobieranie feedów RSS tak jak na zrzucie poniżej, nie jest traktowane jako wzbogacanie witryny. Wręcz przeciwnie, wygląda to raczej jak strona niskiej jakości, która będzie miała poważne problemy w odzyskaniu zaufania wyszukiwarek. Katalogi to nie jest metoda na skróty, dzięki której można wywindować witrynę wysoko w wynikach Google. Katalogi mogą być dobrze widoczne w naszych wynikach, ale wymagają one wiele czasu i pracy.

Katalog niskiej jakości

Czy można zarobić na katalogu?

Tak, jednak na początku warto się skoncentrować bardziej na treści niż na kwestiach finansowych.

Bez wątpienia, zarabianie na katalogu, na przykład na reklamach, jest zgodne z wytycznymi Google, o ile treść jest unikalna i wysokiej jakości. Całkiem niedawno była moda na skopiowane katalogi z gotowymi wpisami, które można było ustawić dzęki skryptom i szablonom w bardzo krótkim czasie. Oczywiście użycie skryptów i szablonów ułatwia pracę webmastera i ich wykorzystanie jest jak najbardziej okay. Jednak nie należy zapominać o użytkownikach, którzy będą zainteresowani istotnymi i oryginalnymi wpisami. Dlatego puste katalogi, składające się głównie z banerów, mogą co najwyżej wygenerować kilka CPC klików, ale nie przedstawiają one większej wartości dla użytkowników i jest mało prawdopodobne, że będą widoczne w wynikach Google.

Co z linkami zwrotnymi?

Oferowanie gadżetów, banerów z logo lub kodu źródłowego do wklejenia i ułatwianie w ten sposób linkowania mniej technicznym webmasterom to dobry pomysł. Jednak wymaganie linka zwrotnego za dodanie wpisu lub jego szybszy przegląd nie jest zgodne z poradami Google dla Webmasterów, ponieważ nie różni się niczym od wymiany linków w celu manipulowania wynikami w wszykiwarkach.

Zanim dodasz swoja stronę do katalogu

Jeżeli jako webmaster chcesz zwrócić uwagę Internautów na Twoja witrynę, zastanów się, w jakich katalogach ma to sens. Z jednej strony perspektywa wpisu we wszystkich możliwych katalogach może się wydawać kusząca i jest wiele zautomatyzowanych serwisów, które oferują takie usługi bez większego wysiłku. Z drugiej, dodanie do moderowanych katalogów wysokiej jakości, które są odwiedzane przez Internautów zainteresowanych tematem, wydaje się bardziej obiecującą strategią. Do oceny katalogu i jego jakości najlepiej jest wziąć pod uwagę kryteria opisane powyżej.

Chcielibyśmy zapewnić polskim użytkownikom Google dostęp do wysokiej jakości katalogów w naszym indeksie. W razie watpiliwosci, jakie kryteria należy brać pod uwagę budując i utrzymując witryny wysokiej jakości, warto zapoznać się z naszymi wskazówkami dla Webmasterów. Jeżeli okaże się, że strona nie byla z nimi zgodna w przeszłości, po dokonaniu wszystkich koniecznych zmian należy zgłosić podanie o ponowne rozpatrzenie.

Wszytkich tych, którzy nadal mają wątpliwości co do katalogów, serdecznie zapraszam na forum Google dla webmasterów.

Do tej pory Gmail obsługiwał tylko niektóre atrybuty kontaktów. Za każdym razem, gdy ktoś importował kontakty z takich aplikacji jak Outlook czy OS X Address Book, informacje z pól nie rozpoznawanych przez Gmaila umieszczaliśmy w sekcji Notatki. W oparciu o zgłoszone przez Was uwagi dodaliśmy ostatnio więcej pól do Menedżera kontaktów (w tym Datę urodzin i Witrynę internetową), co pozwala na przechowywanie tych danych w osobnym miejscu i ułatwia synchronizację Twoich danych.
Do tej pory Gmail obsługiwał tylko niektóre atrybuty kontaktów. Za każdym razem, gdy ktoś importował kontakty z takich aplikacji jak Outlook czy OS X Address Book, informacje z pól nie rozpoznawanych przez Gmaila umieszczaliśmy w sekcji Notatki. W oparciu o zgłoszone przez Was uwagi dodaliśmy ostatnio więcej pól do Menedżera kontaktów (w tym Datę urodzin i Witrynę internetową), co pozwala na przechowywanie tych danych w osobnym miejscu i ułatwia synchronizację Twoich danych.

Teraz możesz importować dane z programów Outlook, Outlook Express, Hotmail i Yahoo w formacie CSV, a dane z OS X Address Book w formacie vCard. Zaktualizowany został zarówno Menedżer kontaktów w Gmailu jak i aplikacja Kontakty Google.

Mając wszystkie informacje kontaktowe w Gmailu, masz do nich dostęp z każdego miejsca, możesz je zsynchronizować z kontaktami w telefonem komórkowym lub z innymi urządzeniami, jak również łatwiej współpracować z Twoimi kontaktami za pośrednictwem aplikacji Dokumenty Google lub Kalendarz Google.

Przypuszczam, że niektórzy reklamodawcy, szczególnie Ci dopiero rozpoczynający "zabawę" z analityką internetową, mogą tak sądzić. Postaramy się Was przekonać, że Google Analytics to bardzo zaawansowane ale jednocześnie proste w obsłudze narzędzie do analizy skuteczności Waszych działań w internecie. Zaproszamy Was na „Szkolenia z reklamy w Google – szkolenie podstawowe Google Analytics”.
Przypuszczam, że niektórzy reklamodawcy, szczególnie Ci dopiero rozpoczynający "zabawę" z analityką internetową, mogą tak sądzić. Postaramy się Was przekonać, że Google Analytics to bardzo zaawansowane ale jednocześnie proste w obsłudze narzędzie do analizy skuteczności Waszych działań w internecie. Zaproszamy Was na „Szkolenia z reklamy w Google – szkolenie podstawowe Google Analytics”.

Jest to kontunuacja seminariów „na żywo” poświęconych Google AdWords, które rozszerzamy o specjalistyczne szkolenia z Google Analytics. Skierowane do początkujących i średniozaawansowanych uzytkowników Google Analytics szkolenia prowadzone będą przez niezależnych specjalistów i praktyków Google Analytics, których wiedza i doświadczenie potwierdzone są certyfikatami Google Analytics Individual.

W trakcie szkoleń omawiane będą takie kwestie, jak generowanie raportów, definiowanie celów, śledzenie kampanii reklamowych czy budowanie modułu e-commerce. Szkolenia są płatne. W tym miesiącu odbędą się dwa szkolenia: 26 czerwca w Katowicach oraz 29 czerwca w Warszawie. Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymają kupony AdWords o wartości 200 zł.

Jeśli chcecie wziąć udział w Szkoleniu z reklamy w Google - Google Analytics, dowiedzieć się więcej na ich temat lub polecić szkolenia znajomym, zapraszamy na stronę: http://www.google.pl/adwords-szkolenia.

W naszych poprzednich postach pisaliśmy o sieci partnerskiej Google, omówiliśmy zasięg reklam dzięki kontekstowemu kierowaniu reklam oraz możliwości kontroli kosztów kampanii w sieci partnerskiej. Dzisiaj przedstawimy Wam formaty reklam dostępne w sieci partnerskiej ...
W naszych poprzednich postach pisaliśmy o sieci partnerskiej Google, omówiliśmy zasięg reklam dzięki kontekstowemu kierowaniu reklam oraz możliwości kontroli kosztów kampanii w sieci partnerskiej. Dzisiaj przedstawimy Wam formaty reklam dostępne w sieci partnerskiej

W odróżnieniu od strony wyszukiwania Google, w sieci partnerskiej dostępnych jest wiele różnych formatów reklam, które możecie wybrać, a później zdecydować, który z nich działa najlepiej dla Waszych kampanii.

Reklamy tekstowe

Podobnie jak reklamy tekstowe widoczne obok wyników wyszukiwania w Google.pl, reklamy tekstowe w sieci partnerskiej wyświetlane są obok treści na stronach, które użytkownicy przeglądają. Reklamy tekstowe w bezpośredni sposób pozwalają przekazać wiadomość do pożądanych odbiorców i z zawartym konkretnym wezwaniem do działania mogą mieć potężny wpływ na dostarczenie kliknięć i konwersji w Waszych kampaniach.

Narzędzie do tworzenia reklam graficznych

W sieci partnerskiej Google możecie również użyć reklam graficznych oraz wideo, a Google nie będzie pobierać dodatkowych opłat za serwowanie Waszych reklam. Jeśli nie macie reklam graficznych możecie użyć nowego Narzędzia do tworzenia reklam graficznych dostępnego w koncie AdWords, które pomoże Wam w prosty sposób stworzyć reklamy graficzne szybko i za darmo. Z nowym narzędziem można utworzyć dopasowane reklamy graficzne - wszystko czego potrzeba to nagłówek, wezwanie do działania, obrazek, jeśli go macie oraz ewentualne logo Waszej firmy. Następnie należy wybrać jeden z 40 gotowych szablonów i dostosować go do Waszego własnego przekazu. Nie potrzeba pomocy projektanta, a cały proces trwa tylko kilka minut!


Co działa dla Ciebie najlepiej?

Używając Narzędzia do tworzenia reklam graficznych możecie szybko przetestować różne formaty reklam i ustalić, które działają najlepiej. Być może w jednej kampanii w celu przyciągnięcia większej sprzedaży najlepiej będzie odpowiadała tradycyjna reklama tekstowa, podczas gdy inne kampanie będą bardziej skuteczne, gdy użyjecie obrazów i większej ilości kolorów. Sieć partnerska daje swobodę i elastyczność, by w prosty sposób zdecydować jaki format reklamy najlepiej sprawdza się dla celów Waszych kampanii. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat formatów reklam zapraszmy do obejrzenia naszej prezentacji, która wyjaśnia wszystkie możliwości dostępne w sieci partnerskiej.


Co dalej?

Omówiliśmy już efektywne, kontekstowe kierowanie reklam, kontrolę kosztów oraz formaty reklam. W kolejnym poście powiemy więcej, w jaki sposób można śledzić i oceniać skuteczność kampanii w sieci partnerskiej Google, używając narzędzi dostepnych w koncie AdWords.

W międzyczasie, jeśli jesteś już reklamodawcą AdWords i chcesz dowiedzieć się więcej o wyświetlaniu reklam w sieci partnerskiej, zapraszamy na naszą stronę w całości poświęconą sieci partnerskiej. Jeśli nie jesteś jeszcze reklamodawcą AdWords, ale rozważasz przystąpienie do programu zapraszamy na tę stronę.

Korzystając z systemu Google AdWords, należy pamiętać o Wyniku Jakości, który wpływa zarówno na koszty, jak i na pozycję naszej reklamy. Słowa kluczowe o wysokiej jakości zapewniają niższy koszt za kliknięcie (CPC), pozwalając Wam zmniejszyć nakłady na reklamę. W poniższym poście przybliżymy Wam tę tematykę oraz pokażemy jak uzyskać najlepsze rezultaty.
Korzystając z systemu Google AdWords, należy pamiętać o Wyniku Jakości, który wpływa zarówno na koszty, jak i na pozycję naszej reklamy. Słowa kluczowe o wysokiej jakości zapewniają niższy koszt za kliknięcie (CPC), pozwalając Wam zmniejszyć nakłady na reklamę. W poniższym poście przybliżymy Wam tę tematykę oraz pokażemy jak uzyskać najlepsze rezultaty.

Jak oblicza się Wynik Jakości?

Jak wspominaliśmy w poprzednim wpisie, Wynik Jakości jest obliczany dla każdego słowa kluczowego. Wpływa na niego wiele czynników takich jak:
  • historyczny współczynnik klikalności (CTR) słowa kluczowego i odpowiadającej mu reklamy w Google;
  • historia konta mierzona w oparciu o współczynnik klikalności (CTR) wszystkich reklam i słów kluczowych na koncie reklamodawcy;
  • historyczny CTR wyświetlanych adresów URL w grupie reklam;
  • jakość strony docelowej;
  • trafność słowa kluczowego dla reklam w odpowiedniej grupie reklam;
  • trafność słowa kluczowego i dopasowanej do niego reklamy dla wyszukiwanego hasła;
  • skuteczność konta w regionie geograficznym, w którym reklama ma być wyświetlana.
Za pomocą Narzędzia diagnostyki reklam na koncie można sprawdzić Wynik Jakości słów kluczowych. Znajduje się ono na karcie Słowa kluczowe na stronie Szczegóły grupy reklam. Wystarczy przesunąć kursor na ikonę szkła powiększającego obok dowolnego słowa kluczowego w grupie reklam. Na ekranie zostanie wyświetlony dymek pomocy przedstawiający informacje o Wyniku Jakości. Jeśli okaże się, że niektóre słowa kluczowe mają niski Wynik Jakości, nasze poniższe wskazówki pomogą go poprawić.

Jak poprawić Wynik Jakości?

Najlepszym sposobem zwiększenia skuteczności słów kluczowych bez podwyższania stawek jest ich optymalizacja. Być może używane słowa kluczowe, reklamy czy strony docelowe nie są wystarczająco trafne? Poniższe wskazówki pomogą Wam poprawić precyzję kierowania swojej reklamy, a co za tym idzie jej jakość.

1. Identyfikacja celów reklamowych. Po ich określeniu można wybrać odpowiednią strategię. Przykładowo jeśli reklamodawca chce zwiększyć ROI, powinien skoncentrować się na tworzeniu reklam, które będą docierały do użytkowników chcących zakupić oferowane przez niego produkty. Następnie należy upewnić się, że potencjalni klienci są kierowani do stron docelowych, na których łatwo znajdą reklamowane rzeczy.

2. Uporządkowanie konta w celu zmaksymalizowania jego skuteczności i przemyślenie struktury kampanii. Agencja nieruchomości może przykładowo utworzyć co najmniej dwie kampanie – jedną dotyczącą sprzedaży domów, a drugą skoncentrowaną na kupnie. Może posunąć się jeszcze dalej i utworzyć grupy reklam odnoszące się do nowych domów, rynku wtórnego itp. Ponadto warto uwzględnić kierowanie na region jako część struktury kampanii.

Jeśli produkty są sprzedawane tylko w Warszawie, kierowanie tylko na to miasto (zamiast na Polskę) pomoże w dotarciu do odpowiednich użytkowników.

3. Dobór właściwych słów kluczowych i miejsc docelowych. Warto zastanowić się, które słowa najlepiej określają reklamowany produkt lub usługę, i pogrupować je tematycznie. Ponadto można zastosować wykluczające słowa kluczowe, aby uniknąć wyświetleń nie związanych z ofertą. Przykładowo: agencja nieruchomości może dodać wykluczające słowa kluczowe „wynajem” czy „dzierżawa”, aby zapobiec wyświetlaniu reklamy użytkownikom szukającym domów do wynajęcia.

4. Tworzenie prostych, ukierunkowanych reklam. Należy upewnić się, że treść reklam przyciąga uwagę potencjalnych klientów i wyróżnia firmę na tle konkurencji. Jeśli w tekście znajdą się słowa kluczowe, zostaną pogrubione, co sprawi, że będą bardziej widoczne. Warto też skorzystać z wezwania do działania, takiego jak „kup teraz” czy „sprzedaj”.

5. Optymalizacja witryny pod kątem konwersji. Jeśli chcecie uzyskać większy zwrot z inwestycji, powinniście upewnić się, że potencjalni klienci mogą łatwo odnaleźć to, co oferuje reklama. Dlatego też po kliknięciu powinni oni być przekierowywani na podstronę z oferowanym produktem, a nie np. na stronę główną witryny.

6. Testowanie i modyfikowanie ustawień kampanii w celu uzyskania żądanych wyników. Uruchamiając raporty i monitorując statystyki konta, takie jak CTR, Wynik Jakości oraz szacunkowe stawki za pierwszą stronę, można dowiedzieć się, które kampanie, grupy reklam, reklamy oraz słowa kluczowe są najskuteczniejsze, a które wymagają udoskonalenia.

Tutaj znajduje się więcej informacji na temat poprawiania skuteczności reklamy!

W ostatniej części cyklu w przyszłym tygodniu omówimy jakość strony docelowej i jej powiązania z ogólnym Wynikiem Jakości.

Skomentuj artykuł na Forum Pomocy AdWords.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy przeprowadzaliśmy testy nowego interfejsu AdWords. Dzięki nowemu interfejsowi zarządzanie kampaniami AdWords jest teraz szybsze, prostsze i bardziej intuicyjne. Możecie teraz np. łatwiej zidentyfikować, które słowa kluczowe są najskuteczniejsze, a także sprawnie poruszać się po koncie, edytować ustawienia oraz korzystać z raportów.
W ciągu kilku ostatnich miesięcy przeprowadzaliśmy testy nowego interfejsu AdWords. Dzięki nowemu interfejsowi zarządzanie kampaniami AdWords jest teraz szybsze, prostsze i bardziej intuicyjne. Możecie teraz np. łatwiej zidentyfikować, które słowa kluczowe są najskuteczniejsze, a także sprawnie poruszać się po koncie, edytować ustawienia oraz korzystać z raportów.

Wciąż pracujemy nad nowym interfejsem, dokonując modyfikacji na podstawie opinii użytkowników wersji beta. Teraz z przyjemnością udostępniamy nowy interfejs w kolejnych wersjach językowych, w tym w języku polskim.

A oto kilka najnowszych funkcji, które obecnie testujemy:
  • Wykresy skuteczności: śledzenie trendów w czasie za pomocą niestandardowych wykresów dostępnych na każdej stronie zarządzania kampanią. 
  • Wgląd w grupy reklam: nowe karty dają dostęp do pełnego zakresu danych i pozwalają skoncentrować się na strategicznych obszarach konta. Możecie teraz wyświetlać i edytować w jednym miejscu słowa kluczowe, miejsca docelowe i reklamy ze wszystkich grup reklam. 
  • Intuicyjna edycja: chcecie zmienić słowo kluczowe lub stawkę? Po prostu na nie kliknijcie i wprowadźcie bezpośrednio zmiany bez potrzeby otwierania nowej strony. 
  • Prostsze zarządzanie siecią partnerską: możecie poprawić skuteczność reklam w sieci partnerskiej za pomocą nowej karty Sieci. Dzięki niej zapoznacie się ze statystykami miejsc docelowych, w których były wyświetlane Wasze reklamy. Bezpośrednio z poziomu raportu będziecie mogli wybrać oddzielne stawki lub wykluczyć miejsca docelowe nie spełniające oczekiwanych rezultatów. 
Prosimy pamiętać, że nowy interfejs nie zmienia dotychczasowego sposobu wyświetlania reklam. Określanie stawek, ranking, Wynik jakości oraz inne aspekty związane z wyświetlaniem reklam pozostają bez zmian.

Ze względu na to, że wciąż pracujemy nad nową wersją, nie wszystkie funkcje dostępne w poprzednim interfejsie są obecnie dostępne. Możecie jednak przełączać się między starym a nowym interfejsem, aby w razie potrzeby mieć dostęp do pełnego zasobu narzędzi i raportów AdWords.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na nowej stronie poświęconej interfejsowi AdWords. Przygotowaliśmy tam dla Was m.in. krótkie instruktażowe filmiki, które przybliżą Wam funkcje nowego interfejsu.


W naszym poprzednim poście dotyczącym Sieci partnerskiej Google, pisaliśmy o różnorodności działań, które możecie podejmować online oraz o tym jak technologia reklamy kontekstowej może pomóc Wam dotrzeć do potencjalnych klientów na odpowiednich stronach. Dziś, skoncentrujmy się na tym, jak możecie kontrolować swoje wydatki na reklamę w Sieci partnerskiej oraz jak polepszać zwrot z inwestycji.
W naszym poprzednim poście dotyczącym Sieci partnerskiej Google, pisaliśmy o różnorodności działań, które możecie podejmować online oraz o tym jak technologia reklamy kontekstowej może pomóc Wam dotrzeć do potencjalnych klientów na odpowiednich stronach. Dziś, skoncentrujmy się na tym, jak możecie kontrolować swoje wydatki na reklamę w Sieci partnerskiej oraz jak polepszać zwrot z inwestycji.

Elastyczne i dynamiczne ceny

Reklamujac się w Sieci partnerskiej macie zawsze możliwość kontroli tego ile płacicie. Jeśli Waszym celem jest bezpośrednia odpowiedź użytkowników taka jak kliknięcia czy konwersje polecamy wybór modelu cenowego koszt za kliknięcie (CPC) - wówczas płacicie tylko jeśli użytkownik kliknie w Waszą reklamę. Jeśli z kolei koncentrujecie się na brandingu i zależy Wam na zmaksymalizowaniu wyświetleń reklamy oraz zwiększeniu widoczności marki wówczas warto wybrać model cenowy CPM – czyli koszt tysiąca wyświetleń i płacić za każde 1000 wyświetleń reklamy. Po ustaleniu maksymalnego kosztu za kliknięcie/wyświetlenie system AdWords zapewi, że nigdy nie będziecie przepłacać: Za każdym razem gdy Wasza reklama wygra aukcje, maksymalna stawka, ktorą oferujecie zostaje automatycznie zredukowana, tak abyście płacili jedynie jeden cent więcej niż wymagane minimum pozwalające na utrzymanie pozycji reklamy na stronie.

Stawki dla Sieci partnerskiej

Kolejną ważną zaletą jeśli chodzi o wybór stawek są stawki dla Sieci partnerskiej. Stawki dla sieci partnerskiej pozwalają Wam na wybór innych stawek, jeśli Wasza reklama pojawia się na stronie Sieci partnerskiej (niż kiedy pojawia się ona na Google). Jeśli dzięki Sieci partnerskiej zyskujecie lepszych potencjalnych klientów, wówczas możecie użyć funkcji różnicowania stawek dla Sieci partnerskiej aby przesunąć odpowiednio budżet reklamowy. Dowiedzcie się więcej jak włączyć stawki dla Sieci partnerskiej.

Inteligentna wycena

Nawet jeśli nie włączycie funkcji stawek dla Sieci partnerskiej, inteligentna wycena AdWords nadal pozwoli Wam maksymalizowac efekty Waszej reklamy. Funkcja inteligentnej wyceny Google automatycznie redukuje stawki maksymalnego kosztu kliknięcia (CPC) na stronach w Sieci partnerskiej Google uwzględniajac prawdopodobieństwo uzyskania na tych stronach korzyści biznesowych, takich jak sprzedaż online czy rejestracja. Nasz system zapewnia zatem, że Wasz budżet reklamowy kierowany jest na strony które dają Wam największy zwrot z inwestycji.

Pełna kontrola nad Waszymi wydatkami!

Podsumowując, różne narzędzia służące do zarządzania stawkami i pomagające kontrolować koszty pomogą Wam w osiągnięciu najlepszego możliwego zwrotu z inwestycji oraz uzyskaniu jednocześnie najlepszych wyników
W kolejnym poście o Sieci partnerskiej będziemy mówić o tym jaką elastyczność w tworzeniu przekazu reklamowego daje Wam możliwość stosowania różnych formatów reklam takich jak reklamy tekstowe, graficzne oraz video.

W międzyczasie jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat Sieci partnerskiej Google zachęcam do wysłuchania naszych mulimedialnych prezentacji.


W ciągu ostatnich kilku tygodni pojawiło się wiele pytań związanych z usługą Books Search, a w szczególności z ugodą w sprawie Google Book Search. Pomyśleliśmy, że to dobry moment, aby odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań, a także przypomnieć autorom i wydawcom, że mogą odwiedzi ...
W ciągu ostatnich kilku tygodni pojawiło się wiele pytań związanych z usługą Books Search, a w szczególności z ugodą w sprawie Google Book Search. Pomyśleliśmy, że to dobry moment, aby odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań, a także przypomnieć autorom i wydawcom, że mogą odwiedzić witrynę dotyczącą ugody, aby uzyskać więcej informacji. Ale najpierw krótko wyjaśnijmy, na czym polega usługa Book Search.

Google Book Search umożliwia przeszukiwanie treści książek, w sposób podobny do przeszukiwania internetu; stwarza nowe możliwości odkrywania i odnajdywania dzieł literackich i publikacji naukowych. Usługa Book Search może przydać się na przykład badaczowi czy nauczycielowi akademickiemu, który szuka jakiejś naukowej pracy; może być jeszcze istotniejsza dla tych, którzy mieszkają w okolicy, gdzie biblioteki są nieliczne czy bardzo oddalone.

W ramach naszego Programu partnerskiego wydawcy dostarczają nam książki, które skanujemy i udostępniamy online w ograniczonym zakresie. W ramach Projektu bibliotecznego indeksujemy dzieła zarówno podlegające, jak i niepodlegające prawu autorskiemu, które skanujemy we współpracujących z nami amerykańskich bibliotekach, m.in. z uniwersytetów Michigan, Princeton i Cornell. Projekt ten zapewnia użytkownikom swobodny dostęp do pełnej treści książek, które nie podlegają już prawu autorskiemu; jeśli chodzi o książki objęte prawami autorskimi, użytkownicy mogą odnaleźć książkę, ale w podglądzie zobaczą najwyżej wyrywki, tzn. bardzo krótkie fragmenty tekstu zawierające terminy, których szukali. Jesteśmy dumni, że skanujemy także książki będące w domenie publicznej (out-of-copyright) w porozumieniu z wieloma czołowymi europejskimi bibliotekami.

Jednak większość książek na świecie — i w usłudze Book Search — podlega prawom autorskim (in-copyright), choć jednocześnie ich nakład jest już wyczerpany (out-of-print). Oznacza to, że trudno znaleźć je w księgarniach, a czasem nawet w bibliotekach. W rezultacie właśnie ta kategoria książek jest przedmiotem wielu publicznych i prywatnych inicjatyw, które mają na celu promowanie kultury i wiedzy „zamkniętej” w książkach o wyczerpanym nakładzie. Ugoda w sprawie Google Book Search to tylko jedna z takich inicjatyw, która otwiera miliony tych książek przed czytelnikami w Stanach Zjednoczonych.

Na mocy ugody czytelnicy w Stanach Zjednoczonych będą mogli przeszukiwać, przeglądać i kupować internetowy dostęp do książek, które najtrudniej znaleźć — takich, które nadal podlegają prawu autorskiemu, ale nie są już drukowane. Większość książek na świecie należy do tej właśnie kategorii. Nie są one sprzedawane w księgarniach i nie stoją na półkach w większości bibliotek.

Ugoda oferuje dodatkowe korzyści, które ułatwiają dostęp do książek ludziom z wadami wzroku czy wspierają badania naukowe. Oprócz poszerzania dostępu do książek, których nakład jest wyczerpany, autorzy i wydawcy uczestniczący w Programie partnerskim będą mogli poprzez Google Book Search oferować płatny dostęp online do książek, które pozostają w druku. Tym samym czytelnicy zyskają jeszcze więcej opcji dostępu do tytułów, które nadal są w sprzedaży.

Jeśli chodzi o użytkowników spoza Stanów Zjednoczonych, działanie usługi Google Book Search nie zmieni się, chyba że posiadacze praw autorskich specjalnie autoryzują dodatkowe sposoby użycia swoich książek poza Stanami Zjednoczonymi. Jak zawsze, jeśli książka jest w domenie publicznej (out-of-copyrught), każdy użytkownik będzie mógł bezpłatnie pobrać całą jej treść.

Choć ugoda w sprawie Google Book Search zapewni ulepszony dostęp do książek tylko użytkownikom ze Stanów Zjednoczonych, Google zamierza współpracować z europejskimi posiadaczami praw autorskich nad opracowaniem podobnych rozwiązań odpowiednich do specyfiki rynku europejskiego.

Autorzy i wydawcy, którzy mają więcej pytań, mogą odwiedzić witrynę dotyczącą ugody.

Jedną z głównych zalet serwisu Google AdWords jest fakt, że to reklamodawca decyduje o ponoszonych kosztach. Może dopasować swoje reklamy do budżetu, sprawdzając, które słowa kluczowe są najskuteczniejsze przy założeniu, że budżet zostanie utrzymany na odpowiednim poziomie. Reklamując się za pomocą Google AdWords, reklamodawca płaci tylko wtedy, gdy ktoś kliknie jego reklamę, czyli tylko wtedy, gdy potencjalny klient jest zainteresowany jego ofertą.
Jedną z głównych zalet serwisu Google AdWords jest fakt, że to reklamodawca decyduje o ponoszonych kosztach. Może dopasować swoje reklamy do budżetu, sprawdzając, które słowa kluczowe są najskuteczniejsze przy założeniu, że budżet zostanie utrzymany na odpowiednim poziomie. Reklamując się za pomocą Google AdWords, reklamodawca płaci tylko wtedy, gdy ktoś kliknie jego reklamę, czyli tylko wtedy, gdy potencjalny klient jest zainteresowany jego ofertą.

W kolejnych trzech postach omówimy koszty związane z programem AdWords, Wynik Jakości oraz sposoby jego poprawiania, jak również jakość strony docelowej i jej wpływ na ogólny Wynik Jakości.

Zaczniemy od wyjaśnienia dwóch kluczowych czynników wpływających na koszt kliknięcia (CPC) reklamy: kwoty, jaką reklamodawca zamierza płacić, oraz Wyniku Jakości słów kluczowych.

Ile to kosztuje?

Reklamodawcy sami kontrolują koszty w systemie AdWords za pomocą stawek ustawianych dla swoich słów kluczowych. Ustawiając maksymalny koszt kliknięcia (CPC) dla każdej grupy reklam lub słowa kluczowego na koncie, reklamodawca wybiera kwotę, jaką jest gotowy zapłacić za każde kliknięcie swojej reklamy. Kwota ta, inaczej CPC (z angielskiego „cost per click”), to jeden z czynników wpływających na miejsce wyświetlenia reklamy. Im wyższy CPC, tym większe prawdopodobieństwo, że reklama zostanie wyświetlona na najwyższych pozycjach obok wyników wyszukiwania.

Nie ma ustalonej ceny wymaganej do reklamowania się za pomocą systemu Google AdWords, jak również nie ma ustalonej ceny za dane słowo kluczowe czy pozycję. Koszt jest obliczany na podstawie stawki CPC oraz Wyniku Jakości każdego słowa kluczowego. Jest on dynamiczny, co znaczy, że może zmieniać się za każdym razem gdy reklama jest wyświetlana. Najlepszym sposobem oszacowania kosztu reklam jest zastosowanie Narzędzia prognozy odwiedzin. Pozwala ono określić szacowaną średnią liczbę wyszukiwań i kliknięć dziennie jak też średni koszt kliknięcia oraz pozycję reklamy, dla każdego słowa kluczowego.

Co to jest Wynik Jakości i jak wpływa na koszt w systemie AdWords?

Wynik Jakości określa trafność słowa kluczowego dla reklamy oraz dla hasła wyszukiwanego przez potencjalnego klienta. Ponieważ jakość jest dla Google bardzo ważna, system Google AdWords promuje najskuteczniejsze i najlepiej dopasowane reklamy. Reklama wysokiej jakości używa trafnego tekstu i słów kluczowych oraz prowadzi do strony docelowej bezpośrednio dotyczącej poszukiwanego przez odbiorcę produktu. Reklamy takie są skuteczniejsze dla reklamodawców i bardziej interesujące dla naszych użytkowników.

Jeśli na przykład reklama agencji nieruchomości używa słowa kluczowego „dom”, to może być ono zbyt ogólne i z tego powodu mało trafne dla użytkowników. Słowo „dom” może byś stosowane w wielu wyszukiwaniach, których celem nie jest znalezienie agencji nieruchomości (np. „wynajmę dom na Mazurach”, „wystrój domu”). Reklama wysokiej jakości używa słów kluczowych, które mają na celu dotarcie do osób najbardziej zainteresowanych daną firmą lub usługą, takich jak: „dom na sprzedaż Olsztyn”, „kup dom Warszawa” itp.

Aby zagwarantować wyświetlanie najtrafniejszych reklam, system AdWords nagradza te z nich, które mają wysoką jakość, poprawiając ich pozycję i obniżając rzeczywisty minimalny CPC potrzebny do ich utrzymania. Możliwość utrzymania kosztów na niskim poziomie zachęca reklamodawców do tworzenia wysokiej jakości kampanii reklamowych.

W dalszej części cyklu przedstawimy bardziej szczegółowe informacje na temat Wyniku Jakości oraz najważniejsze wskazówki, jak go poprawić.

Skomentuj artykuł na Forum Pomocy AdWords.

W naszym pierwszym poście na temat Sieci partnerskiej Google pisaliśmy o tym, co robią Wasi potencjalni klienci w internecie. Okazuje się, iż bardzo często korzystają oni nie tylko z wyszukiwarki Google, ale też czytają najnowsze wiadomości, przeglądają witryny sklepów online i łączą się z przyjaciółmi za pośrednictwem społeczności internetowych.
W naszym pierwszym poście na temat Sieci partnerskiej Google pisaliśmy o tym, co robią Wasi potencjalni klienci w internecie. Okazuje się, iż bardzo często korzystają oni nie tylko z wyszukiwarki Google, ale też czytają najnowsze wiadomości, przeglądają witryny sklepów online i łączą się z przyjaciółmi za pośrednictwem społeczności internetowych.

Reklama w Sieci partnerskiej Google umożliwi Wam dotarcie do potencjalnych klientów również w momencie, gdy poszukują oni odpowiednich informacji w internecie. Dzisiaj powiemy więcej o tym, jak kierować takie reklamy na strony, aby dotrzeć do właściwych użytkowników, w odpowiednim czasie.

Kierowanie reklamy

Sieć stron z treścią Google składa się z milionów witryn, od prestiżowych publikacji po ściśle wyspecjalizowane witryny niszowe, takie jak blogi czy fora dotyczące poszczególnych tematów. Najlepsze efekty osiągniecie przede wszystkim poprzez wyświetlanie reklam użytkownikom, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani produktami lub usługami, które oferujecie.
Kierowanie kontekstowe Google właśnie to umożliwia, ponieważ automatycznie kieruje reklamy na odpowiednie strony w internecie, dopasowując przekaz reklam do odpowiedniej grupy docelowej we właściwym czasie.

Więc jak to działa?

Poprzez skanowanie milionów stron w internecie, technologia kierowania kontekstowego Google analizuje zawartość poszczególnych stron internetowych w celu ustalenia tematu każdej strony. Następnie, patrząc na słowa kluczowe i tekst w grupach reklam, nasz system dopasowuje najtrafniejsze reklamy tematycznie do najbardziej odpowiednich stron tak, aby wyświetlać je zainteresowanym użytkownikom.
Na przykład, jeśli sprzedajesz online aparaty cyfrowe, nasz system może umieścić Twoje reklamy na portalu z wiadomościami, obok artykułu zawierającego recenzję najnowszych technologii cyfrowych. W tym przypadku wiesz, że użytkownik, który kliknął w Twoją reklamę może być zainteresowany zakupem z Twojej oferty.

Co to oznacza dla Ciebie?

Pokażemy Ci, jak łatwo jest zacząć wyświetlać reklamy w Sieci partnerskiej Google. Po pierwsze sprawdź, czy masz uaktywnioną opcję wyświetlania reklam w Sieci partnerskiej – możesz to zrobić w zakładce ustawień kampanii. Gdy opcja ta jest włączona, automatycznie wyświetlamy Twoje reklamy w najbardziej odpowiednich miejscach przez skanowanie istniejących list słów kluczowych i tekstów reklam. Tak jak w kampaniach na wyszukiwarkę, aby zoptymalizować kampanię, należy upewnić się, że grupy reklam są jak najdokładniej podzielone tematycznie.

Jeśli chcesz wyświetlać reklamy w Sieci partnerskiej AdWords w inny sposób niż poprzez kierowanie kontekstowe, możesz skorzystać z kierowania reklam na wybrane witryny docelowe lub ich części. Ta forma kierowania działa najlepiej, jeśli wiesz, gdzie dokładnie chcesz wyświetlać reklamy, lub jeśli Twoja strategia reklamowa zorientowana jest bardziej na promocję marki.

Co dalej?

Na tym kończymy naszego posta na temat kierowania w sieci. W następnym artykule powiemy o tym, jak można skutecznie kontrolować koszty reklamy w Sieci Partnerskiej i zarządzać stawkami, aby osiągnąć jak największy zwrot z inwestycji w reklamę AdWords.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji.