Mam przyjemność poinformować, że dziś udostępniamy w nowym interfejsie AdWords przydatną opcję reklam lokalnych — rozszerzenia. Umożliwia ona dynamiczne dołączanie trafnych adresów firmy do reklam w kampanii. Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli na przykład prowadzicie warsztat samochodowy na przedmieściach Poznania, będziecie teraz mogli łatwiej dotrzeć do klientów lokalnych - wraz z reklamą użytkownikowi wyświetlone zostaną również dane kontaktowe Waszej firmy ...
Mam przyjemność poinformować, że dziś udostępniamy w nowym interfejsie AdWords przydatną opcję reklam lokalnych — rozszerzenia. Umożliwia ona dynamiczne dołączanie trafnych adresów firmy do reklam w kampanii. Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli na przykład prowadzicie warsztat samochodowy na przedmieściach Poznania, będziecie teraz mogli łatwiej dotrzeć do klientów lokalnych - wraz z reklamą użytkownikowi wyświetlone zostaną również dane kontaktowe Waszej firmy!

Jak dodać informacje o mojej firmie?

Jeżeli jesteście właścicielami firmy, możecie dodawać rozszerzenia reklam poprzez połączenie kampanii AdWords z istniejącym kontem Centrum firm lokalnych. Jeżeli natomiast prowadzicie kampanie reklamowe na zlecenie innych przedsiębiorstw, możecie wprowadzić dane teleadresowe bezpośrednio w koncie AdWords.

Jak i gdzie wyświetlane są rozszerzenia?

Po wprowadzeniu przez Was danych, Google będzie dynamicznie dołączał do reklam odpowiednie informacje adresowe i wyświetlał je użytkownikom z danego obszaru geograficznego lub zainteresowanym tym obszarem. Jeżeli nie będziemy w stanie ustalić lokalizacji użytkownika lub gdy nie zidentyfikujemy trafnych adresów do wyświetlenia, Wasza reklama zostanie wyświetlona bez danych adresowych. Jeżeli nie chcecie, aby dane adresowe były dynamicznie dopasowywane do Waszych reklam i wolicie, aby dany adres wyświetlany był z konkretną reklamą, możecie określić specyficzne rozszerzenia dla pojedynczych reklam. Rozszerzone reklamy mogą być wyświetlane w Google i Mapach Google oraz jako standardowe reklamy tekstowe w sieciach wyszukiwania i partnerskiej.

Kiedy mogę zacząć korzystać z nowej funkcji?

Rozszerzenia lokalizacji zostaną udostępnione niektórym reklamodawcom już dziś, a w ciągu kliku tygodni będą dostępne dla wszystkich. Więcej informacji na temat rozszerzeń i ich zalet możecie znaleźć w Centrum pomocy. Mamy nadzieję, że rozszerzenia lokalizacji ułatwią Wam dotarcie do klientów lokalnych.

iGoogle pozwala na spojrzenie na Internet w bardziej spersonalizowany sposób, poprzez możliwość dostosowania strony głównej Google do Waszych zainteresowań i upodobań. Teraz udostępniliśmy Wam zaktualizowaną wersję iGoogle, wzbogaconą o nowe gadżety, funkcję czatu i nieco zmieniony wygląd.
iGoogle pozwala na spojrzenie na Internet w bardziej spersonalizowany sposób, poprzez możliwość dostosowania strony głównej Google do Waszych zainteresowań i upodobań. Teraz udostępniliśmy Wam zaktualizowaną wersję iGoogle, wzbogaconą o nowe gadżety, funkcję czatu i nieco zmieniony wygląd.

Poprzez wprowadzone nowości pragniemy uczynić iGoogle narzędziem jeszcze bardziej użytecznym i łatwym w spersonalizowaniu. Nowe funkcje usługi dadzą Wam więcej możliwości i zastosowań. Widok kanwy, czyli opcja wyświetlania gadżetów w formie pełnoekranowej, umożliwia oglądanie dużych plików wideo, czytanie pełnych tekstów artykułów w formacie RSS, czy też sprawdzanie poczty Gmail bezpośrednio z poziomu strony głównej iGoogle.


Pasek nawigacyjny umieszczony z lewej strony iGoogle umożliwia szybsze poruszanie się między gadżetami, bez potrzeby powracania na stronę główną bądź jedną z zakładek. Za pomocą jednego kliknięcia myszką możecie sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą, przeczytać wiadomości z wybranego serwisu lub zapoznać się z aktualną i szczegółową prognozą pogody.


Również po lewej stronie umieściliśmy funkcję czatu, która pozwala na komunikowanie się ze znajomymi bezpośrednio z iGoogle, bez względu na to, z której karty i jakiego gadżetu korzystacie w danym momencie.

Zmiany, które Wam przedstawiliśmy, zostały wprowadzone w iGoogle na podstawie informacji zwrotnej, jaką otrzymaliśmy od naszych użytkowników i deweloperów gadżetów. Zapewniamy, że iGoogle jest na etapie ciągłego rozwoju i w przyszłości planujemy udostępnić Wam kolejne gadżety i funkcje, które, mamy nadzieję, uczynią je jeszcze lepszą i bardziej interaktywną platformą.

W poprzednim wpisie przedstawiliśmy porady dotyczące optymalizacji pod kątem ruchu. Dziś omówimy typ optymalizacji koncentrujący się na promocji marki.

Co to jest promocja marki?

Promocja marki zazwyczaj odnosi się do wprowadzenia i rozwoju określonej marki w celu wyróżnienia jej na rynku, zwiększenia świadomości jej istnienia, wzbudzenia zaufania klientów i utrzymania ich lojalności, a więc w ostatecznym rozrachunku – zwiększenia wartości firmy. Często nazwy firmy lub marki reprezentują pewien zakres produktów i są z nim kojarzone.
W poprzednim wpisie przedstawiliśmy porady dotyczące optymalizacji pod kątem ruchu. Dziś omówimy typ optymalizacji koncentrujący się na promocji marki.

Co to jest promocja marki?

Promocja marki zazwyczaj odnosi się do wprowadzenia i rozwoju określonej marki w celu wyróżnienia jej na rynku, zwiększenia świadomości jej istnienia, wzbudzenia zaufania klientów i utrzymania ich lojalności, a więc w ostatecznym rozrachunku – zwiększenia wartości firmy. Często nazwy firmy lub marki reprezentują pewien zakres produktów i są z nim kojarzone.

Strategie promocji marki

Tworząc kampanię przeznaczoną dla sieci wyszukiwania Google zazwyczaj opracowuje się listę słów kluczowych blisko powiązanych z danym produktem lub usługą. Dzięki temu użytkownicy, którzy wyszukują odpowiednie hasła, mogą zostać skierowani na stronę produktu. W witrynie może dojść do konwersji, tzn. kupna produktu lub usługi. Natomiast strategia promocji marki w znacznie większym stopniu koncentruje się na rozpowszechnieniu określonego komunikatu.

Kampanie poświęcone promocji marki wymagają listy ukierunkowanych haseł powiązanych z określonym motywem lub pojęciem, nie zaś z produktem lub usługą. Po kliknięciu reklama przeniesie użytkownika do unikatowej mikrowitryny lub witryny promocji marki, zawierającej dodatkowe informacje. Zazwyczaj taka witryna jest tworzona specjalnie w tym celu. Korzyści z dobrze zaprojektowanej kampanii poświęconej promocji marki (szczególnie w sieci wyszukiwania) to:
  • Precyzyjne kierowanie – możliwe będzie promowanie komunikatu związanego z marką wśród użytkowników wyszukujących powiązane z nim hasła.
  • Większy zasięg – zwiększą się możliwości korzystania z nowych okazji reklamowania online i zwrócenia uwagi większej liczby odbiorców na ideę lub komunikat.
  • Połączenie z promocją marki poza internetem – strategia promocji marki w sieci wyszukiwania działa najlepiej w połączeniu z działaniami poza internetem, np. reklamami w czasopismach i telewizji, promocjami itp.
  • Łatwość wdrożenia – podstawowa funkcjonalność AdWords pozostaje bez zmian, wymagana jest jedynie inwestycja w opracowanie koncepcji marki i odzwierciedlenie jej w witrynie.
  • Brak zagrożenia konkurowaniem między własnymi reklamami – ponieważ używane będą słowa kluczowe dotyczące motywu lub pojęcia wiążącego się z marką, a nie produktu lub usługi, nie ma ryzyka, że odbiorą one część ruchu generowanego przez reklamy o dużym współczynniku konwersji.
  • Możliwość śledzenia rezultatów – oczywiście można w łatwy sposób śledzić osiągane wyniki. Raport wyszukiwań ułatwia sprawdzenie, jakie zapytania spowodowały wyświetlenie reklamy i wygenerowały ruch w witrynie poświęconej promocji marki.
Omówmy to na konkretnym przykładzie. Wyobraźmy sobie dostawcę energii elektrycznej, który chce zwrócić uwagę na swoją dbałość o ochronę środowiska. Jego lista ukierunkowanych terminów powiązanych z tą tematyką mogłaby wyglądać tak:

problemy środowiskowe
produkty zielone
ochrona środowiska
zrównoważony rozwój firmy
produkty świadome ekologicznie
ekologiczny styl życia

Aby przyciągnąć odpowiedni ruch do mikrowitryny poświęconej promocji marki, należałoby na bazie takich terminów utworzyć listę bardzo trafnych słów kluczowych i połączyć ją z przyciągającymi uwagę tekstami reklam, np.:

Kwestie środowiska
Martwisz się o naturę?
Dowiedz się, jak lepiej żyć!
SustainableLiving.com

Możesz też rozważyć zastosowanie strategii promocji marki opartej na sponsoringu, organizacji imprez, udziale gwiazd, działalności charytatywnej lub innych motywach przewodnich powiązanych z marką.

Jak można oczekiwać, tego typu strategia promocji marki w sieci wyszukiwania jest najodpowiedniejsza, jeśli Twoja marka jest już powszechnie uznana lub jeśli chcesz, aby zdobyła takie uznanie. Należy pamiętać o konkretnym celu, jaki chce się uzyskać dzięki witrynie poświęconej promocji marki, oraz przestrzegać kluczowych zasad, takich jak kierowanie na wysokiej jakości stronę docelową odpowiednią do reklam i słów kluczowych.

Konkurs SEO to rywalizacja webmasterów i pozycjonerów o pozycje na określoną frazę dla swoich stron. Warunki poszczególnych konkursów mogą się różnic, jednak w większości przypadków, po upływie ustalonej daty wygrywa strona plasująca się najwyżej w wynikach wyszukiwarek. Biorąc udział w konkursach SEO można zapewne poszerzyć swoją wiedzę na temat optymalizacji stron. Webmasterzy, którzy dbają o reputację swojej witryny i nie chcą jej z biegiem czasu utracić, powinni zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, zanim zdecydują się wziąć udział w konkursie SEO.
Konkurs SEO to rywalizacja webmasterów i pozycjonerów o pozycje na określoną frazę dla swoich stron. Warunki poszczególnych konkursów mogą się różnic, jednak w większości przypadków, po upływie ustalonej daty wygrywa strona plasująca się najwyżej w wynikach wyszukiwarek. Biorąc udział w konkursach SEO można zapewne poszerzyć swoją wiedzę na temat optymalizacji stron. Webmasterzy, którzy dbają o reputację swojej witryny i nie chcą jej z biegiem czasu utracić, powinni zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, zanim zdecydują się wziąć udział w konkursie SEO.

W ciągu ostatnich lat odbyło się wiele konkursów SEO w rożnych językach. Większość organizatorów ogłasza wymyśloną frazę, która nie istnieje w potocznej mowie, nie była nigdzie publikowana i nikt jej jeszcze nie szukał. Dobrym przykładem jest niemiecki konkurs na frazę Hommingberger Gepardenforelle (hommnibergerowy kiełb gepardzi), nie istniejący gatunek ryby :-) Dlaczego fikcyjna fraza? Tylko dzięki temu można zapewnić równe szanse dla wszystkich uczestników i zapobiec sytuacji, w której część witryn startuje z wyprzedzeniem. O ile nie są używane metody black hat, Google generalnie nie ma nic przeciwko takim konkursom. Trzeba zaznaczyć jednak, że jeżeli uczestnicy nie uwzględnią naszych rad Google dla Webmasterów, będziemy musieli podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony jakości naszych wyników wyszukiwania. Powodem, dla którego większość takich konkursów nie jest traktowana przez nas jako problem, jest fakt, że jest raczej mało prawdopodobne aby nasi użytkownicy się na nie natknęli.

Nie wszyskie konkursy są jednak nieszkodliwe. Zdarza się, że niektórzy pozycjonerzy usiłują ukryć swoje zamiary pod przykrywką współzawodnictwa i ogłaszają nieprawdziwe konkursy, z często konkurencyjnymi frazami, takimi jak na przykład "kup bardzo tanio przewodnik po gdziekolwiek". Jest bardzo prawdopodobne, że takie frazy były i będą wyszukiwane przez użytkowników Google. Taki konkurs to próba wpłynięcia na nasze wyniki wyszukiwania, która wykracza poza porady Google dla Webmasterów. Ponadto jest możliwe, że witryny, które już plasują się w wynikach na te frazy będą brały udział w konkursie lub wpłyną na jego wyniki. To powoduje, że uczestnicy konkursu nie mogą być pewni równych szans.

Również nie każdy konkurs na fikcyjne frazy musi być zgodny z poradami Google dla webmasterów. Spotkaliśmy się już z przypadkami, gdzie pozycjonerzy łączą pozorowany konkurs z udziałem w programie partnerskim i/lub systemem wymiany linków. W przeszłości podejmowaliśmy już stanowcze kroki w przypadku złudnych konkursów SEO i nie zaprzestaniemy chronić jakość naszego indeksu również w przyszłości.

Tym, którzy zastanawiają się nad zorganizowaniem konkursu SEO, polecam przed ustaleniem zasad przyjrzenie się poradom Google dla Webmasterów. Należy pamiętać, że nie każdy webmaster jest świadom różnicy między metodami pozycjonowania black i white hat. Ważne jest, aby potencjalni uczestnicy konkursu nie ryzykowali reputacji swoich witryn. Równie istotny jest pomysł na frazę, taką której wyszukiwanie po raz pierwszy zwraca zero rezultatów.

Webmasterom zainteresowanym konkursem SEO polecam uważne przeczytanie warunków i zasad udziału w konkursie. Jeżeli frazy konkursowe zwracają wyniki przed rozpoczęciem, zapewne nie ma sensu się angażować w konkurs, który nie jest fair. Również wymóg instalowania skryptów ze strony organizatora lub udziału w programie partnerskim i/lub w systemie wymiany linków jest sygnałem, że taki konkurs wykracza poza porady Google dla Webmasterów. Mając to na uwadze, każdy webmaster może podjąć decyzję o wzięciu udziału będąc świadomym ryzyka dla reputacji swojej witryny. Tych, którzy nie są do końca zdecydowani, zapraszam do dyskusji na ten temat na polskim forum Google dla Webmasterów.

Zdarza Ci się zastanawiać, czy Twoja reklama jest naprawdę wyświetlana? A jeśli reklama została odrzucona, zapewne chcesz poznać tego dokładny powód.

W koncie AdWords są dostępne dwa bezpłatne narzędzia, które mogą okazać się przydatne: Narzędzie podglądu reklamy i narzędzie Odrzucone reklamy.
Zdarza Ci się zastanawiać, czy Twoja reklama jest naprawdę wyświetlana? A jeśli reklama została odrzucona, zapewne chcesz poznać tego dokładny powód.

W koncie AdWords są dostępne dwa bezpłatne narzędzia, które mogą okazać się przydatne: Narzędzie podglądu reklamy i narzędzie Odrzucone reklamy.

Narzędzie podglądu reklamy

Narzędzie podglądu reklamy pozwala sprawdzić, jak użytkownicy widzą Twoje ogłoszenie na stronie wyników wyszukiwania Google.

Zachęcamy do używania Narzędzia podglądu reklamy, a nie do wyszukiwania reklam bezpośrednio w wyszukiwarce Google. Wielokrotne wyszukiwanie reklamy może wpłynąć na jej pozycję na stronie wyników wyszukiwania Google z powodu naliczenia dodatkowych wyświetleń i braku kliknięć, a tym samym obniżenia współczynnika klikalności. Użycie Narzędzia podglądu reklamy gwarantuje, że skuteczność i statystyki reklam nie ulegną zmianie.

Aby przeprowadzić wyszukiwanie testowe za pomocą Narzędzia podglądu reklamy, wykonaj następujące czynności:
1. Przejdź na stronę http://www.google.pl/adpreview.
2. Wprowadź słowo kluczowe.
3. Podaj domenę Google, na przykład google.pl.
4. Wybierz język wyświetlania.
5. Wybierz lokalizację. Możesz ją wybrać z rozwijanego menu lub wprowadzić współrzędne geograficzne.
6. Kliknij polecenie Podgląd reklam.

Jeśli Twoja reklama nie będzie widoczna, użyj Narzędzia diagnostyki reklam, aby sprawdzić, czemu nie jest ona wyświetlana. Jednym z powodów niewyświetlania reklamy może być jej odrzucenie. W takim wypadku możesz uzyskać więcej informacji, używając narzędzia Odrzucone reklamy.

Narzędzie Odrzucone reklamy

Narzędzie Odrzucone reklamy umożliwia sprawdzenie przyczyn odrzucenia ogłoszenia. Pozwala ono na przejrzenie reklamy, jej lokalizacji, przyczyny odrzucenia, sugestii poprawek oraz daty odrzucenia. Należy pamiętać, że narzędzie to nie wskazuje stanu reklam ani słów kluczowych oczekujących na zatwierdzenie.

Aby użyć narzędzia Odrzucone reklamy:

1. Zaloguj się do konta AdWords na stronie https://adwords.google.pl.
2. Kliknij w zakładkę „Narzędzia” i wybierz „Więcej narzędzi”.
3. Kliknij w pozycję „Odrzucone reklamy” w sekcji „Analiza efektywności reklam”.
4. Kliknij w link „Edytuj reklamę” w kolumnie na prawym skraju tabeli.. Reklamę można będzie edytować w odpowiedniej grupie reklam. Po zapisaniu reklama zostanie automatycznie przesłana do sprawdzenia.

Aby uzyskać więcej informacji na temat przyczyn odrzucenia reklamy, kliknij w pozycję „Szczegóły” w kolumnie Przyczyny odrzucenia. Ponadto w razie odrzucenia reklamy wyślemy do Ciebie wiadomość e-mail, o ile nie wyłączyłeś funkcji otrzymywania powiadomień.

Więcej informacji na temat narzędzia Odrzucone reklamy znajdziesz w naszym Centrum Pomocy AdWords.

Pamiętacie, jak w październiku zeszłego roku ogłosiliśmy konkurs Google Online Marketing Challenge? Dzisiaj z ogromną przyjemnością ogłaszamy oficjalne wyniki miesięcznych zmagań studentów, w których zespół studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie został europejskim zwycięzcą konkursu ...
Pamiętacie, jak w październiku zeszłego roku ogłosiliśmy konkurs Google Online Marketing Challenge? Dzisiaj z ogromną przyjemnością ogłaszamy oficjalne wyniki miesięcznych zmagań studentów, w których zespół studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie został europejskim zwycięzcą konkursu!

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło ponad 2000 studentów z 57 krajów. Zespoły uczelniane otrzymały ekwiwalent 200 USD z przeznaczeniem na reklamę w programie Google AdWords™. Ich zadaniem było nawiązanie współpracy z lokalną firmą i opracowanie dla niej skutecznej kampanii marketingowej w internecie. Konieczne było przygotowanie strategii, przeprowadzenie kampanii, przeanalizowanie wyników i przedstawienie firmie rekomendacji działań w przyszłości.

Zespoły miały trzy tygodnie na zaprojektowanie i wdrożenie strategii, a następnie przesłanie raportu o kampanii do międzynarodowego jury składającego się z autorytetów akademickich z renomowanych uczelni na świecie. Specjalny algorytm Google stworzył ranking 150 czołowych zespołów z całego świata, uwzględniający efekty kampanii w zwiększaniu liczby kliknięć prowadzących do witryny, a także wartości konwersji i aktywności na stronie. Zgłoszenia 15 najlepszych zespołów, wśród nich aż dwóch z warszawskiej SGH, poddano ostatecznej ocenie jury.

Zwycięski zespół z SGH, w skład którego wchodzą Agata Rundo, Karolina Szmit, Marta Grzymała, Tomasz Nowiński i Karol Milewski, współpracował z firmą sprzedającą soczewki kontaktowe.

"Udział w projekcie uświadomił nam, jak skutecznym i niedrogim narzędziem w dotarciu do klientów jest internet. Drużyna SGH przygotowała naprawdę efektywną kampanię. Dzięki niej zostaliśmy dostrzeżeni w internecie i zanotowaliśmy spory wzrost liczby odwiedzin, które często przekładały się na zakup. Do tej pory koncentrowaliśmy się na sprzedaży soczewek kontaktowych jedynie w naszym salonie, obecnie dużą część sprzedaży w soczewki.me przeprowadzamy online. Bardzo ciekawy był aspekt geotargetowania jednej z części kampanii, który pozwolił skupić się na przyciągnięciu klientów z Warszawy, gdzie działa salon optyczny i soczewki zamówione przez internet można odebrać osobiście", powiedział Jakub Jasiński, właściciel sklepu soczewki.me

Karolina Szmit z zespołu SGH komentuje: „Google Online Marketing Challenge był dla nas znakomitą okazją do wykorzystania zdobytej na uczelni wiedzy w praktyce, a także do poznania narzędzia Google AdWords oraz specyfiki marketingu internetowego. Naszym zadaniem było nawiązanie współpracy z wybranym lokalnym przedsiębiorstwem, opracowanie i realizacja kampanii oraz interpretacja jej wyników, a także przygotowanie rekomendacji dalszych działań w internecie. Dzięki temu zdobyliśmy cenne doświadczenia i wiele praktycznych umiejętności, które na pewno wykorzystamy w przyszłości”.

Gratulujemy raz jeszcze zwycięskiej ekipie i zapraszamy na stronę http://www.google.com/onlinechallenge/2009results.html gdzie podajemy pełną listę tegorocznych finalistów.

W tym tygodniu przyjrzymy się bliżej karcie Słowa kluczowe w nowym interfejsie AdWords.

Co nowego?

Podobnie jak w poprzednim interfejsie, na karcie Słowa kluczowe możecie dodawać, edytować i usuwać słowa kluczowe. W nowym interfejsie zarządzanie słowami kluczowymi jest jednak szybsze i bardziej zaawansowane. Przede wszystkim karta Słowa kluczowe jest teraz dostępna na każdym poziomie konta, co umożliwia wyświetlanie na jednej liście słów kluczowych z całej kampanii lub nawet z całego konta. Przydaje się to np. podczas identyfikowania najskuteczniejszych słów kluczowych konta.
W tym tygodniu przyjrzymy się bliżej karcie Słowa kluczowe w nowym interfejsie AdWords.

Co nowego?

Podobnie jak w poprzednim interfejsie, na karcie Słowa kluczowe możecie dodawać, edytować i usuwać słowa kluczowe. W nowym interfejsie zarządzanie słowami kluczowymi jest jednak szybsze i bardziej zaawansowane. Przede wszystkim karta Słowa kluczowe jest teraz dostępna na każdym poziomie konta, co umożliwia wyświetlanie na jednej liście słów kluczowych z całej kampanii lub nawet z całego konta. Przydaje się to np. podczas identyfikowania najskuteczniejszych słów kluczowych konta.

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że możecie teraz wprowadzać zmiany w słowach kluczowych bezpośrednio na dowolnej karcie Słowa kluczowe. Przykładowo można zmieniać typ dopasowania słowa kluczowego, klikając w nie i wybierając żądany typ dopasowania z rozwijanego menu.


Ponadto z dowolnego poziomu karty możecie teraz wstrzymać lub włączyć, zmienić stawkę lub edytować słowo kluczowe. Jeśli chcecie wprowadzić zmiany w wielu słowach kluczowych jednocześnie, możecie zastosować edycję zbiorczą. Wybierzcie słowa kluczowe, które chcecie edytować, a następnie kliknijcie przycisk Edycja, znajdujący się u góry tabeli.

Przydatną funkcją edycji zbiorczej jest przycisk Skopiuj do wszystkich wierszy, umożliwiający zmianę stawek dla wielu słów kluczowych jednocześnie. Po kliknięciu przycisku, stawka zostanie skopiowana do wszystkich wybranych słów kluczowych. Kopiować można także zmiany stanu słowa kluczowego lub docelowych adresów URL.


Wszystkie nowe sposoby pracy ze słowami kluczowymi

Na karcie Słowa kluczowe znajduje się wiele funkcji, które omówiliśmy w ostatnich tygodniach. Jeśli chcecie szybko edytować słowa kluczowe, pamiętajcie, że macie do dyspozycji skróty klawiaturowe. Możecie także użyć opcji dostosowywania kolumn, aby zapoznać się ze strategicznymi z Waszego punktu widzenia danymi. Możecie oczywiście również filtrować słowa kluczowe, co jest szczególnie przydatne podczas analizowania wszystkich słów kluczowych konta.

Kolejną funkcją, jaką możecie wypróbować na karcie Słowa kluczowe, jest podział. Klikając przycisk Filtr i widoki i wybierając opcję Podziel według typu dopasowania wyszukiwanych haseł, możecie wyświetlić skuteczność każdego słowa kluczowego z podziałem na dopasowanie przybliżone, do wyrażenia i ścisłe.

Raport wyszukiwanych haseł

W nowym interfejsie dostęp do Raportu wyszukiwanych haseł można uzyskać bezpośrednio z karty Słowa kluczowe.

Jak wiecie, raport ten pokazuje hasła, które spowodowały wyświetlenia Waszych reklam. Aby go zobaczyć, wybierzcie dowolne słowa kluczowe i kliknijcie opcję Zobacz wyszukiwane hasła, a następnie Wybrane. Oprócz listy wyszukiwanych haseł, wyświetlone zostaną również takie dane, jak współczynnik klikalności (czyli CTR) oraz konwersji.

Ale to nie koniec usprawnień, które dla Was przygotowaliśmy: możecie teraz wprowadzać zmiany w koncie bezpośrednio z poziomu raportu! Przykładowo, jeśli zauważycie skuteczne hasło, którego nie ma jeszcze w Waszej kampanii, możecie od razu dodać je do wybranej grupy reklam. Wystarczy kliknąć polecenie Dodaj jako słowo kluczowe. Można także określić stawkę i typ dopasowania dla wybranego słowa. Jeśli natomiast zobaczycie wyszukiwane hasło, które nie powinno powodować wyświetlania Waszej reklamy, możecie dodać je jako wykluczające słowo kluczowe. Pamiętajcie jednak, że przed wykluczeniem słowa najlepiej poczekać na zgromadzenie odpowiedniej liczby danych. W przeciwnym razie, możecie stracić wartościowy dla Waszej witryny ruch.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego wideo, w którym omawiamy nowe możliwości optymalizacji w nowym interfejsie AdWords:



Co myślicie o nowym interfejsie?

Przekazaliście nam już wiele cennych opinii na temat ulepszeń, które chcielibyście znaleźć w nowym interfejsie, takich jak np. łatwiejsze zarządzanie siecią partnerską, czy szybsza nawigacja po koncie.

Nieustannie wprowadzamy zmiany w nowym interfejsie AdWords, opierając się na Waszych cennych uwagach. Będziemy wdzięczni za komentarze, które możecie przesyłać do nas za pomocą linku Wyślij swoją opinię znajdującego się w górnym rogu konta.

Wasza witryna internetowa to coś więcej niż tylko ruch na stronie, CPC czy CTR... To przede wszystkim interakcja z użytkownikami, a wiedza na temat ich zachowań jest bezcenna. Dlatego zapewne większość z Was korzysta z Google Analytics by uzyskać odpowiedzi na trudne pytania dotyczące użytkowników witryny i ich zachowań oraz zwrotu z inwestycji w działania marketingowe online. Być może również regularnie generujecie wybrane raporty, by zgłębić wiedzę na temat potencjalnych klientów. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak wykorzystać Google Analytics by zoptymalizować Google AdWords?
Wasza witryna internetowa to coś więcej niż tylko ruch na stronie, CPC czy CTR... To przede wszystkim interakcja z użytkownikami, a wiedza na temat ich zachowań jest bezcenna. Dlatego zapewne większość z Was korzysta z Google Analytics by uzyskać odpowiedzi na trudne pytania dotyczące użytkowników witryny i ich zachowań oraz zwrotu z inwestycji w działania marketingowe online. Być może również regularnie generujecie wybrane raporty, by zgłębić wiedzę na temat potencjalnych klientów. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak wykorzystać Google Analytics by zoptymalizować Google AdWords?

Czego możecie się dowiedzieć
  • Jeśli chcecie lepiej zrozumieć zachowanie klientów, możecie wykorzystać wyszukiwarkę wewnątrz strony by dowiedzieć się jakich dokładnie informacji poszukują użytkownicy odwiedzający Waszą witrynę, a następnie dalej ulepszyć kampanie w sieci wyszukiwania Google dzięki uzyskanym informacjom.
  • A może chcecie zwiększyć zasięg reklamy, tworząc kampanię kierowaną na wybrane strony, czyli tak zwane miejsca docelowe? Tylko jak wybrać te strony?
  • Sprzedajecie kwiaty, meble lub czekoladki? Zastanawiacie się czy oferowane przez Was produkty cieszyłyby się popularnością za granicą? Chcielibyście rozszerzyć działalność, bo przecież w Internecie nie ma już tak naprawdę granic? No dobrze, ale jak wybrać kraje ekspansji?
Filmy Edukacyjne

Jeśli chcecie uzyskać odpowiedzi na postawione powyżej pytania, dowiedzieć się więcej o tym, jak wykorzystać wybrane raporty w celu zoptymalizowania działań reklamowych AdWords oraz jak podążać za pojawiającymi się możliwości biznesowymi, obejrzyjcie specjalnie dla Was przygotowaną serię filmów edukacyjnyh „AdWords & Analytics”. Znajdziecie je tutaj.

Dowiedzcie się w łatwy sposób, jak dzięki aplikacji Analytics tworzyć bardziej precyzyjnie kierowane reklamy, wzmocnić inicjatywy marketingowe i rozwijać Wasz biznes. Serdecznie zapraszamy.

Czy Wasi klienci udali się na wakacje i macie w związku z tym trochę więcej czasu niż zazwyczaj? Zachęcamy do efektywnego wykorzystania sezonu letniego i wzięcia udziału w kolejnym cyklu bezpłatnych seminariów internetowych AdWords ...
Czy Wasi klienci udali się na wakacje i macie w związku z tym trochę więcej czasu niż zazwyczaj? Zachęcamy do efektywnego wykorzystania sezonu letniego i wzięcia udziału w kolejnym cyklu bezpłatnych seminariów internetowych AdWords!

Co nowego w tym kwartale?

Mimo sezonu ogórkowego, nie próżnowaliśmy i przygotowaliśmy dla Was jak zwykle kilka zupełnie nowych prezentacji takich jak:

- Nowy interfejs AdWords
- Potencjał AdWords w sezonie jesiennym
- Konfiguracja konta Analytics

Na te i inne sesje możecie zapisywać się na stronie z Kalendarzem.

Kto za tym stoi?

W związku z tym, że już od prawie roku regularnie spotykamy się z Wami podczas seminariów, chcielibyśmy przedstawić Wam nasz zespół z Dublina


oraz Wrocławia


Seminaria internetowe? A co to jest?

Jeżeli nie braliście jeszcze udziału w naszych szkoleniach online, to przygotowaliśmy dla Was krótkie wideo, podczas którego wyjaśniamy, czym są takie seminaria oraz jak się na nie zarejestrować.



Do usłyszenia!

Na początek omówmy podstawowe założenia. Właściciel każdej witryny dąży do tego, aby jak największa liczba użytkowników dokonywała „konwersji”, np. kupując produkt lub usługę czy wysyłając zapytanie ofertowe. Właściciele, którzy generują ruch dzięki płatnym reklamom online, będą chcieli się upewnić, że wydatki są opłacalne i generują zysk. W niniejszym poście opisujemy, jak skonfigurować ten ważny element śledzenia w usłudze Analytics. W kolejnych wpisach dokładniej omówimy funkcje zaawansowane i przedstawimy sposoby interpretacji dostępnych raportów.
Na początek omówmy podstawowe założenia. Właściciel każdej witryny dąży do tego, aby jak największa liczba użytkowników dokonywała „konwersji”, np. kupując produkt lub usługę czy wysyłając zapytanie ofertowe. Właściciele, którzy generują ruch dzięki płatnym reklamom online, będą chcieli się upewnić, że wydatki są opłacalne i generują zysk. W niniejszym poście opisujemy, jak skonfigurować ten ważny element śledzenia w usłudze Analytics. W kolejnych wpisach dokładniej omówimy funkcje zaawansowane i przedstawimy sposoby interpretacji dostępnych raportów.

Co to jest cel/konwersja?

W celu śledzenia ROI (zwrotu z inwestycji) witryny należy zdefiniować cele lub konwersje. Cel to działanie, na którego wykonaniu przez użytkowników zależy posiadaczowi witryny. Przykładowe cele to zakup, pobranie dokumentu lub subskrypcja biuletynu.

Jak skonfigurować cele?

Dzięki Google Analytics można bez trudu skonfigurować cele i sprawdzić, jak często użytkownicy je realizują (czyli dokonują konwersji w witrynie). Jaki procent użytkowników, którzy przejdą do Twojej strony głównej, dokonuje na przykład zakupu oferowanych przez Ciebie produktów lub usług? Można też określić kroki prowadzące do celu (np. zakupu lub potencjalnej sprzedaży) i sprawdzać, ilu użytkowników wykonuje te kroki. Kroki takie nazywane są ścieżką. W koncie Google Analytics można utworzyć maksymalnie 4 cele na profil. Po ustawieniu celu, odpowiednie dane zaczną być podawane w koncie Google Analytics w raporcie „Cele”.

Więcej informacji na temat konfigurowania celów można znaleźć pod adresem http://www.google.com/support/googleanalytics/bin/answer.py?answer=55515&utm_id=cr&hl=pl.

Jak śledzić transakcje e-commerce?

Jeśli w Twojej witrynie używany jest koszyk na zakupy przechowywany na serwerach Twojej domeny lub witryny innej firmy, za pomocą Google Analytics możesz śledzić wszystkie transakcje i importować wartości dotyczące konwersji do raportów Google Analytics. Wymaga to dodania odpowiedniego fragmentu kodu do stron powiązanych z koszykiem na zakupy oraz włączenia opcji „Śledzenie działań e-commerce” w ustawieniach profilu. Poniżej znajdują się linki do informacji na temat sposobu wykonania tych zadań.

Włączanie e-commerce: http://www.google.com/support/googleanalytics/bin/answer.py?hl=pl&answer=55528.

Śledzenie koszyków na zakupy zewnętrznych firm: http://www.google.com/support/googleanalytics/bin/answer.py?answer=55532&hl=pl.

Po skonfigurowaniu śledzenia uzyskasz dostęp do szczegółowych informacji na temat wielkości przychodów generowanych przez poszczególne słowa kluczowe i wyszukiwane hasła, czy to płatne, czy też nie. Zobaczysz też, które wyszukiwarki kierują do Twojej witryny klientów generujących największe zyski.

Jak śledzić ROI z AdWords w Google Analytics?

Jeśli jesteś reklamodawcą AdWords, możesz połączyć konta Google Analytics i AdWords, zamiast logować się na każde z nich osobno. Po połączeniu z kontem AdWords, usługa Analytics będzie automatycznie śledzić zachowanie użytkowników odwiedzających witrynę po kliknięciu reklam AdWords, co umożliwi określenie zwrotu z inwestycji uzyskiwanego dzięki kampaniom AdWords. Sprawdzając, które obszary konta AdWords wymagają optymalizacji, możesz uzyskać ogromny wzrost liczby konwersji.

Więcej informacji na temat łączenia kont Google Analytics i AdWords można uzyskać na stronie: http://www.google.com/support/googleanalytics/bin/answer.py?hl=pl&answer=55507.

Skomentuj artykuł na Forum Pomocy AdWords.

Równo czterdzieści lat temu, 20 lipca 1969, cały świat patrzył, jak załoga Apollo 11 stawiała pierwsze kroki na powierzchni Księżyca.

Aby uczcić to historyczne wydarzenie, postanowiliśmy dodać interaktywny, trójwymiarowy atlas naszego jedynego naturalnego satelity do opcji dostępnych w ...
Równo czterdzieści lat temu, 20 lipca 1969, cały świat patrzył, jak załoga Apollo 11 stawiała pierwsze kroki na powierzchni Księżyca.

Aby uczcić to historyczne wydarzenie, postanowiliśmy dodać interaktywny, trójwymiarowy atlas naszego jedynego naturalnego satelity do opcji dostępnych w Google Earth 5.0.
By wybrać się na Księżyc z Google Earth wystarczy otworzyć najnowszą wersję programu i zmienić tryb na widok księżycowy, klikając ikonę planety w górnym pasku narzędzi.


Więcej informacji znajdziecie na stronie http://earth.google.com/moon

Nasza najnowsza premiera jest rezultatem ciągłej współpracy z Centrum Badawczym NASA imienia Josepha Amesa, zapoczątkowanej w listopadzie 2006 roku, kiedy to podpisaliśmy porozumienie Space Act Agreement z naszym sąsiadem z Doliny Krzemowej, znajdującym się w kalifornijskim Moffett Field.

Nowy dodatek pozwoli Wam między innymi na:
  • eksplorację wirtualnego księżycowego krajobrazu
  • udanie się na wycieczkę z astronautami Buzzem Aldrinem (Apollo 11) i Jackiem Schmittem (Apollo 17)
  • zapoznanie się z najnowszymi projektami łazików biorących udział w konkursie Google Lunar X-PRIZE
  • oglądanie panoramicznych zdjęć w wysokiej rozdzielczości oraz dotychczas niepublikowanych filmów z powierzchni Księżyca
Mapa Księżyca w Google Earth wykorzystuje topografię naturalnego satelity ziemi opracowaną na podstawie najświeższych danych zebranych przez misję Kaguya zorganizowaną przez Japońską Agencję Kosmiczną JAXA i Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii NAOJ.

Realistyczny, trójwymiarowy obraz Księżyca w Google Earth pozwoli Wam odkryć na nowo najważniejsze momenty w historii eksploracji naszego naturalnego satelity. Księżyc jeszcze nigdy nie był tak blisko!

Apollo 11

Apollo 15

Księżyc w Google Earth udostępnia Wam dodatkowo nowe warstwy:
  • Wybrane zdjęcia satelitarne (Featured Satellite Imagery) — obrazy satelitarne oraz szczegółowe opisy wybranych obszarów Księżyca pochodzące z programu „Księżycowe Zdjęcie Tygodnia” Uniwersytetu Stanu Arizona

  • Zdjęcia z pojazdów kosmicznych (Spacecraft Imagery) — wybrane zdjęcia wykonane kamerą pomiarową misji Apollo, Clementine oraz Lunar Orbiter

  • Misje Apollo (Apollo Missions) — podróż w czasie do epoki Apollo i miejsc lądowania misji Apollo 11-17. Można tu oglądać panoramiczne zdjęcia i niepublikowane wcześniej filmy udostępnione przez Spacecraft Films, a także poczytać o miejscach, które astronauci odwiedzili podczas wypraw na Księżyc

  • Wycieczki z przewodnikiem (Guided Tours) — wycieczki (z narracją) po powierzchni Księżyca z astronautami Apollo Buzzem Aldrinem (Apollo 11) i Harrisonem H. „Jackiem” Schmittem (Apollo 17)

  • Mapy historyczne (Historic Maps) — geologiczne i topograficzne mapy Księżyca z czasów misji Apollo, które były używane przez kontrolę lotu podczas podróży na Księżyc

  • Ludzkie artefakty (Human Artifacts) — informacje o różnego rodzaju sprzęcie badawczym, który ludzie pozostawili na Księżycu, oraz informacje o tym, gdzie można je dziś znaleźć. Przedmioty pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, byłego Związku Radzieckiego, Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Indii. Niektóre z nich są przedstawione jako modele 3D
Na zakończenie zachęcamy do obejrzenia demo produktu z wstępną prezentacją Harissona H. Schmitta, astronauty Apollo 17.



Jednym z celów optymalizacji kampanii AdWords jest zwiększenie ruchu w witrynie.

Korzyści z przyciągnięcia dodatkowego ruchu do witryny to m.in. potencjalnie większa liczba konwersji (wyższa sprzedaż, więcej potencjalnych klientów, rejestracji itp.) oraz wzrost świadomości istnienia Twojej firmy i oferowanych przez nią produktów i usług. Co można zrobić, aby poprawić ruch w witrynie?
Jednym z celów optymalizacji kampanii AdWords jest zwiększenie ruchu w witrynie.

Korzyści z przyciągnięcia dodatkowego ruchu do witryny to m.in. potencjalnie większa liczba konwersji (wyższa sprzedaż, więcej potencjalnych klientów, rejestracji itp.) oraz wzrost świadomości istnienia Twojej firmy i oferowanych przez nią produktów i usług. Co można zrobić, aby poprawić ruch w witrynie?

1. Wyszukanie trafnych odmian słów kluczowych

Jeśli chcesz zwiększyć ruch w witrynie, używaj bardziej ogólnych (lecz ciągle trafnych) słów kluczowych opisujących Twoje produkty lub usługi. Możesz dodać odmiany słów w liczbie pojedynczej i mnogiej, a także synonimy, numery produktów i powiązane zwroty potoczne, dzięki czemu Twoje reklamy będą wyświetlane częściej. Możesz też wypróbować Narzędzie propozycji słów kluczowych, które ułatwia znalezienie możliwych słów haseł i pomaga określić, jak dużego ruchu można oczekiwać w przypadku każdego z nich.

2. Zmiana organizacji grup reklam – przeniesienie słów kluczowych generujących dużą liczbę wyświetleń do nowych grup

Wielu reklamodawców ignoruje znaczenie, jakie ma dopasowanie tekstów reklam do słów kluczowych. Aby dodatkowo zwiększyć skuteczność kampanii, określ, które hasła generują szczególnie dużą liczbę wyświetleń i przenieś je do osobnych grup reklam. Następnie w obrębie tych grup dostosuj reklamy do słów kluczowych, włączając te wyrażenia w tytuły lub teksty reklam. Prawdopodobnie zwiększy to liczbę kliknięć bez wpływania na liczbę wyświetleń, co podwyższy współczynnik klikalności (CTR).

3. Korzystanie z właściwych opcji dopasowywania słów kluczowych

W przypadku optymalizacji nastawionej na zwiększenie ruchu należy zazwyczaj korzystać przede wszystkim z opcji dopasowania przybliżonego zamiast dopasowania do wyrażenia lub ścisłego.

W przypadku dopasowania przybliżonego, słowo kluczowe umożliwia dotarcie do szerszej grupy odbiorców oraz powoduje wyświetlenie reklamy we wszystkich możliwych wynikach wyszukiwania tego lub podobnego słowa kluczowego. Oznacza to, że reklama będzie wyświetlana nawet, jeśli:
  • zapytanie zawiera inne słowa,
  • poszczególne słowa w zapytaniu mają inną kolejność niż w słowie kluczowym,
  • zapytanie jest podobne do słowa kluczowego. Dotyczy to również form liczby mnogiej i synonimów.
Słowa kluczowe w dopasowaniu przybliżonym ułatwiają dotarcie do użytkowników wyszukujących hasła blisko powiązane z Twoimi produktami. Udoskonalony niedawno raport „wyszukiwane hasła” może ułatwić Ci zidentyfikowanie zapytań, które spowodowały wyświetlenie reklamy, oraz dodanie ich do grupy reklam.

4. Rozszerzenie grupy odbiorców

Możesz rozważyć rozszerzenie grupy odbiorców dzięki dostosowaniu kierowania na lokalizację w taki sposób, aby objąć nim wszystkie regiony lub kraje, gdzie prowadzisz działalność. Jeśli działasz międzynarodowo, wybierz odpowiednie ustawienia kierowania na lokalizację. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku Twoja witryna powinna być także dostępna w różnych wersjach językowych. Możesz też zmienić ustawienia kierowania na język, zaznaczając języki używane w krajach, w których wyświetlane są Twoje reklamy.

Przykład: jeśli jako język docelowy Twojej kampanii międzynarodowej ustawiono angielski, a ustawienie kierowania na lokalizację to „Wszystkie kraje”, reklamy będą wyświetlane użytkownikom na całym świecie, mającym w ustawieniach językowych przeglądarki włączony język angielski.

Możesz też użyć sieci partnerskiej Google, aby uzyskać dodatkowe wizyty od użytkowników przeglądających witryny partnerskie Google w sieci. Jeśli jeszcze nie reklamujesz się w sieci partnerskiej, po prostu zmień ustawienia kampanii, włączając automatyczne miejsca docelowe.

5. Dostosowanie budżetu dziennego

Nie należy też zapominać o regularnym monitorowaniu kampanii zawierających najważniejsze słowa kluczowe i sprawdzaniu, czy nie wyczerpują lub nie przekraczają one Twojego budżetu dziennego. Jeśli tak się dzieje, możesz rozważyć przeniesienie tych słów kluczowych do nowej kampanii (a nie tylko do nowej grupy reklam), co pozwoli Ci kontrolować jej budżet dzienny. Możesz podnieść go do odpowiadającego Ci poziomu, by uzyskiwać dzięki tym słowom kluczowym maksymalną liczbę kliknięć.

Możesz dodatkowo zoptymalizować teksty reklam i słowa kluczowe oraz podnieść maksymalną stawkę CPC wybranych haseł, co dodatkowo zwiększy Twój Wynik Jakości i pozwoli uzyskać wyższe pozycje w rankingu reklam. Reklamy znajdujące się na wyższych pozycjach z reguły uzyskują więcej kliknięć, czego efektem jest większy ruch w Twojej witrynie.

W kolejnym wpisie przyjrzymy się bliżej innej strategii optymalizacji, skoncentrowanej na promocji marki.

Jakiś czas temu na oficjalnym blogu Analytics pojawiła się informacja o niedawnych zmianach w sposobie raportowania kosztów z konta AdWords do konta Analytics.

Informacja jest ważna dla użytkowników, którzy spełniają trzy poniższe warunki ...
Jakiś czas temu na oficjalnym blogu Analytics pojawiła się informacja o niedawnych zmianach w sposobie raportowania kosztów z konta AdWords do konta Analytics.

Informacja jest ważna dla użytkowników, którzy spełniają trzy poniższe warunki:
  • mają połączone konta AdWords i Analytics oraz
  • mają włączone automatyczne tagowanie linków w koncie AdWords oraz
  • nie mają zastosowanych danych o kosztach AdWords w koncie Analytics
Ci z Państwa, którzy nie znajdują się w opisanej powyżej sytuacji nie muszą czytać naszego posta.

W marcu zostały wprowadzone zmiany w sposobie importowania danych o kosztach z AdWords do Analytics w celu poprawienia bezpieczeństwa oraz by zapewnić większą wygodę i kontrolę użytkownikom.

Rozesłaliśmy wtedy wiadomości do administratorów kont Analytics, których dotyczyła zmiana (tj. konta miały włączone automatyczne tagowanie linków i/lub nie miały zastosowanych danych o kosztach na wszytkich lub niektórych profilach konta Analytics). W wiadomości prosiliśmy o połączenie kont AdWords i Analytics oraz o zastosowanie danych o kosztach na wszystkich połączonyh kontach. Taki sposób łączenia kont AdWords i Analytics jest nadal sprawdzoną dobrą metodą działania, którą polecamy.

Marcowa zmiana sprawiła, że ruch z otagowanych reklam AdWords, które nie miały zastosowanych danych o kosztach w koncie Analytics, był raportowany jako ruch bezpośredni.

Obecnie zostało to zmienione i Google Analytics rozpoznaje ruch z otagowanych reklam AdWords bez danych o kosztach jako źródło=google i medium=cpc.

Zmiana ta dotyczy tylko niewielkiej części użytkowników, ale jeśli są Państwo w tej grupie, od 9:00 rano 18 czerwca mogli Państwo zauważyć spadek bezpośrednich odwiedzin i odpowiedni wzrost ruchu z AdWords. Zwracamy uwagę, iż ruch z organicznych wyników wyszukiwania i ruch z innych kampanii reklamowych niż AdWords nie jest objęty zmianami.

Więcej informacji na ten temat znajduje się w Centrum Pomocy w artykule o importowaniu danych o kosztach AdWords.

W dzisiejszym wydaniu Czwartków z nowym interfejsem zajmiemy się opcją dostosowywania kolumn w Waszym koncie AdWords. Funkcja ta pozwala na skuteczniejsze zarządzanie kampaniami; dzięki niej można uzyskać szybki dostęp do strategicznych z punktu widzenia firmy danych.
W dzisiejszym wydaniu Czwartków z nowym interfejsem zajmiemy się opcją dostosowywania kolumn w Waszym koncie AdWords. Funkcja ta pozwala na skuteczniejsze zarządzanie kampaniami; dzięki niej można uzyskać szybki dostęp do strategicznych z punktu widzenia firmy danych.

Jak zacząć?

Aby rozpocząć, kliknijcie przycisk Filtr i widoki, a następnie wybierzcie polecenie Dostosuj kolumny.


Wyświetlone zostaną kolumny, które możecie dodać lub usunąć.


Po lewej stronie znajdują się dane podzielone na dwie grupy: Skuteczność oraz Konw. (skrót od słowa Konwersje). Pamiętajcie, że kolumny konwersji zostaną wyświetlone tylko wtedy, gdy w koncie AdWords włączona jest opcja śledzenia konwersji. Możecie szybko wybrać poszczególne kolumny, zaznaczając pole obok ich nazwy.

Szare i zielone

Przyjrzyjmy się teraz prawej stronie pola, czyli sekcji Podgląd. Zauważycie, że niektóre kolumny są szare, a inne zielone. Szare kolumny będą zawsze wyświetlane, jako domyślne ustawienie konta. Zielone kolumny to natomiast dane, o których wyświetlaniu sami decydujecie. Możecie zmienić ich kolejność wyświetlania poprzez kliknięcie i przeciągnięcie. Ta funkcja jest przydatna podczas porównywania takich danych, jak np. średni koszt kliknięcia oraz średnia pozycja.


Pamiętajcie, że na różnych kartach konta AdWords wyświetlane są różne kolumny, w zależności od danych przedstawianych na każdej karcie. Przykładowo kolumna Wynik Jakości pojawia się na karcie Słowa kluczowe, ale nie ma jej na karcie Kampanie.

Życzymy powodzenia w testowaniu tej nowej opcji!

W maju zeszłego roku udostępniliśmy nową usługę związaną z OpenSocial - Google Friend Connect. Friend Connect, czyli Sieć Znajomych, integruje w sobie usługi logowania, sieci społecznościowych, ujednoliconych profili oraz obsługę kanałów RSS/Atom, tworząc przystępną dla każdego platformę społecznościową, gotową do zastosowania na każdej stronie internetowej. W ciągu ostatniego roku ponad pięć milionów użytkowników skorzystało z aplikacji Sieć Znajomych. Dziś udostępniamy tę usługę w języku polskim oraz 46-ciu innych językach.
W maju zeszłego roku udostępniliśmy nową usługę związaną z OpenSocial - Google Friend Connect. Friend Connect, czyli Sieć Znajomych, integruje w sobie usługi logowania, sieci społecznościowych, ujednoliconych profili oraz obsługę kanałów RSS/Atom, tworząc przystępną dla każdego platformę społecznościową, gotową do zastosowania na każdej stronie internetowej. W ciągu ostatniego roku ponad pięć milionów użytkowników skorzystało z aplikacji Sieć Znajomych. Dziś udostępniamy tę usługę w języku polskim oraz 46-ciu innych językach.
Teraz właścicieli witryn dzieli zaledwie kilka kroków od zamieszczenia kodu Sieci znajomych Google na swojej stronie. Sieć znajomych umożliwia aktywizowanie i umacnianie społeczności osób odwiedzających witrynę dzięki wzbogaceniu jej o funkcje społecznościowe - a to wszystko bez najmniejszej potrzeby znajomości języka kodowania. Wystarczy przejść na stronę google.com/friendconnect i postępować zgodnie z instrukcjami. Po podaniu informacji takich jak nazwa i adres URL Twojej strony oraz wybraniu gadżetów, które chcesz użyć na Twojej stronie, wystarczy skopiować i wkleić kilka fragmentów kodu w swojej witrynie – Sieć znajomych zajmie się resztą.


Więcej informacji o usłudze oraz o gadżetach dostępnych w poszczególnych językach znajdziecie na stronie Sieci znajomych Google.

Na początek możecie wybrać się na wycieczkę do paryskiego Disneylandu w Google Earth! Ale to nie wszystko! Już w trakcie powstawania wersji 3D paryskiego parku, zastanawialiśmy się, w jaki jeszcze sposób możemy wykorzystać nasze produkty, by wzbogacić doświadczenia wirtualnych gości parku. I wtedy powstał pomysł skorzystania z ...
Na początek możecie wybrać się na wycieczkę do paryskiego Disneylandu w Google Earth! Ale to nie wszystko! Już w trakcie powstawania wersji 3D paryskiego parku, zastanawialiśmy się, w jaki jeszcze sposób możemy wykorzystać nasze produkty, by wzbogacić doświadczenia wirtualnych gości parku. I wtedy powstał pomysł skorzystania z funkcji Widok ulicy (Street View).

I tak, w październiku zeszłego roku samochód „Widoku ulicy” wjechał do parku i przejechał po wszystkich krainach dziecięcego miejsca marzeń. Przy okazji, ekipie „Widok ulicy” udało się spotkać także dobrze znane disneyowskie postaci (pamiętacie jeszcze Pluto?). Przekonajcie się o tym sami dzięki specjalnemu mappletowi, który oprowadzi Was po parku Disneya.






Bawcie się dobrze i nie zgubcie się w labiryncie z Alicji w Krainie Czarów!

Każdemu może się przytrafić, że zapomni hasła do swojego konta, a odzyskiwanie hasła to jeden z najczęstszych powodów, dla których odwiedzacie Centrum Pomocy Gmaila bądź nasze Forum Pomocy. Aby wyjść naprzeciw Waszym potrzebom i pomóc Wam w tym procesie, udostępniliśmy ostatnio nową formę odzyskiwania hasła - poprzez SMS.
Każdemu może się przytrafić, że zapomni hasła do swojego konta, a odzyskiwanie hasła to jeden z najczęstszych powodów, dla których odwiedzacie Centrum Pomocy Gmaila bądź nasze Forum Pomocy. Aby wyjść naprzeciw Waszym potrzebom i pomóc Wam w tym procesie, udostępniliśmy ostatnio nową formę odzyskiwania hasła - poprzez SMS.

Odzyskiwanie hasła za pomocą SMSa do swojego konta jest bardzo proste i szybkie. Aby móc skorzystać z tej możliwości, wystarczy zalogować się na swoje konto, wybrać "Zmień opcje odzyskiwania hasła", a następnie dodać numer telefonu komórkowego i zapisać zmiany.

W razie, gdy zajdzie potrzeba chwycenia się tej "deski ratunku", wystarczy przejść na naszą stronę pomocy w odzyskiwaniu hasła i wprowadzić swój email bądź nazwę użytkownika Gmail, a my wyślemy kod odzyskiwania hasła SMSem.

Warto uaktywnić jak najwięcej opcji odzyskiwania hasła, aby zwiększyć szansę na odzyskanie dostępu do konta w razie problemów z hasłem (telefon można zgubić, a hasło do drugiego konta bądź odpowiedź na pytanie ochronne - zapomnieć).




  • Światowa dostępność: Nasze szablony obsługują teraz teksty w ponad 40 językach i 100 krajach na całym świecie, w których dostępny jest program AdWords.
  • Szablony dla każdego: Obecnie udostępniamy ponad 90 szablonów, zaprojektowanych między innymi pod kątem ofert wakacyjnych w różnych zakątkach świata, czy też konkretnych branż, takich jak sprzedaż czy finanse. Zauważylismy również, że wielu reklamodawców nie dysponuje grafiką, którą mogliby wykorzystać w reklamie, dlatego wprowadziliśmy kilka nowych szablonów wymagających jedynie wprowadzenia tekstu.
16 kwietnia pisaliśmy o pojawieniu się w koncie Google AdWords nowego Narzędzia do tworzenia reklam graficznych. Od tego czasu nieustannie pracowaliśmy nad licznymi ulepszeniami. Dzisiaj chcielibyśmy podsumować nasze prace, zaprezentować najnowsze funkcje oraz podzielić się z Wami planami na najbliższą przyszłość.

Co osiągneliśmy:
  • Światowa dostępność: Nasze szablony obsługują teraz teksty w ponad 40 językach i 100 krajach na całym świecie, w których dostępny jest program AdWords.
  • Szablony dla każdego: Obecnie udostępniamy ponad 90 szablonów, zaprojektowanych między innymi pod kątem ofert wakacyjnych w różnych zakątkach świata, czy też konkretnych branż, takich jak sprzedaż czy finanse. Zauważylismy również, że wielu reklamodawców nie dysponuje grafiką, którą mogliby wykorzystać w reklamie, dlatego wprowadziliśmy kilka nowych szablonów wymagających jedynie wprowadzenia tekstu.
Najnowsze aktualizacje:
  • Dostępność w nowym interfejsie AdWords: Korzystając z nowego interfejsu AdWords, przekonacie się, że oprócz nowego, ciekawego wyglądu, Narzędzie do tworzenia reklam graficznych zapewnia również szybsze działanie. Sam dostęp do Narzędzia jest już dużo prostszy – aby rozpocząć, wystarczy wybrać opcję „Narzędzie do tworzenia reklam graficznych” na karcie (zakładce?) Reklamy.
  • Wybór czcionki: Wprowadziliśmy również możliwość wyboru czcionek dla każdego wiersza tekstu. Automatycznie dobierzemy właściwą czcionkę, w zależności od użytych znaków. Teraz możecie tworzyć jeszcze bardziej oryginalne reklamy spełniające wymogi Waszej marki.
  • Nowe szablony: W ciągu kilku ostatnich tygodni galeria Narzędzia do tworzenia reklam graficznych została wzbogacona o kilkanaście nowych szablonów.
Już wkrótce:
  • Więcej szablonów: Pracujemy nad kolejnymi dopasowanymi szablonami – od tych bardziej uniwersalnych, po szablony okolicznościowe i przeznaczone dla konkretnych branż. Pojawią się także innowacyjne szablony multimedialne oraz wideo.
  • Zmiany w reklamach wideo: Szablon reklamy wideo typu „kliknij, aby odtworzyć”, który wprowadziliśmy kilka tygodni temu, wkrótce zostanie wprowadzony jako interfejs domyślny do tworzenia tego typu reklam w programie AdWords. Będziemy zachęcać do korzystania z nowego interfejsu jako opcji formatu reklamy, zamiast z obecnego - uruchamianego po kliknięciu pozycji „Reklamy wideo”. W ciągu kilku najbliższych tygodni wszyscy użytkownicy reklam wideo typu „kliknij, aby otworzyć” będą indywidualnie powiadamiani o zmianie. Pracujemy również nad aktualizacją materiałów naszego Centrum Pomocy.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat “ Narzędzia do tworzenia reklam graficznych” zapraszamy do obejrzenia naszego filmiku.

W dzisiejszej wyjątkowej piątkowej :-) odsłonie cyklu Czwartki z nowym interfejsem zajmiemy się kartą Sieci. Karta Sieci zastępuje kartę Miejsca docelowe znaną z poprzedniego interfejsu AdWords, umożliwiając lepszy wgląd w miejsca wyświetlania reklam. Karta Sieci pokazuje skuteczność reklam w różnych sieciach, takich jak sieć wyszukiwania Google, witryny partnerów wyszukiwania oraz sieć partnerska.
W dzisiejszej wyjątkowej piątkowej :-) odsłonie cyklu Czwartki z nowym interfejsem zajmiemy się kartą Sieci. Karta Sieci zastępuje kartę Miejsca docelowe znaną z poprzedniego interfejsu AdWords, umożliwiając lepszy wgląd w miejsca wyświetlania reklam. Karta Sieci pokazuje skuteczność reklam w różnych sieciach, takich jak sieć wyszukiwania Google, witryny partnerów wyszukiwania oraz sieć partnerska.


Sieciowe ABC

Patrząc na skuteczność reklam w sieci partnerskiej, zobaczycie, że nowy interfejs dzieli statystyki dotyczące sieci partnerskiej na dwie grupy: automatyczne miejsca docelowe oraz wybrane miejsca docelowe.

Automatyczne miejsca docelowe to strony w sieci partnerskiej, na które Wasze reklamy są kierowane kontekstowo. Kierowanie kontekstowe dopasowuje tematykę listy słów kluczowych do odpowiedniej treści strony w witrynach naszej sieci. Na przykład jeśli w grupie reklam występuje słowo kluczowe „sprzęt narciarski”, Google może kontekstowo kierować Wasze reklamy na stronę z ofertami sprzętu narciarskiego.

Wybrane miejsca docelowe to witryny lub określone adresy URL, które zostały przez Was wskazane. W przypadku wybranych miejsc docelowych można ustawić określoną stawkę dla witryny. Jeśli jakaś witryna przynosi dobre wyniki i chcecie, aby reklamy były w niej częściej wyświetlane, możecie ustalić wyższą stawkę. Z drugiej strony, jeśli witryna nie jest odpowiednia dla Waszej oferty, możecie obniżyć stawkę lub wykluczyć tę witrynę. Po dodaniu witryny do wybranych miejsc docelowych nadal będziemy stosować słowa kluczowe do znalezienia stron dopasowanych kontekstowo.

Automatyczne miejsca docelowe pod lupą

Wróćmy teraz do konta i przyjrzyjmy się bliżej automatycznym miejscom docelowym. Klikając opcję pokaż szczegóły, możecie wyświetlić tabelę witryn, w których wyświetlane są Wasze reklamy. Jeśli w poprzednim interfejsie korzystaliście z Raportu skuteczności miejsc docelowych, będzie ona wyglądać znajomo. W nowym interfejsie raport dostępny jest bezpośrednio z poziomu konta.


Jak widać, wyszczególniona jest skuteczność każdej witryny. Zielony znaczek „Dodana” pojawia się obok witryn, które zostały już dołączone do wybranych miejsc docelowych.

W tej tabeli można wykonać kilka czynności. Można dodać witrynę do wybranych miejsc docelowych i ustawić dla niej oddzielną stawkę. Jeśli chcecie zobaczyć zestawienie skuteczności dla poszczególnych adresów URL witryn, w których wyświetlane są Wasze reklamy, możecie wybrać witrynę i kliknąć opcję Zobacz listę URL. Ponadto, jeśli witryna nie spełnia Waszych celów reklamowych, możecie ją wykluczyć z grupy reklam lub kampanii.

Zbliżenie na wybrane miejsca docelowe

Wybrane miejsca docelowe są przedstawiane w podobnej tabeli:


W związku z tym, że dla wybranych miejsc docelowych ustalane są oddzielne stawki, tabela zawiera kolumnę Maks. CPC. Podobnie jak w całym nowym interfejsie, zmiany można wprowadzać bezpośrednio w tabeli. Jeśli przykładowo chcecie zmienić stawkę dla miejsca docelowego, wystarczy ją kliknąć i wprowadzić nową. Podobnie jak w przypadku automatycznych miejsc docelowych, możecie wyświetlić raport adresów URL, aby uzyskać dokładne informacje na temat miejsc wyświetlania Waszych reklam.

U dołu karty Sieci znajduje się tabela Wykluczenia. W tym miejscu znajdują się wszelkie miejsca docelowe, które zostały wykluczone, aby zapobiec wyświetlaniu w nich Waszych reklam. Możecie wykluczyć miejsce docelowe na poziomie grupy reklam lub na poziomie kampanii.

Na dziś to wszystko o karcie Sieci. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Centrum pomocy oraz w witrynie nowego interfejsu. Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego instruktażowego wideo, aby zobaczyć jak nasze rady można zastosować w praktyce.



Skomentuj artykuł na Forum Pomocy AdWords.

Upłynęło już dziewięć miesięcy odkąd zaprezentowaliśmy przeglądarkę Google Chrome. Dzisiaj ponad 30 milionów osób używa jej regularnie. Chrome powstał dla ludzi żyjących w sieci - szukających informacji, sprawdzających pocztę, będących na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, robiących zakupy online czy też po prostu pozostających w kontakcie z przyjaciółmi. Jednak systemy operacyjne, pod kontrolą których działa przeglądarka, zostały zaprojektowane w czasie, gdy nie było jeszcze Internetu. Dzisiaj chcielibyśmy ogłosić nowy projekt, będący naturalnym rozszerzeniem przeglądarki Google Chrome - system operacyjny Google Chrome. Staramy się od nowa odpowiedzieć na pytanie, czym powinien być system operacyjny.
Upłynęło już dziewięć miesięcy odkąd zaprezentowaliśmy przeglądarkę Google Chrome. Dzisiaj ponad 30 milionów osób używa jej regularnie. Chrome powstał dla ludzi żyjących w sieci - szukających informacji, sprawdzających pocztę, będących na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, robiących zakupy online czy też po prostu pozostających w kontakcie z przyjaciółmi. Jednak systemy operacyjne, pod kontrolą których działa przeglądarka, zostały zaprojektowane w czasie, gdy nie było jeszcze Internetu. Dzisiaj chcielibyśmy ogłosić nowy projekt, będący naturalnym rozszerzeniem przeglądarki Google Chrome - system operacyjny Google Chrome. Staramy się od nowa odpowiedzieć na pytanie, czym powinien być system operacyjny.

Google Chrome OS to lekki system operacyjny o otwartych źródłach, początkowo przeznaczony dla netbooków. Źródła zostaną otwarte jeszcze w tym roku, zaś netbooki z systemem operacyjnym Google Chrome pojawią się na rynku w drugiej połowie 2010 roku. Ponieważ rozmawiamy o tym projekcie z naszymi partnerami, a niedługo będziemy pracować ze środowiskiem open source, chcieliśmy podzielić się naszą wizją i przedstawić cele, które sobie stawiamy.

Szybkość, prostota i bezpieczeństwo stanowią kluczowe aspekty systemu Google Chrome. Chcemy, aby system operacyjny był szybki i lekki, zaś jego uruchomienie i udostępnienie użytkownikowi gotowej do pracy przeglądarki nie trwało dłużej niż kilka sekund. Interfejs użytkownika jest minimalny, zaś większość interakcji dzieje się w sieci. Podobnie jak w przypadku przeglądarki Google Chrome, również i w tym przypadku wracamy do podstaw i tworzymy całkowicie nową architekturę bezpieczeństwa, aby użytkownicy nie musieli martwić się o wirusy, robaki czy aktualizacje konieczne dla zachowania bezpieczeństwa. System operacyjny powinien po prostu działać.

System Google Chrome będzie działał na procesorach x86 oraz ARM. Współpracujemy z kilkoma dostawcami, aby w przyszłym roku dostarczyć netbooki wyposażone w system Google Chrome. Architektura systemu jest prosta - przeglądarka Google Chrome działająca pod kontrolą nowego systemu okien wspieranego przez jądro Linuksa. Platformą dla programistów aplikacji jest sieć. Wszystkie aplikacje sieciowe będą działały automatycznie, nowe aplikacje będą mogły być tworzone przy pomocy dowolnych technologii sieciowych. Oczywiście, będą one dostępne nie tylko w systemie Google Chrome, ale również w każdym innym wyposażonym w przeglądarkę, jak Windows, Mac czy Linux, oferując twórcom aplikacji najszerszą możliwą grupę użytkowników.

System operacyjny Google Chrome stanowi nowy projekt, niezależny od systemu Android. Android został zaprojektowany dla urządzeń od telefonów komórkowych do netbooków, podczas gdy system Google Chrome przeznaczony jest dla osób spędziających większość czasu w sieci i jest projektowany na urządzenia z zakresu od netbooków do pełnowymiarowych systemów typu desktop. Istnieją obszary zastosowań, w których systemy Google Chrome oraz Android oferują alternatywne rozwiązania, wierzymy jednak że możliwość wyboru będzie promować dalsze innowacje z zyskiem dla każdego.

Słuchamy głosu naszych użytkowników i to co słyszymy jest wyraźne - komputery muszą stać się lepsze. Chcemy mieć ciągły dostęp do poczty, bez tracenia czasu na uruchomienie komputera i przeglądarki. Chcemy, aby komputery zawsze działały tak szybko, jak wtedy gdy je kupiliśmy. Chcemy, aby nasze dane dostępne były gdziekolwiek jesteśmy i abyśmy nie musieli się martwić utratą komputera lub tym, że zapomnieliśmy wykonać kopię zapasową. Co więcej, nie chcemy spędzać godzin konfigurując komputer do pracy z nowym urządzeniem lub też ciągle aktualizując oprogramowanie. Dlatego też Google stara się dostarczać użytkownikom coraz lepsze narzędzia i metody pracy, umożliwiające realizację coraz większej liczby zadań online.

Przed nami jeszcze wiele pracy. Aby zrealizować tę wizję będziemy oczywiście potrzebowali pomocy środowiska open source. Z niecierpliwością oczekujemy tego, co przed nami i mamy nadzieję, że Wy też. Dalszych informacji na ten temat można się spodziewać jesienią, na razie zaś życzymy miłego lata.

Często jesteśmy pytani, dlaczego Google tak długo utrzymuje swoje produkty w fazie beta. W szczególności pytania te (a nieraz i żarty :-) dotyczą Gmaila, który pięć lat od momentu powstania nadal nosi znaczek beta.
Często jesteśmy pytani, dlaczego Google tak długo utrzymuje swoje produkty w fazie beta. W szczególności pytania te (a nieraz i żarty :-) dotyczą Gmaila, który pięć lat od momentu powstania nadal nosi znaczek beta.

Niektórzy myśleli, że Gmail wyjdzie z fazy beta w momencie, gdy zostanie udostępniony publicznie (jeśli jesteście dość nowymi użytkownikami naszej poczty, możecie nie wiedzieć, że kiedyś konto na Gmailu można było założyć jedynie po otrzymaniu zaproszenia!).

Inni mówili, że po zintegrowaniu Gmaila z czatem, opracowaniu nowych technologii antyspamowych, udostępnieniu usługi w 53 różnych językach, dostarczeniu aplikacji dla telefonów komórkowych, dodaniu czatu grupowego, stworzeniu interfejsu dla iPhone'a, dodaniu automatycznego powiadomienia o nieobecności, wprowadzeniu Laboratorium Gmail z niemal pięćdziesięcioma nowymi funkcjami, udostępnieniu czatu wideo, aktywowaniu otwartych protokołów i interfejsów API (POP, automatyczne przekazywanie wiadomości, IMAP), aktywowaniu pobierania wiadomości z innych kont przez POP i zmianie architektury naszego kodu javascript, po dodaniu kluczowych funkcjonalności umożliwiających dużym przedsiębiorstwom, początkującym małym firmom, uniwersytetom i innym orgaznizacjom (w tym firmie Google) wykorzystanie Gmaila, powinniśmy byli wyjść z fazy beta.

Są też tacy, którzy uważają, że w ciągu ostatnich kilku lat wokół aplikacji webowych powstała swoista "kultura beta", która rozwinęła się do tego stopnia, iż dziś znaczenie słowa "beta" jest sporne, a w miejsce stagnacji oprogramowania, z którą mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich dziesięcioleci, żyjemy w czasach szybkiego rozwoju, w których produkty takie jak Gmail zmieniają się w nieskończoność.

W rezultacie tych wszystkich zmian dziś beta przechodzi do przeszłości. Nie tylko jeśli chodzi o Gmail, ale też w stosunku do innych Aplikacji Google - Kalendarza, Dokumentów i Google Talk.

Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, iż po pięciu latach, zmiana ta może u niektórych z Was wywołać lawinę trudnych pytań. Czy uda Ci się przyzwyczaić do braku szarego loga "BETA" w Twojej skrzynce odbiorczej? Jaki przykład przytoczysz następnym razem, gdy będziesz chciał zażartować o "wiecznym beta" surfując po sieci? Nie martwcie się. Dla tych z Was, którzy mogą poczuć się niepewnie w nowej sytuacji, mamy rozwiązanie. Wystarczy przejść do Ustawień i w zakładce Laboratorium włączyć funkcję "Powrót do Beta" - dzięki temu będziecie mogli się poczuć, jakby Gmail nigdy nie opuścił beta :-)


Przeglądarka internetowa to cichy bohater światowej sieci. Bez niej nikt z nas nie mógłby pracować, odpoczywać czy bawić się w sieci, a jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej ważności.
Przeglądarka internetowa to cichy bohater światowej sieci. Bez niej nikt z nas nie mógłby pracować, odpoczywać czy bawić się w sieci, a jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej ważności.

Już jakiś czas temu grupa inżynierów z Google zaczęła pracować nad Google Chrome, przeglądarką internetową, która pozwoliłaby uczynić korzystanie z internetu szybszym, bezpieczniejszym i prostszym.

Teraz zaprosiliśmy do współpracy kilkunastu kreatywnych znajomych, aby przygotowali krótkie filmy o Google Chrome. I tak powstał ponad tuzin intrygujących pomysłów na to, jak sportretować przeglądarkę. Wyobraźnia i szerokie spektrum pomysłów spodobały nam się do tego stopnia, że postanowiliśmy podzielić się filmami z Wami za pośrednictwem portalu YouTube.

Obejrzyjcie fanstystyczną animację "Ty i Twoja przeglądarka" stworzoną przez artystę i ilustratora Christopha Niemanna.



lub film Google Chrome autorstwa Motion Theory



a może włoską produkcję World Wide Wow?


Lub po prostu - zapraszamy do obejrzenia wszystkich filmów na kanale YouTube Krótko o Chrome!

Dla Google jest bardzo istotne, by strona internetowa, na którą przekierowany jest internauta po kliknięciu w reklamę AdWords była trafna i użyteczna. Oto garść wskazówek, które pomogą Wam stworzyć witrynę bardziej przyjazną dla użytkownika.
Dla Google jest bardzo istotne, by strona internetowa, na którą przekierowany jest internauta po kliknięciu w reklamę AdWords była trafna i użyteczna. Oto garść wskazówek, które pomogą Wam stworzyć witrynę bardziej przyjazną dla użytkownika.

Dbaj o wysoką jakość swojej witryny

Na Wynik Jakości strony docelowej składają się trzy główne czynniki. Są to: trafna i oryginalna treść, przejrzystość oraz łatwość nawigacji.

Trafna i oryginalna treść

  • Należy upewnić się, że użytkownicy mogą łatwo odnaleźć na stronie to, co oferuje im reklama.
  • Użytkownik powinien być kierowany na tę część witryny, która zawiera najbardziej użyteczne informacje na temat reklamowanego produktu lub usługi. Przykładowo należy przekierowywać internautów bezpośrednio do podstrony przedstawiającej dany produkt zamiast na stronę główną.
  • Nie należy używać witryn, których jedynym celem jest podawanie linków lub przekierowywanie użytkowników do firmy macierzystej lub stron stanowiących replikę stron witryny macierzystej.
Przejrzystość
  • Należy unikać zmieniania ustawień przeglądarek użytkowników (takich jak funkcja przycisku wstecz lub rozmiar okna przeglądarki).
  • Jeśli witryna automatycznie instaluje oprogramowanie, należy zamieścić wyraźną informację o instalacji i zapewnić możliwość jego łatwego usunięcia.
  • Należy zapewnić użytkownikom dostęp do treści witryny, nie wymagając od nich rejestracji, lub pokazać podgląd treści dostępnej dla użytkowników po zarejestrowaniu.
Łatwość nawigacji
  • Warto udostępnić krótką i prostą ścieżkę do zakupu lub odbioru reklamowanego produktu lub oferty.
  • Należy unikać używania okienek wyskakujących, okienek pop-under oraz innych irytujących elementów w witrynie.
  • Strona docelowa powinna wczytywać się szybko. Tutaj można znaleźć więcej informacji na temat sposobów poprawiania czasu wczytywania strony.
Więcej wskazówek dotyczących jakości strony docelowej i witryny można znaleźć tutaj!

Mamy nadzieję, że ten wpis okaże się pomocny i pozwoli Wam uzyskać jeszcze lepsze efekty kampanii AdWords.

Czy używając nowego interfejsu AdWords korzystaliście już z funkcji filtrów? Filtry umożliwiają przeglądanie tylko tych danych na koncie, które są istotne z punktu widzenia prowadzonych przez Was kampanii reklamowych. Po konfiguracji, filtry można zapisać i ponownie wykorzystać w przyszłości.
Czy używając nowego interfejsu AdWords korzystaliście już z funkcji filtrów? Filtry umożliwiają przeglądanie tylko tych danych na koncie, które są istotne z punktu widzenia prowadzonych przez Was kampanii reklamowych. Po konfiguracji, filtry można zapisać i ponownie wykorzystać w przyszłości.

Gdzie można znaleźć opcję Filtrów?

Opcję filtrów możecie znaleźć w sekcji „Filtr i widoki” po prawej stronie konta, niezależnie od aktualnie otwartej karty.



Jak skonfigurować filtry?

Sposób konfiguracji filtru jest taki sam, niezależnie od tego, czy pracujecie z grupami reklam, słowami kluczowymi czy miejscami docelowymi. Niemniej jednak kryteria filtrowania zależą od elementów, które chcecie analizować. Możecie na przykład filtrować słowa kluczowe według typu dopasowania, ale nie będzie to możliwe z poziomu grup reklamowych.



Aby skonfigurować filtr, wystarczy określić wybrane kryteria. Możecie dodawać wiele reguł, aby filtr był bardziej precyzyjny. Przykładowo możecie jednocześnie ustawić filtry dla współczynnika klikalności (CTR) oraz średniej pozycji, aby wyświetlić słowa kluczowe o wysokich współczynnikach CTR pojawiające się na drugiej stronie wyników wyszukiwania. Jeżeli chcecie używać tak skonfigurowanego filtra w przyszłości, wystarczy go zapisać, zaznaczając opcję Zapisz filtr.

Kilka pomysłów na praktyczne wykorzystanie filtrów

Załóżmy, że chcemy znaleźć na koncie skuteczne słowa kluczowe. Zamiast analizować wszystkie słowa kluczowe w poszczególnych grupach reklam, wystarczy odpowiednio skonfigurować kryteria. Znajdźmy słowa kluczowe o współczynniku CTR powyżej 2% i współczynniku konwersji co najmniej 5%.



Następnie, po przefiltrowaniu listy, możemy je edytować bezpośrednio w tabeli wyników, bez potrzeby przechodzenia do poszczególnych grup reklam.

A jak wykorzystać tą funkcję w odniesieniu do karty Reklamy? Przypomnijmy, że z tego poziomu uzyskujemy dostęp do wszystkich reklam na koncie, w kampanii lub grupie reklam. Poniżej przedstawiamy praktyczny przykład uzyskania szczegółowych informacji o skuteczności kampanii:

Sklep Google Store posiada kampanie z dwoma typami stron docelowych: strony poszczególnych produktów, takich jak koszulka, oraz strony kategorii dla całych grup, takich jak ubrania. Chcielibyśmy wiedzieć, który typ strony generuje większą sprzedaż. W związku z tym, że adresy URL naszych stron produktów są sformatowane inaczej niż adresy URL stron kategorii, możemy utworzyć filtr, za pomocą którego wyświetlimy tylko reklamy prowadzące do stron docelowych kategorii, filtrując dane według docelowych adresów URL zaczynających się od http://www.google-store.com/category.asp?.



Dzięki filtrowi można łatwo sprawdzić skuteczność wszystkich reklam generujących ruch na stronach kategorii. Możemy porównać wyniki ze skutecznością stron produktów. W przypadku sklepu Google Store dowiadujemy się, że strony kategorii generują większą sprzedaż niż strony produktu – ta informacja pomoże nam w optymalizacji kampanii.

Za pomocą filtrów na karcie Reklamy można także szybko identyfikować reklamy z określonym stanem zatwierdzenia. Jest to szybki sposób na znalezienie oczekujących lub odrzuconych reklam na koncie.



Jak widać, filtry można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Zachęcamy do analizowania wyników Waszych kampanii pod różnymi kątami. Wyniki mogą okazać się zaskakujące. Życzymy miłego filtrowania!

Jeśli na stronie internetowej znajdziesz poniższy tekst, jak dasz sobie radę z jego odszyfrowaniem?

Если вы читаете этот текст, вы, вероятно, уже говорите по-русски. Однако миллионы людей не знают русского и не могут прочитать миллионы русскоязычных веб-страниц.
Jeśli na stronie internetowej znajdziesz poniższy tekst, jak dasz sobie radę z jego odszyfrowaniem?

Если вы читаете этот текст, вы, вероятно, уже говорите по-русски. Однако миллионы людей не знают русского и не могут прочитать миллионы русскоязычных веб-страниц.

Możesz skorzystać z naszych narzędzi językowych lub z Google Toolbar. Dzisiaj z radością ogłaszamy dalsze uproszczenie tłumaczenia stron internetowych dzięki nowej wersji Google Toolbar dla przeglądarki Internet Explorer (wkrótce opcja ta będzie również dostępna w wersji dla Firefoksa). Wspólnie z zespołem Google Translate opracowaliśmy nowy sposób na przyspieszenie i lepsze zintegrowanie tłumaczenia z przeglądaniem.

Nowa funkcja tłumaczenia automatycznie wykryje, czy język odwiedzanej strony różni się od domyślnych ustawień językowych Toolbara i zapyta o ewentualne tłumaczenie. Proces ten przeprowadzany jest w całości po stronie klienta (czyli na Twoim komputerze) i żadne dane nie są wysyłane do Google.

Za pomocą jednego kliknięcia możliwe jest przetłumaczenie całej strony na nowy język.

Jeśli przejdziesz na inną stronę w tym samym języku, treść będzie wciąż wyświetlana jako przetłumaczona - nie musisz więc tłumaczyć pojedynczych stron. Jeśli strona jest dynamicznie aktualizowana, tłumaczenia pojawią się w czasie rzeczywistym! (możesz to sprawdzić na przykład w Czytniku Google). Jeśli często będziesz korzystać z tłumaczenia stron dla danego języka, Toolbar będzie o tym pamiętał i zaoferuje Ci opcję automatycznego tłumaczenia.

Nowa opcja tłumaczenia działa w 40 językach obsługiwanych przez Google Toolbar, a listę języków dostępnych do tłumaczenia znajdziesz na stronie translate.google.com. Pobierz Google Toolbar i sprawdź jak działa tłumaczenie!

A jeśli nie znasz rosyjskiego, przetłumaczyliśmy powyższe zdanie korzystając z naszego tłumacza:

Jeśli czytasz ten tekst, to prawdopodobnie już mówić w języku rosyjskim. Jednak miliony ludzi nie wie rosyjski i nie może przeczytać miliony rosyjski język stronach internetowych.